قدیمی ترین شرکتهای جهان که هنوز فعالیت دارند

قدیمی ترین شرکتهای جهان که هنوز فعالیت دارند

رونق کسب و کار و تداوم تجارت از آرزوهاییست که هر صاحب کسب و کار یا تاجری دوست دارد به آن برسد و این شرکت ها به این آرزو جامه عمل پوشانده اند و سالهاست پابرجا و استوار به کار خود در عرصه تجارت و کسب و کار جهانی ادامه می دهند.

در این گزارش شما را با قدیمی ترین شرکت هایی آشنا می کنیم که هنوز هم به فعالیت خود ادامه می دهند.

1. کارخانه اسلحه سازی برتا، 1526کارخانه اسلحه سازی برتا یکی از قدیمی ترین کارخانه های دنیا محسوب می شود. شخصی به نام بارتالومئو برتای اسلحه ساز اهل ونیز که اسلحه ساز شهر و استان خود محسوب می‌شد و برای ارتش منطقه کار می‌کرد، این کارخانه را تقریبا 500 سال قبل یعنی در سال 1526 بنیان گذاری کرد.

اسناد مربوط به صورتحساب های این کارخانه هنوز هم در آرشیو آن موجود است و مالکیت آن هم در طول این 500 سال در دست خانواده برتا بوده است.

این کارخانه اسلحه سازی روزانه 1500 اسلحه می سازد و تقریبا کل نیاز اسلحه های قابل حمل را تامین می کند و 75% محصولاتش نیز به 100 کشور جهان صادر می شود.

این کارخانه که 15 نسل از آدمیان را به خود دیده، حدود 500 سال است که در این حوزه آقایی و سیادت می کند.

2. کارخانه فیسکارز، 1649تولید کننده نامی و محبوب این روزهای لوازم آشپزخانه، چاقو و قیچی ابتدا کار خود را با تولید آهن آلات در فنلاند آغاز کرد. این شرکت در تاریخ 360 ساله خود فعالیت های مختلفی چون تولید ابزارآلات کشاورزی، موتورهای بخار و سایر ابزارآلات کشاورزی داشته است.

رنگ معروف نارنجی فیسکارز، به طور رسمی در سال 2003 در فنلاند و در سال 2007 در آمریکا به ثبت رسید.

3. کارخانه رویال دلفت، 1653در سال 1653 دیوید آنتونیز نخستین کارخانه از مجموع 32 کارخانه (تعداد دقیقی از کارخانه ها مشخص نیست) پورسلین فلس، سازنده کوزه های سفالی، را در هلند تاسیس کرد، اما تا پایان قرن نوزدهم دیگر اثری از آنها باقی نماند.

در سال 1876، جوست توفت که یک مهندس بود تنها کارخانه باقی مانده از این مجموعه کارخانه ها را به قصد احیای ساخت این کوزه ها که با دست نقاشی شده بودند، خرید.

وی با پی بردن به این موضوع که مردم دیگر اعتمادی به آن کوزه های سفالی شکننده سنتی ندارند، متوجه شد که باید تکنیک ها و فنون کاری خود را تغییر دهد.

نتیجه این تغییرات شهرت جهانی بود که برای این محصولات ایجاد شد.

4. روزنامه لندن گازته، 1665لندن گازته قدیمی ترین روزنامه انگلیسی و قدیمی ترین روزنامه دربریتانیاست که هنوز هم چاپ می شود. اولین شماره از این روزنامه در هفتم نوامبر 1665 منتشر شد.

این روزنامه در اصل آکسفورد گازته بوده، اما دادگاه سلطنتی بریتانیا پس از مدتی که آن را به آکسفورد منتقل کرد، دوباره به لندن بازگرداند تا نام اصلی این روزنامه هم دوباره به آن بازگردد.

5.سوریگز ریکزبانکنام این بانک که عموما به عنوان قدیمی ترین بانک مرکزی جهان در نظر گرفته می شود، استکهلمز بانک بوده است و جان پالمستراچ آن را در سال 1665 بنا نهاده است.

این بانک مدت کوتاهی پس از تاسیس به دلیل تخلفاتی حکم بسته شدنش صادر شد، اما بعدا با بخشودگی مواجه شد. در هفدهم سپتامبر 1668 اداره بانک به پارلمان وقت واگذار شد. این بانک که از سال 1866 به نام فعلی تغییرنام داد، تاریخچه جالب و خواندنی دارد.

6.شرکت لوید لندن،1688این شرکت حیات خود را از قهوه خانه ادوارد لوید در سال 1688 آغاز کرد. لوید پیشگام کسب و کار بیمه بود.

این روزها این شرکت همه نوع تعهد بیمه ای را ارائه می کند، از تعهد بسیاری از ارائه دهندگان بیمه در جهان گرفته تا ماهواره های فضایی.


7.کارخانه توئینیگ تیتوماس توئینینگ، یکی از اولین کارخانه های تولید چای در انگلیس را بنیانگذاری کرد. وی پس از تاسیس نخستین فروشگاه چای خود در لندن، فروش این محصول را آغاز کرد.

این انگیزه ای شد برای دیگر رقبا که با او رقابت کنند. هر صد گرم چای سبز تولید این کارخانه معادل 20 دلار خرج دارد.


8.سوثبیز،1744تاریخ سوثبیز احتمالا به سال 1744 باز می گردد، زمانی که کتاب فروشی انگلیسی به نام ساموئل بیکر نخستین حراجی خود را برگزار کرد و 475 عنوان کتاب را که پیش از آن متعلق به سر جان استنلی بودند را فروخت.

اکنون سوثبیز یکی از بهترین مراکز حراج آثار هنری در دنیاست.
romano - ایران - تهران
در اصفهان و همینطور کرمان و یزد و زنجان هم گارگاههای سنتی و شیرینی پزیها و مشاغلی وجود دارند که بالای 200 سال قدمت دارند البته بسیاری از آنها طی این سالها نابود شدند. امید است پس از این دست انداز تاریخی مجددا همه اینها را ببینیم
شنبه 30 مهر 1390

mortimer - ایران - اصفهان
کمپانی فابر کسل آلمان هم از قرن 18 میلادی توسط خانواده فابرکسل تاسیس و هنوز توسط این خانواده اداره می شود باتولید سالانه بیش از 700 میلیون دلار نوشت افزار!!!!
شنبه 30 مهر 1390

Arash آرش - بریتانیا - لندن
جالب بود مرسی. 7.کارخانه توئینیگ تی. تلفظ صحیح کلمه Twinings . توآی نینگز هست.
شنبه 30 مهر 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.