پناهی برای سمیه ۱۳ساله نبود

پناهی برای سمیه 13ساله نبود

اعتماد : سمیه، دختر 13 ساله بر اثر شدت آسیب‌های جنسی وارده در حالی در بهزیستی مشهد به سر می‌برد که هیچ نهاد و سیستم حمایتی در زمان مورد نیاز از او حمایت نکرده بود. پدرش تبعه افغانستان، مادرش ایرانی و معتاد به شیشه است. این نوجوان ساکن مشهد در حالی از دو روز قبل تحت مراقبت بهزیستی قرار گرفت که چندین بار از سوی همسایه و میهمانان او مورد اذیت و‌آزار قرار گرفته بود. در نهایت به دلیل غیبت‌های مکرر سمیه و پیگیری‌های مربیان مدرسه او، مشخص شد که در چه وضعی به سر می‌برد. مربیان مدرسه بعد از بررسی‌ها و مراجعه به خانه سمیه و باخبر شدن از احوال او، با اورژانس اجتماعی (123) تماس گرفتند و مراتب را به آنها اطلاع دادند. شهر مشهد به سبب همسایگی با کشور افغانستان با مشکلاتی مانند ازدواج زنان ایرانی با مردهای افغانی مواجه است. زیارتی بودن این شهر نیز موجب رفت و آمد‌های زیادی از هر نقطه کشور به آن شده که موجب به وجود آمدن آسیب‌های فراوان برای ساکنان این شهر شده است.

ماجرای سمیه چیست

سمیه، فرزند اول خانواده است. مادرش ایرانی و به دلیل اعتیاد، عضو سازمان ارتقای سلامت و پدرش تبعه افغانستان و کارگر یک هتل است. او توسط همسایه طبقه بالای محل سکونت‌شان بارها مورد اذیت و آزار قرار گرفته است. مربی مرکز آموزشی که سمیه در آن تحصیل می‌کرده است روز دوشنبه با پیگیری ماجرا و مراجعه به خانه او مشاهده کرد که تمام شیشه‌های خانه شکسته است. زمانی هم که می‌خواست داخل خانه شود، دو مرد مانع از ورودش به خانه شدند. مربی مدرسه به «اعتماد» گفت: سمیه را از دور دیدم، اصلا حال ظاهری مناسبی نداشت و کاملا مشخص بود که در وضع خوبی به سر نمی‌برد و با رنگ و روی پریده و بغض، مدام تکرار می‌کرد؛ اصلا حالم خوب نیست. این مربی مدرسه افزود: دوشنبه 25 مهرماه بعد از تماس با اورژانس اجتماعی مشهد، موفق شدیم سمیه را به بهزیستی انتقال دهیم تا تحت مراقبت و در صورت لزوم تحت درمان قرار بگیرد. به گفته این مربی مدرسه، سمیه قبلا هم توسط این همسایه مورد اذیت و آزار قرار گرفته بود و خانواده‌اش نیز از این جریان باخبر بودند. تا اینکه چند روز پیش مادر سمیه که دوباره به شیشه اعتیاد پیدا کرده بود توسط ماموران پلیس به زندان منتقل شد. یکی از اولیای مدرسه‌یی که سمیه در آن درس می‌خواند درباره وضعیت خانواده او توضیح داد: پدر سمیه هم در این مدت برادر و خواهر کوچک‌تر سمیه را با خود به محل کارش می‌برده و به دلیل اینکه سمیه قبلا هم مورد اذیت قرار گرفته بود او را در خانه رها می‌کرد و اعتقاد داشت او دیگر دخترش نیست. سمیه که در این مدت تک و تنها در خانه بوده است بارها توسط همسایه، باجناق او و افرادی که به آن خانه رفت و آمد داشته‌اند مورد اذیت و آزار قرار گرفته است.


پدر سمیه چه گفت

پدر سمیه در توضیح وضعیت خود و اتفاقاتی که برای دخترش روی داده، به «اعتماد» گفت: سمیه اوایل برای سرگرمی و بازی به طبقه بالا می‌رفت ولی بعد‌ها رفت و آمد‌هایش مشکوک شد. دیگر با ترس رفت و آمد می‌کرد و حرفی نمی‌زد. بار اول که متوجه شدم دخترم مورد اذیت قرار گرفته به همسایه گفتم که اگر یک بار دیگر با دخترم کاری داشته باشد شکایت می‌کنم. ولی به دلیل کار زیاد نتوانسته‌ام شکایت کنم. محل کارم از خانه‌ام فاصله زیادی دارد و من هفته‌یی یک شب می‌توانم به خانواده‌ام سر بزنم. اگر سر کار نروم، صاحب کار اخراجم می‌کند. در این صورت چه کسی می‌تواند خرج خانه و شکم دیگر بچه‌هایم را بدهد. البته دیگر افرادی که از نزدیک خانه سمیه را دیده‌اند و از احوال آنجا با خبرند به خبرنگار اعتماد گفتند که مادر سمیه نیز برای مصرف شیشه به طبقه بالا می‌رفته است.

خانه سمیه کجاست؟

خانه سمیه در منطقه «دروی»، واقع در خیابان رسالت و شمال شرق مشهد است؛ خانه‌یی قدیمی و دوطبقه که آنها در طبقه اول ساکن بودند و همسایه در طبقه دوم. محله‌یی که بر اساس پیگیری‌های خبرنگار «اعتماد» مشخص شده در آن هیچ نهاد حمایتی یا مرکز انتظامی وجود ندارد. اما پرسش این است که اینک خانه سمیه کجا خواهد بود و خانواده‌اش چه کسانی خواهند شد. این دختر 13ساله به نظر می‌رسد بیش از هر زمان دیگری نیازمند حمایت‌های پزشکی، روانی و عاطفی باشد و لازم است علاوه بر آزمایش‌های پزشکی برای بررسی سلامت، تحت حمایت تیمی از روانپزشکان و مشاوران اجتماعی قرار گیرد.

مروری بر حوادث منتشر شده از کودکان در مشهد

به نظر می‌رسد وضع حمایت از کودکان و نوجوانان در دومین شهر بزرگ کشور نگران‌کننده می‌نماید. اگر صفحه حوادث روزنامه خراسان که مرکزیت آن در شهر مشهد است را ورق بزنید، می‌توانید حوادثی را مرور کنید که در آن کودکان قربانی جرایم مختلفی بوده‌اند. آنچه در ادامه آمده است جدولی برخاسته از همین وضع نابسامان حمایت از کودکان است. در بررسی 6 ماهه صفحه حوادث روزنامه خراسان همه اخباری که محل وقوع آن در مشهد بوده و در این روزنامه منتشر شده است مد نظر قرار گرفت.

meshkiiiii - ایران - تهران
میتونم فقط بگم الهی برات بمیرم سمیه جان خواهر کوچولوی عزیزم:-(
چهار‌شنبه 27 مهر 1390

lucina - ایران - تهران
وضع به همین منوال پیش بره به بچه سالم و خوشبخت پیدا نمیکنیم
چهار‌شنبه 27 مهر 1390

Neda02 - کانادا - اتاوا
نمی‌تونم اشکم را کنترل کنم. کجان مدعیان تمدن چند هزار ساله ایرانی؟ واقعا کسی روش می‌شه بگه ما ملت ایران متمدن هستیم؟ این انسانیته که ما داریم؟ به یک دختر بچه بی‌پناه رحم نمی‌کنیم. اه به این همه پس‌رفت فرهنگی و عوامل بوجود آمدن این همه بدبختی.
چهار‌شنبه 27 مهر 1390

دنیای وحشی - ایران - تهران
فقط به فقط یک سیستم قوی و سالم میتواند جلوی هرگونه بی عدالتی و فشار و اذیت بر قشر ناتوان جامعه اعم از کودک و نوجوان و جوان و سالمند و پیرها را بگیرد .وبرای تنبیه افردی که درچنین مواقعی از امثال سمیه سواستفاده جنسی می کنند می بایستی با چوب چوگان تو ماتحت خاطی فروکرد تا بفهمد ظلم به مظلوم چه مفهوم و عذابی دارد .
چهار‌شنبه 27 مهر 1390

pariha - کویت - کویت
چقدر نامردی و بیرحمی و ظلم دیگه حالم از ایران بهم میخوره هر روز بیشتر احساس میکنم باید دور شد همش تجاوز - قتل - اعتیاد- فساد - فقر - اعدام - ظلم بی عدالتی - این همسایه نامرد پست فطرت رو باید اول با چاقو خوب حالشو جا بیارند بعد زنده بگورش کنند
چهار‌شنبه 27 مهر 1390

مستانه شرق - آلمان - هایدلبرگ
این پست فطرتها و شیطان صفتها این مواد مخدر لعنتی را راحتر و ارزانتر از نان شب مردم در اختیار جامعه گذاشتتد ، که مردم را گرفتار و کور کرده تا خودشان به راحتی به تاراج مملکت بپردازند........ای مردم کی دیگه میخواهید بیدار شوید.......
چهار‌شنبه 27 مهر 1390

gol andam - سویس - زوریخ
ای کاش ادرسی از این کانون میدادین ...حاضرم به فرزندی قبولش کنم.. با تمام خرج و مشکلاتش بیارم پیش خودمون..uk عزیز یا دوستان هر کس میتونه ادرسی بده ممنون میشم : ( قلبم داره از گریه می ترکه
چهار‌شنبه 27 مهر 1390

nader46 - انگلیس - لندن
باور کنید کودک ازاری های بمراتب بدتر و وحشتناک تر در ایران اتفاق می افته که در هیچ جا درج نمیشه.مگه چند سال پیش تو همین سایت خبری مبنی بر این نبود که در ایران گروهی هستن که بکارت دختر تازه متولد شده را به همت پدر ویا دایی وعمو اونهم با تجاوز!!!!بر میدارن..یادمه بعد ار خاندن اون خبر تا چند روز مخ ومغزم هنگ شده بود.اخه یه نوزاد تازه به دنیا اومده........
چهار‌شنبه 27 مهر 1390

leyli maman - مالزی - کوالالامپور
nader 46انگلیس -لندن :منهم با شما موافقم دختر خاله من تو همین 123 امداد اجتماعی در تهران مشاوره و روانشانسه یه موردهایی از کودک ازاری به چشم خودش دیده و با موبایلش فیلم گفته که این چیزها یه مورد عادی حیف که نمیشه اینجا تعریف کرد.وضعیت اجتماعی ایران بدتر و اسفناک تر از اون چیزی هست که تو خبرها میاد.
چهار‌شنبه 27 مهر 1390

rezafox - امارات - دبی
این هم هنر امام رضای دروغی.. قم بیشترین امار فساد کشور را دارد در امار گوگل قم بیشترین امار سرچ کلمه سکس و امثال اون رو داشته این هم وضع شهر مذهبی دیگر مشهد پایتخت هم که دیگه نور علی نوره بعد اینا میان در کشورهای دیگر دخالت میکنند خدا لعنتشون کنه ابروی اسلام رو بردند من در دبی هستم هر روز برای نمونه در همین سات اخبار پیشرفت فرهنگی اقتصادی گردشگری و... را درکشورهای عربی حوزه خلیج میبینیم اما کشور ما با داشتن این هم ثروت هر روز فقط اخبار دزدی و جنایت میشنویم چند مورد از این اخبارها از دبی شنیده اید؟؟؟ تعصب نباید داشت همسایه پیشترفت میکنه ما نباید ناراحت بشیم ما بی عرضه ایم که کشورمون هر روز گند تر میشه همه ما مقصرین همه ما که ایرانی هستیم چه در ایران و چه در خارج (دست به دست هم دهیم به مهر میهن خویش را کنیم آباد)
چهار‌شنبه 27 مهر 1390

Royan - آلمان - آلمان
صد رحمت به جاهل های زمان شاه حداقل از این کارها نمی کردن ولی این همسایه مسلمان زیر سایه اسلام بزرگ شده خوک کثیف که به رهبرش اقتدا میکنه یه ذره وجدان انسانی نداشته که مانع رفتار اسلامی اش بشود. تو روحت خمینی که هرچی تف ولعنت بشی بازهم کفایت نمی کنه . اگر توی فرانسه توپیده بودی بودی حالا یه ارزشی داشتی.ولی آنقدر سعادت نداشتی که مردم به خوبی ازت یاد کن باید حتما لجن میشدی بعد سقط میشدی خامنه ای هم همینطور.
چهار‌شنبه 27 مهر 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.