کشته‌شدن قذافی؛ پایان چندین ماه نبرد خونین در لیبی

کشته‌شدن قذافی؛ پایان چندین ماه نبرد خونین در لیبی

امروز نه تنها شهر سرت، تنها شهر لیبی که در دست هوادارن معمر قذافی باقیمانده بود و سقوط کرد، بلکه خود سرهنگ قذافی هم بدست نیروهای شورای انتقالی کشته شد. گفته می شود جسد او از سرت به مسجدی در مصراته منتقل شده است. محمود جبریل، نخست وزیر موقت لیبی می‌گوید رئیس شورای انتقالی امشب یا فردا رسما لیبی را یک کشور آزاد اعلام می‌کند.

تصاویر منتشر شده از وقایع امروز سرت نشان می‌دهد که آقای قذافی زنده به دست نیروهای شورای ملی انتقالی افتاده، اما بعدا کشته شده است. مقامات شورا از بازداشت سیف الاسلام قذافی خبر داده‌اند.

لینک دانلود مدیافایر

در لیبی مقامات شورای ملی انتقالی از کشته شدن معمر قذافی، رهبر سابق لیبی در جریان درگیری ها در شهر سرت خبر داده اند.

محمود جبرئیل، نخست وزیر شورای انتقالی لیبی کشته شدن او را تایید کرده است.

یکی از مقامات شورای ملی انتقالی نیز قبلا به خبرگزاری رویترز گفته بود که آقای قذافی پیش از مرگ از ناحیه هر دو پا مجروح شده بود.

نیروهای وابسطه به شورای ملی انتقالی قذافی را درحالی که در یک گودال در شهر سرت مخفی شده بود، پیدا کرده بودند و خبرها حاکی از آن است که او هنگام انتقال به خارج از سرت جان خود را از دست داد.

آخرین خبرها حاکی از آن است که سیف الاسلام یکی از فرزندان ارشد معمر قذافی بازداشت شده و معتصم دیگر فرزندان او نیز کشته شده است.

سیف الاسلام که قصد داشته به همراه کاروانی از خودروها از سرت فرار کند در خارج از آن شهر توسط نیروهای شورای ملی انتقالی تحت محاصره قرار گرفته بود.

آقای جبرئیل گفته است که وقت آن رسیده که وجود یک لیبی جدید و متحد اعلام شود، کشوری که آینده آن توسط مردم رقم خواهد خورد.

در خیابان های شهرهای سرت و طرابلس، پایتخت لیبی، مردم به جشن و پایکوبی مشغولند.

واکنش ها

رهبران اتحادیه اروپا گفته اند مرگ معمر قذافی پایان حکومت استبداد و دوران سرکوب مردم لیبی است.

هرمان ون رومپوی، رئیس اتحادیه اروپا، و خوزه مانوئل باروسو، رئیس کمیسیون اروپا از شورای ملی انتقالی لیبی خواسته اند تا به دنبال برقراری دمکراسی و انتقال صلح آمیز و شفاف قدرت باشند.

قرار است جرزی بوزک، رئیس پارلمان اروپا روز شنبه از لیبی دیدار کند.

در آمریکا هم جان مک کین، سناتور جمهوریخواه مرگ قذافی را پایان اولین مرحله از انقلاب مردم لیبی توصیف کرد.

دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا ضمن ادای احترام به "مردم شجاع لیبی" که برای آزادی کشورشان تلاش کردند گفت امروز زمان به یاد آوردن خاطره کسانی است که در دوران رژیم قذافی کشته شدند.

آقای کامرون گفت که بریتانیا به کمک هایش به مردم لیبی ادامه خواهد داد.

فردایی بهتر - ایران - تهران
سلام دوستان من عضو جدید هستم.
جمعه 29 مهر 1390

miumiu - انگلستان - لندن
امیدوارم روزی کشور ما هم این خامنه ای کثافت را مثل قذافی به گور بفرستند این جنایتکار های بیت المال خور کشور ما باید درس بگیرند که به قدرت چسبیدن فایده ای نداره با این همه عظمت خودش را تو سوراخ موش قایم کرده بود به امید ازادی کشورمان انشاا...
جمعه 29 مهر 1390

amir-amir - کانادا - تورنتو
تسلیت به سران جمهورى اسلامى. امیدوارم که یک دمکراسى واقعى , یک نظام درست پارلمانى برگرفته از مردم حاکمیت پیدا کند و به عاقبت ایران آخوند زده دچار نشود
جمعه 29 مهر 1390

کرماشان - امریکا - اتلانتا
روحش شاد.واقعا اخر عمر بزرگترین جنایتها رو در حق ملتش انجام داد...ولی فراموش نکنیم قذافی یه میهن پرست واقعی بود.و مردم لیبی در رفاه نسبی بسر میبردن.اخر عمری یه خورده دیوانه تشریف داشتن ...بعد از قذافی اسلامیها و القاعده حکمرانی لیبی رو بدست میگیرند...همه چیز رو شوخی تلقی میکرد از تظاهرات و قتل مردم تا مرگ خودش...
جمعه 29 مهر 1390

toloo-khorshid - ایران - تهران
این شتریست که در خانه همه دیکتاتور‌ها خوابیده فقط دیر و زود دارد....
جمعه 29 مهر 1390

Royan - آلمان - بوخوم
مثل سگ کشتنش , آینه عبرت خامنه ای , امیدوارم که ولایت وقیج را زیر مشت و لگد مردم ببیینم .
جمعه 29 مهر 1390

alexxx - اتریش - وین
درس عبرت بگیرید ای دیکتاتورهای در راس حکومت, این تخت شاهی به هیچ شاه ظالمی وفادار نبوده. این ویدو رو یکبار دیگه نگاه کنید و بلرزید. این عاقبت کسیست که بر سر ملت بکوبد.
جمعه 29 مهر 1390

potatis - سوئد - مالمو
تاریخ تنها درسی که به آدم ها میآموزد این است که ما هیچ وقت از تاریخ درس نمیگیریم !
جمعه 29 مهر 1390

سید ابوالقاسم واعظ - جاکارتا - اندونزی
عجب خرهایی هستند. طرف را زنده گرفته اند و بعد زده اند کشته اند. قذافی دیوانه شخصیتی داشت که در دادگاه به راحتی به التماس و گریه می افتاد و خیلی ها دلشان می خواست این صحنه را ببینند.
جمعه 29 مهر 1390

hamtarane - استرالیا - سیدنی
آخر و عاقبت همه دیکتاتورهاست، ولی خداییش همونطور که گفته بود ماند و توی وطن خودش کشته شد فکر میکنید دیکتاتور (های) تهران نشین هم یک چنین جراتی داشته باشند؟؟. در ضمن دوست عزیز. فردایی بهتر - ایران - تهران . خوش آمدی
جمعه 29 مهر 1390

raha1984 - المان - هامبورگ
یعنی میشه یک روز تمامی دنیا اخبارشون سرنگونی و کشته شدن خامنه ای باشه ؟! برای من انگار که یک ارزوی دست نیاوردنی شده !!!!
جمعه 29 مهر 1390

Matilda71 - سوئد - سوئد
از صمیم قلب خوشحالم که این بی ریخت قاتل به درک واصل شد/ تبریک فراوان به مردم ظلم وستم دیده لیبی
جمعه 29 مهر 1390

Matilda71 - سوئد - سوئد
نوبت مردم مظلوم خودمون هم میرسه که اون علی ضحاک رو تو لوله فاضلاب گیر بندازن و لهش کنن به امید اون روز
جمعه 29 مهر 1390

safareza - ایران - تبریز
شاید درس عبرتی باشد برای همه دیکتاتورهای جهان. به قول شاعر: سعدیا مرد نکونام نمید هرگز مرده آنست که نامی زنکویی نبرد
جمعه 29 مهر 1390

odin - بلژیک - انتورپن
لحظه ای که زنده بود و این مبارزین به جونش افتاده بودن و با اخرین رمق و جونش التماس میکرد و در عوض اونها از هر سوراخی که دستشون میرسید میزدنش و یکی کله اش رو گرفت و موهاش رو کند، من فقط خامه انی رو میدیدم که به این صورت مردم ریشش رو میکشن و روی زمین خرکشش میکنن. مطمئنم،ایمان دارم که اگر خود عظما هم شانس بیاره و عجلش قبل از سقوط بیاد، این بلاییه که سر بچه هاش مجتبی و دخترش بشری میاد. قسم میخورم دختر این موجود پست تاوان جنایات پدر و برادرش رو میده، هر چی هم خودش بیگناه باشه ملت عصبانی منتظرتوضیح وشرح دادن نمیشه تو اون لحظه خون جلوی چشمها رو گرفته کسی غیر از انتقام چیزی نمیخواد. بشری خانوم که میدونم اینترنتی هستی برای فرار از این روز هم که شده از پدرت و بیت فسادی که درست کرده جداشو.بخودت رحم کن زن.
جمعه 29 مهر 1390

baran828 - ایران - تهران
خوب شد .خودشون گرفتن خودشونم کشتن تا کشورای دیگه لذتشو نبرن بدبختیشو اینا بکشن .تبریک !
جمعه 29 مهر 1390

gol andam - سویس - زوریخ
علی چلاق و دارو دسته اش رو زنده میندازیم تو چاه هایه فضولات..بعد هم پر میکنیم
جمعه 29 مهر 1390

انقلاب دوم - آلمان - هامبورگ
صدام را از تو سوراخ کشیدن بیرون و دارش زدند, قذافی را از تو لوله فاضلاب کشیدن بیرون و در عرض 3 سوت مثل سگ کشتنش, حالا خودتون تصور کنید که سید علی گدا را از تو چه سوراخی میکشند بیرون و چه جوری میکشنش?
جمعه 29 مهر 1390

Dara va sara - استرالیا - پرت
حدس میرنم که . امشب یکی شلوارشو کثیف کرده.
جمعه 29 مهر 1390

peyvand - ایران - تهران
تاریخ درسهای زیادی داره که باید آموخت ، سقوط دولت قذافی و مرگش چیزی غیر از دروس تاریخی نیست اما یادمان باشد خشونت مولود خشونت است و این نیز یکی از بزرگترین دروس تاریخ است ، شاید بهتر بود قذافی نمیکشتند و در یک دادگاه بین المللی و کاملا منصفانه محاکمه و به مجازاتش میرساندند . بیائیم همانگونه که خشونت و جنایت را علیه خود و خودی نمیپذیریم ، علیه هیچ کس نپذیریم و آن را ترویج و تبلیغ نکنیم .
جمعه 29 مهر 1390

مهدیار - ایران - تهران
تاریخ باز هم تکرار شد. حرفهای دوستان رو قبلا زیاد شنیدم و خوندیم. با آرزوی سرافرازی ایران
جمعه 29 مهر 1390

*پسر شجاع* - ایران - تهران
دنیای عجیبی هست..حکومت جمهوری اسلامی هم مرگ قذافی رو تبریک گفت و کشورهای غربی هم !!..حالا واقعا کدوم کشورها مرگ قذافی به نفعشون بود؟..راستش من امیدوارم در ایرن به روش مسالمت آمیز حکومت دموکراسی برقرار بشه مثل آفریقای جنوبی و نلسون ماندلا . نه مثل کشورهای عربی با جنگ که آخرش معلوم نیست اسلامگراهای افراطی به قدرت می رسند یا واقعا دموکراسی میشه؟ ...
جمعه 29 مهر 1390

shapur - ایرلند جنوبی - دابلین
درود بر مردم لیبی که ازادی را برای خود به ارمغان اوردند به امید ایرانی ازاد به دورازاستبداد
جمعه 29 مهر 1390

Dionysos - فرانسه - پارسی
odin - بلژیک - انتورپن، شما فکر می کنید دختر خامنه ای می یاد سایتهای مخالف رو می خونه؟ فکر نمی کنم شعور دختر خامنه ای بیشتر از پسرش باشه و عمرن بخواد دست از پولهای بادآورده بکشه و به مخالفان پدرش بپیونده.
جمعه 29 مهر 1390

marius111 - رومانی - بو خارست
راستی میلیاردها دولار ثروت لیبی و قزافی تو بانکهای اروپای سر نوشت این همه ثروت چی می شه یک عکس دیدم که نخست وزیر ایتالیا berlusconi دست قزافی رو میبوسید حالا چی شد همه دشمن شدن پس خدا می دونه پشت پرده چه چیزهای بود که زود نابودش کردن قانون سیاست نا مردان همینه
جمعه 29 مهر 1390

ordak - المان - بن
جای تاسفه ادم با غیرتی بود(ان الله شاءَ ان یراک قتیلا)به همین خاطر هم مرد پیش از انکه مردار شود.وقتی مردم نمک نشناس لیبی را میبینم یاد افتضاح اسلامی خودمان میفتام.اینه هم سرشون مثل ما به سنگ میخوره وقتی متوجه میشن که راه پس و پیش براشون نمونده
شنبه 30 مهر 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.