سر مردم را با ۳هزار میلیارد تومان گرم نکنید، سراغ ۶۰۰میلیارد دلار و ۴۸هزار میلیارد تومان رابگیرید!

سر مردم را با 3هزار میلیارد تومان گرم نکنید،

سراغ 600میلیارد دلار و 48هزار میلیارد تومان رابگیرید!

با گذشت حدود دو ماه از کشف اختلاس سه هزار میلیاردی، یکی از سوالاتی که از سوی مسئولان بسیار مطرح می شود، این است که چرا تا این اندازه به موضوع سه هزار میلیارد تومان در رسانه ها و افکار عمومی پرداخته می شود و آیا این موضوع تا این اندازه برای آینده کشور و نظام اهمیت دارد؟

به گزارش خبرنگار «آینده» نگرانی برخی مسئولان و کارشناسان درباره بیش از حد پرداختن به پرونده موسوم به اختلاس سه هزار میلیارد تومانی که برخی آن را پرونده 4700 میلیارد تومانی می دانند، به چند دلیل است:

دلیل نخست حجم بالای درآمد نفتی دولت نهم و دهم در 6 سال گذشته است که بنابر آمار رسمی با احتساب محصولات جانبی نفت نظیر میعانات گازی و پتروشیمی بالغ بر 600 میلیارد دلار می باشد.

رقم مذکور که حدود 200 برابر اختلاس سه هزار میلیارد تومانی می باشد، معادل کل درآمد نفتی ایران از زمان ملی شدن نفت در سال 1329 می باشد. مضاف بر اینکه هزینه وقایعی نظیر تامین ثروت خاندان شاهنشاهی، جنگ و بازسازی از آن 600 میلیارد دلار پرداخته شده و در دولت احمدی نژاد خوشبختانه هیچ حادثه بزرگ و زیان اور جدی برای کشور به وقوع نپیوسته است. اما هم اکنون از یک سو ذخائر ارزی کشور حدودا صفر اعلام شده و بانک مرکزی هم حداکثر ادعا دارد 20 میلیارد دلار از  600 میلیارد دلار باقی مانده است، و وضعیت معیشتی و سازندگی کشور نیز نسبت به دوره های قبل جهش فوق العاده ای نداشته است.

بنابراین نظر این گروه از کارشناسان این است که به جای اصرار بر یک پرونده اختلاس سه هزار میلیارد تومانی، باید سراغ بقیه 600 میلیارد دلار را گرفت که البته بخش قابل توجهی از آن یعنی حدود نصف آن، در قالب بودجه های سالیانه صرف هزینه های کشور شده است.

در مقابل، گروه دیگری از کارشناسان بانکی با بیان اینکه حدود 48 هزار میلیارد تومان بدهیهای معوقه به سیستم بانکی وچود دارد، بیان می کنند این سه هزار میلیارد تومان بدهی گروه آریا به بانک ملی تنها یک قسمت از 16 قسمت بدهی های معوقه بانکی است و باید به 15 قسمت دیگر هم پرداخت. به طور نمونه وضعیت بدهی های افرادی نظیر علی انصاری، مالک بانک تات و سرمایه، هدایتی سرمایه دار فوتبال دوست، زنوزی مالک بانک گردشگری و سهامدار عمده بانک سامان، که ابعاد فعالیتهای اقتصادیشان از گروه آریا بزرگتر است، روشن شود و اسمی دیگر که زمان افشای آن نرسیده است را نیز می توان به فهرست فوق اضافه کرد.

این گروه از کارشناسان بانکی اظهار می کنند زمانی که یک شهروند برای دریافت یک وام دومیلیون تومانی ازدواج موظف به ارائه انواع ضمانتهاست، اینکه فردی به صورت طبیعی صدها و هزاران میلیارد تومان بدهی معوقه بانکی داشته باشد و هیچ مشکلی برای او به وجود نیاید و وثیقه و ضمانت محکمی نیز در اختیار بانک نباشد، تنها از طریق اعمال نفوذ سیاسی مقامات ارشد  امکان پذیر می باشد و بنابراین بخش عمده این 48 هزار میلیارد تومان بدهی معوقه بانکی را باید در معادلات سیاسی جستجو کرد.

hadi_5720 - ایران - تهران
بعد یک وام میخوام بگیم 6 ماهه دارم میرم میام.
چهار‌شنبه 27 مهر 1390

زن آزاده - آلمان - فرانکفورت
ماه پشت ابر نمی مانند. جهنم وبهشت همین دنیاست. بی وجدان ها تا کی می خواهید بکشید و چپاول و دزدی کنید. سرمایه ومغزهای ایران را, ببخشید ویران را به باد فنا دادید!!!! فقر و فحشا و اعتیاد ایران را گرفته!!! هرگز فراموش نکنید که ظلم پایدار نمی مونه!!! این پول هایی که دارید غارت میکنید حق زنیه که برای سیر کردن شکم بجه هاش تن فروشی می کنه. حق بچه هایی که به جای کلاس درس تو خیابان ها دست فروشی می کنند. حق جوون های معتادی که هیچ امیدی به آینده خود ندارند و و و و و .. امیدوارم و اطمینان دارم که رسوایی و خواریتان را خواهیم دید همانطور که ایران و ایرانی را در دنیا خوار کردید. حرص و طمع همتان را فاسد و روانی کرده!!! شرمتان باد!!! ما هنوز حافظ و سعدی و فردوسی و خیام و ....را داریم. ایران و ایرانی ریشه دارد و حتی بعد از قرن ها هم با لاخره به اصل خود برمی گردد. هر که او ماند از اصل خویش باز جوید روزگار وصل خویش
چهار‌شنبه 27 مهر 1390

mortimer - ایران - اصفهان
شما هم یه چیزی واسه خودتون می گیدا،پس خامنه ای از کجا بیاره خاویار بزنه به بدن هان؟اگه بحث سر پول باشه که تازه فقط سر نفت نیست که،می دونید حکومت ایران چند تا کارخونه و شرکت بزرگ داره؟می دونید از طریق این شرکتا چطوری خون مردم رو با انحصاری کردن بازار تو شیشه می کنه؟ نمونه ش ایران ناسیونال که از آقای خیامی به زور گرفته شد.
چهار‌شنبه 27 مهر 1390

Kouroshi - سویٔیس - زوریخ
نه قربان، اینجوری فقط شما دارید، صورت مسئله ۳ میلیارد پاک می‌کنید. با مطرح کردن مبالغ بالاتر کشاندن موضوع بحث به درامد نفتی‌ دولت نه تنها سوالی که مطرح شده پاسخی پیدا نمیکند بلکه از درجه اهمّیّت اون هم کم می‌کنید. بیائید سرامون با همین ۳ میلیارد اول گرم کنیم. بعد اگر به جایی رسیدیم میرویم سراغ ۴۰۰ میلیارد مورد نظر شما. موافقید؟ .
چهار‌شنبه 27 مهر 1390

golly47 - المان - فوکشتاد
نه خودشون میتوانند بخورند نه بمردم میدن پول هارا گذاشتند تو بانک های غرب که انها مسدود کنند
چهار‌شنبه 27 مهر 1390

zpirooz - آلمان - آخن
بابا بیخیال ملت خودشون میرن خمس و سهم امام و .. به آقایان عظمی میدهند. حالا که آقایان خودشون برداشت می کنند و کار مردم رو ساده تر می کنند چه اعتراضی دارید؟
چهار‌شنبه 27 مهر 1390

sama128 - ایران - شیراز
خدا بیامرزتت ای شاه بزرگ ای محمد رضا شاه کبیر اگر بودی الان ایران چی میشد و در کدام جایگاه و مرتبه در آسیا و خاورمیانه بود . حیف حیف که مردم ظاهر بین و امام زاده دوست و عاشق امام زاده ساخت مردم کج اندیش دخیل و نذر و نیاز و قفل و پارچه سبز گول آخوند های زالو صفت را خوردند و با نامردی و در بی نهایت انصاف آنچنان با تو برخورد کردند و نظامی را رقم زدند که زائیده دروغ - اختلاس - فریب و ریاکاری و تزویر است تزویری بزرگ - بزرگ و بزرگ
چهار‌شنبه 27 مهر 1390

h.k - دانمارک - اودا
چه کسی رسیدگی کند.دزد ,واسطه,قاضی,وزیر,رئیس خزانه کل,همه باهم هستند.ومدعی ملت ایران که دستشان به هیچ جابندنیست.لطفاتاریخ شروع اختلاسهارامعین کنید.تابدانیم درزمان کدام دولت شروع شده.
چهار‌شنبه 27 مهر 1390

leila leila - سوئد - گوتنبرگ
موندم چرا مردم سرشونو عین کبک زیر برف کردن
چهار‌شنبه 27 مهر 1390

Azadikhah - هلند - تکسل
هر دم از این باغ بری می رسد تازه تر از تازه تری می رسد! همینجا از دولت فخیمه عاجزانه تقاضا میکنم زودتر طرح حذف صفر ها از از واحد پول را اجرایی کنه، چون با این رقم های اختلاس مشکل جا نشدن تو ماشین حساب پیدا میکنیم. پیشاپیش از زحمات ایجاد شده برای آقای ا.ن عذرخواهی می کنیم.
چهار‌شنبه 27 مهر 1390

amir-amir - کانادا - تورنتو
دقیقا باید سئوال کرد آن درامدهاى هنگفت نفت چگونه صرف شده هر کشور دیگرى مى بود ظرف سی سال به بالاترین قله اوج اقتصادى رسیده بود اما دولت مردان بى لیاقت و بى سواد جمهورى اسلامى جز اتلاف وقت, زیان رسانى, ایجاد التهاب و کینه و دشمنى و قتل و غارت اموال بیت المال و انجام پروژه هاى بادکنکى کار دیگرى انجام ندادند
چهار‌شنبه 27 مهر 1390

nazli_akrami - ایران - تبریز
دوستان دقت کردن که بخش فارسی بی بی سی تو این دو سه هفته که تو امریکا حتی یک روز بدون تحصن اعتراضی وجود نداشته فقط یکی دو خبر کوتاه در مورد این وقایع نوشته. اونهم با انشایی که انگار تعداد معترضان ده بیست نفر بوده تازه اونم اوباش خونده میشن گاهی... اگه عضو خبرنامه شون هم باشین تا حالا حتی یک خبر هم در این مورد منتشر نکردن در حالیکه دقیقا 29 خبر متفاوت در مورد قضیه ترور سفیر عربستان (قضیه ای که هنوز برای خودشون هم اثبات شده نیست) تا همین الان برای خود بنده ایمیل کردن.... (((( به این میگن خبرگزاری بی طرف !!! ))))
چهار‌شنبه 27 مهر 1390

Saeed82 - ایران - تهران
این برادران کارشناسان بانکی کجا بودن که یهو تو این چند ماه اخیر که آقا با محموت به تیپ و تار هم زدن سراغ ٦٠٠میلیارد دلار درآمد نفتی را میگیرند؟ حالا محموت بده شد؟! تا یه سال پیش که دولتش دولت آقا امام زمان بود؟؟!! مگه آقا که نماینده خدا و امام ١٢ روی زمینه تاییدش نکرده بود؟ چی شد؟ یعنی آقا اشتباه کرد؟ مگه میشه؟ نماینده خدا؟؟؟؟ امیدوارم هم وطنای ارزشی واسه یه بارم که شده از این سوالا از خودشون بپرسن ..
چهار‌شنبه 27 مهر 1390

Royan - المان - بوخوم
آدم از این غصه میخوره که ملت خوشی زیر دل زده سال 57 بخاطر ماجراجوئی از سر بیکاری و سیری برای اینکه یه بهائی به خودشون بدن و عنوان انقلابی بگیرند کشور نازنین ایران را به ویران تبدیل کردند من که به سهم خودم از آنها نمیگذرم که خاک زر خیز وطن را تقدیم آخوندا کردند که به توبره بکشند و تبدیل به پول کنند و جوانان وملت آینده ایران را خوار و ذلیل بکنند واقعا یک عده آدم نادان سنگی را ته چاه انداختن که بیرون آوردن آن یا غیر ممکن است یا رنگین به خون ملت است , من شخصا ناراحت پولها و نفتی که دزدیده میشه و به جیب اینها میره نیستم بیان اثاث منزل ماراهم جمع کنند فقط بروند وگورشون از ایران ببرند و قدم های کثیف شون را روی این خاک نذارند مثل گرگ گرسنه افتادن به جون تاریخ کهن و آثار باستانی ایران , ویرانی و از بین رفتن اینها غیر قابل جبران و بازگشت است.
چهار‌شنبه 27 مهر 1390

onsore ahriman - فرانسه - مارسی
ایرانیا فقط بلد بودن جلو شاه جفتک بندازن. ولی جلوی ملاها فقط دولا میشن . هنوزم که هنوزه میگن شاه بد بود. همین آخوندا از سر این ملت هم زیادن.
چهار‌شنبه 27 مهر 1390

sobat - ایران - تهران
ای تو گور شاه پدر سگ ورضاشاه سگ که ما را اسیر دست احمدی نژادبی پدر و خامنه ای نامرد کردند...اگر اون دوکثافت دنبال عیاشی و هرزگی و شرابخو ری نبودند چه کار داشتیم انقلاب کنیم کشور عزیزمون بیفته دست این کثافتهای امروزی که این بلاهارو سر این ملت بیچاره بیارن.توی گور همتون ....
چهار‌شنبه 27 مهر 1390

onsore ahriman - فرانسه - مارسی
sobat - ایران - تهران. شما که انقد بلدی عیاشا و هرزه ها و خوش گذرون هارو کله پا کنی الانم برو این ملاهای هرزه رو کله پا کن دیگه . جز لات بازی و مزخرف گفتن ، شاید این 1 کار رو بتونی بکنی.
پنج‌شنبه 28 مهر 1390

پریستوک - تهران - ایران
sobat - ایران - تهران این دفعه خواستی اسم رضاشاه و بیاری دهن7 دور آب بکش. اشتباه های خودتونم تقصیر دیگران نندازید. شرابخواری هه هه. وصله دیگه نبود بچسبونی؟ حرف نزنی نمی گن لالی حداقل کسی نمی فهمه ....بارت نیست!
پنج‌شنبه 28 مهر 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.