نگرانی آمریکا از توطئه های بیشتر نیروی قدس سپاه پاسداران

نگرانی آمریکا از توطئه های بیشتر نیروی قدس سپاه پاسداران

سفارت عربستان در واشینگتن که مقام های آمریکایی می گویند عوامل وابسته به ایران قصد داشتند تا آنجا را منفجر کنند.

سه مقام آمریکایی گفته اند: واشینگتن بر این باور است که نیروی قدس سپاه پاسداران به صورت تهاجمی فعالیت خود را در ورای مرزهای ایران افزایش داده است و احتمال دارد در صدد توطئه هایی فراتر از طرح ترور سفیر عربستان سعودی در آمریکا باشد.
 
مقام های قضایی و امنیتی آمریکا هفته گذشته اعلام کردند توطئه ترور سفیر عربستان در واشینگتن را کشف و خنثی کرده اند. انتشار این خبر تنش گسترده ای میان ایران و آمریکا برانگیخت و واشینگتن با اشاره به یکی از متهمان این «توطئه» به نام غلام شکوری، نیروی قدس سپاه پاسداران را متهم کرد که در طراحی و اجرای آن دخالت مستقیم داشته است.
 
خبرگزاری رویترز در گزارشی به نقل از یک مقام آمریکایی که نام وی و دیگر مقام های طرف گفت و گو با آن را فاش نکرده، نوشته است: «آنها (نیروی قدس) تهاجمی تر شده است... نه تنها در عراق بلکه در سطح جهانی.»
 
مقام های آمریکایی مدت زمان طولانی است که نیروی قدس را متهم می کنند از شبکه های مختلف برای حمله به نیروهای آمریکایی در عراق، افغانستان و سایر نقاط جهان استفاده می کند. این نیروی نظامی همچنین در کشورهای لبنان، سوریه و کشورهای حاشیه خلیج فارس نیز دارای نفوذ زیادی است.
 
خبرگزاری رویترز می نویسد که بسیاری از کارشناسان امور ایران با دیده تردید و شک به اتهام های آمریکا علیه ایران مبنی بر دست داشتن آن در توطئه ترور سفیر عربستان نگاه می کنند. جمهوری اسلامی ایران نیز این اتهام ها را «ساختگی و بچگانه» خوانده است.
 
مقام های آمریکایی که طرف گفت و گو با خبرگزاری رویترز بوده اند حاضر نشدند جزئیات بیشتری از آنچه که «توطئه ایران» خوانده شده است، ارائه دهند اما تاکید کرده اند که اظهارات آنها بر اساس شواهد است تا گمانه زنی و تحلیل.
 
مقام دوم آمریکا که طرف گفت و گو با رویترز بوده، گفته است: «این توطئه ها صرفا رویاهای تصور شده از سوی نیروی قدس نیست. در واقع، آنها برنامه ریزی شده هستند.»
 
مقام سوم آمریکایی نیز اظهار عقیده کرده که بی پروایی در تلاش برای ترور عادل الجبیر، سفیر عربستان در واشینگتن، نشان می دهد که نیروی قدس «ممکن است در سایر عملیات ها دست داشته باشد.»
 
این سه مقام آمریکایی می گویند که به اعتقاد آنها، نیروی قدس حوزه نفوذ خود را در سال های اخیر گسترش داده است و کنترل بیشتری بر سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران دارد.
 
رویترز می نویسد که قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس، این تشکیلات نظامی را در مسیر توسعه نفوذ ایران در خاورمیانه از جمله حمایت از گروه های عراقی برای مقابله با نیروهای آمریکایی، هدایت می کند.
 
یک مقام نظامی آمریکایی که کارشناس امور ایران است به این خبرگزاری گفته است: «برتری وی (قاسم سلیمانی) در نیروی قدس انکار ناپذیر است و او در قبال هر آنچه که این نیرو انجام می دهد مسوول است.»
 
کریم سجادپور، کارشناس موسسه کارنگی برای صلح بین االمللی در واشینگتن، قاسم سلیمانی را به عنوان «مرد قدرتمند شماره دو ایران پس از رهبر جمهوری اسلامی»، آیت الله خامنه ای، معرفی کرده است.
 
ایالات متحده آمریکا نیروی قدس سپاه پاسداران را به دخالت در حملات گسترده علیه نیروهای آمریکایی در عراق طی تابستان سال جاری متهم کرده است که ماه ژوئن گذشته را از سال ۲۰۰۸ به مرگبارترین ماه برای ارتش آمریکا تبدیل کرده است.
 
مقام نخست آمریکایی در گفت و گو با رویترز تاکید کرده که طی سال های اخیر، نیروی قدس تحت فرماندهی قاسم سلیمانی «در بسیاری از مناطق» دخالت کرده است.
 
ولی نصر، استاد سیاست های بین المللی در دانشگاه «تافت» با اشاره به دخالت های ایران در کشورهای سوریه، عراق، لبنان و افغانستان می گوید که توطئه مورد اشاره آمریکا، «فراتر از رفتار تهاجمی ایرانی ها در هر جای دیگری است.»

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.