اعلام آمادگی اشتون برای از سرگیری مذاکرات هسته‌ای با ایران

اعلام آمادگی اشتون برای از سرگیری مذاکرات هسته‌ای با ایران

کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، از تمایل قدرت‌های جهانی برای از سرگیری مذاکرات هسته‌ای با ایران در صورت عزم «جدی» تهران برای حل فصل مناقشه‌ اتمی‌اش خبر داد.
 
به گزارش خبرگزاری رویترز، کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، در نامه‌ای که به سعید جلیلی، دبیر شورای عالی امنیت ملی فرستاده، تاکید کرده اگر تهران به صورت جدی آماده  ورود به « مذاکرات مفید» هسته‌ای است، قدرت‌های جهانی آماده‌اند، ظرف چند هفته به پای میز مذاکره بیایند.
 
نامه کاترین اشتون، پاسخ به نامه مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران است که بیش از یک ماه بیش خطاب به مسئول سیاست خارجی  اتحادیه اروپا نوشته شده بود. در این نامه  ایران ابراز تمایل کرده بود که مذاکرات هسته‌ای از سر گرفته شود.
 
به گزارش رویترز، در نامه کاترین اشتون به سعید جلیلی، تاکید شده است که گفت‌وگوهای تازه نباید تکرار دور قبلی مذاکرات در ماه ژانویه باشد؛ مذاکراتی که به نتیجه‌ای نرسید و  اشتون  نسبت به آن ابراز ناامیدی کرده بود.
 
کاترین اشتون به نمایندگی گروه موسوم به ۱+۵ در گفت‌وگوهای  هسته‌ای با ایران شرکت کرده است.
 
گروه ۱+۵  دربرگیرنده پنج عضو دایم شورای امنیت بعلاوه آلمان است.
 
 آنگونه که رویترز گزارش داده، در نامه اشتو  آمده اگر ایران آماده است درباره نگرانی‌های موجود، بدون قید و شرط به پای میز مذاکرات بنشیند، «ما با نشستی در هفته‌های آتی در محلی که برای دو طرف مناسب باشد، موافق هستیم.»
 
کاترین اشتون تصریح می‌کند: «وقتی گفت‌وگوهای ما تدوام یافت، جستجو برای رسیدن به نتایج ملموس ضروری است.»
 
مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا می‌افزاید: «باید اطمینان یابیم وقتی ما دوباره دیدار کردیم بتوانیم  پیشرفت واقعی در مورد موضوع هسته‌ای داشته باشیم.»
 
اشتون تاکید می‌کند که هدف از این مذاکرات، «راه‌حل بلند مدتی است که اعتماد بین‌المللی را به ماهیت منحصرا صلح‌آمیز» برنامه هسته‌ای ایران بازگرداند.
 
مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا تصریح می‌کند: «برای اینکه این روند را آغاز کنیم، هدف نخست ما تمرین اعتمادسازی به منظور تسهیل گفت‌وگویی سازنده، برپایه عمل متقابل  و رویکردی گام به گام است.»
 
اعلام آمادگی اشتون برای از سرگیری مذاکرات هسته‌ای در حالی است که  آمریکا، فرانسه و بریتانیا خواستار فشار هر چه بیشتر برای  توقف بخشی از برنامه هسته‌ای ایران شده‌اند که به گفته آنها  اهداف نظامی دارد.
 
به تازگی روزنامه  نیویورک‌تایمز در گزارشی نوشت، دولت اوباما، آژانس را تحت فشار گذاشته که گزارش خود درباره ابعاد  «نظامی» برنامه هسته‌ای  ایران را منتشر کند.
 
یوکیو آمانو، مدیر کل آژانس،‌ در آخرین گزارش خود، از ابعاد «احتمالا» نظامی برنامه هسته‌ای ایران «درگذشته یا حال» ابراز نگرانی «فزاینده» کرده بود.
 
 ایران تاکنون هدف چهار قطعنامه تحریمی سازمان ملل قرار گرفته و آمریکا نیز تحریم‌های سفت و سختی  به طور یکجانبه علیه ایران وضع کرده است.

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.