حکم مهم دادگاه اروپا در رابطه با ثبت سلولهای پایه

حکم مهم دادگاه اروپا در رابطه با ثبت سلولهای پایه

دانشمندان امیدوارند که روزی بتوانند با استفاده از سلولهای پایه راههایی برای درمان بیماری هایی مانند پارکینسون، سکته مغزی، عارضه قلبی و دیابت کشف بکنند

دادگاه عالی اروپا با صدور حکمی که می تواند پیامدهایی جدی برای علم پزشکی داشته باشد، اعلام کرده است سلولهای پایه بدست آمده از جنین انسان را نمی توان برای دریافت امتیاز انحصاری ثبت کرد.

دانشمندان می گویند رای دادگاه عالی اروپا ممکن است در مسیر تحقیقات دانشمندان اروپایی در زمینه استفاده درمانی از سلول پایه مانع ایجاد کند و یا چنین تحقیقاتی را به خارج از اروپا هدایت کند.

مطالب مرتبطاولین معالجه آزمایشی با سلول بنیادی در انسان شروع شداستفاده از سلول پایه برای معالجه سکته مغزیاحتمال درمان دیابت با استفاده از سلول پایهلینک‌های مرتبط
موضوعات مرتبطاروپا حکم دادگاه عالی اروپا به دنبال شکایت سازمان غیر دولتی "گرین پیس" (صلح سبز) در مورد ثبت یک امتیاز انحصاری برای سلولهای عصبی بدست آمده از سلولهای پایه جنینی صادر می شود.

سلولهای پایه جنینی قابلیت تبدیل به هرگونه بافتی در بدن را دارند.

دانشمندان امیدوارند که روزی بتوانند با استفاده از سلولهای پایه راههایی برای درمان بیماری هایی مانند پارکینسون، سکته مغزی، عارضه قلبی و دیابت (مرض قند) کشف بکنند.

حکم دادگاه عالی اروپا در ارتباط با روش ابداع شده توسط یک دانشمند آلمانی به نام اولیور بروستل برای تبدیل سلولهای پایه بدست آمده از جنین انسان به سلولهای عصبی صادر شده است.

ناظران معتقدند که رای دادگاه بر روند تحقیقات در مورد استفاده از سلولهای پایه برای درمان مجموعه ای از بیماریها تاثیری تعیین کننده خواهد داشت.

در حکم دادگاه عالی اروپا آمده است: "یک روش مشخص برای استفاده از جنین انسان به منظور درمان یا تشخیص بیماری را در صورتی می توان به صورت انحصاری ثبت کرد که این روش روی جنین اعمال شود و برای آن مفید باشد".

اما دادگاه در ادامه حکم خود تصریح می کند: "استفاده جنین انسان برای مقاصد تحقیقاتی را نمی توان به صورت امتیاز انحصاری ثبت کرد".

در بیانیه دادگاه همچنین آمده است که: "روشی که شامل برداشت سلول پایه از بلاستوسیست (جنین چند روزه) باشد و منجر به از بین رفتن جنین شود، قابل ثبت انحصاری نیست".

پروفسور پیت کوفی از انستیتو چشم پزشکی لندن که در مورد استفاده از سلول پایه برای درمان نابینایی تحقیق می کند، رای دادگاه عالی اروپا را "مخرب" توصیف کرد.

او به بی بی سی گفت: "این تصمیم می تواند باعث توقف پیشرفت تحقیقات در مورد استفاده از سلولهای پایه برای درمان بیماری هایی شود که فعلا بدون درمان هستند".

اما شاخه سازمان "گرین پیس" در آلمان که با شکایت خود پای دادگاه عالی اروپا را به میان کشید استدلال می کند که صدور امتیاز انحصاری برای روشی که برپایه برداشت سلول از جنین انسان و در نتیجه نابودی جنین استوار است، اخلاقی نیست".

دادگاه اروپا هم این استدلال را پذیرفت و به نفع "گرین پیس" رای داد.

golly47 - المان - فوکشتاد
سازمان گرین پیس المان درست میگه اگر بخوان سلول های انسان را دستکاری کنند افراد ناباب بعد ها مونستر های خواهند ساخت که اخوندا انگشت کوچیکه انها هم نمیشند
چهار‌شنبه 27 مهر 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.