صالحی: در مورد ادعای آمریکا تحقیق می کنیم؛ احمدی نژاد: نمی کنیم

صالحی: در مورد ادعای آمریکا تحقیق می کنیم؛

احمدی نژاد: نمی کنیم

آقای لاوروف می گوید در انتظار شواهد علیه ایران است و آقای صالحی نیز گفته ایران این شواهد را بررسی خواهد کرد

وزیر خارجه ایران روز دوشنبه گفت کشورش حاضر است ادعاهای آمریکا علیه ایران در مورد طرح ترور سفیر عربستان در واشنگتن را بررسی کند، اما پس از آن به نقل از رئیس جمهور این کشور گزارش شد که او لزومی برای انجام چنین تحقیقی نمی بیند.

به گزارش منابع خبری جمهوری اسلامی آقای صالحی روز دوشنبه گفته بود: "آمادگی داریم تا هر مساله ای را حتی اگر به صورت تصنعی ایجاد شده باشد با صبر و حوصله مورد بررسی قرار دهیم و از آمریکا نیز خواسته ایم تا اطلاعات مربوط به این سناریو را در اختیار ما قرار دهد."

 او گفت "ما از آمریکا خواسته ایم اطلاعات مربوط به این افراد دستگیر شده را به ما بدهند تا ما پیشینه این افراد را بررسی کنیم."

اما محمود احمدی نژاد رئیس جمهور ایران در مصاحبه ای با شبکه ماهواره ای الجزیره که در آخرین ساعات دوشنبه پخش شد گفت "چرا باید تحقیق کنیم."

او ضمن تکذیب ادعاهای آمریکا گفت: "آمریکا هر روز دست به تحریم تازه ای علیه ایران می زند. این موضع گیری آمریکا غلط است. اگر فکر می کنند که با اعمال فشار می توانند نتیجه بگیرند اشتباه می کنند."

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در واکنش به اظهارات علی اکبر صالحی گفته بود: "همانطور که چندین بار گفته ایم، قبلا مستقیما در مورد این مساله با ایرانی ها تماس گرفته ایم، و واکنش سازنده ای ندیده ایم. در واقع ایرانی ها تماس با ما را تکذیب کردند."

او افزود: "در نتیجه ما درحال دنبال کردن مساله در شورای امنیت سازمان ملل با شرکای بین المللی خود هستیم. انتظار ما این است که ایران با این سازوکارهای بین المللی همکاری کند."

دفتر روابط عمومی نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد روز ۱۴ اکتبر خبر ملاقات سوزان رایس با محمد خزاعی، نمایندگان دائم آمریکا و ایران در سازمان ملل متحد را تکذیب کرده بود.

اما ویکتوریا نولاند سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در روز شنبه ۱۵ اکتبر بر تماس مقام های کشورش با نمایندگان ایران تاکید کرده بود.

وزیر خارجه ایران روز دوشنبه همچنین هشدار داد: "ما امیدواریم مسئولین سایر کشورها، به خصوص عربستان، نسبت به این مساله توجه ویژه داشته باشند مبادا مقامات عربستان در دامی بیفتند که بعدا خارج شدن از این دام برایشان مشکل باشد."

از سوی دیگر روسیه در روز دوشنبه گفته است که پیش از موضع گیری در مورد اتهامات تازه علیه ایران، خواهان بررسی شواهدی است که آمریکا می گوید علیه ایران دارد.

به گزارش خبرگزاری اینترفکس سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه گفت که آمریکا درحال اعزام نمایندگانش برای بحث درباره این ادعاها با روسیه است.

مدارک مربوط به ادعای مقامات رسمی آمریکا مبنی بر نقش ایران در طرح ترور سفیر عربستان سعودی در واشنگتن به شورای امنیت سازمان ملل متحد ارجاع شده است.

خبرگزاری رویترز به نقل از بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد گزارش داد که او نامه هایی را در ارتباط با این پرونده، از دولت‌های آمریکا، ایران و عربستان سعودی دریافت کرده است.

اعلام ارسال اسناد به شورای امنیت پس از آن صورت گرفت که ایالات متحده آمریکا اسناد و شواهد خود درباره طرح ادعایی ترور سفیر عربستان سعودی در خاک آمریکا به سفارش نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را به اعضای شورای امنیت سازمان ملل داده و دبیر کل سازمان ملل هم بطور رسمی آن را دریافت کرده بود.

اسنادی که آمریکایی ها درباره طرح ادعایی ترور سفیر عربستان سعودی در واشنگتن ارائه کرده اند، نسخه کامل شکایتی است که چندی پیش نزد یک دادگاه آمریکایی ارائه شد و پرونده آن به جریان افتاد.

براساس آن شکایت نامه، یک شهروند آمریکایی-ایرانی به نام منصور ارباب سیر به عنوان متهم اصلی و یک شهروند دیگر ایرانی به نام علی غلام شکوری که آمریکا ادعا می کند افسر ارشد نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است به طراحی ترور عادل الجبیر، سفیر ریاض در واشنگتن متهم هستند.

در سند ارائه شده به شورای امنیت سازمان ملل متحد آمده است که منصور ارباب سیر، یک دلال ماشین های دست دوم، در صدد استخدام یک کارتل مواد مخدر مکزیکی، مشهور به کارتل زتا، برآمده تا سفیر عربستان در آمریکا را ترور کند.

آمریکا ادعا می کند که مقامات ارشد جمهوری اسلامی ایران در جریان این توطئه قرار داشته اند.

ایران با قاطعیت این اتهام را رد کرده و رهبر این کشور نیز تاکنون در سه مورد به تکذیب آن پرداخته است.

mirzadeh i eshghi - دوسلدورف - دوسلدورف
"وزیر دفاع ایران ارتباط گروهک تروریست پژاک با آمریکا را نمونه‌ای از اقدام‌های تروریستی این کشور ذکر کرد و گفت "کشوری که هواپیمای مسافری ایران را زد و بعد گفت که اشتباه کرده و کشوری که بارها مجبور شده بگوید دستگاه اطلاعاتی‌اش اشتباه کرده، امروز ایران را متهم را به ترور سفیر عربستان می‌کند"."
سه‌شنبه 26 مهر 1390

hamtarane - استرالیا - سیدنی
با سلام (1). در این که این موضوع یک توطئه نلشیانه اما موثر هست شک نکنید..توضیح میدم. بخشی از رژیم، مشخصا نهاد ریاست جمهوری از تحرکات اخیر بیت رهبری سخت ترسیده..آخه در صحنه علنی نهاد ریاست جمهوری کوهی از مدارکی را که مشائی در طی دورانی که توی وزارت اطلاعات دختر داشت، بر علیه بیت رهبری در دست گرفته، اینها از همه مدرک دارند، از اونطرف هم میدونند که اگر مشکل ایجاد کنند براحتی میکشندشون..برای همین رودر رو و در جامعه قواشون برابر هست و نمیتونند هیچکدوم برنده بشن
سه‌شنبه 26 مهر 1390

hamtarane - استرالیا - سیدنی
با سلام 21). اما تیم احمدی نژاد در صحنه خارجی و پنهان دست بالا را داره، بخاطر وجود مشایی و ارتباطاتش با آمریکا...از اونطرف تیم رهبری چند وقت هست که روی این موضوع مار میکنه مه با تغییر قانون اسای پست ریاست جمهوری را بردارند و استارت این پروژه هم همین چند روز پیش بدست رهبری در سفرش به کرمانشاه زده شده، تیم ریاست جمهوری جریان را میدونست و احساس خطر بیشتری کرده بود از این لحظه به بعد موضوع زمان مطرحه، هر کدام که زودتر بجنبند اون یکی را حذف میکنند، برای همین تیم ریاست جمهوری دست به دامن آمریکایی ها شدند..عرض میکنم خدمتتون
سه‌شنبه 26 مهر 1390

hamtarane - استرالیا - سیدنی
با سلام(3). از طرف دیگه آمریکایی ها دوست ندارند خودشون را در گیر یک جنگ پر هزینه کنند ولی دلشون میخواد که رژیم را عوض کنند، بهترین و کم هزینه ترین راهش هم اینه که اول تضعیفش کنند، یعنی یک عده از تند روهاشون مثل دار و دسته رهبری را به نفع دار و دسته احمدی نژاد بزنند کنار و بعد سر فرصت و با کمک مردم، ترتیب اونها رو هم بدند و یک رژیم لاییک جایگزین اینها کنند..برای همین بود تیم ریس جمهور توی سفر قبلی زنهاشون رو با خودشون بردند نیویورک تا بتونند در پوشش اونها هر جا که دوست دارند، مشخصا محلی برای ملاقات با آمرکایی ها و صحبت رو در رو، بروند و مامورای رهبری مکچشون را نگیرند. توی همین ملاقات بود که قول و قرارها بین احمدی نژاد و مردانش و طرف آمریکایی رو در رو بدون واسطه گذاشته شد
سه‌شنبه 26 مهر 1390

hamtarane - استرالیا - سیدنی
با سلام(4). قول و قرار طرف ایرانی مشخص بود، براتون مزاحمتی ایجاد نمیکنیم و کمکتون هم میکنیم، فقط بگذارید ما بمونیم، ایران را دو دستی تقدیمتون میکنیم....قول و قرار طرف آمریکایی هم مشخص بود، تیم رهبری را ساقط میکنیم و تمام رقبای شما را هم از بین میبریم. سناریوی این ترور از قبل طراحی شده بود یک جورایی به سپاه قدس که زیر نظر مستقیم رهبری هست ربط داده شده که جای انکار نداره اما معلومه که ناشیانه و زیادی واضح بوده بطوریکه همه میگن از سپاه قدس یعید بوده این ناشیگری، خوب معلومه، قرار بوده که لو بره تا آمریکایی ها توی صحنه بین الملل با مدرک و دلیل به همه ثابت کنند که رهبر ایران یک تروریست دیوانه خطرناک هست و از اون طریق به زیر بکشندش..موفق هم میشوند..و انشاءالله بعد از اینکه موفق شدند، ترتیب احمدی نژاد را هم ملت میدهند...اندکی صبر سحر نزدیک است
سه‌شنبه 26 مهر 1390

saeed82 - ایران - تهران
این همه آدم کشتین که این موجود به نام احمدی نژاد بیاد هرچی آغا گفت برعکیشو بگه، خدا رو شکر بسیجی نیستم این روز و ببینم آغام و رییس جمهور منتخبم اینجوری به جون هم افتادن
سه‌شنبه 26 مهر 1390

پریستوک - ایران - تهران
hamtarane - استرالیا - سیدنی از بررسی دقیق و موشکافانه تون ممنون!
سه‌شنبه 26 مهر 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.