انتقاد شدید رئیس قوه قضائیه ایران از گزارش حقوق بشری سازمان ملل

انتقاد شدید رئیس قوه قضائیه ایران

از گزارش حقوق بشری سازمان ملل

صادق لاریجانی، گزارش احمد شهید را سیاسی خوانده است

صادق لاریجانی، رئیس قوه قضائیه ایران گزارش احمد شهید، گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر ایران را " سخیف، ناصحیح و غیر مستند" توصیف کرده است.

این نخستین واکنش مقام های بلند پایه ایرانی به گزارش آقای شهید است که متن آن اوایل هفته جاری به رسانه ها درز کرد.

 آقای لاریجانی امروز ۲۷ مهر در جریان جلسه ای با حضور مقام های قضایی ایران گفت که "وعده داده شده بود اولین گزارش گزارشگر ویژه گزارشی از روش های کاری است، اما در گزارش به اختصار به این مساله اشاره شده و به سمت و سوی ارائه گزارش های ماهوی راجع به جریان های داخلی کشورمان رفته است."

رئیس قوه قضائیه ایران می گوید که "از جمله موارد کاستی های این گزارش و بلکه سخافت آن این است که این گزارشگر تقریبا دعاوی معارضین و معاندان نظام را مطرح کرده است."

'گزارش سمت و سوی سیاسی دارد'

اولین گزارش آقای شهید درباره وضعیت حقوق بشر در ایران به شش فصل تقسیم شده است.

نحوه رفتار با فعالان جامعه مدنی (وضعیت فعالان سیاسی روزنامه نگاران فعالان دانشجویی، هنرمندان، وکلا و فعالان محیط زیست)، آزادی اجتماعات، حقوق زنان، اقلیت های قومی و مذهبی، مجازات اعدام و حبس به دلیل ارتباط با نهادهای خارجی، سرفصل های گزارش آقای شهید را تشکیل می دهند.

شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در فروردین ماه سال جاری خورشیدی به تعیین یک گزارشگر ویژه برای ایران رای داد و در ماه خرداد، احمد شهید، وزیر امور خارجه سابق مالدیو را به عنوان گزارشگر ویژه انتخاب کرد.

ایران به انتخاب گزارشگر ویژه حقوق بشر از سوی سازمان ملل، واکنش منفی نشان داد و علیرغم درخواست های مکرر احمد شهید برای بازدید از ایران، با این تقاضا مخالفت کرد.


صادق لاریجانی به این موضوع هم اشاره کرده و گفته است: "واضح است که جریان حقوق بشری علیه ایران سمت و سوی سیاسی دارد و مخالفت ما با آمدن گزارشگر رسمی و ویژه به ایران نیز به همین دلیل بود چرا که اینها قبلا امتحان خوبی پس نداده بودند."

گزارش احمد شهید چه می گوید؟

آقای شهید در گزارش خود از جمله به وضعیت دو رهبر مخالفان دولت ایران که در بازداشت خانگی به سر می برند پرداخته و نوشته است که شرایط زندگی میرحسین موسوی و مهدی کروبی و همسرانشان "نگران کننده" است.

آقای شهید همچنین مرگ هدی صابر، از زندانیان سیاسی ایران در زندان و در پی اعتصاب غذا و عدم رسیدگی پزشکی را یکی از نمونه های بسیار نگران کننده خوانده و آن را از رفتارهای خودسرانه با زندانیان توصیف کرده است.

وی همچنین محروم کردن دانشجویان زندانی از دریافت خدمات درمانی را نمونه نقض حقوق ابتدایی آنان خوانده است.

گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد در بخش هنرمندان گزارش خود، از حکم شش سال حبس برای کارگردانان سرشناس سینمای ایران، جعفر پناهی و محمود رسول اف و حکم پنج سال زندان که در غیاب محسن نامجو برای این خواننده صادر شده، به عنوان نمونه های نقض حقوق بشر انتقاد کرده است.

این گزارش در بخش حامیان محیط زیست، به بازداشت دست کم ۶۰ نفر در پی اعتراضات مردم به خشک شدن دریاچه ارومیه اشاره می کند و از سرکوب حق اعتراض و آزادی بیان ابراز نگرانی می کند.

آقای شهید در بخش اقلیت های قومی و مذهبی، از "نقض گسترده" حقوق اساسی این بخش بزرگ از جامعه، توسط دولت ایران انتقاد کرده است.

آمادگی مجلس ایران برای بررسی گزارش


گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد، از "افزایش چشمگیر اعدام ها در زندان های ایران" به شدت انتقاد کرده و بار دیگر با ابراز نگرانی از وضعیت زندانیان سیاسی، از مقام های جمهوری اسلامی خواسته است تا اجازه دهند به ایران سفر کند.

پیش از رئیس قوه قضائیه ایران، یک نماینده مجلس این کشور خواستار ارسال گزارش احمد شهید به مجلس شورای اسلامی شده و گفته بود که کمیسون امنیت ملی مجلس ایران آمادگی بررسی آن را دارد.

حسین نقوی حسینی، سخنگوی کمیته حقوق بشر کمیسیون امنیت ملی مجلس ایران، در جمع خبرنگاران این موضوع را اعلام کرده بود.

کیارش 88 - کانادا - تورنتو
اخه تورا بخدا توی چهره نگاه کنبد اصلا بویی از بشر بردن که حالا بخوان انتقاد هم بکنن خدا ریشه ظلم رودر بیاره
پنج‌شنبه 28 مهر 1390

khosh bavar - ایران - یزد
انتقاد ?! مقصر هم نیستی که نفهمی, زیرا در درجه اول اصلا خودت و مرامت را نمیشناسی و هم از حقوق بشر چیزی متوجه نمیشی ! و یا بعبارت دیگر باید اینطور در مورد تو نظر داد : همانطوریکه بخاطر ادب با دهان پر کسی اجازه حرف زدن را ندارد, تو هم اجازه نداری با کله ( مغز ) تو خالیت شروع به حرف زدن بکنی !
پنج‌شنبه 28 مهر 1390

zpirooz - آلمان - آخن
خوب چرا برخورد شما با افراد فعال سیاسی اینقدر زشت و خشنه که اگه کسی اعتراض کنه میگید داره از اون یکی طرف سیاسی دفاع میکنه. خودمونیما شماها اوج بلاهتید
پنج‌شنبه 28 مهر 1390

ghalamfarsai - سوئد - مالمو
حقوق بشر از نظر حاج اقا: دوستان ما میلیارد میلیارد بدزدند اشکال نداره. هر کی حرف حق میزنه و چاپلوسی نمی کنه جاش تو زندان, قبرستون یا کهریزک
پنج‌شنبه 28 مهر 1390

sama128 - ایران - شیراز
باید هم این عمامه پیچ انتقاد کنه چون همه چی آرومه :. همه چی آرومه تو به من دل بستی. این چقد خوبه که تو کنارم هستی. همه چی آرومه غصه ها خوابیدن. شک نداری دیگه، تو به احساس من. همه چی آرومه، من چقد خوشحالم. پیشم هستی حالا، به خودم می بالم. تو به من دل بستی از چشات معلومه. من چقد خوشبختم همه چی آرومه. . تشنه چشماتم منو سیرابم کن. منو با لالایی دوباره خوابم کن. بگو این آرامش تا ابد پابرجاست. حالا که برق عشق تو نگاهت پیداست. همه چی آرومه من چقدر خوشحالم. پیشم هستی حالا به خودم می بالم. تو به من دل بستی از چشات معلومه. من چقدر خوشبختم همه چی آرومه
شنبه 30 مهر 1390

sama128 - ایران - شیراز
شعر طالب زاده را برات گذاشتم که بدونی شعر واقعیت نیست با واقعیت زیاد فاصله داره ، ترکمونی که شما سه نخاله توی ایران زدید البته به اضافه احمدی میمون فشار بقدری زیاده بقدری زیاده که احمد شهید که چه عرض کنم اگر کل شهدا از زمان خلقت انسان تا به الان جمع بشن تعداد ترکمون های شما را بخواهند بشمارند باز هم کم میارند . میگی نه از داداش های چلغوزت بپرس
شنبه 30 مهر 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.