کارشناسان روسی نگران حمله‌ی نظامی آمریکا به ایران

کارشناسان روسی نگران حمله‌ی نظامی آمریکا به ایران

 
 
در صورت حمله نظامی آمریکا به جمهوری اسلامی روسیه چه خواهد کرد؟


تحلیل‌گران نظامی و سیاسی روسیه، در پی متهم شدن جمهوری اسلامی به طراحی ترور سفیر عربستان سعودی، احتمال گزینه‌ی نظامی آمریکا علیه ایران را مطرح می‌کنند. اما مقام‌های روسیه و رسانه‌های این کشور چه می‌گویند؟

باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا اعلام کرد، همه‌ی گزینه‌ها علیه ایران را مورد بررسی قرار می‌دهد. خانم دایان فاین‌ستاین، رئیس کمیته اطلاعاتی سنای آمریکا نیز از قرار گرفتن آمریکا و ایران در "مسیر تصادم"  سخن گفت. علی‌اکبرصالحی، وزیر امورخارجه جمهوری اسلامی در واکنش به این تهدیدها گفته است:«اگر آن‌ها قدرت سیلی زدن دارند، ما چنان مشتی می‌زنیم که نتوانند سر بلند کنند».

مقام‌های روسیه تاکنون واکنش رسمی در قبال اتهام آمریکا علیه ایران نشان نداده‌اند. گوزل خدایبردیوا، روزنامه‌نگار مقیم مسکو به دویچه وله می‌گوید، از آنجا که موضع رسمی روسیه دراین‌باره اعلام نشده، روزنامه‌های روسیه تاکنون محتاطانه فقط به درج خبرهایی با استناد به مقام‌های رسمی بسنده کرده‌ا‌ند.

کارشناس نظامی: ایران بازنده‌ی جنگ خواهد بود

 اما کارشناسان نظامی و سیاسی روسیه، حمله نظامی آمریکا به جمهوری اسلامی را ناممکن نمی‌دانند.  پاول فلگن‌هاور، Pavel Felgenhauer تحلیل‌گر نظامی روس می‌گوید، احتمال ضربه‌ی نظامی محدود آمریکا علیه ایران وجود دارد. وی در گفتگو با دویچه وله تاکید می‌کند: «ایران توان دفاع در مقابل هواپیماهای جنگی آمریکا را نخواهد داشت، اما در صورت حملات تلافی جویانه قادراست با راکت‌های‌های خود ضرباتی را به پایگاه‌های نظامی آمریکا در خلیج فارس وارد کند. در نتیجه، ما شاهد یک جنگ دیگر در خلیج فارس خواهیم بود که سبب افزایش قیمت نفت می‌شود و این به نفع روسیه خواهد بود». 

پاول فلگن‌هاور کارشناس نظامی روس: احتمال ضربه نظامی محدود وجود دارد.

 

این کارشناس نظامی روس ادامه‌ی چنین وضعی را به ضرر ایران می‌داند و پیش‌بینی می‌کند که آمریکا نیروی دریایی و هوایی ایران را ساقط خواهد کرد و در نهایت جمهوری اسلامی بازنده‌ی این جنگ خواهد بود.

"روسیه بی‌طرف خواهد بود"

فلگن‌هاورهمچنین اشاره می‌کند: «ما با ایران مرز زمینی نداریم، اما از طریق دریای خزر همسایه هستیم. با این‌همه روسیه در صورت حمله‌ی نظامی آمریکا موضع بی‌طرفانه‌ای اتخاذ خواهد کرد. درعین‌حال افکار عمومی روسیه دیدگاه ضدآمریکایی دارد و با آن مخالفت خواهد کرد و رسانه‌های این کشور نیز به حمایت از ایران آمریکا را مورد انتقاد خواهند کرد».

این کارشناس یادآور می‌شود: «ما چنین تجربه‌ای را در خصوص مسئله‌ی لیبی داشتیم و افکار عمومی روسیه و رسانه‌های ما از قذافی علیه "امپریالیزم آمریکا" حمایت کردند و هنوز هم می‌کنند. ما در این رابطه شاهد بودیم که رسانه‌ها و افکار عمومی روسیه شدیدا بر ضدآمریکا موضع گرفتند، گرچه آمریکا نقش فعالی هم در سرنگونی قذافی برعهده نگرفته بود».

گسترش احتمالی جنگ به خاک متحدین آمریکا در منطقه

 آژدار قوردف،Ajdar Girdow یکی از ناشران مجله‌ی مسائل ملی-استراتژیک، ارگان "انستیتوی تحقیقات استراتژیک وابسته به نهاد ریاست جمهوری روسیه" است. آقای قورداف به دویچه وله می‌گوید: «من حقوق‌دان هستم و معتقدم هرگونه اتهامی که زده می‌شود، باید ثابت شود. مثلا در جریان میکونوس برلین، دادگاه‌ آلمان ثابت کرد که رهبران ایران در ترور دست داشتند و حتی اگرچنین مسئله‌ای ثابت شود، تنها بخشی از حاکمیت که در این مسئله دست داشتند، مقصرهستند».

به‌نظر این کارشناس، گزینه‌ی نظامی آمریکا مغایر با قوانین بین‌المللی وآمریکا خواهد بود. وی می‌گوید: «بروز جنگ میان آمریکا و ایران ثبات منطقه را به خطر خواهد انداخت. ایران جنگ را به کشورهای همسایه متحد آمریکا از جمله جمهوری آذربایجان، ترکیه، افغانستان، عراق و کشورهای حوزه خلیج فارس خواهد کشاند».

 

آیا آمریکا خواهد توانست میان تهران و مسکو شکاف ایجاد کند؟

 

قورداف هم بر این باور است که دولت روسیه واکنش شدیدی علیه "گزینه نظامی" آمریکا علیه ایران نشان نخواهد داد، اما مردم روسیه ضد آمریکایی هستند و طرف ایران را خواهند گرفت.

ایران بدترین همسایه جنوبی روسیه!

یوگنی ساتانوفسکی، Jewgeni Satanowski رئیس "انستیتو مطالعات خاورمیانه" در مسکو می‌گوید:« براساس اطلاعات آمریکائی‌ها، ایران قراربود سفارتخانه‌‌ی اسرائیل را هم منفجرکند. اما اکنون بیشتر ترور سفیر عربستان مطرح می‌شود.»

این کارشناس نقش ایران را در منطقه منفی ارزیابی می‌کند و می‌افزاید: «ایران بدترین همسایه‌ی جنوبی روسیه است و فقط مشکل می‌آفریند».
 
ساتانوفسکی اضافه می‌کند: «اوباما، جورج بوش نیست و آمادگی یک جنگ طولانی با ایران را ندارد. اما این امکان وجود دارد که حتی او هم در آستانه‌ی انتخابات، برای کسب آرای آمریکائی‌ها دست به یک اقدام نظامی بزند».

موضع رسمی روسیه در صورت انتخاب گزینه نظامی آمریکا علیه ایران، به نظر ساتانوفسکی به ظاهر انتقاد شدید از غرب و آمریکا خواهد بود. اما او معتقد است که «روسیه از مشکل اتمی ایران هم نجات پیدا می‌کند».

تلاش آمریکا برای قانع کردن روسیه

 رسانه‌های روسیه گزارش می‌دهند مسکو نگران اوضاع کنونی است و مقام‌های روسی اطلاعات کامل‌تری را درباره‌ی اقدامات ایران در آمریکا درخواست کرده‌اند. به‌گزارش روزنامه‌های چاپ مسکو، گروهی‌ از متخصصین آمریکایی راهی روسیه شده‌اند تا درباره‌ی جزئیات "توطئه" ایران به روسیه توضیح بیشتری بدهند.

کارشناسان روس، در تماس با دویچه وله تاکید کرده‌اند که حمله‌ی احتمالی آمریکا به ایران به‌عنوان کشوری که از طریق دریای خزر با روسیه همسایه است، روسیه را بیشتر از هر کشور دیگری تحت تاثیر قرار خواهد داد.

 

majid63 - فرانسه - پاریس
اب از اب تکان نمیخوره . سی و دو سال فقط حرف کو عمل .
سه‌شنبه 26 مهر 1390

leyli maman - مالزی - کوالالامپور
بیچاره مردم ایران که انگار قرار نیست روی ارامش رو ببینند فقط خدا به دادمون برسه که اگه جنگ هم بشه اخوندا مثل قزافی فرار می کنند واین مردم هستن که تاوان اونارو پس میدن.
سه‌شنبه 26 مهر 1390

eagleazad - ایران - تهران
ایرانی شرف داشته باش من با نظام مخالفم اما اگه حمله نظامی بشه مجبورم از خاکم دفاع کنم
سه‌شنبه 26 مهر 1390

دنیای وحشی - ایران - تهران
هرایرانی باشرف و ایران دوستی غیر ممکن است که راضی شود حتی یک وجب از خاک میهنش را دشمن مورد تعرض و تصرف قرار دهد ولو اینکه از دشمنان سرسخت جمهوری اسلامی نیز باشد .بنابراین دراین مقطع حساس نبایستی حتی باکامنت گذاشتن به ظاهر ساده گونه ای سخن بگوییم که ناخودآگاه چراغ سبزی برای دشمنان ایران عزیزمان باشد و به آنها اجازه داده شود که به فکر خام حمله به ایران باشند .اگر هم از دولت و حکومت ایران ناراضی هستیم بایستی برای بیرون راندن آنها توسط ملت عزیزمان راهی بیندیشیم بدون دخالت هیچ نوع کشور ثالث دیگری مانند عربستان و آمریکا و غیره .زنده و جاوید باد ایران و ایرانی
سه‌شنبه 26 مهر 1390

arad iran - ایران - تهران
من ایمان دارم که همه ایرانی ها با وجود اینکه دل خوشی از نظام ندارن اما اجازه تجاوز اجنبی به خاک پاک ایران را نمیدن.
سه‌شنبه 26 مهر 1390

ukguy4u - بریتانیا - لندن
eagleazad - ایران - تهران. مجبوری از خاکت دفاع کنی؟ مگه آمریکا میخواد ایران رو ضمیمه خاک خودش کنه دم از ایرانی با شرف میزنی؟ یا میخوای تاج و تخت رو برای اخوندها حفظ کنی؟ اگه جنگ شد ایشالا بسیجی ها و اخوندها برن برای حفظ منافع خودشون. به ما چه؟ ما که یادمون نمیره تو این 32 سال با ما چه کردند.
سه‌شنبه 26 مهر 1390

garfield - ایران - تهران
eagleazad - ایران - تهران، ایرانی اگه شرف داشت 1400 سال بردگی اعراب رو نمیکرد. خلایق هرچه لایق.
سه‌شنبه 26 مهر 1390

arian - هند - حیدراباد
تو بگو یه درصد برم جنگ !!! حال نداریم بابا .تازه امریکا اینقدر درگیر الان به جنگ نمیرسه
سه‌شنبه 26 مهر 1390

sourena.de - آلمان - اشتوتگارت
من فکر نمیکنم امریکا کاری کنه که حکومت ولی وقیح(فرزند نامشروعش) سقوط کنه ولی اگه به ایران حمله کنه مطمئن هستم که حکومتی ها فرار رو برقرار ترجیح میدن و مردم عادی هم که از حکومت ولی وقیح متنفر هستند از این بابت خوشحال میشوند. دیگه کسی گول این شیخ های دزد و آدمکش رو نمیخوره. مرگ بر خامنه ای و مزدورانش
سه‌شنبه 26 مهر 1390

arad iran - ایران - تهران
ukguy4u اگر خدای ناکرده جنگی صورت بگیره خیالت راحت باشه که تنها قشری که آسیب نمی بینه همونهایی هستند که 32 سال با ما چه ها کردند . با نهایت احترام تو لندن نشستین به فکر مردم بیچاره ای که موشک رو سرشون قراره خراب شه نیستین؟
سه‌شنبه 26 مهر 1390

golly47 - المان - فونکشتاد
ایرانیها از جنگ نمیترسند زیرا 2500 ساله همش درحال جنگیدن بودیم امریکائی ها تو فیلم خوب میجنگند یه دو هزارسالی باید بدواند تا بپای بما برسند
چهار‌شنبه 27 مهر 1390

nikiniki12 - المان - ماینز
ارزومیکنم که جنگ نشه امااگرچنین چیزی اتفاق بیفته بعدازمدت کوتاهی ایران قدرت دفاع نخواهدداشت امریکا هرسال تا80 میلیاردبرای هزینه ارتش کنارمیگذاره ومردم ایران اولین کسی هستندکه برای نابودی رزیم عرب برست دیکتاتورایران که ازادی وارامش روازانهاگرفته وبجای کمک به جوانهاهرروزتوی خیابونهاانهاروباچرندیاتشون اذیت میکنندجوانهای تحصیلکرده بیکاروخصوصازنهابایدبجنگندکه بعدازفارغ تحصیل شدن کاردررشته خودشون بیداکننداگه جنگ بشه جوونهابرای اخوندهاتره هم دیگه خردنمیکنند .
چهار‌شنبه 27 مهر 1390

فیروزه - اتریش - وین
اجنبی کجا بود داداش .. رژیمی ها خودشون از هر چی اجنبی کثیف ترن. ایران رو به تاراج بردن و ملت رو به نابودی.
چهار‌شنبه 27 مهر 1390

h.k - دانمارک - اودا
بعضیهاچنان مغزمتفکری دارندکه فکرمیکنندامریکامیخواهدایران راتصرف کند!!!وطنپرستی ستودنیست.اماوطن ماسی ودوسال است دردست اجنبی است.درصورتیکه اجنبیهای مهاجم گذشته بعضیهاشرف داشتندبه اینها.مگرمسئولین حکومتی ایرانی هستند.جزاقای خاوری ودوستانش بقیه عراقی سپاه قدس وسپاه بدرهم فلسطینی وعراقی.
چهار‌شنبه 27 مهر 1390

Arash آرش - بریتانیا - لندن
این حاکمیتی تروریستی است که برخاسته از افکار و احکام وحشیانه قبائل وحشی هزاران سال پیش هست که جان هزاران ایرانی، آمریکائی، بریتانیائی، فرانسوی و شهروندان سایر کشورها را در عملیان تروریستی در سرتاسر جهان گرفته. جهان متمدن حق دارد که در برابر رژیم وحشی پسمانده های آیت الشیطان العظمی خمینی شیاد و اهریمنی و ضد بشر از خود دفاع کند. البته کسانی که خواستار جنگ خارجی نیستند بایستی آستیناشونو بالا بزنند و خودشون رژیم رو سرنگون کنند وگر نه با این رژیم که برای حفظ حکومت ضد بشریشون مثل خمینی شیاد و جنایتکار بدنبال جنگ خارجی است نهایتا جنگ شروع خواهد شد.
پنج‌شنبه 28 مهر 1390

Arash آرش - بریتانیا - لندن
این وحوش ضد بشری بدترین دشمنان ملت ایران هستند و در داخل میهن بزرگ ما نیز دهها هزار نفر از آزادیخواهان شجاع ایران را حتی زیر شکنجه و تجاوز بقتل رسانده و در عین حال باعث کشته و زخمی شدن حدود دو میلیون ایرانی در جنگ خانمانسوزی شد که خمینی جنایتکار با سیاست کشورگشایانه صدور ارتجاع زمینه ساز و بعد از فتح خرمشهر، مسبب ادامه اش بود. رژیم پسمانده های خمینی شیاد و ضد ایرانی یعنی خامنه ای جنایتکار و پاسداران غارتگر و جانی مانند ا.ن. تمامی راههای مسالمت آمیز را کاملا و با سبعیت کامل بسته و بنابراین ملت قهرمان و جوانان آگاه وشجاع ایران بغیر از سرنگونی تام و تمام رژیم و قطع حیات ننگین و خونبار این دشمنان بشریت راهی نداردند. رژیم و تمامی جناحهای نرم تن یا سخت سر آن از خشم فروزان ملت ایران و سرنگون شدن کامل گریزی ندارد. و با سرنگونی این حکومت که ننگ بشریت متمدن است، جهان را از شر این رژیم اهریمنی خلاص کرده و تمامی ملت ایران نیز به صلح و آزادی و دمکراسی و رفاه دست خواهد یافت.
پنج‌شنبه 28 مهر 1390

garfield - ایران - تهران
h.k - دانمارک - اودا گل گفتی. این احمقا فکر میکنن قراره ایران اشغال دائم نظامی بشه. اگه به کم دورتر از نوک دماغشونو ببینن متوجه میشن حداقل 50ساله که در دنیا، دیگه اشغال نظامی پذیرفته نیست. ناتو به عراق افغانستان و لیبی حمله کرد. نتیجه چی شد؟ دارن یکی یکی ازشون میرن بیرون. کشور هم دست مردمشونه. این بده؟ کی گفته وضعیت ایران قراره با کل دنیا فرق کنه؟ آخه یه کم منطقم خوب چیزیه.
شنبه 30 مهر 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.