اژه‌ای: حکم اعدام محیط‌بان دنا تایید شده و مراحل اداری را طی می‌کند

اژه‌ای: حکم اعدام محیط‌بان دنا تایید شده

و مراحل اداری را طی می‌کند

 دفتر سخنگوی قوه قضائیه از تایید حکم قصاص اسد تقی‌زاده، محیط‌بان اداره کل محیط زیست کهگیلویه و بویراحمد، از سوی دیوان عالی کشور خبر داد و اعلام کرد: «این حکم در حال طی کردن مراحل اداری است.»
 
به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی، ایرنا، غلامحسین محسنی اژه‌ای، سخنگوی قوه قضائیه و دادستان کل کشور، گفت که «پرونده محیط‌بان تقی‌زاده بررسی شده و دیوان عالی کشور حکم قصاص (اعدام) وی را تایید کرده‌ است.»
 
در همین حال این خبرگزاری از قول «یک منبع آگاه که خواست نامش فاش نشود» نوشت که هم‌اینک «تنها راه عدم اجرای حکم اعدام، رضایت اولیای دم است.»
 
اسد تقی‌زاده، مردادماه ۱۳۸۶ در منطقه حفاظت شده دنا و در پی درگیری با پنج شکارچی غیرمجاز به سمت آن‌ها تیراندازی می‌کند که در نتیجه این تبادل آتش، یک نفر از شکارچیان کشته می‌شود.
 
در رسانه‌های مختلف در مورد غیر عمد بودن این قتل مطالب مختلفی بیان شده‌ است و اسماعیل کهرم، کارشناس محیط زیست، نیز در این مورد به رادیو فردا گفت که «اسد تقی‌زاده در حال انجام وظیفه بوده و در بین آتش باری که اتفاق افتاده، مجبور به شلیک شده است.»
 
وی تاکید کرد که «آقای تقی‌زاده قصد داشته به سمت پا و پایین بدن این شکارچی غیرمجاز شلیک کند و به همین دلیل این قتل، عمدی نبوده‌است.»
 
اما «منبع آگاه» مورد اشاره در خبرگزاری ایرنا، در پاسخ به پرسشی در این مورد گفت: «آنچه در رسانه‌ها منعکس شده‌است، صحت ندارد چرا که بر اساس اسناد و شواهد موجود در پرونده، شکارچیان دستان خود را به نشانه تسلیم در برابر این محیط‌بان بالا گرفته بودند اما محیط‌بان تقی‌زاده بدون رعایت دو مرحله ایست و تیر هوایی، اقدام به شلیک گلوله به سمت شکارچیان کرده بود.»
 
این در حالی است که گزارش‌های دیگری حاکی است آقای تقی‌زاده پس از آن‌که متوجه می‌شود مقتول تیر خورده، او را به دوش کشیده، از ارتفاع پایین می‌آورد و از طریق بی‌سیم درخواست هلیکوپتر می‌کند، اما به دلیل دیر رسیدن امداد، این شکارچی جان می‌دهد.
 
«منبع آگاه» مذکور در ادامه گفته است: «پرونده این محیط‌بان در مرحله ابلاغ به وی یا وکیل اش قرار دارد و پس از ابلاغ حکم به متهم یا وکیل وی، آنها می‌توانند به حکم اعتراض کنند.»
 
وی افزوده‌ است: «در صورت اعتراض متهم و وکیل وی به حکم صادره، شعبه مربوطه از رییس قوه قضاییه درخواست استیذان می‌کند که هنوز نامه‌ای مبنی بر استیذان برای رییس قوه قضاییه ارسال نشده‌است.»
 
در همین حال، به گزارش سایت «کلمه»، محمد درویش، عضو موسسه تحقیقات جنگل‌ها و مراتع، اعلام کرده است که علاوه بر اسد تقی‌زاده، دو محیط‌بان دیگر نیز به اتهام قتل در انتظار قصاص‌اند.
 
وی گفته‌است که «ماه گذشته اتفاق مشابهی در شیراز، و همین دو سه روز پیش نیز اتفاق دیگری در یزد افتاده و یک محیط‌بان در طرح حفاظت از یوزپلنگ در درگیری با یک شکارچی او را کشته‌ است. هر دوی این محیط‌بانان اکنون در صف قصاص‌اند.»
 
در ایران ۲۷۰۰ محیط‌بان فعالیت دارند و تا کنون بیش از صدتن از محیط‌بانان حین انجام وظیفه جان خود را از دست داده‌اند.
 
خبرگزاری فارس تعداد محیط‌بانان کشته شده توسط شکارچیان را «۱۰۵ نفر» اعلام کرده و تأکید کرده‌است که خانواده‌های آنان نه شاهد مجازات قاتلان بوده‌اند و نه از حقوق «خانواده شهدا» بهره‌مند شده‌اند.

alirezaperspolisi - ایران - بندرعباس
ای بدبخت میگن تو این جمهوری اسلامی خون از دماغ دزد خونه ات بیاد باید بری جواب بدی همینه کار این محیط بان حفاظت بوده خب اگه نباید شلیک میکرده چرا تفنگش دادید باید میرفته اقایون زد رو میبوسیده ؟ مملکت ما داریم
چهار‌شنبه 27 مهر 1390

pariha - کویت - کویت
وایییییییی عاقبت کار در ایران یعنی کاشکی اولیا دم رضایت بدهند
چهار‌شنبه 27 مهر 1390

zpirooz - آلمان - آخن
خوب اصلا چرا محیط بان استخدام می کنید بگذارید هر کسی هر غلطی میخواد بکنه محیط زیست چه ارزشی داره؟
چهار‌شنبه 27 مهر 1390

Azadikhah - هلند - تکسل
آنچه در رسانه‌ها منعکس شده‌است، صحت ندارد چرا که بر اساس اسناد و شواهد موجود در پرونده، شکارچیان دستان خود را به نشانه تسلیم در برابر این محیط‌بان بالا گرفته بودند اما محیط‌بان تقی‌زاده بدون رعایت دو مرحله ایست و تیر هوایی، اقدام به شلیک گلوله به سمت شکارچیان کرده بود:اگر این خبر درست باشه متاسفانه این بنده خدا رو اعدام میکنن :(
چهار‌شنبه 27 مهر 1390

nader46 - انگلیس - لندن
باز تفریح وشادی واسه جماعت مهیا شد.بشتابید تا صف های جلو را بگیرید.با موبایل هم فیلم نگیرید با یه دوربین فیلمبرداری کاردرست که در کنار کادر وچوبه دار عکس خانواده وزن بچه هاتون هم بیفته..های ملت بشتابید عجله کنید .شاید موزیک هم داشه باشه تا رقص مرگ اویزان ...هنرمندانه تر ورمانتیک تر بشه.بچه ها اگر درساشون رو خوب بخونن جایزشون را که دیدن اعدام از جلو باشه..را از طرف پدرمادر ها قول میدم.
چهار‌شنبه 27 مهر 1390

oghab - فنلاند - هلسینکی
اگر حکم اعدام یا کوچکترین مجازاتی برای این مامور اجرا شود بزرگترین ضربه به امنیت و حس انجام وظیفه که متاسفانه دیگر چیزی هم ازش باقی نماند. خواهیم داشت . خدا به داد ایران بدبخت ما برسه .
چهار‌شنبه 27 مهر 1390

a.ahooraei - المان - کلن
توی این مملکت برای رهبر و اسلام بکشی , آب از آب تکان نمیخوره و بقیش خطری هست. اگه محیط بان هست که لابد اخطار داده و شکارچی پررویی کرده و خواسته شلیک کنه یا کرده و اینم وظیفه از خود دفاع کردن را دارد وگرنه اونا میزدند اینو با 2 تا قوچ قاطی میکردند. دفاع از محیط را من حق میدم چراکه بقدر کافی به این کشور تر زدند.
چهار‌شنبه 27 مهر 1390

golly47 - المان - فوکشتاد
یک کاسه ای زیر نیم کاسه هست شاید میخواهند قاچاق رد کنند همه محیطبانان را میخواهند بکشند که کسی مزاحمشان نشود ا ف
چهار‌شنبه 27 مهر 1390

shahram khosh maram - ایران - تهران
خیلی ناراحت شدم. اگر وکیل بودم حتما دنبال این پرونده میرفتم. رسیدگی به این پرونده ها مشکل هست و قانون به اندازه نیروهای انتظامی و نظامی از محیط بانان دفاع نمیکند. از یک طرف مجازات یک شکارچی طبق قانون در هیچ جا مرگ نیست حتی اگر کمیاب ترین حیوان را بزند و از این نظر خانواده مقتول کاملا حق دارند. از طرفی محیط بانان هم وظیفه خطرناکی دارند و با افراد مسلح طرفند که تا به حال چندین محیط بان را کشته اند. وقتی تنها با چند مسلح رو به رو میشوند احتمال اشتباه هم بالا میرود چون واقعا ترس دارد. به نظرم ما یک نهاد یا موسسه حقوقی که در این موارد از محیط بانان دفاع کند و بتواند با خانواده مقتولین صحبت کند و خسارات مادی و روحی انها را جبران کند کم داریم.
چهار‌شنبه 27 مهر 1390

Royan - آلمان - بوخوم
در ایران هر خدمت به مهین و وطن بکنی جرمه فقظ ادم باد حامی نظام و اسلام باشد که احتمالا شکارچی ها بچه آخوندا و آقازاده های بیت رهبریب ودننددکه پیرو تعالیم اسلام در حال نابودی تدریجی ایران هستند. حالا فرقی نمیکنه از تخت جمشید شروع به خراب کردن بکنند یا محیط وحش حافظت شده را نابود کنند .
چهار‌شنبه 27 مهر 1390

MIRZADEH I ESHGHI - دوسلدورف - دوسلدورف
اگر این مرد درستکار وظیفه شناس اعدام بشه قلب دنا میشکنه.
پنج‌شنبه 28 مهر 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.