دعوت آمریکا از جامعه جهانی برای دفاع از حقوق مردم ایران

دعوت آمریکا از جامعه جهانی برای دفاع از حقوق مردم ایران

مارک تونر، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا

در آستانه طرح رسمی گزارش مامور ویژه حقوق بشر ایران در سازمان ملل، دولت ایالات متحده روز سه‌شنبه با اشاره به نقض این حقوق در ایران از جامعه جهانی خواست تا جمهوری اسلامی را محکوم کرده و به تلاش برای درخواست تغییر در وضعیت مردم ایران ادامه دهد.
 
سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در این باره تاکید کرد: «مقامات [جمهوری اسلامی] هم‌چنان هر نوع اعتراضی را خفه می‌کنند، اقلیت‌های مذهبی و قومی را تحت تعقیب قرار می‌دهند، و مدافعان حقوق بشر در کشور را مورد تعرض و ارعاب قرار می‌دهند.»
 
مارک تونر، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، در بیانیه خود به «شکنجه زندانیان» در زندان‌های ایران نیز اشاره کرد.
 
در همین زمینه روز دوشنبه، در جریان بررسی وضعیت حقوق بشر در ایران در کمیته حقوق بشر سازمان ملل، فهرستی از نقض حقوق بشر و نابرابری‌ها و سرکوب‌ها تهیه شده و از تهران خواسته شد تا با همکاری با گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل به پرسش‌ها در این باره پاسخ دهد.
 
این جلسه به بررسی بخش‌هایی از گزارش احمد شهید، گزارشگر ویژه حقوق بشر ایران، اختصاص داشت که در آن نسبت به رفتار با فعالان جامعه مدنی، فعالان سیاسی، روزنامه‌نگاران، فعالان دانشجویی، هنرمندان، وکلا و فعالان محیط زیست ابراز نگرانی شده و موارد زیادی از گزارش‌های مرتبط با این موارد نیز ذکر شده ‌است.
 
«استفاده از مبالغ غیرمعقول وثیقه، فقدان استقلال قضات» و پایمال شدن حقوق زنان در قانون جمهوری اسلامی از دیگر موارد مورد اشاره در این گزارش است.
 
در حالی که جمهوری اسلامی هنوز به گزارشگر ویژه سازمان ملل اجازه دیدار از ایران و بررسی وضعیت از نزدیک را نداده است، متن کامل گزارش مقطعی آقای شهید قرار است روز چهارشنبه به مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک ارائه شود.
 
این گزارش در حالی در مجمع عمومی مطرح خواهد شد که هفته گذشته نیز بان گی‌ مون، دبیرکل سازمان ملل متحد، برای چهارمین سال پیاپی قویاً از کارنامه حقوق بشری جمهوری اسلامی ایران انتقاد کرده و در گزارش سالانه جدید خود نوشت که نقض حقوق بشر در ایران طی ۱۲ ماه گذشته «ادامه یافته و تشدید شده ‌است».
 
در همین حال وزارت خارجه ایالات متحده روز سه‌شنبه همچنین تاکید کرد که واشینگتن «هم‌چنان در کنار مردم ایران است که چیزی نمی‌خواهند جز آن که صدای‌شان شنیده شود و دولت مسئولیت اعمالش را بپذیرد».
 
افزایش چشمگیر در تعداد اعدام‌های ثبت‌شده در ایران، تبعیض علیه اقلیت‌های قومی و مذهبی، احکام «دل‌بخواهی و مستبدانه» زندان برای روزنامه‌نگاران، و محروم کردن دانشجویان زندانی از دریافت خدمات درمانی از جمله موارد دیگر ذکر شده در گزارش احمد شهید است.
 
در بخش‌های مختلف این گزارش نام و شرح وضعیت شمار زیادی از قربانیان سرکوب و فشار در ایران فهرست شده و منبع گزارش‌های رسیده در مورد آنها نیز قید شده‌ است.

YAS ABI - بلژ - برسل
شما از دنیا بخواهید از حقوق مردم خودتان دفاع کنند ایرانیان پیشکش.ابکش به افتابه میگه دو سوراخه. سیاستمداران دروغگو پلیس وحشی.
چهار‌شنبه 27 مهر 1390

romano - ایران - تهران
زوزه گرگ می‌شنوم.
چهار‌شنبه 27 مهر 1390

mnm - کره - اینچان
اخه شما .از حقوق مردم دفاع میکنید ...اره ارواح عمه تون ..اقای اوباما ...به ظاهر مهربان جنایتاهای شما امریکیهای در سرتاسر دنیا زبانزد عام هست ..حتی درژاپن وکره مردمشان دلخوشی از شما ندارند .انوقت شدی کاسه داغتر از اش ..مردم ایران خودشان باید از حقوقشان دفاع کنند .نه توسیاه زنگی
چهار‌شنبه 27 مهر 1390

ghafas - ایران - مشهد
شما اگه به فکر ما بودی جای تحریمها وقیل و قالهای بی فایده لطف می کردی پای اینها را به خارج کشور ببری مثلا همین خاوری را که سریع دکش کردند تا همه فکر کنند اختلاس کار او بوده را دیپورت می کردی.آقازاده ها را مثل سگ از دانشگاهها و شهرهای اروپا بیرون می انداختی حسابهای بانکیشان را خالی می کردی هر کی به هر نحوی جنایتکار بود را ویزا نمی دادی نه اینکه تحریم کنی تا پیرزنها فشار خرید تخم مرغ و جوونها فشار ازدواج و کار رویشون باشه برو آقا برو باز گلی به جمال شیخها که ضررشان اگه به ما رسید منفعت هم داشتند شما فقط به فکر خودتانید و تا حالا یک قدم هم برایمان برنداشتید
چهار‌شنبه 27 مهر 1390

a.ahooraei - المان - کلن
ببینید عزیزان از غرب انتظار نداشته باشید که مصالح و سود و خواسته های خودشون را قربانی من و شما یا آزادی واسه من و شما یا گرفتن حق من وشما، بکنه ! غرب دنبال سود و خواسته های خودشه. همین فردا همون علی گدا با یک میلیارد دلار وارد هر کشوری که بشه، قدمش را روی چشمشون میذارند و تحویلش میگیرن. چراکه سرمایه با خودش آورده. مگه کانادا نبود از حقوق ایرانی دم میزد و واسه اون خانم ایرانی که توی ایران دستگیر شده بود چه قشقله ای براه انداخت که حقوق مردم پایمال شده،. پس چرا آقای خاوری و امثال اون و خیلی از این جنایتکاران ایرانی که پول مردم بی زبان را میدزدند و میان خارج پناهنده میشن یا توی بانکها انبار میکنند را ازشون نمیگیره و به صندوق بین المللی اموال ایرانیان پس نمیدهند؟ چرا امثال اینها را براحتی توی کشورهایشان راه میدهند اما یک دانشجوی سیاسی پناهنده باید صد تا پرونده بیاره که جونش در خطر هست تا پذیرفته بشه؟. روی انگلیس ، امریکا و فرانسه اصلاً حساب باز نکنید که فرانسه سوسیالیسم از همشون کثیف تر هست.
چهار‌شنبه 27 مهر 1390

nazli_akrami - ایران - تبریز
دوستان دقت کردن که بخش فارسی بی بی سی تو این دو سه هفته که تو امریکا حتی یک روز بدون تحصن اعتراضی وجود نداشته فقط یکی دو خبر کوتاه در مورد این وقایع نوشته. اونهم با انشایی که انگار تعداد معترضان ده بیست نفر بوده تازه اونم اوباش خونده میشن گاهی... اگه عضو خبرنامه شون هم باشین تا حالا حتی یک خبر هم در این مورد منتشر نکردن در حالیکه دقیقا 29 خبر متفاوت در مورد قضیه ترور سفیر عربستان (قضیه ای که هنوز برای خودشون هم اثبات شده نیست) تا همین الان برای خود بنده ایمیل کردن.... (((( به این میگن خبرگزاری بی طرف !!! ))))
چهار‌شنبه 27 مهر 1390

ali1111 - ایران - تهران
اگر دفاع کنند, زود مردم حالت حق به جانب می گیرند و زبانمان دراز می شود و می توپیم به طرف و غیره(حتی اگر بخواهند گامی مثبت بر دارند). وای به اون روزی که ما مردم غیور ایران شکممان سیر بشه و احترام ببینیم...تاریخ هم این را ثابت کرده..
چهار‌شنبه 27 مهر 1390

mammad_gent - بلژیک - گنت
نمئدونم شماهایی که مسابقه دشمنی با امریکا میدید اصلا این مطلب رو درست خوندید یا نه. اصل مطلب اینه که حکومت ایران رو محکوم کردن چون به حقوق ایرانیها احترام نمیگذارند. ایا این حرف درستی نیست. ماها حقمون هست جنین رژیمی.
چهار‌شنبه 27 مهر 1390

azarbayjan362 - ایران - تبریز
کسانی که از آمریکا متنفرند بخصوص چپها و عقب مانده های تاریخی و درجازنها ؛ یک راه برای رهایی شما و آرامشتان سراغ دارم بله درست حدس زدید زندگی در کشور ضد امپیرالیستی کره شمالی نوش جانتان
چهار‌شنبه 27 مهر 1390

golly47 - المان - فوکشتاد
تشابه اوباما با احمدی نژاد مردم از حکومتشان ناراضی اند میخواهند کشور های دیگر را درست کنند احمدی نژاد هرچی اخوندا میگن مجبور انجام بده اوباما هر چی اسرائیل میگه
چهار‌شنبه 27 مهر 1390

ARTEMIS-SW - فرانسه - /پاریس
حقوق بشرتان را در عنقلاب ننگین 57 --در گوادالوپ-- در اخرین سفر کارتر به ایران و تمجید او از شاه فقید-- سپس چرخش 180 درجه ای او کمک میلیونها دلاری او به خمینی و حمایت از عنقلاب شکوهمند دیدیم که ایرانی ساختید که رژیمی پفیوز قاتل دزد کثافت جان.مال.و .و و و ملت را از ان خود دانسته و هر غلطی را مرتکب شود/ اعدامهای دسته جمعی در ملا عام.سنگسار قطع دست و پا فقط گوشه ی کوچکی از شاهکارتان است/
چهار‌شنبه 27 مهر 1390

ghalamfarsai - سوئد - مالمو
mammad _gent با نظر شما کاملا موافقم.
پنج‌شنبه 28 مهر 1390

a.ahooraei - المان - کلن
Azarbayjan362-آقای عزیز مگه شما دستشویی که میرید یکی باید دستتون را بگیره که فکر میکنید بدون امریکا و یا آخوند نمیشه زندگی کرد و آزاد بود؟ عزیز جون هرکسی دنبال امریکا یا آخوندها نمیره و لیس نمیزنه که کمونیست نیست! شما نمیتونید بدون رهبر باشید, قرار نیست بقیه هم مثل شما آزادی و سرور را در همراهی با امریکا و یا کشور دیگه ببینند و بدونند. یک حکومت مردمی که از بطن مردم بلند بشه هیچ نیرویی قادر به سرنگونی و یا حذف آزادی اون نیست. از اینها گذشته ما که با امریکا یا اسراییل سر دشمنی نداریم و فقط محیطی ایرانی و آزاد میخواهیم و در کنارش آزادانه با دول دیگه رابطه حسنه بدون چشمداشته دوطرفه هست. چرا باید با امریکا دشمنی کنیم؟ به ما چه ربطی داره که کدام خلق, چه رابطه ای با چه دولتی دارد؟ کمونیست مرد و رفت به زباله دان تاریخ.
پنج‌شنبه 28 مهر 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.