هاشمی: به مردم اجازه داده شود کشور را به نمایندگان واقعی واگذار کنند

هاشمی: به مردم اجازه داده شود

کشور را به نمایندگان واقعی واگذار کنند

اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، گفته است: برای مردم در حال حاضر بسیار مهم است با انجام انتخابات، کشور به نمایندگان واقعی‌شان واگذار شود و مسائل به‌تدریج حل شود.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، او روز دوشنبه ۲۵ مهر در دیدار با اعضای حزب مردم‌سالاری که به اصلاح‌طلبان گرایش دارد، گفته است: می‌توان با فراهم‌آوردن زمینه یک انتخابات شفاف و سالم، با حضور ناظران و مجریان صالح، اراده مردم را از طریق انتخاب نمایندگان مستقل و قوی توسط خودشان تحقق بخشید.
 
او گفته است: اگر انتخابات با این شرایط برگزار شود، همه مردم و گروه‌ها نتیجه را پذیرفته و زمینه آرامش و توسعه کشور به‌سرعت فراهم خواهد شد.
 
این رئیس مجلس در دوره‌های اول تا سوم و رئیس دولت‌های پنجم و ششم جمهوری اسلامی در شش سال ریاست جمهوری محمود احمدی‌نژاد و به‌خصوص در دو سال گذشته و پس از اعتراض‌ها در ایران، از منتقدان نحوه اداره کشور بوده است.
 
او در این دیدار تاکید کرده است: جناح‌ها و گروه‌ها باید از انحصارطلبی دست بردارند و اجازه دهند که مسئولان و نمایندگان مدنظر مردم از هر طیفی در انتخابات شرکت داشته باشند چون برای مردم در حال حاضر بسیار مهم است با انجام انتخابات، کشور به نمایندگان واقعیشان واگذار شود و مسائل به‌تدریج حل شود.
 
اکبر هاشمی رفسنجانی معتقد است: در شرایط حساس کنونی، مجلس آزاد و مردمی و نیز مجریان قانونمند، راهگشا و حلال مشکلات داخلی و بین‌المللی کشور خواهند بود.
 
رئیس سابق مجلس خبرگان رهبری همچنین بار دیگر گفته است که قانون اساسی فعلی جمهوری اسلامی، «ظرفیت‌های خوبی برای احقاق حقوق مردم و نظام» دارد.
 
اکبر هاشمی رفسنجانی دو هفته پیش نیز در اظهارات مشابهی «مشارکت حداکثری و جلب اعتماد مردم» را از شرایط یک انتخابات بر شمرده و گفته بود: می‌توان با فراهم‌نمودن شرایط مدنظر فعالان سیاسی دلسوز نظام و گسترش آگاهی‌بخشی و نقد منصفانه، فضای مناسبی‌ برای مردم و گروه‌ها برای حضور در انتخابات فراهم کرد.
 
انتخابات نهمین دوره مجلس شورای اسلامی ایران قرار است ۱۲ اسفندماه برگزار شود. این انتخابات، نخستین انتخاباتی است که پس از انتخابات مناقشه‌برانگیز ریاست جمهوری خرداد ۸۸ برگزار خواهد شد و از این نظر، هم برای اصول‌گرایان درون حاکمیت و هم برای اصلاح‌طلبانی که به خصوص در این دو سال اخیر و با بالا گرفتن اعتراض‌ها با محدودیت‌های گسترده‌ای روبه‌رو شده‌اند، اهمیت دارد.
 
«نمی‌توان امیدی به انتخابات داشت»
 
دی ماه سال گذشته محمد خاتمی، آزادی زندانیان و ایجاد فضای آزاد برای همه احزاب و گروه‌ها را از شرایط اصلاح‌طلبان برای حضور در انتخابات آینده مجلس شورای اسلامی بر شمرده بود.
 
این رئیس جمهوری سابق ایران در دیدار با نمایندگان اصلاح‌طلب مجلس هشتم، حداقل خواسته‌های اصلاح‌طلبان را آزادی زندانیان و ایجاد فضای آزاد برای همه احزاب و گروه‌ها، پای‌بندی همگان به‌خصوص مسئولان به قانون اساسی و اجرای همه جانبه و کامل آن و فراهم آوردن سازوکاری برای برگزاری انتخابات سالم و آزاد را برشمرده بود.
 
او گفته بود: اگر این شرایط محقق شد تصمیم می‌گیریم که چگونه عمل کنیم. اما با توجه به روندی که هم‌اینک حاکم است به نظر می‌رسد شرایط در آینده سخت‌تر و راه‌ها بسته‌تر و محدودیت‌ها گسترده‌تر خواهد شد.
 
اما دو هفته پیش محمد خاتمی در دیداری با عبدالله نوری، بار دیگر بر شروط خود برای شرکت در انتخابات مجلس نهم تاکید کرده و تحقق آن‌ها را راهی برای ورود به «گفت‌وگوی انتقادی و اصلاحی» با حاکمیت ارزیابی کرده بود.
 
به گفته آن‌ها، انتخابات آزاد و سالم وقتی ممکن است که نهادهای امنیتی و نظامی دخالتی در برگزاری آن نداشته باشند و مجریان و ناظران انتخابات هم بی‌طرف باشند.
 
اما میرحسین موسوی، از رهبران معترضان که در حبس خانگی است، شهریورماه در دیداری محدود با فرزندان خود گفته بود که با تداوم وضع فعلی، نمی‌توان امیدی به انتخابات و شرکت در آن داشت.
 
در همین حال محمدرضا خاتمی، دبیرکل سابق حزب مشارکت و از چهره‌های برجسته اصلاح‌طلب نیز گفته است که اصلاح‌طلبان در انتخابات مجلس نهم شرکت نمی‌کنند.
 
نامه ۱۴۳ نفر
 
ابتدای همین هفته ۱۴۳ فعال سیاسی و مدنی در نامه‌ای به محمد خاتمی، با یادآوری شرایط او برای شرکت در انتخابات، نوشتند که با رویکرد فعلی مقامات جمهوری اسلامی و درصورت ادامه وضع موجود، «کمترین چشم‌انداز روشنی برای صیانت از آرای مردم و برگزاری انتخابات آزاد، سالم و منصفانه وجود نخواهد داشت».
 
امضا کنندگان این نامه که شماری از آن‌ها در بازداشت به‌سر می‌برند تاکید کرده‌اند که در طول ماه‌های گذشته حاکمیت توجهی به درخواست‌های اصلاح‌طلبان برای رفع حصر خانگی از میرحسین موسوی، مهدی کروبی و همسرانشان نداشته است.
 
حبیب‌الله پیمان، مصطفی تاج‌زاده، علیرضا تاجیک، محمد توسلی، حمیدرضا جلایی‌پور، تقی رحمانی، اعظم طالقانی، عبدالله رمضان‌زاده، فیاض زاهد، عبدالفتاح سلطانی، سعید شیرکوند، احمد شیرزاد، احمد صدر حاج سید جوادی، کیوان صمیمی، و فیض‌الله عرب‌سرخی از جمله امضاکنندگان این نامه بوده‌اند.
 
این فعالان سیاسی و مدنی فضای سیاسی ایران را همچنان «امنیتی» ارزیابی کرده‌اند.
این عده، از درخواست حاکمان ایران برای مشارکت در انتخابات انتقاد کرده و نوشته‌اند: حاکمیت از مردم انتظار دارد با وجود از دست رفتن امید به تغییر اوضاع، آراءشان را در قربانگاه طالبان انحصاری قدرت ذبح شرعی کنند.

majid63 - فرانسه - پاریس
حالا که پیر شده زبان باز کرده . ما میگیم اخوند و اخوندزاده نمی خواهیم پالون خر عوض میشه . ساندیسخورها
سه‌شنبه 26 مهر 1390

iSam - انگلستان - لندن
آره دودوزه باز کثافت تو نماینده ملتی. همتون کثیفید و باید به درک برید تا ایران آزاد شود. یقینا بزودی خبرهای خوبی برای ملت و بدی برای شما لجن ها به گوش خواهد رسید.
سه‌شنبه 26 مهر 1390

feminism - انگلستان - لندن
عربزادگان و شیخانِ مصیبت خوان و نوحه سرا نمیتوانند نمایندگان پارسیان باشند !
سه‌شنبه 26 مهر 1390

ukguy4u - بریتانیا - لندن
روباه مکار
سه‌شنبه 26 مهر 1390

oghab - فنلاند - هلسینکی
دزد بی پدر مادر با توله سگهای دزدش
سه‌شنبه 26 مهر 1390

amir58 - ایران - مشهد
عمران که اقا موافقت کنه بزاردیکتاتوریشوادامه بده تابادست خودش گورخودشو بکنه...
سه‌شنبه 26 مهر 1390

sourena.de - آلمان - اشتوتگارت
بیخود زور نزن کوسه جان. خامنه ای و مموتی در راه آزادی ایران از شر حکومتهای مذهبی قدمهای بزرگی برداشته اند و کوتاه هم نمیان. بزودی نابودی حکومت ننگ شما را خواهیم دید. مرگ بر خامنه ای و مزدورانش
سه‌شنبه 26 مهر 1390

farhad352 - ایران - تهران
اگر فقط یک ذره در جود کثیف شما ،شعور و شرف وجود داشت باید از قالب کردن گدا علی بی وجدان و تمامی طلبه های ایران ویران کن ،باید سالها از مرگ و خود کشی تو میگذشت!. افسوس که تو هم همانند همپالکی های بیشرفت جز نیرنگ و دوزدوزه بازی ، چیزی در وجودت به نام شرف و الق وطن پرستی وجود ندارد و همچون دجال کبیر خمینی ملعون سزاوار نفرین و ناسزا هستی. با آرزوی روز زود رس آخوند مرگی در ایران و پاک شدن ایران از اسلام
سه‌شنبه 26 مهر 1390

h.k - دانمارک - اودا
feminism انگلستان.اگرنمیتوانندنماینده پارسیان باشند.ایامیتوانندنماینده ترکهای ایران که درجمع اکثریت راتشکیل میدهند وحتی اثارشلاقهارادربدن دیگرهموطنت دیدی.وچندکامنت هم گذاردی رافراموش کردی?بنابراین ملایان نمیتوانندنماینده ترکهاباشند.پس بهتربودمینوشتی,,نمیتوانندنماینده ملت ایران باشند..روزگارت خوش.
سه‌شنبه 26 مهر 1390

mohsen_anti - اکراین - کیف
چرا اینا نمی خواهند بفهمند که کرم از خود درخته,تا این حکومت اخوندی عوض نشه همین اشه همین کاسه.این ها با این ایده ای که دادند گور خودشونو کندند مطمعنا هیچ ایرانی خواستار این نخواهند شد که حداقل ازادی رای دادنشون هم اینجوری به فنا برود گر چه این رای دادن هم بازیچه ای بیش نیست ولئ بهتر از این است که به طور کامل اختیار را به این ج.ا بدهند.انتخابات ر.ج در واقع اخرین شانس ملت ایران برای نجات خود و میهنشان است که امیدوارم این ارزو به حقیقت برسد.به امید روزی ازادتر و شادابتر.@@@
چهار‌شنبه 27 مهر 1390

a.ahooraei - المان - کلن
نیمی از عذابی که این ملت میکشن از دست این مردک پست هست و باقیش از دست امام باطلش.
چهار‌شنبه 27 مهر 1390

ARTEMIS-SW - فرانسه - پاریس
گربه شد عابد و مسلمانا???یله مسلمان واقعی و تقیه دروغ رسمی در دینتان/
چهار‌شنبه 27 مهر 1390

feminism - انگلستان - لندن
h.k / منظور من هم همۀ ایرانیان بودند. ولی اگر شما با دیدۀ ملی گرائی و ناسیونالیسمی به کامنت من نگریستید ، مشکل من نیست ! شما نیز شاد باشید .
چهار‌شنبه 27 مهر 1390

h.k - دانمارک - اودا
feminism عزیز.منهم چون شما.موقعیت کنونی ملت ایران درحال حاضرطوریست که نسبت به یک کلمه بدون منظوردراینموردنوشته میشود.حساسیت زیادی ایجادمیشود.وانراپیراهن,عثمان,میکنند.وووامادرحال حاظرمابه یک اتحادجدی نیازداریم.وتمام.مثل زمان جنگ.گاهی نه چندان نیازی نیست.درضمن چون سایت عمومیست وهمه میخوانند.منظورمن همه مشترکان هستند.نه تنهاشما.حتی تبلیغات ضددینی هم به اتحادمالطمه میزند.میبینی بعضی ازمخالفان جدی حکومت اعتراض میکنند.ودورمیشوند.درصورتیکه فقط درشناسنامه مسلمانندوناسیونال اسلامی هم نیستند.مثل من.حالاممکن است چهارنفرراضی باشنددرعوض بیست نفرناراضی میشوند.ومیپرند.هرسخن جایی وهرنکته مکانی دارد...درجمع دوستان تبلیغ کنیدبه نظرمن بهترازسایت است.تابعددرموقع مناسب.شادوپیروزباشید.
چهار‌شنبه 27 مهر 1390

gol andam - سویس - زوریخ
نمیشه گفت سگ زرد برادره شغاله در مورد این مردک باید گفت ..تو از جنس کوسه نیستی ...کوسه برایه خودش تو دریا عظمتی داره...پیرانیا تو دیگه خفه شووووووو ...
جمعه 29 مهر 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.