مبادله گلعاد شالیط با صدها زندانی فلسطینی انجام شد

مبادله گلعاد شالیط با صدها زندانی فلسطینی انجام شد

شالیط آزادی خود را در برابر آزادی بیش از یک هزار زندانی فلسطینی به دست آورده است

با آزادی چند صد زندانی فلسطینی، گروه حماس مستقر در نوار غزه، گلعاد شالیط، نظامی اسرائیلی را آزاد کرده است.

تلویزیون دولتی مصر تصاویر او را پس از آزادی پخش کرده است.

اسرائیل نیز آزادی شالیط را تائید کرده و گفته او از وضعیت جسمانی مناسبی برخوردار است.

صبح سه شنبه، ۲۶ مهر (۱۸ اکتبر)، گزارش شد که گلعاد شالیط، نظامی بیست و پنج ساله اسرائیلی که بیش از پنج سال پیش توسط افراد مسلح فلسطینی در مرز اسرائیل و نوار غزه اسیر شده بود، آزاد و به مقامات مصری تحویل شده است.

دقایقی بعد، یک منبع وابسته به گروه حماس در گفتگو با بی بی سی تایید کرد که این نظامی اسرائیلی تحویل مقامات مصری شده و برخی منابع خبری اسرائیل نیز گزارش کردند که مصر گلعاد شالیط را در گذرگاه کرم شالوم تحویل گرفته اند.

گذرگاه کرم شالوم در جنوب نوار غزه و در مرز مشترک اسرائیل، مصر و نوار غزه واقع شده است.

آزادی گلعاد شالیط، که هنگام اسارت توسط نیروهای فلسطینی نوزده سال داشت، براساس توافق بین دولت اسرائیل و جنبش حماس برای مبادله این نظامی اسرائیلی با بیش از یکهزار فلسطینی زندانی در اسرائیل صورت گرفته است.

ساعاتی قبل از انتشار خبر آزادی گلعاد شالیط، گزارش شد که حدود پانصد زندانی فلسطینی با تعدادی اتوبوس عازم نوار غزه و کرانه باختری رود اردن شده اند و قرار است بیش از پانصد زندانی دیگر فلسطینی نیز طی دو ماه آینده از زندان آزاد شوند.


انتقال زندانیان فلسطینی برای تحویل به فلسطینیان از ساعات اولیه بامداد سه شنبه آغاز شد


اتوبوس های حامل گروهی از زندانیان آزاد شده در ساعات اولیه بامداد سه شنبه عازم گذرگاه مرزی کرم شالوم شد و به گفته منابع اسرائیلی، مقامات مصری پس از تحویل گرفتن زندانیان، طبق توافق صورت گرفته، آنان را به نوار غزه، کرانه باختری رود اردن و یا کشورهای دیگر خواهند فرستاد.

گفته شده است که چند اتوبوس دیگر نیز تعداد دیگری از فلسطینیان آزاد شده را در یک اردوگاه نزدیک شهر رام الله، در کرانه باختری رود اردن، تحویل تشکیلات خودگردان فلسطینی خواهد داد.

قرار است گلعاد شالیط تا ساعاتی دیگر با هواپیما به یک پایگاه هوایی واقع در نزدیک تل آویو انتقال یابد و در آنجا به اعضای خانواده خود ملحق شود.

اگرچه مبادله زندانیان فلسطینی با شهروندان اسرائیلی امری بدون پیشینه نیست، اما آزادی این تعداد زندانی فلسطینی در برابر آزادی یک شهروند اسرائیلی بی سابقه است.

مبادله بی سابقه


همچنین، این نخستین بار است که یک نظامی اسرائیلی پس از این مدت اسارت در دست فلسطینیان، به کشور خود باز می گردد.


شالیط در گذرگاه کرم شالوم و نزدیک محل اسارت او تحویل مقامات مصری شد


براساس توافق صورت گرفته با میانجیگری مصر، گروه حماس پس از دریافت تایید ورود اتوبوس حامل فلسطینیان آزاد شده به کرم شالوم، نظامی اسرائیلی را تحویل مقامات مصری داده است.

توافق بین اسرائیل و حماس با تلاش دولت مصر و پس از چندین ماه مذاکره به دست آمد و هفته گذشته مقامات اسرائیلی اعلام کردند که به زودی گلعاد شالیط آزاد می شود.

با اینهمه، خویشاوندان گروهی از شهروندان اسرائیلی که در اثر عملیات تندروهای فلسطینی کشته شده اند با تسلیم دادخواستی به دادگاه عالی اسرائیل، خواستار توقف اجرای این توافق شدند.

به گفته آنان، فلسطینیانی که قرار بود فرمان آزادی آنها توسط رئیس جمهوری اسرائیل امضا شود در ارتباط با اقداماتی مانند حملات مسلحانه و بمب گذاری در نقاط مختلف اسرائیل محاکمه و زندانی شده بودند و نباید مورد عفو قرار می گرفتند.

دادگاه عالی اسرائیل بعد از ظهر روز دوشنبه این درخواست را رد کرد و آخرین مانع در برابر مبادله نظامی اسرائیلی با زندانیان فلسطینی را مرتفع کرد.

گروهبان گلعاد شالیط، که دارای تابعیت دوگانه اسرائیلی و فرانسوی است، در ماه ژوئن سال ۲۰۰۶ میلادی در حمله افراد مسلح فلسطینی در نزدیکی گذرگاه مرزی کرم شالوم اسیر شد و به داخل نوار غزه انتقال یافت.


در طول سالهای اسارت شالیط تلاشهای گسترده ای برای کسب آزادی او صورت گرفت


در طول بیش از پنج سال گذشته، اسرائیل به اقدامات گوناگونی از جمله عملیات نظامی علیه مواضع حماس در نوار غزه و توسل به نهادها و شخصیت های بین المللی برای میانجیگری متوسل شد تا آزادی این عضو ارتش اسرائیل را به دست آورد.

ظاهرا مذاکرات اسرائیل و حماس برای آزادی گلعاد شالیط، که در طول زمان اسارت به طور غیابی به درجه استواری ارتقا یافته، از اوایل سال جاری با میانجیگری مصر آغاز شد و با وجود چند مورد تهدید دو طرف به قطع مذاکرات، تا حصول توافق نهایی ادامه یافت.

با توجه به فعالیت گسترده گروه های مختلف متشکل از شهروندان اسرائیل که طی شش سال گذشته برای کسب آزادی گلعاد شالیط تلاش کرده اند، انتظار می رود توافق به دست آمده از حمایت اکثر شهروندان اسرائیلی برخوردار باشد.

برای گروه حماس نیز، که از ماه ژوئن سال ۲۰۰۶ با اخراج نیروهای تشکیلات خودگردان، بر نوار غزه مسلط شده است، کسب آزادی بیش از یکهزار فلسطینی زندانی را که اکثرا از فعالان سیاسی و نظامی بوده اند به عنوان دستاوری مهم محسوب می شود.

برخی ناظران گفته اند که در حالیکه تلاش محمود عباس، رهبر جنبش فتح و رئیس تشکیلات خودگردان، برای کسب عضویت کامل در سازمان ملل یک پیروزی بزرگ برای فتح محسوب می شد، حماس هم آزادی این تعداد فلسطینی را موفقیتی عمده در رقابت با جنبش فتح تلقی خواهد کرد.

h.k - دانمارک - اودا
چه خوش باشدکه بعدازروزگاری...........به امیدی رسدامیدواری..ازادی گوارای وجودتان.خوشحالشدم.کاش توافق برای صلح پایدارانجام میدادند.وزندگیشان رامیکردند.به امیدانروز..صلح جهانی.
سه‌شنبه 26 مهر 1390

shahab46 - المان - هانوفر
والله ادم نرمال اگر داخل گروگانهای حماس باشد باید داخل اسرائیل بماند و بگویید که مگر ما گوسفندیم 1000 نفر ما را در برابر 1 اسرائیلی ازاد میکنید ارزش اینها با یک اسرائیلی برابراست.ولی خوب یابو هستند دیگه حالشون نیست.فکر کرده اند زرنگی کرده اند
چهار‌شنبه 27 مهر 1390

morid - ایران - بوشهر
اسراییلی خیلی شکننده تر از ان است که بعضیها فکر میکنند. یک سربازش گرفتند 1027 اسیر فلسطینی ازاد کرد.در ماجرای حزب الله هم همین مسئله پیش امد.نتیجه میگریم اگر فقط یکصد صهیونیست اسیر شوند تمام این اروپاییهای مهاجر بکلی از خاور میانه میروند. انها تا کنون با یک مشت عرب شکم و زیر شکم چران روبرو بودند و لی حالا با مقاومت سر سختانه مردم بیدارشده منطقه روبرویند.
چهار‌شنبه 27 مهر 1390

leila leila - سوئد - گوتنبرگ
چقدر یهودیها واسه خودشون ارزش قائلد که حاضر میشن به خاطر یک نفر صدها زندانی فلسطینی که دشمنشون هستند رو ازاد کنن. اونوقت حکومت کثیف ما هزاران بیگناه رو زندانی میکنه که مبادا یک مشت عرب پرست کثیف نوک سیبیلشون بلرزه
چهار‌شنبه 27 مهر 1390

nader46 - انگلیس - لندن
این یعنی ارزش قائل شدن واسه نیروهای مسلح اسرائیل.یعنی یک اسرائیلی ارزشی بیش از هزار عرب دارد!!
چهار‌شنبه 27 مهر 1390

ben 15 münchen - المان - مونیخ
یک اسرائیلی ارزش بیش از 1000 تا فلسطینی دارد زنده باد اسرائیل با تروریستها باید اینطوری رفتار کرد.
چهار‌شنبه 27 مهر 1390

shekamo - نورو - اوسلو
واقعا باید به اسرایلی ها افتخار کرد وقتی وضع سلامتی این سرباز را با زندانی های اعراب مقایسه میکردم ب ه اسرایلیها افرین گفتم و واقعیت ثابت شد 1=1027
چهار‌شنبه 27 مهر 1390

a.ahooraei - المان - کلن
الآن فلسطینی ها مث الاغ کیف میکنند که یکی دادن صدها گرفتند، اما نمیدونند که این شرم و ننگ هست که جان یک اسرائیلی مساوی با صدها فلسطینی حساب شده و این تحقیر هست و نه افتخار.
چهار‌شنبه 27 مهر 1390

ARTEMIS-SW - فرانسه - پاریس
morid - ایران - بوشهر . میتوانی کمی اکبند مغزت را بگشائی یک اسرائیلی در برابر 1000 فلسطینی تروریست///مسئول کشتن 600 اسرائیلی مردم کوچه و بازار نه سرباز// یک میلیونیم شرف حکومت اسرائیل برای شهروندانش در تمام رژیم کثیفت نیست که مثل اب خوردن می دزدد می کشد تجاوز می کند/ننگت باد/
چهار‌شنبه 27 مهر 1390

Mona25 - انگلند - لندن
morid - ایران - بوشهر-درود بر شرف و وجددانت.این قوم همیشه به اذن الله در به در و خوار هستند.متاسف برای هموطن هاایم که این جورری فکر میکنند.مخصوصا یکی از این کاربر ها بی دین مذهب خدا انسان وشرف است ومطمئن هستم حقوق بگیر صیونیستها است.
چهار‌شنبه 27 مهر 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.