نظریه پرداز مشایی: نخبگان ایران کوچ می کنند،نه فرار!

نظریه پرداز مشایی: نخبگان ایران کوچ می کنند،نه فرار!

تمدن فساد می آورد!

عصر ایران :در حالی که حجم عظیمی از نخبگان کشور به دلیل شرایط چند ساله اخیر به ویژه عدم برخورداری از شان لازم و تامین این جنبه در دیگر کشورها و همچنین بی توجهی دولت به نظر نخبگان که رهبر انقلاب نیز به آن اشاره مستقیم داشتند، به کشورهای اروپایی و آمریکایی مهاجرت می کنند که تعبیر "فرار مغزها" از آن می شود، "ابراهیم فیاض" که پیش تر نیز نظرات شازی درباره مسائل مختلف داشته و ضمن نقد شهید مظلوم آیت الله بهشتی، حتی به توجیه و تحلیل نظرات اسفندیار رحیم مشایی نیز پرداخته و حکم پیگیری غرامت جنگ جهانی اول و دوم را به همراه خسرو معتضد دریافت کرده، این فرار نخگبان را، "کوچ روی ایرانیان" خوانده است و اصلاً تمدن را معادل شهرنشینی و منشاء فساد خوانده و عملاً همه را به کوچ روی فراخوانده تا از فساد در امان باشیم.


 
بخش هایی از مصاحبه ابراهیم فیاض با روزنامه ایران درباره "کوچ روی" از این قرار است:
 
- اساس زندگی ایرانی‌ها کوچ‌نشینی است همین الآن هم ایرانی‌ها در دنیا خیلی تمایل به مهاجرت دارند و خیلی راحت در دیگر کشورها ازدواج می‌کنند، یکی از سرمایه‌های فرهنگی ایرانی‌ها ازدواج با دیگر ملل در سطح جهان است، که الآن رخ داده و در چین و مالزی و سایر کشورها شاهد این موضوع هستیم.
 
- کوچ‌نشینی ایرانی‌ها را باید بشدت ارج نهاد و به عنوان یک سرمایه فرهنگی و اجتماعی به آن نگاه کنیم، بر عکس، نباید به یکجانشینی که مدرنیسم اجرا می‌کند و در واقع مدل رضاشاهی نیز هست اهمیت بدهیم، آن الگو نوعی غرب‌گرایی است در حالی که خط هویتی ایرانی‌ها کوچ‌نشینی است.
 
- ایران به وسیله تمدن پشت اسب توانست یک تمدن سیار و سیال درست کند که این خیلی مهم است به گونه‌ای که توانستند بعد جهانی فرهنگ را ترسیم کنند، فرهنگی که بشدت سیار است. این مزیت و اصلی است که باید برای آن سیاستگذاری شود.
 
- تمدن به معنی یکجانشینی است، این واژه از باب «تفعل» است و از ماده «مدن» به معنای شهر و «مدنی» به معنی شهری گرفته شده است. «مدن» یعنی پذیرفتن شهر، چون باب متابعه است یعنی باب پذیرش است، لذا اصل آن شهری‌پذیری است که متأسفانه شهرنشینی جا افتاده و غلط است، سیویلاز «Civilization» به معنای تمدن در زبان لاتین، هم همین است، آنجا هم سیویلاز به معنای پذیرش شهر است، پس تمدن یعنی شهرپذیری و یکجانشینی که رکود و فساد ایجاد می‌کند.
 
- اگر این را در بعد سیاستگذاری بررسی کنیم متوجه خواهیم شد که حرکت و مهاجرت از روستا به شهر جزئی از همان پدیده کوچ‌روی ایرانی‌ها است؛ این را نباید براساس سیاست‌های غربی تحلیل کنیم که کوچ روستائیان به شهرها پدیده‌ای مذموم است؛ اینها همه اشتباه است اتفاقاً دنیای پست مدرن بشدت به سمت کوچ روی می‌رود تا جهان تکثر را بپذیرد، خوب این کوچ‌روی ایرانی‌ها یکی از بهترین الگوهاست. این همه قوم و زبان و فرهنگ در میان اقوام ایرانی و با این همه تفاوت بایکدیگر زندگی مسالمت‌آمیز دارند و هیچ کدام از فرهنگشان عدول نکردند پس ما در سیاستگذاری‌هایمان اگر روستا به شهر و شهر به روستا رفت نباید نگران باشیم، فرار مغزها هم طبق همین قاعده است چون ایرانی‌ها کوچ‌رو‌اند حرکت می‌کنند، حالا اگر زرنگ هستیم باید برنامه‌ریزی کنیم تا از این کوچ رو‌ها استفاده اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی کنیم.
 
- اگر موضوع ایرانیان خارج از کشور دچار بی‌برنامگی و بی‌فکری نشده بود و با این همه بحران و هجمه مواجه نمی‌شد، کاری بسیار اساسی بود. امریکای لاتین، روسیه، امریکای شمالی و بسیاری از کشورهای دیگر همه اینها ایرانی دارد، ما نباید با کوچ‌روی مخالفت کنیم بلکه باید برنامه‌ریزی کنیم، الآن مهاجرت به تهران زیاد است این را نباید بد دانست(!)

 - منظور از این عقلانیت تجاری کوچ روی این نیست که فرد از ایران خارج شود و بعد بازگردد، بلکه همانجا می‌ماند. خانه می‌خرد و ازدواج می‌کند. امام خمینی(ره) را نگاه کنید که چه سیر مهاجرتی داشته‌اند، و این مسیر مهاجرت چه تأثیری بر نشر اندیشه ایشان داشته است؟ حوزه نجف و کربلا چه رابطه ساختاری با ایران داشته است؟ به محض اینکه امنیت در کربلا و نجف و شهرهای زیارتی حاکم می‌شود ایرانی‌ها به سمت آنجا حرکت می‌کنند. یقین بدانید در دوره‌های بعدی پیوندهای خانوادگی بین ایران و عراق ایجاد خواهد شد و آنها وارد زندگی ایرانی خواهند شد همانطور که در اروپا و امریکا هم همین سیر وجود دارد.
 
- اگر ما نتوانیم ساختار اقتصادی مان را براساس کوچ روی ایرانیان ترسیم کنیم شکست خواهیم خورد و این باید بزرگترین مبنای ایران در حوزه علوم انسانی باشد.

- از طرفی ما همیشه به خاطر اساس کوچ‌روی، صلح‌طلب بودیم، کسی که یکجانشین است برای حفظ وضع موجود جنگ‌طلب است، خیلی از تمدن‌ها جنگ‌طلب بودند، تمدن ایرانی‌ها فرهنگ محور بوده است نه تمدن محور، کوچ رو به دلیل اینکه خانه ندارد سعی می‌کند با مصالحه حرکت کند. ابن خلدون هم می‌گوید که کوچ رو‌ها جنگ‌طلب نبودند. کوچ رو همیشه سعی می‌کند در آرامش حرکت کند، اما یکجانشین اگر احساس تهدید کند حمله می‌کند. کوچ رو سعی می‌کند بگوید من از کنار شهر گذر می‌کنم.
 
- ما در همیشه تاریخ کوچ رو بودیم، این خاصیت آریایی‌ها بوده است، ژرمن‌ها هم همین طور اند، امروز 60 میلیون آلمانی در امریکا زندگی می‌کند. یعنی یک پنجم جمعیت امریکا، آلمانی است! دولت باید به رفتن کمک کند، ما باید به فکر این باشیم که یک وزارتخانه بزنیم به نام ایران جهانی، اینکه خانه را باید جهانی کنیم خیلی بحث مهمی است و ایرانی‌ها می‌توانند این کار را بکنند. ولی باید قبل از حرکت مطالعه کرد(!)

khorramdin babak - فرانکفورت - فرانکفورت
امام خمینی(ره) را نگاه کنید که چه سیر مهاجرتی داشته‌اند،خواهش داریم ما مهاجران را با این جلاد مقایسه نکنید. ما مهاجران اجباری هستیم. وطن پرستانی که به خاطر دلیل های مختلف اعدام. شکنجه. اذیت و ازار خوانواده ها. تجاوز دست به مهاجرت زده اند. ما دنباله رو بابک. مازیار. اریو برزن. پوران دخت هستیم. امام شما دنبا له رو علی ایران دشمن بود. مخلوطی از هیتلر. استالین .پول پود.و 32 سال ننگ اسلامی.
پنج‌شنبه 28 مهر 1390

ghalamfarsai - سوئد - مالمو
کره شمالی ژرمان نیستند ولی اگر درش رو باز کنی همه در میرند. یک مشت چرت و پرت سر هم کرده لابد حقوق هم بابت این حرفا میگیره!!!.
پنج‌شنبه 28 مهر 1390

baran828 - ایران - تهران
ما کوچ بکنیم از وطنمون از اون طرفم کسی حق ورود نداشته باشه کلا کشور راحت.........!بیفته دست گرگ!
پنج‌شنبه 28 مهر 1390

fred1540 - بلژیک - هرنه
با سلام. من چند بار حرفهای این اقا رو خوندم فکر کنم لازم باشه در اسرع وقت خودش به یک دکتر نشون بده و در ضمن خواهش میکنم از جانب خودت حرف بزن نه از مهاجران تویکه دورترین جائی که رفتی مشهدو بیشتر از یک هفته نموندی با این اراجیفی که سر هم کردی و گفتی اگر تا به الان مشهور نشده بودی با این حرفهات معروف شدی ببخشید این اقا مدرک تحصیلی در چه رشته داره خدایا شکرت کشوری که شخصیت انسان به پول ماشین مدل بالا و داشتن خونه هست حالا حالا درست بشو نیست مسئول مملکت که تمام حقائق رو وارونه به مردم توجیه میکنه از مردم عادی چه انتظاری میشه داشت از من بیاد سئوال کنه که برای چی مهاجرت کردی تا جواب سئوالش با منطق با مدرک بگم
پنج‌شنبه 28 مهر 1390

zhandark - انگلستان - میدلزبرو
کل مقاله که لاطائلات بود هیچی!!! جمیعت آلمانی که در امریکا زندگی میکنند منو کشته!! کل جمیعت کشور آلمان در این لحظه ۸۱ میلیون ۸۷۹ هزارو ۹۷۶ نفره!! بعد چطور۶۰ میلیون تو امریکا زندگی میکنن؟؟! طبق گفته ی این روان پرش هذیان گوی تازه میشه ۷۵% نه یک پنجم!!! بابا شرط داشتن لیسانس و فوق لیسانس رو از شرایط مسولین حکومتتون بردارین بنویسین تصدیق ششم ابتدایی! والا آدم کمتر حرص میخوره!
پنج‌شنبه 28 مهر 1390

h.k - دانمارک - اودا
عجب ادم احمقی.ونظریه احمقانه تر...فرارکردن کجاوکوچ کردن کجا.مشایی کدام خره?همه چیزرامعقول جلوه دادن.یعنی مردم رانادان شمردن.لعنت برشرافتتان.وقیافه ازگل.
پنج‌شنبه 28 مهر 1390

gol andam - سویس - زوریخ
خداوندا ...یکی این میکروفن رو از دست این جنگلی بگیره...چه قیافه کریهی. از کدوم باغ وحش فرار کرده????احمق کوچ‌روی ایرانی‌ها بازگشت داره..تا پدر شما مغز فندقی ها رو در بیارن ...
جمعه 29 مهر 1390

a.ahooraei - المان - کلن
من فکر میکنم , چنین حرفهای بی معنی و توخالی را اصلآ نباید جدی گرفت و نظر داد چونکه اگر توجه کنید در صحبتهاش اصل بیسوادی محرز هست.
جمعه 29 مهر 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.