پیشینه منصور ارباب سیر، متهم اصلی پرونده ترور در آمریکا

پیشینه منصور ارباب سیر، متهم اصلی پرونده ترور در آمریکا

بی بی سی : مردی که دولت آمریکا می گوید به کارتل های مواد مخدر مکزیک پول داده تا سفیر عربستان سعودی را در واشنگتن ترور کنند چه طور آدمی است؟ قبلا چه کار می کرده و کجا زندگی می کرده است؟

خشایار مهیم، خبرنگار بی‌بی‌سی در واشنگتن، سری زده به محل زندگی منصور ارباب سیر، متهم اصلی پرونده، که در کورپوس کریستی، شهری در ایالت تکزاس آمریکا.

کورپوس کریستی شهری ساحلی و آرام در جنوب ایالت تگزاس و در نزدیکی مرز مکزیک است که می تواند مقصد خوبی برای گذراندن تعطیلات در پاییز باشد.

از فرودگاه کورپوس کریستی که به سمت شهر حرکت می کنید، دیدن منظره درختان نخل و تاسیسات نفتی مسافر ایرانی را به یاد خوزستان می اندازد.


اما این روزها در پس آرامش شهر، جامعه کوچک ایرانی تباران و دیگر ساکنان شهر یک نگرانی مشترک دارند: تبدیل شدن کورپوس کریستی به کانون توجه تازه ترین تهدید تروریستی در آمریکا.

متهم اصلی پرونده، منصور ارباب سیر که محلی ها او را به نام جک می شناسند، سه دهه در این شهر زندگی کرده، تشکیل خانواده داده و با خیلی از کسبه محلی داد و ستاد کرده است.

اعضای جامعه ایرانی های این شهر و دیگر ساکنان آن از آقای ارباب سیر به عنوان فردی مهربان، دوست داشتنی، بذله گو و در عین حال بی نظم و حواس پرت نام می برند.

علاقه او به ویسکی جک دنیلز باعث شد دوستانش او را با نام مستعار جک صدا کنند.


بن محسنی گفت: وقتی اولین بار نام جک را در اخبار شنیدم، به خودم گفتم حتما پاسپورت او دزدیده شده و او قربانی دزدی هویت است


آنها می گویند از شنیدن اتهام های آقای ارباب سیر در اخبار "بهت زده" شدند.

بن محسنی که از دوستان قدیمی منصور ارباب سیر است، می گوید وقتی اولین بار در اخبار نام جک را شنیدم، به خودم گفتم حتما پاسپورت او دزدیده شده و او قربانی دزدی هویت است.

آقای ارباب سیر سه هفته قبل از اعلام خبر بازداشتش ، از ایران با آقای محسنی تماس گرفته بود. آقای محسنی می گوید جک در این تماس از این که به زودی نوه دار می شود، ابراز خوشحالی کرده و گفته برای همین به تگزاس بر می گردد.

بن محسنی با بغض گفت: "دور هم جمع می شدیم ... می گفتیم و می خندیدیم."

سیاوش سیان، دوست دیگر آقای ارباب سیر هم که از هوستون برای صحبت کردن درباره او به کورپوس کریستی آمده است، می گوید باور گزارش های منتشر شده مشکل است.

آقای سیان با هیجان می گوید:"جک آزارش به مورچه هم نمی رسید."

او ادامه می دهد زمانی به همراه دوستان چند آهو شکار کرده بود. جک هنگام تمیز کردن گوشت شکار از راه می رسد و با ناراحتی به یک آهوی جوان اشاره می کند و می گوید:‌ "چرا این را شکار کردید،‌ آخر پدر دارد، مادر دارد."

به گفته آقای سیان، منصور ارباب سیر آن روز از گوشت شکار نخورد.

آقای سیان با اشاره به عدم تسلط مناسب جک به زبان انگلیسی گفت ممکن است او هنگام بازجویی سوال ها را درست نفهمیده و "به همین خاطر دچار مشکل شده است."

'جک حواس پرت'

دوستان ایرانی و آمریکایی منصور ارباب سیر همگی بر یک نکته مشترک تاکید دارند، حواس پرتی و بی نظمی منصور ارباب سیر. مشکلی که به گفته بعضی از آنها باعث جدایی همسر اولش از او شد.

آنها می گویند جک بدون کمک همسرش، مارتا، از جمع و جور کردن کارهای مربوط به کسب و کارش عاجز است.


بنجامین بی غمیان از ایرانی های آمریکا می خواهد به طور مستقل در این باره تحقیق کنند تا حقیقت ماجرا مشخص شود


منصور ارباب سیر سال ها به خرید و فروش خودروی دست دوم و ساخت و ساز مشغول بوده است.

دوستان آقای ارباب سیر می گویند او در سال های اخیر کسب و کار خود را در تگزاس محدود کرد و با فروش بخشی از اموالش در ایران سرمایه گذاری کرد.

بنجامین بی غمیان از دیگر آشنایان ایرانی آقای ارباب سیر در این باره گفت:‌‌ "جک آدمی است که از نظر فکری یک مقدار مشکل دارد. خیلی فراموشکار بود. هر وقت می آمد محل کار من یا دسته کلیدش را جا می گذاشت یا کیف دستی یا گوشی همراه."

آقای بی غمیان می گوید ممکن است این فراموش کاری و بی خیالی ناشی از صدمه مغزی باشد. او می گوید آقای ارباب سیر در جوانی در یک نزاع خیابانی در شهر هوستون هدف ضربات متعدد چاقو قرار گرفت و تا حد مرگ پیش رفت.

اثر یکی از ضربات چاقو هنوز بر گونه منصور ارباب سیر دیده می شود.

بنجامین بی غمیان با اشاره به اتهام های منصور ارباب سیر می گوید:‌ "جک وضع مالی خوبی داشت، دلیلی نداشت به خاطر پول دست به چنین کاری زده باشد."

او ادامه می دهد اگر اتهام ها واقعیت داشته باشند، "جک را حتما شستشوی مغزی داده اند."

آقای بی غمیان از ایرانی های آمریکا خواست به طور مستقل در این باره تحقیق کنند تا حقیقت ماجرا مشخص شود.

سیاوش سیان با تردید بیشتری به پرونده آقای ارباب سیر نگاه می کند. او می گوید:‌ "جک تازه هشت ماه است که به تابعیت آمریکا در آمده است. اگر مدت ها تحت نظر بوده، چطور اجازه داده اند به تابعیت این کشور در آید؟"


به گفته دن کیچ، ارباب سیر از حملات یازدهم سپتامبر ناراحت شده بود


دن کیتچ، یک فروشنده خودروی دست دوم است که به گفته خودش بیشتر از ۲۰ سال با او مراوده کاری داشته است.

آقای کیتچ که یک جمهوری خواه سنتی است و تصاویر جورج بوش، رییس جمهوری سابق آمریکا، ریک پری، کاندیدای این سمت و فرماندار کنونی تگزاس و نمادهای تفنگداران دریایی ایالات متحده در اتاقش دیده می شود.

او در حالی که نگرانی از وضع آقای ارباب سیر در چشمانش دیده می شود، می گوید:‌ "جک هیچ وقت وارد بحث سیاسی نمی شد... او جوانی خوش قیافه و خوشحال بود."

به گفته آقای کیتچ، پس از حملات یازدهم سپتامبر ۲۰۰۱ جک به دیدن او رفت تا بگوید "چقدر ناراحت است و تاکید کرد همه خاورمیانه ای ها مانند عاملان حمله فکر نمی کنند."

دن کیتچ می گوید "ماشین فروش ها در آدم شناسی تبحر دارند" و برای همین جای تعجب است که اگر اتهام ها واقعی هستند، چرا او نتوانسته در طول ۲۰ سال به شخصیت واقعی جک پی ببرد.

potatis - سوئد - مالمو
چیزی که برای من خیلی جالبه حمایت بیدریغ استعمار پیر و بنگاه خبر پراکنی اش از جمهوری اسلامی است
دوشنبه 25 مهر 1390

دنیای وحشی - ایران - تهران
بااین توصیفی که از او می کنید مشخصا قربانی توطیه ای ناخواسته از طرف عده ای شده که میخواهند سودی از این طریق به دست بیاورند و این وظیفه دوستان و هم محلیها و ایرانیهایی که بااو دریک کشور و شهر زندگی می کنند که کمکش کنند تا از این مخمصه که از بدشانسی گرفتارش شده نجات یابد .ودرضمن توجه داشته باشید که باعراق هم بوسیله بستن دروغ و اتهام به اینکه سلاح اتمی دارد اورابه جنگی ناخواسته کشاندند و حالا هم با دروغهای شبیه به آن و همچنین تهمت به ترور سفیر عربستان و حرفهایی از قبیل نسبت به ایران می خواهند که باایران جنگ را آغاز کنند . انصافا عربها که هستتند که ما بخواهیم ترورشان هم بکنیم ؟!اگر دولت ایران بد است هیچ ربطی به ملت بدبخت و زجر کشیده اش ندارد و این انصاف نیست که حالا هم به بهانه های مختلف این ملت رنج کشیده را درگیر یک جنگ آمریکایی و وحشی قرار دهند .اگر دولتها باهم مشکل دارند مشکلشان را از راهی به جز حمله به ملتها حل کنند
دوشنبه 25 مهر 1390

SnakeEater - ویران - تهران
همه میدونن که سیاست پدر و مادر نداره، اما در این بین از همه پلیدتر کسانی‏اند که دیانتشون هم عین سیاستشونه.
دوشنبه 25 مهر 1390

pariha - کویت - کویت
اصلا موضوع یکجورهایی مشکوک میزنه امریکا برای اینکه باز هم بتونه حضوری بهتردر خلیج فارس داشته باشه بهانه ای بغیر از ترساندن عربها نداره شاید هم با توافق سعودیها هست درسته که جمهوری اسلامی هم سابقه ترور اشخاصی رو داشته ولی ایندفعه موضوع باج گیری هست وگرنه امریکا نه دلش برای ما ایرانیها میسوزه نه عربها جاهل
دوشنبه 25 مهر 1390

فراوانی - انگلستان - منچستر
چه دلایل احمقانه ای برای بی گناهی طرف میگفتند یارو کلیدشو جا میزاشته ! خوب که چی برای بچه آهو گریه کرده خوب که چی ؟ طرف کار چاقکون بوده ماشین فروش هم بوده دیگه بدتر
دوشنبه 25 مهر 1390

shemiranian - ایران - تهران
باز بی بی سی میخاد برای اربابش خوشخدمتی کنه..نخیر آقایون ظاهرا دیگه تاریخ مصرف ملاها گذشته بی خود خودتون رو به آب و آتیش نزنید به جایی نمیرسید.ارباب رفتنیست.خود خامنه ای هم اینو فهمیده....
دوشنبه 25 مهر 1390

romano - ایران - تهران
عزیزان از جوونهای دهه هفتاد میلادی دم انقلاب بپرسین که می‌خواستن شاه رو چپه کنن چطور ایران شد مرکز تولد دراکولا و هرچه گناه .. خوب دستگیرتون می‌شه الان چرا دارن به ایران انگ می‌چسبونن. بنده‌های خدا اینها خودشون قاپ قمارخونه‌اند فقط که لپتاپ خوب نمِی‌سازن تو سیاست مو سفید کردن ملا علی که یک دیکتاور نفتی بیشتر نیست موقش داره می‌رسه که طرف رو بی زور برشدارن حال می‌گی نه وایسو ببین. خامنه‌ای خریت کرد به نظامیها بساط پول کاسبی داد اینکه می‌بینید چهارتا نظامی پشت سر اسد و قذافی هستن بخاطر اینکه بوی پول ندیدن بدبختها.
دوشنبه 25 مهر 1390

ولایت جنایت - انگلستان - منچستر
مگه متهمش کردن به بمب گذاری انتحاری؟؟طرف متهم شده به اینکه رابط سرداران تروریست سپاه بوده با افرادی(مکزیکی ها قاچاقچی ومافیا) که مدعی شده بودن میتوانند سفیر عربستان رو تو یک بمب گذاری ترور کنند..جک هم زنگ میزنه به اربابهاش تو ایران میگه 5/1 میلیون هزینه این ترور و بمب گذاری است..صد هزار دلار پیش میدهد و...بقیه ماجرا حواس پرت بوده قبوله ولی دلال و کارچاق کن خوبی هم بوده..خودش که طراح عملیات نبوده می خواست درصد بگیره. زیر نظر بوده و 8 ماه تابعیت گرفت خوب پس پلیس باید میرفته بهش میگفته تابعیت بهت نمیدیم یا سنگ اندازی میکردند که طرف شک کنه..حالا با تابعیت میره گوشه زندان .هیچ وقت اوباما و مشاورانش اگر یک درصد هم به این ماجرا شک داشتند در استانه اغاز مبارزات انتخاباتی امریکا نمیامدند یک بهانه امنیتی اطلاعاتی به دست جمهوریخوان بدهند. رزیم اخوندی میخواسته این کارها رو توسط سپاه قدس بکنه تا فشار رو تا جایی که بشه از سوریه وتحولات منتطقه که به ضرر شون است برداره....من هنوز هم به مرگ مایکل جکسون در بهبوه ای قیام مردم در خرداد88 شدیدا مشکوکم الان هم که میبنید دکترش بدجوری تو مخمصه افتاده...:))
دوشنبه 25 مهر 1390

love-iran - ایران - کشور
واقعا واسه ایرانی هایی که اون ور زندگی میکنن دلم میسوزه میدوننم چه خفتی رو باید تحمل کنن وطن فروشی همینه دیگه بجای واستن کشور رو بسازن میرن اونور میشن شجاع و ازادی خواه اگه ایرانی هستی همین ور ازادی رو بخواه و از خودت شروع کن به قل یکی از دوستان به سلامتی اونی که کشور رو همینطوری دوست داره اگر نه بهتر از ما رو که همه دوست دارن
دوشنبه 25 مهر 1390

Azadikhah - هلند - تکسل
بی بی سکینه حقه باز سال 57 رو با شما کسی فراموش نمیکنه!حقیقت این جریان مشخص خواهد شد.
دوشنبه 25 مهر 1390

danial nabi - سوئد - استکهلم
نقشه جدید امریکاست که اولا حکومت سعودی جاش محکم بشه بعد بتونه از انقلاب بحرین جلوگیری کنه. شیعیان را که نوک تیز نیزه بر علیه استعمارگران است از طریق شیوخ نادان عرب سرکوب کند. داستان وال استریت را لایه پوشی کند و از این راه جنگی میان مسلمانان راه بندازد و خلاصه ره صد ساله رو 2 ساله بره که همان نابودی اسلام حقیقی و تحکیم ریشه پوسیده استعمارگری خود امریکا تا ابد. این بیچاره را هم با انگ ترور چه شکنجه ها که نکنند. الحق که از تبار کثیف "لومیناتی" هستند این زالو صفتها.
دوشنبه 25 مهر 1390

farhad_swiss_zurich - سوئیس - زوریخ
ولایت جنایت - انگلستان - منچستر _ کاملا موافقم .
سه‌شنبه 26 مهر 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.