گفت‌وگو با رضا پهلوی : بگذارید اول به آزادی برسیم

گفت‌وگو با رضا پهلوی : بگذارید اول به آزادی برسیم


رضا پهلوی، یکی از رهبران اپوزیسیون در خارج


 دویچه وله : رضا پهلوی به عنوان یکی از رهبران اپوزیسیون در گفت‌وگویی اختصاصی با دویچه‌وله به بررسی رویدادهای سیاسی در ایران پرداخت. تحولات در خاورمیانه و آرایش نیروهای سیاسی از جمله موضوعات این گفت‌وگو بودند.

رویدادهای سیاسی در ایران، از دو سال و اندی پیش به این سو، مردم و فعالان سیاسی را بیش از گذشته، درگیر با آینده کشور کرده است. انتخابات مجلس، ماجرای مناقشات هسته‌ای، بحران کشورهای خاورمیانه و عربی، اعدام ها و سرکوب‌ها... همه و همه انگیزه آن شد که با رضا پهلوی به عنوان یکی از رهبران مخالفان در برونمرز به گفت‌وگو بنشینیم.
 
قرار مصاحبه را از دو ماه پیش گذاشته بودیم. رویدادهای اخیر و اتهام آمریکا به ایران برای یک سوء قصد تروریستی در خاک آن کشور، سبب شد که نخستین پرسش را در همین زمینه مطرح کنیم.
 
آقای شاهزاده رضا پهلوی، اگر اجازه بدهید، از آخرین خبر شروع کنیم. ایالات متحده آمریکا جمهوری اسلامی ایران را متهم کرده است که قصد عملیات تروریستی در خاک آن کشور را داشته است، ترور سفیر عربستان و برنامه‌ای برای حمله به سفارت‌خانه‌های عربستان و اسرائیل. این اتهام به‌هرحال اتهام بزرگی است. ارزیابی شما چیست؟
 
برای هیچ کدام از ما ایرانیان، که سالهاست می‌دانیم ماهیت و ذات رژیم چیست، جای تعجب نیست از این که کار به این جور جاها برسد. مهم این است که جهانیان بالاخره بفهمند که به خاطر این ذهنیت و به خاطر این ذات نمی‌توان به این نظام اعتمادی داشت، نه به حرفهایشان و نه به کارهایی که ادعایش را می‌کنند. در واقع به این نتیجه برسند که تا زمانی که چنین نظامی در صحنه است، ما متوجه انواع و اقسام گرفتاری‌ها خواهیم بود. حال چه در ارتباط با کشورهای غربی و چه در ارتباط با کشورهای منطقه.
 
به‌هرحال معضل ما ایرانیان در هر صورت به جایی می‌رسد که جهانیان متوجه این مسئله شوند که نه تنها می‌تواند چنین تهدیدی را این نظام برای دنیا  داشته باشد، بلکه از همه چیز مهم‌تر چه بلایی بر سر مردم خود ایران آورده. آیا وقت این نرسیده که جهان فراتر از آنچه تا به‌حال پیش برده است، قدمهای بیشتری بردارد؟ از یکسو برای تحت فشار گذاشتن بیشتر نظام به دلیل این نوع اقداماتش. و از سوی دیگر و مهم‌تر از آن، در جایی که می‌بینیم بسیاری از ملت‌های منطقه امروز برای آزادی کامل به‌پاخاسته‌اند، که مسلماً مردم ایران در صدر این جنبش قرار داشته‌اند، امروز در این جهت قدمهایی بردارند که مسئله فقط از دید منافع امنیتی و استراتژیکی جهانیان نباشد، بلکه بتواند به نفع مردم و ملت ما باشد که از روز اول از اولین اسرای این نظام بود‌ند. و این که در آن مسیر هم بشود اقدامات بیشتری را از دنیا طلب کرد و انتظار داشت.


 
تنها راه چاره، گذر از این نظام است


 
آقای رضا پهلوی در ارتباط با همین صحبت شما و اشاره‌ای که به منطقه کردید و مشکلاتی که برخی از کشورهای منطقه و کشورهای عرب‌زبان و همین طور اسراییل با جمهوری اسلامی داشته‌اند، برخی از کارشناسان پس از انتشار این خبر مدعی شدند که این اتهام تأثیر گسترده‌ای بر اوضاع خاورمیانه و سیاست آمریکا و همچنین سیاست خارجی خیلی از کشورهای عربی منطقه خواهد داشت. البته نگرانی اسراییل پیرامون فعالیت‌های هسته‌ای ایران و حمایتی که ایران از «حماس» و گروههای تندرو فلسطینی می‌کند را نیز نمی‌بایست از یاد ببریم. حالا پرسش این است. شما می‌گویید جهان آزاد باید گامهای بیشتری بردارد. آیا این گامهای بیشتر باعث افزایش تنش نمی‌شود؟ آیا سیاست درست در شرایط کنونی دامن زدن به تنش در مناسبات با جمهوری اسلامی است، یا کاستن از گستره این تنش؟
 
اجازه دهید من توضیحی در راستای کارهایی که به ایران و کاری که ما به‌عنوان ایرانیان آزادی‌خواه داریم، مطرح کنم تا شاید تا حدودی دقیق‌تر بتوان روند کار را پیش‌بینی یا فرض کرد. آنچه مسلم است این است که تاکنون جهانیان با یک واقعیت موجودی سروکار داشته‌اند به نام جمهوری اسلامی، حالا گذشته از آنچه مردم ایران با آن درگیر بوده‌اند. حال تا زمانی که به شکل ملموسی گزینه‌ای که بیانگر راهکاری باشد و خارج از نظام جمهوری اسلامی به عنوان بدیل نظام معرفش باشد، در صحنه ظهور پیدا نکند، نه کار نیروهای آزادی‌خواه از این پس بهتر پیش خواهد رفت تا به نتیجه نهایی برسند، نه جهانیان خواهند دانست که حالا اگر نظام نه، پس با چه کسی باید سروکار داشته باشند.
 
ما امروز به مرحله‌ای رسیده‌ایم که می دانیم از طریق اصلاح چنین نظامی هرگز به جایی نخواهیم رسید. تا زمانی که این نظام سر کار است، به‌هیچ وجه من‌الوجوهی ملت ایران به آزادی‌ها، به رفاه اجتماعی، به بهبود اوضاع اقتصادی یا به هیچ خواست دیگر‌ش نخواهد رسید. بنابراین تنها راه چاره گذر از این نظام است.
 
اما برنامه‌ی سیاسی ما. همه تشکل‌های سیاسی که خواسته‌هایشان هماهنگ با خواست اکثریت مردم آزادی‌خواه ایران است، اعم از نیروهای دموکراتیک سکولار، تا دیگر تشکل‌ها، باید از این پس جمعی را تشکیل دهند، که معرف خواسته‌های مردم ایران باشد. حالا می توانیم نامش را مثلا کنگره ملی بگذاریم، یا مجمع یا هر نام دیگری.
 
خوشبختانه امروز من با ارتباطات به روزی که با هم‌میهنان‌مان در داخل و خارج از کشور دارم، می‌دانم که می‌توانیم بساط یک همکاری سیاسی وسیع و یک پارچه را بین گسترده‌ترین نیروهای سیاسی آزادی خواه مملکت به وجود بیاوریم.این نیروهای سیاسی ممکن است از نظر سلیقه‌ای و حتی ایدئولوژیکی با هم اختلاف نظر داشته باشند، ولی مهم این است که در اساس با هم هم نظرباشند. با چنین نیروئی ما می‌توانیم بر اساس یک سری برنامه‌ها و طرح‌ها وارد عمل شویم.


 
شاهزاده رضا پهلوی در گفت‌وگو با جمشید فاروقی، سرپرست بخش فارسی دویچه‌وله. عکس از آرشیو

از طرف دیگر با جهانیان وارد یک تعامل شویم. به این مفهوم که زمانی که نظام جمهوری اسلامی به‌هیچ‌وجه پاسخگوی هیچ کدام از انتظارات، چه مردم ایران و چه جهانیان نیست، دنیا رسماً بتواند با نیروهای معرف این آلترناتیو، وارد یک دیالوگ مستقیم شود. منتهی در حال حاضر ما باید تمرکزمان را بگذاریم بر این که در نتیجه‌ی تمامی این تلاش‌ها به جائی برسیم که نیروهای مبارز بتوانند، پس از تقسیم صحیح کار، اهرم اجرائی آن را به دست گیرند و استراتژی و ادامه‌ی مبارزه را با هم میهنان‌شان هماهنگ کنند.
 
از سوی دیگر، در بدنه همین نظام هستند کسانی که به این نظام هیچ اعتقادی ندارند، و به دلایل مختلف می‌خواهند از این بدنه خارج شوند. مساله‌ای که من آن را بسیار مهم تلقی می‌کنم. خود این افراد از خدا می‌خواهند که برگردند به جرگه‌ی مردم و در ماورای نظام برای خودشان جایی در آینده داشته باشند که حتماً هم باید داشته باشند. حالا چه پاسدار باشند، چه در کادرهای مدیریت همین حکومت، یا در بخش‌های دیگرش. به‌هرحال این‌ها از مردم ایران جدا نیستند. بنابراین جایی هم باید برای‌این‌ها باشد که بتوانند به آن ربط پیدا کنند. این امروز ارجحیت کار ما است.


 
آرایش جدید صحنه


 
شما صحبت از گروههای مختلف کردید. این گروههایی که نام بردید چه کسانی هستند؟ آیا بخش اصلاح‌طلب حاکمیت جهموری اسلامی، مجاهدین خلق و گروههای دیگر اپوزیسیون را در نظر می‌گیرید؟ در عین حال اکثریت خاموشی هم وجود دارد که تا به ‌حال هیچ موضع مشخصی را از سوی خودشان اعلام نکرده‌اند. چه گونه شما می‌خواهید این‌ها را با همدیگر پیوند دهید و چه گونه ازاین گروههای اپوزیسیون داخل کشور از خارج حمایت خواهید کرد؟
 
بسیاری از نیروهایی که سازگار هستند با این ایده و با این طرح و برنامه،  خودشان را همراه خواهند کرد. مبنای کارما یک هدف است. اساس این هدف هم خواست یک نظام دموکراتیک سکولار، به‌عنوان یک بدیل سیاسی برای نظام حکومتی فعلی است. این بدیل سیاسی هم به موقع نمایان خواهد شد. البته عده‌ای هستند که تمامیت‌خواهند، خودمحور هستند، اصل قضیه را درک نکرده‌اند، خواسته‌ی واقعی نسل امروز را شاید احساس نمی‌کنند. ولی بعضی‌ها احساس کرده‌اند.


 

ایران با هیچ جای دیگر قابل مقایسه نیست


 
آقای رضا پهلوی شما از منطقه‌ی بحران‌زده‌ی خاورمیانه صحبت کردید و به تحولات سیاسی در برخی از این کشورهای عربی اشاره کردید. آیا می‌شود سرنوشت مبارک را با سرنوشت محمدرضاشاه مقایسه کرد یا اصولاً شما چه پیامی در تغییر و تحولاتی که هم‌اکنون در کشورهای عربی در جریان است می‌بینید و چه تشابه و تفاوتی بین سرنوشت آقای مبارک و محمدرضاشاه ۳۲ سال پیش قائلید؟ آیا خطر اسلام‌گرایی کشورهای عربی را نیز تهدید می‌کند؟
 
شما صحبت از یک زمان متفاوت با شرایط متفاوتی را می‌کنید. شرایط ایران ۳۰ سال پیش، در زمانی که جنگ سرد همچنان وجود داشت، و شرایط عینی آن زمان و تفکرات آن زمان بخش متفکر ایران یا نیروهای سیاسی آن زمان، با شرایط امروز و ذهنیت امروز و شرایط عینی امروز کشور و جهان، دو دنیای متفاوت است.
 
بنابراین من نمی‌توانم شباهتی یا پاراللی را بین آنچه ۳۰ سال پیش در ایران بود با شرایط امروزی  مشاهده کنم. این قیاس درستی نخواهد بود. اما اصل قضیه چیست؟ در آن‌زمان جنگ سرد حاکم بود و جهان چهره‌ای دوقطبی داشت. برخی حکومت‌ها در آن زمان از دید جهان غرب می‌بایست در مقابله با امپرتوری شوروی سر کار می‌بودند. بسیاری از این حکومت‌ها ذات دموکراتیک هم نداشتند.
 
اما پس از فروپاشی شوروی غرب می‌بایست حکومت‌های غیردموکراتیک را تحت فشار قرار می‌داد. یا بایستی آن‌ها هم تغییر ماهوی در رفتار با شهروندان خودشان می‌دادند. در آنصورت امروز کار به جائی نمی‌رسید که سی سال پس از آن تاریخ، در بحرانی که مثلا در مصر پیش آمده، بگویند فردی مثل مبارک را پایین کشیدیم، حالا خلائی را که به وجود آمده چگونه جبران کنیم. اگر قرار است اخوان المسلمین جایش را پرکند، سرمایه گذاری برای دموکراتیزه کردن چنین کشوری خطرناک خواهد بود.
 
خب باید از روز اول فکر می‌کردید که تقویت جامعه‌مدنی و نهادهای دموکراتیک در آن کشورها، در آینده شانس بیشتری برای همکاری باقی خواهد گذاشت. خیلی از این جریانات، حال چه یمنی باشید چه بحرینی چه مصری چه لیبیائی و چه سوری، زودتر و راحت‌تر می‌توانستند به نتیجه برسند. به همین دلیل است که سالها من به جهان آزاد و به‌خصوص جهان غرب بارها این را تأکید کردم که شما در این ۳۲ سال موجودیت جمهوری اسلامی تنها دیالوگی که داشتید، با رژیم جمهوری اسلامی و سرکردگانش بود و کوچکترین تلاشی در ایجاد دیالوگ با نیروهای واقعاً آزادی‌خواه و دموکرات نداشته‌اید.
 
اگر قرار است در ایران چنین اتفاقاتی بیافتد، شما اگر آن بخش را تقویت نکنید، قطعاً خیلی مشکل‌تر خواهد بود برای مردم آزاده‌ی ایران و جامعه‌مدنی ایران که واقعاً بتوانند نهادهای دموکراتیک را در مملکت تقویت کنند، تا خدای ناکرده در کشور ما نیز یک وضعیت خلاء پیش نیآید. البته این را نمی‌گویم چون ایرانی هستم و طبیعتاً ما از خودمان تعریف می‌کنیم، ولی حقیقت این است که ایران را با هیچ کدام از این کشورها نمی‌توان مقایسه کرد. ایران یک تاریخ بسیار پرمحتوایی دارد از نظر تجربیات سیاسی ملت خودش. جامعه‌‌ی بسیار پویایی دارد، بخش مدنی بسیار آن هم بسیار قوی‌تر است.
 
اما رویدادهای سیاسی در ایران در چند دهه اخیر نتوانست ما را به نتیجه‌ی نهایی این ترقی‌ها و ترقی‌خواهی‌ها، یعنی مفهوم آزادی و دموکراسی، برساند. اما بسیاری از این کشورها ئی را که برخی‌شان حتی موجودیت خارجی یک سده‌ی پیش در جهان نداشتند، نمی‌توان با کشور ایران مقایسه کرد، که چندین قرن سابقه‌ی تمدنی دارد.


 
بختیارهای تازه را در نسل جدید بجوئید!


 
شما از خودتان و از ایران صحبت کردید. من بناچار باید کمی به عقب برگردم. این صحبت‌هایی که امروز شما در مورد حکومت سکولار می‌کنید، این همان حرفی است که دکتر شاپور بختیار از همان نخستین روزی که سرکار آمد روی آن تأکید داشت. چرا شما بعد از آمدن به پاریس نتوانستید با او که در واقع حرف امروز شما را دائماً تکرار می‌کرد، به توافق برسید؟ امروز شما صحبت از اتحاد و پیوند و وحدت میان همه نیروها می‌کنید. در حالی که من فکر می‌کنم ملت ایران انتظاری از شما دارد، این که پاسخ دهید چرا آن زمان با فردی که همین حرفها را می‌زد نتوانستید توافق کنید؟
 
اتفاقاً من با دکتر بختیار توافق داشتم. شما برگردید به ذهنیت خودمان و به آن از نظر فرهنگ سیاسی عقب‌مانده‌ی خودمان نگاه کنید. وگرنه امیدوار بودم که امروز بختیار زنده بود. چون به بختیارها امروز بیش از هر زمانی احتیاج داریم. اما بختیارهای دیروزی که شما جست‌وجو می‌کنید، من امروز در نسل امروزی ایران سراغ دارم، حتی صد برابر بهتر. و از شما دعوت می‌کنم بروید و نسل امروزی ایران را دریابید. نسلی که نه تنها فهمیده مفهوم آزادی چیست، بلکه نسلی است که حاضر به پرداخت بهای رسیدن به آزادی است. نسلی که مفهوم پلورالیسم را جذب کرده است. نسلی که چشم بسته حرف هیچ کسی را قبول نمی‌کند. تحقیق می‌کند، بررسی می‌کند، نقد می‌کند. از خود و دیگری. نسلی که احترام به عقیده‌ی مخالف خودش را قبول دارد و از آن دفاع می‌کند.
 
درخواست اصلی درخواست آزادی است. درخواست اصلی درخواست حاکمیت است. اما روش کار در مورد کشور ما باید براساس داده‌ها و واقعیات خود ایران باشد. ما که نمی‌توانیم خودمان را با لیبی یا تونس مقایسه کنیم. بنابراین در دیالوگی که هم‌اکنون بین این نیروها و نمایندگان‌شان هست، اتخاذ راهکارهایی است که پاسخگوی خواسته‌های اصلی باشد. براساس متدهایی که در درون کارساز باشد و همین طور ساختارهایی که باید در خارج از ایران برای ادامه‌ی این پیکار، برای هماهنگی، برای رهنمودهای لازم، برای تقسیم کار و برای تعامل و ارتباط و دیالوگ با نهادهای بین‌المللی، حالا چه دولتی چه بخش خصوصی، برای حمایت از این پیکار، و دستیابی به آزادی باید به‌وجود آورد.
 
شما برای چنین کاری خط قرمزتان تا کجاست؟ خط قرمزی که قبلاً احتمالاً راجع به آن صحبت کرده‌اید. تا کجا پیش می‌روید؟
 
اولاً خط قرمز مقاله‌ای است که در بلاگ جدید خودم مطرح کرده‌ام. این که مسئله‌ی ما اختلاف نظر به اصطلاح بین یک جمهوری‌خواه و یک مشروطه‌خواه نیست. مسئله‌ی ما خط قرمز بین آزادی‌خواهان است و تمامیت‌خواهان. این یک. خط قرمز دیگر من این است که من به‌هیچ قیمتی حاضر نیستم در هیچ برنامه‌ای که در آن خشونت به‌کار برده شود شرکت کنم. من اعتقاد دارم که تنها از راه نافرمانی مدنی و به دور از خشونت است که می‌توانیم با کمترین هزینه برای جامعه‌مان به یک نتیجه‌ی دموکراتیک  برسیم. البته بخش مهمی از این خواسته این است که ما باید معتقد باشیم به اصل عفو عمومی و آشتی ملی.


 
رضا پهلوی: ایران با هیچ جای دیگر قابل مقایسه نیست

باید معتقد باشیم به لغو حکم اعدام برای همیشه در کشورمان. باید قبول کنیم نیروهایی که دستورگیرنده بودند برای سرکوب، نباید در آینده‌ی ایران مورد مواخذه قرار گیرند و باید شامل این عفو شوند. بیآییم کمیته‌ای را تشکیل دهیم، همان طور که در آفریقای جنوبی ماندلا به‌وجود آورد، برای شناسایی حقیقت، اما بخشش و فراتر رفتن . لااقل اگر به خاطر منافع ملی کشور، بسیاری از خانواده‌هایی که شهید داده‌اند، کشته‌داده‌اند، اعدامی داشته‌اند، قبول کنند که اگر در این میان جبران خسارت‌شان نشده، اما لااقل حقیقت بیان شده باشد. نوعی مرهم تا نهایتاً این فصل سیاه تاریخ کشورمان را ببندد. در هر دوره‌ای که به این کشور و یا شهروندان آن ظلم شده باشد، راه بازگشت را باید به سوی صمیمیت، رفاه، آسایش، و امنیت گشود تا از این فصل عبور کنیم. تا به جای ذهنیتی که فقط خواسته است گریه را به چشم مردم آورد، آینده‌ای داشته باشیم که مردم بتوانند مجدداً خنده بر لب‌های‌شان داشته باشند.


 
بهترین گزینه: نافرمانی مدنی


 

آقای رضا پهلوی شما از نافرمانی مدنی به‌عنوان یک شیوه‌ی مؤثر در مقابله با حکومت جمهوری اسلامی صحبت کردید. حال آن‌که برخی از نیروها، نافرمانی مدنی را در مقابله با توان سرکوب‌گری حکومت ناموثر می‌دانند و از راهکارهای نظامی سخن می‌گویند. در صورتی که یک چنین سناریویی متحقق شود و نیروهای خارجی به ایران حمله کنند، شما چه سیاستی را دنبال می‌کنید؟
 
من مخالف هر نوع مداخله‌ی خارجی در سناریوی آینده‌ی ایران هستم. به چند دلیل. اولاً کارساز نخواهد بود. دوماً هزینه‌اش بسیار برای مملکت ما بالا خواهد بود. سوماً فاقد هر نوع مشروعیت درانظارعمومی کشور خودمان خواهد بود و باز ریش سرنوشت خودمان را، گرچه شاید آزاد شویم، گرو همان نیروهای در واقع نجات‌بخش خواهد بود، برای همیشه. آیا ما می‌خواهیم واقعاً سرنوشت کشورمان را مجدداً نیروهای خارجی تعیین کنند؟
 
همان طور که گفتم، من پوزیسیونم مشخص است و این یک پیشنهادی است که به هم‌میهنانم می‌دهم، در مقابل گزینه‌های دیگر. اما تعهد من صرفاً در این رابطه است و تا آنجا که به من مربوط می‌شود تعهد من، قرارداد من با هم‌میهنانم در این راستا است. حالا انتخاب با خودشان است. البته صد گزینه‌ی دیگر هم هست. بروید دنبال کودتا، بروید دنبال جنگ چریکی، بروید دنبال حمله نظامی. بله، این آلترناتیوها هم محتمل است. ولی من دنبالش نیستم، به‌هیچ عنوان مدافعش نیستم و آنچه گفتم و پوزیسیون من است، به نظر من کاملاً شفاف و روشن بیان‌شده است.


 
حقوق برابر برای همه اقوام


 
 شما از جنبش فراگیر اعتراضی صحبت کردید. شکل گرفتن یک جنبش فراگیر در ایران زمانی ممکن است که اقلیت‌های قومی، زبانی و دینی نیز در این جنبش مشارکت داشته باشند. به نظر شما، چه راهکاری می‌تواند در جلب و همگرایی این اقلیت‌ها با جنبش اعتراضی موثر واقع شود؟
 
اگر برنامه‌ی پیشنهادی آزادی‌خواهان امروز ایران این باشد، که برسیم به تضمین برابری کامل هر شهروند ایرانی در مقابل قانون، که هیچ نوع تبعیضی علیه هیچ شهروندی دارای هر قومیت، مذهب یا اندیشه‌ی سیاسی، اعمال نشود، تضمین‌اش در مبتنی کردن قانون اساسی آینده‌ی کشور است بر اساس اعلامیه جهانی حقوق بشر.
 
و در این بحث که میزان تمرکز یا عدم تمرکز حکومت برای دموکراتیک‌تر شدن مسائل و تا حدودی خودگردانی‌های محلی را هم مورد نظر قرار دهیم مجلس مؤسسان آینده‌ی کشور روی این مسائل باید نظرپردازی کند. تا نهایتاً هم‌میهنان‌مان بتوانند یک تصمیم بسیار مشخصی را بر مبنای پیشنهادات بحث شده اتخاذ کنند. در این راستا است که ما می‌توانیم به حداکثر ممکن خواسته‌های گروه‌بندی‌ها یا تشکل‌ها چه اجتماعی چه سیاسی کشورمان، در قالب یک نظام دموکراتیک پارلمانی برسیم.
 
من فکر می‌کنم مهم‌ترین مسئله‌ای که در همه جهان هم به اثبات رسیده این است که دموکراسی بدون جدایی مشخص دین از دولت امکان پذیر نخواهد بود. این به مفهوم ستیز با مذهب و خواسته‌های مذهبی نیست. حکومت مذهبی اساساً ثابت شده، دلیل واضح آن را هم در ایران امروز می‌بینیم، نمی‌تواند پاسخگوی یک آینده‌ی دموکراتیک و عدالت اجتماعی و برابری حقوقی باشد بین انسانها. این کاملاً مشخص شده است.
 
آقای رضا پهلوی، آیا شما حاضرید در صورت شرایط موجود و لازم خودتان را کاندید ریاست جمهوری در ایران کنید؟
 
اصلاً مسئله‌ی ما در حال حاضر تشکیل حکومت نیست که بخواهیم در شکلش بحث کنیم. شما دارید سئوالی را طرح می‌کنید که کمک به اتحاد اپوزیسیون نمی‌کند. تنها رسالتی که من امروز برای خودم می‌شناسم، و وظیفه‌ی میهنی و سیاسی من است به‌عنوان شخصیتی که مردم ایران از نظر بُرد و توانمندی  یک سرمایه‌ی سیاسی دارد در جهتی خرج می‌کند یک چیز بیشتر نیست، و آن رسیدن به آن روزی است که مردم ایران بتوانند در آزادی کامل بروند به صندوق‌های رأی و در تصمیم‌گیری نسبت به آینده‌ی خودشان، از محتوای نظام بگیرید تا شکل نهایی‌اش، نظر دهند.
 
آن روز خط پایانی وظیفه‌ی امروزی من است. فردا مردم ایران باید تصمیم گیرند که مثلاً فرض کنید آیا می‌خواهیم شخص رضا پهلوی کاره‌ای باشد یا نباشد و یا در چه قالبی. اصلاً دغدغه‌ی من آن نیست. مسئله‌ی امروزی ما نجات کشور است. مسئله‌ی امروزی ما رسیدن به دموکراسی است. مسئله‌ی ما کشوری است که در آن هر روز نقض حقوق بشر می‌شود و اصلاً دموکراسی موجود نیست.
 
تا زمانی که ما نتوانیم در کشورمان فضای باز سیاسی ایجاد کنیم، چه طور می‌خواهیم افکارعمومی را بسنجیم. مهم‌ترین قدمی که می‌توانیم برداریم، هرچه زودتر رسیدن به این فضا است. این مسائل دیگر مربوط به این که چه کسی طرفدار کدام شکل نظام هست، نیست. والله نیست. بیآیید اول به آن آزادی برسیم، بعد بپردازیم به مراحل بعدی. ما هنوز خانه را نساخته، می خواهیم دعوا سر رنگ موکت و کاغذ دیواری کنیم، اصل قضیه را نفهمیدیم.
 
کاملاً درست است. ما سئوالاتی را مطرح می‌کنیم که مردم در واقع دل‌شان می‌خواهد پاسخ‌هایش را از زبان شما بشنوند.
 
البته. گفته‌ی من را شخصی نگیرید.
 
ممنون از وقتی که به ما دادید.
 
با آرزوی پیروزی برای تمام آزادی‌خواهان ایران.
 

گفت‌وگوکنندگان: دکتر جمشید فاروقی، رئیس بخش فارسی صدای آلمان و الهه خوشنام

sourena.de - آلمان - اشتوتگارت
حرف حساب جواب نداره. نظرات ایشان بسیار ارزنده است ولی آیا در شرایط امروزی ایران و با این حجم سرکوب و اعدام میشه به مبارزه منفی و نافرمانی مدنی دلخوش کرد؟!!!
یکشنبه 24 مهر 1390

nikiniki12 - المان - ماینز
نظرایشانرا صددرصدبرای شروع دمکراتی تاییدمیکنم هیچ راهی بهترازحکومتی دورازهرخشونت نیست کسانیکه میخواهندتوهین کننداول این مقاله روبخونندوبعدنظردهندمن شخصاایشانرابعنوان یکی ازمهره های اصلی یک ایران ازادقبول دارم.
یکشنبه 24 مهر 1390

khosh bavar - ایران - یزد
درود بر تو و درود بر پدر تو, پس همواره شاد و شاهی باشیم که در ان زمان شاه روانشاد, میکده و مسجد و قهوه خانه در کنار هم زندگی میکردند و به همدیگر و ارزشهای هم احترام قائل میشدند = دمکراسی = عیسی به دینش, موسی به دینش, محمد به اسلامش و کافر هم به دین و مسلکش ! عجب دورانی بود که قدرش را ندانستیم و مانند ماهی در اب, معنی و مفهوم عنصر اب را درک نمیکردیم, تا اینکه همانند ماهی که توسط طوفان که باعث پرت شدن ماهی به خشکی شده که این امر به ماهی باعث معرفی شناخت عنصر اب به او شده که مایه زندگی او بود !
یکشنبه 24 مهر 1390

kouroshi - سویس - بازل
زمان ۵۷ گفتند بذار اول انقلاب کنیم بعدش همچی‌ درست می‌شه. با اینکه شاه فقید ایران اشتباهات زیادی داشت، ولی‌ اگه ایشون فوت نکرده بودند، ایشون ۱۰۰ در ۱۰۰ انتخاب اول ما بودند. شما آقای رضا پهلوی ما به جز حرف و یک home page از شما چیزی دیگه ندیدیم. این پر واضح هست که فقط در صورت قبول ابرقدرت‌ها اوضاع ایران درست می‌شه. آیا شما دلیلی‌ دارید که شما مورد تأیید این قدرت‌ها جهانی‌ هستید. لطفا به مدارک موجود در مورد کنفرانس تهران هست مراجعه کنید، تا متوجه بشوید چه کسانی‌ پدر شما را به تخت نشاندند.
یکشنبه 24 مهر 1390

pariajoon - ایران - تهران
ایران تهران
یکشنبه 24 مهر 1390

mashady - انگلیس - منچستر
این اشغال ه مظلومنما مهمترین عامل تفرقه شده
یکشنبه 24 مهر 1390

خلیج همیشه فارس - انگلیس - انگلیس
khosh bavar - ایران - یزد . درود بر شرف تو ایرانی وطنپرست حرفت حسابی بود و حرف حسابی جواب نداره .
یکشنبه 24 مهر 1390

freedomforiran - انگلستان - لندن
درود به روان پادشاه عزیزم شاهنشاه آریامهر روحشان شاد و یادشان گزامی باد
یکشنبه 24 مهر 1390

gol andam - سویس - زوریخ
درود بر رضا پهلوی ...درود بر هر که خواهان ایران وایرانی ازاد است ...
یکشنبه 24 مهر 1390

My Iran - مالزی - کوالالامپور
درود بر شاهزاده رضا پهلوی. با نظرات ایشان کاملا موافقم. به امید آزادی ایران.
یکشنبه 24 مهر 1390

rezakarvan - ترکیه - وان
واقعا دوستان هنوز درس عبرت نگرفته اید همه کسانی که اپوزیسیون را رهبری می کنند اسم از آزادی رفاه و آسایش مردم ایران می کنند به نطر شما این گونه افراد از جمله همین رضا پهلویی حرفهایش درست است چرا شما بدون اینکه بدانید چی در ذهنش است برای 70 میلیون تصمیم می گیرید و حرفهایش را تایید می کنید
یکشنبه 24 مهر 1390

rezakarvan - ترکیه - وان
به تاریخ ایران برگردید کدامشان همین حرفها را نگفتند آیا به عمل کردند این آقا خدا نکند کاری در کشورمان ایران باشد همین آقا در کشتن برادرش نقش داشته است چون برادرش می خواست به ایران برگردد و در کشورش زندگی تازه ای شروع کند حتی برای همه چیز هم جونش را آماده کرده بود ولی همین برادرش رضا نخواست و اجازه نداد این کار را انجام دهد فکر می کرد با رفتنش آبروی سلطنتی آنها خواهد رفت تصمیم گرفت برنامه ای که سر پهلوان تختی اوردند سر این بدبخت هم بیاورند و وانمود کردند که خودکشی کرده است هنوز که هنوز است دست از کارهای گندشان بر نمی دارند اگر آدم مبارزه هستی چرا در آمریکا مخفی شدی چرا به کشوری نزدیک ایران نمی آیی و آنجا کنار مردم ایران مبارزه کنی هنوز این آقا میگوید من شاهزاده هستم و با اسم شاهزاده خودش را معرفی می کند
یکشنبه 24 مهر 1390

Dara va sara - استرالیا - پرت
mashady - انگلیس - منچستر. نمیشه یه بار مثل بقیه آدما مطلب رو بخونی و بعد قضاوت کنی.. کسی بهتر از اینو داری که 2 گرم عقل تو کلش باشه ؟؟ به ما معرفی کن ؟ یا هر بار یکی میگه .... تو هی میگی من.
یکشنبه 24 مهر 1390

a.ahooraei - المان - کلن
من هیچ نظری نمیدم، فقط میگم که ایشون زمان واقعه ترور پدرش و اعدام گل سرخی ، در مصاحبه اش با روزنامه نگاران( سن ١٥ سالگی تقریباً) فرمودند؛. من اگر بجای پدرم بودم ، همه را اعدام میکردم. فردوسی شادروان می فرماید: پدر کشتی و تخم کین کاشتی........ پدر کشته را کی بود آشتی.
یکشنبه 24 مهر 1390

khosh bavar - ایران - یزد
و درود جاودانی بر خلیج همیشه فارس ! شاد و همیشه پیروز باشید دوست گرامی .
یکشنبه 24 مهر 1390

Afshin London - انگلستان - لندن
درود بر شاهزاده رضا پهلوی
یکشنبه 24 مهر 1390

khosh bavar - ایران - یزد
rezakarvan - : چرا شایعه پراکنی میکنید ?! پس علت مرگ برادرش را از من بشنو ! ایشان همجنسباز بودند, و این اواخری هم با خانم شاهزاده رابطه داشتند و وقتیکه شاهزاده مچ انها را میگیره, قول میده به برادرش که دیگر از این اشتباهات نکند و به همان شغل قبلیش که همجنسگرایی هست بپرازد و ایشان تصمیم میگیرد با یکی از معشوقهای خود که اخوند معروفی است که از طریق facebook با هم اشنا شده بودند ازدواج کند و او را به پیش خود به امریکا بیاورد که این داستان باعث اختلاف و درگیری شد و شاهزاده نقشه او را به دوست پسر امریکاییش میگوید که ان دوست امریکایی اول او را میکشد و بعد خودش را ! بس کنید از این داستانسراییتان که همانند داستانهای صدر اسلام فقط بلدید چرت و پرت تحویل مردم بدهید و بدون هیچ مدرکی فقط بلدید شایعه پرانی کنید ! پس متوجه " داستان کنایه ای " من شدید که اگر حوصله و وقت بیشتری داشتم, فانتزی بهتری بخوردت میدادم .
یکشنبه 24 مهر 1390

titan - ایران - ایران
رضاشاه عین دیکتاتوری بود*** . محمدرضا عین دیکتاتوری بود***. الان عین دیکتاتوریه***. اهای ملت من و شماییم که میتونییم نخوایم دیکتاتوری باشه نه از اون پئرسوخته کاری برمیاد نه از این پدرسوخته***. اینقدر بی مسئولیتیم که منتظریم یکی بیاد پرچم بگیره دنبالش راه بیفتیم و شعار بدیم***. تو این قبر مرده ای نیست بیخود واسش فاتحه نخونین***. و در اخر وای بر ما اگه آزادیمون زمان محمدرضا بوده فکر کنم باید مفهوم و معنای دموکراسی رو دوباره بازخونی کنیم***
یکشنبه 24 مهر 1390

danial nabi - سوئد - استکهلم
رضا پهلوی : بگذارید اول به آزادی برسیم .....بعد حسابی می چاپیم.
یکشنبه 24 مهر 1390

bmwx6 - اوکراین - کیف
باسلام دوستان من کاری به کسی ندارم فقط میخوام انتقام دوستانمو بگیرم به هر قیمتی که باشه این کارو میکنم حتی اگر خودمم بمیرم وقتی یادم میفته که چطور به طرفمون تیر اندازی میکردن وچطور جلو شمام رفیقمو گشتن بخدا جونون میگره منو بلخره تو شهر ماهم عروسی میشه انشاالاه . خدا کنه هرکس بعد از اینا میاد دیگه دروغ نگه وواقعا برای مردم کار کنه بیائید این بار با دقت بیشتری ادممونرو انتخاب کنیم
یکشنبه 24 مهر 1390

h.k - دانمارک - اودا
دوستان.نظریات اقای رضاپهلوی وتشکیل اپوزاسیون کاملاقابل قبول است.امارحمت وشادی روح برای شاه سابق کاملانادرست است.اگریک سری ازادی درانزمان بود.ولی خیلی ممنوعیت هاهم بود.که باعث بدبختی ملت شد.احزاب,روزنامه ها,صداوسیما که ارکان ازادی هستندمطلقانبود.مثلادرعراق درزمان صدام وسوریه کنونی ومصر مگرحجاب ,میکده وروسبی خانه و.....همه ازادنیست??پس چراملتهاشان درفکرتغییرند.شاه هم مثل یکی ازانها.یک دیکتاتوربود.اگرچه قابلمقایسه بااین خائنین نیست.من خودم تاچندسال قبل طرفدارش بودم.khoshbavar سلام.دوست عزیز.ایاجزاین است که نوشتم.بیایید.رضاپهلوی را,,فرض کنیم یک ایرانی وطن پرست ومخالف رژیم وفعال سیاسی بدانیم.نه پسرشاه سابق.ایام بکامتان.
یکشنبه 24 مهر 1390

rezakarvan - ترکیه - وان
khosh bavar:جناب تو هم مطلبی تو ذهنت نبود غیر از این کدام شایعه مگر تو حرفهای این آقا نیست( تو بگذارید ما به آزادی مان برسیم) یعنی تو بزار مملکت یک بار دیگر دستم بیافتد این بار می توانم چگونه اداره ش کنم این چرت و پرت ها چی از خودت در آوردی .... نکنه سلطنت طلبی
دوشنبه 25 مهر 1390

ARTEMIS-SW - فرانسه - پاریس
mashady - انگلیس - منچستر .?????این مرد اشغال انوقت رهبران سبز-- گنجی که در پروسه ی جنایات 33 ساله یا شرکت داشتند یا ناظر بی طرف وطن پرست????????دقت کرده ام هیچگاه وقتی صحبت از جنایات رژیم اسلامی است کامنتی از تو نیست ولی بمحض اینکه صحبتی از پهلویهاست ساندیس می رسد و بلبل/
دوشنبه 25 مهر 1390

MNS - امریکا - مورگن هیل
آنهائی که موافق ایشون نیستند می توانند کاندیدای خودشان را معرفی کنند. البته اگر آدم وطن پرست , با سواد ,آگاه به علوم سیاسی و تجربه کافی از دوست و دشمن و خائن و خیانت و وطن فروشی و تبعید باشد و شناخت کافی سیاست دولتهای خارجی و موضع گیری درست در برابر آنها داشته باشد , لطفا از دزدان و گدا گرسنه های منتظر فرصت فاکتور بگیرید.
دوشنبه 25 مهر 1390

khosh bavar - ایران - یزد
h.k -: به نکته بسیار مهم و جالب و حیاتی در " پایان " نوشته هایتان اشاره فرمودید که باید هم بیشتر به ان توجه شود, زیرا ایشان نقش مهم و کلیدی در سیستم سلطنتی پدر روانشادش را بازی نمیکرد و چرا ما نباید از ایشان که بزرگ شده غرب هست و پایبند ارزشهای مدرن دمکراسی و تمدن پیشرفته اروپایی است, استفاده کامل نکنیم و چرا باید با خودمان " رودرواسی " داشته باشیم, که ایشان همانند اکثر افراد ایرانی که در غرب زندگی میکنند مفهوم و درک بهتری از دمکراسی, سکولاریسم و ارزشهای مدرن اجتماعی را دارند و چرا نباید مانند اروپا قرن 13 نباشیم که با شهامت, به جهالت خود پی برده و با شهامت علم و دانش کشورهای اعراب و ایران و چین را یاد گرفته و با ذکاوت و ایثارگری خودشانرا از سیاه چال جهالت بیرون کشیده و این شدند که هستند که تا به امروز دچار شگفتی و حیرت تمدنهای دیگر شدند ! پس با شهامت و ایثارگری بسوی ایران ازاد و شاد و بی مانند !
دوشنبه 25 مهر 1390

khosh bavar - ایران - یزد
rezakarvan -: اگر منصفانه به دوران پهلوی بنگریم که همه قشرهای مذهبی ازاد بودند و ایران دارای چنین راه و اینده ای داشت که اگر به او ( شاه ) فرصت میدادند و میدادیم, الان از ژاپن جلوتر میبودیم و و و ! حتی در زندانهای کشورهای جهان اول زندانی سیاسی داریم از زندانی سیاسی usa گوانتامو بگیر تا کارلوس در زندان فرانسه و یا در ترکیه سکولار مدرن و یا در چین ! ایا نباید خواهان سیستم شاهنشاهی بود که بطور 99,9% به دمکراسی پایبند است ?! نه ایران ( تاریخ و اینده او ) وقت ازمایش کردن سیستم دیگری را دارد و نه مردم حال و حوصله و قدرت انرا, که باز سرنوشت خود و ایران را بدست اخوند دیگری چون موسوی / کروبی / مطهری بدهند که باز از حجاب و حلال و حرام " واجبی " سخنی بر گوشمان روا دارد ! من, خواهان شخصیت, شادی و همزیستی با
دوشنبه 25 مهر 1390

khosh bavar - ایران - یزد
قسمت 2): قشرهای مختلف در جامعه ایران هستم که فقط یک شخصی که به این ارزشهای اولیه ام معتقد است, میتواند وفادار باشد و انرا عملی کند, نه شخصی چون مشایی نژاد, مطهری و یا 2 طفلان مسلم ( موسوی / کروبی ), پس به امید چنین روزی نفس میکشم که شعور سیاسی مردم به این شناختهای اولیه اجتماعی امروزی اهمیت بیشتری داده و برای سیستم سلطنتی سکولاری جمهوری ایران تلاش کنند, وگرنه تا چند سال دیگر هم از افغانستان و بنگلادش عقبتریم, پس بدینجهت برای پیدایش سیستم سلطنتی سکولاری جمهوری ایران تلاش میکنم ! و به امید چنین روزی در ایران شاد و شاهی باشیم !.
دوشنبه 25 مهر 1390

sepherdad - استرالیا - سیدنی
titan - ایران - ایران. من دوست عزیز با هردمکراسی که معنای ان خودسوزی و فروش سرزمین وکودکان به خارجی است مخالفم. یک دیکتاتور تحصیل کرده و مصصم بهتر از ازادی خواه بیسواد ونادان است. بعدشم ازادی میخوان که چیکار کنن? . اگر رضا پهلوی که طبق اخرین قانون اساسی مشروطه,, شاه قانونی ایران است, اعتقادی به نقش خود ندارد,, ما قانون اساسی دیگری نداریم جز قانون اساسی حمهوری اسلامی که رهبر نقش پادشاه را دارد. ا
دوشنبه 25 مهر 1390

mashady - انگلیس - منچستر
ARTEMIS-SW - فرانسه - پاریس سلام عزیزم کجایی کم کامنت شدی . جان تو بدون کامنتهای تو هیچ مطلبی خوندنی نیست . رضا پهلوی بیعرضه رو ولش رجوع کن بهkouroshi - سویس - بازل به نکات جالبی اشاره کرده ( منهای کلمه فقید )
دوشنبه 25 مهر 1390

Sheema - کانادا - تورانتو
اخ من قربونه شاهزاده برم فقط تورو خدا یه چیزی از خودت بگو هی چیزایی مثل نافرمانی مدنی و چیزای دیگرو از گنجی و اینا کپی نکن ، اره من هم موافقم اول به آزادی برسیم بعد یواش یواش سبز هارو بزنیم کنار بعدشم همچی رو دست بگیریم و کار تموم .
دوشنبه 25 مهر 1390

kamran63 - فرانسه - لیون
khosh bavar - ایران - یزد. عزیز, کامنت های شما معمولا معقول و منطقی هستند, ولی از این کامنت شما چیزی سر در نیاوردم ! هرگز نشنیده بودم که شاهزاده گرایش های همجنس گرا داشته, این خبری نیست که در دنیای غرب مخفی بماند ! بر عکس همه بر این باور بودند که ایشان ایران را بسیار دوست میداشته و تمام تحصیلات دانشجویی او در این زمینه بوده است - درهر صورت ان خدا بیامرز مرگ دلخراشی داشتند که به نظر "خودکشی" نمی اید.
دوشنبه 25 مهر 1390

ARTEMIS-SW - فرانسه - .پاریس
mashady - انگلیس - منچستر . ببین من یکبار ننوشته ام که حکومت اینده چه باید باشد چون تجربه ی سیاسی من میگوید اتفاقی نخواهد افتاد نباید در رویا زندگی کرد//برای نهادینه کردن اسلام و حکومت اسلامی سرمایه گذاری چند دهه ای صورت گرفته و تمام شل کن سفت کنها از مجاهد گرفته تا چپها تا سلطنت طلب و سبز در ورایش قدرتهائی وجود دارد که می خواهد حکومت ایران ادامه یابد من حتی به خیزشهای خونین کشورهای عربی با تردید مینگرم و بعید نمی دانم که به قهقرا روند/ برای اظهار نظر جز ملا و حکومتش نیازی به کلمات ناسزا نیست چند بار اینرا نوشته ام???باز برایت مرغ و یک پا/
دوشنبه 25 مهر 1390

khosh bavar - ایران - یزد
kamran63 -: دوست گرامی و محترم, من بعنوان " متلک و کنایه " در جواب دوستمان که انگار ما در عصر حجر زندگی میکنیم که هر چه ایشان در مورد موضوعی چیزی تحویل ماها بدهد, و ما همانند خوش باوران عصر حجر همه چیز را " چشم گوش بسته " قبول میکنیم و خواستم توان فانتزی و شایعه پراکنی را به ایشان نشان بدهم, پس با سپاس فراوان از سوال و تعجب محترمانه تان ! روح شاه شاهان و این جوان ناکام و سایر شهدای راه ازادی شاد باد !
دوشنبه 25 مهر 1390

h.k - دانمارک - اودا
khoshbavarسلام.دوست عزیز.متاسفم ازبعضیهاگناه پدربه پسرربطی ندارد.اینهادوانسان متفاوت وزمان ومکان متفاوتی هستند.رضاپهلوی اگربخواهدمثل پدرش فکرکند.امکان ندارد..زمان مابازمان پدران ماواروپایی که ماشناخت پیداکردیم.خیلی متفاوت است.ضمناایشان یکعمرباسیاست دستوپنجه نرمکرده.ادم ناپخته نمیتواندباشد.دیکتاتورنمیتواندباش.وووعیب مردم مااین است مغزرامیبندیم دهان رابازمیکنیم..صحبتهای افرادعقیده اش رمشخص میکند.منهمه حرفهایش راقبول دارم.چون ماغیرازاین چیزی نمیخواهیم.بایدهمه باهم باشیم.خواسته هارامطرح کنیموبتوافق رسیدیم حرکت کنیم.بعضاهم ماموررژیم ومزدوران سایبری هستندکه هیچ خدایی راهمقبولنمیکنند..فقط ایجادنفاق برای دوام حکومت ملایان.منظورشان است.که یکی ازسیاستهای رژیم که خیلیهم جدی فعالییت میکنندهمین بوده ومتاسفانه موفق هم بوده اند.,,نفوذدربین مخالفان,,وایجادجوبدبینی.ممگرمادرسایت نداریم.???نفاق بین افراد وملییتها, تهمت,نسبت دادن حرفهای چرند.وووخوش باشیدوبامیدپیروزی
دوشنبه 25 مهر 1390

titan - ایران - ایران
sepherdad - استرالیا - سیدنی دوست عزیز هیچ دموکراسی دارای که معنای خودسوزی و فروش سرزمین وکودکان به خارجی نیست که شما با ان مخالف باشید چون اون دموکراسی نیست. دیکتاتور مصمم و تحصیلکرده یعنی چی؟ یعنی (با پوزش) ما عرضه نداریم از پس خودمون بربیایم و راه درست رو پیدا کنیم پس یکنفر باید بیاد برامون راه و چاه رو نشون بده ما گوسفندهای دنبال شبان دویت عزیز من فکر کردید اخوندها هم همین حرف رو میزنن ؟؟؟؟ فقط اونا میگن اون تحصیلکرده مائیم یکعده میگن اون تحصیلکرده فلان پهلویه!!!!. این راهش نیست دوست من ما معنی ازادی و دموکراسی رو می فهمیم باید وسط بیایم و نقش خودمون رو بازی کنیم. و در اخر عجیبه کسی فکر میکنه الان زندانهای امریکا و ژاپن و فرانسه مملو از زندانی سیاسی مقل زمان شاهه
سه‌شنبه 26 مهر 1390

khosh bavar - ایران - یزد
h.k - : با درود خدمت یار باوفا و قدرتمندم, عزیزجان, کاملا همینطور است که فرمودید و من خودم شاهد داستانهایی هستم که باور نکردنیست, ولی چاره چیست, زیرا تا بشریت هست, این موضوعها هم بوده و برای روشن شدن این درد سواد سیاسی ما که گریبانگیرمان شده, که گاهی اوقات به این موضوع اشاره کردم, این میباشد که اگر بعنوان مثال مردم از طریق رای, خواهان سیستم سلطنتی سکولار جمهوری ایران باشند که مثلا من برای اینوع سیستم " الان " تبلیغ هم میکنم, که اگر در راس قدرت قرار بگیرنند و امثالی مثل شما و من از کاربرد سیاسی انان ناراضی باشیم و از انان سوالاتی داشته باشیم, حتما به ماها برچسب ضد سیستم و ضد دمکراسی خواهند زد, زیرا طبق این فرمول جهانی, بزرگترین دشمن شیشه همان سنگ است که از ان بوجود امده, پس همواره همانند شما همیشه توانا و متکی به نفس و شاد باشیم !
سه‌شنبه 26 مهر 1390

kamran63 - فرانسه - لیون
khosh bavar - ایران - یزد. عزیز, متلک و کنایه حق مسلم شما و هر انسان دیگر است. بر عکس ما حق تحریف تاریخ را نداریم, این ازادی بیان نیست ! 30 سال از ان واقعه شوم گذشت و هنوز حتی یک نقد بدرد بخور در باره ان منتشر نشده , تنها کتاب دکتر میلانی در باره زندگی و شخصیت متضاد و دوگانه محمد رضا شاه قابل تامل است, وگر نه, راز های این انقلاب منحوس هنوز مخفی مانده اند ...
سه‌شنبه 26 مهر 1390

khosh bavar - ایران - یزد
kamran63 -: دوست عزیز, به نکته بسیار حساس و نازک اشاره کردید که همان " تعریف ازادی بیان " است . در همین سایت, ما هم گاهی اوقات شاهد قاطی شدن مرزهای ازادی بیان با سواستفاده از ان شدیم, ولی چون اصلا ما با ازادی بیان زیاد تجربه نداریم, پس چه بهتر از این دنیای مجازی که این امکان را بما داده, بتوانیم اقلا " درد دلی " بعنوان ازادی بیان با هم کرده باشیم و فقط از ازادی بیان " کاربران " لذت ببریم همانند کسانیکه مرگ مایکل جکسون را مشکوک مینامند زیرا عقیده دارند, usa او را کشت تا شورش مردم در اذهان عمومی فراموش شود, با توجه به اینکه هنوز دکتر او درگیر با قانون و مجازات است و یا موضوع wikileaks را دروغ سیاسی مینامند, با توجه به اینکه ان سرباز امریکایی که اطلاعات را در اختیار Assange قرار داده, به 20 سال زندان محکوم شد و خود Assange با اتهامات تجاوز درگیر شده و یا با توجه به اینکه مردم ایران زخمها و دردها از دین اسلام خوردند و خواهیم خورد, ولی من شخصا بخودم
چهار‌شنبه 27 مهر 1390

khosh bavar - ایران - یزد
قسمت 2): اجازه اهانت به امامان و پیامبران نمیدهم, زیرا دردسر و جنگ و بی حاصلی هدفم را به ارمغان دارد و باید از همه نیروهای موجود در ایران استفاده کنیم تا بتوانیم اینده ای مانند عراق و طرفداران حزب بعث صدام را نداشته باشیم که تا خرخره به اسلحه مجهز هستند و اجازه دمکراسی را به مردم عراق نمیدهند ( همانند نیروهای بسیج و سپاه ایران که هر یک از این افراد ترسی از مرگ ندارد, زیرا به حوری بهشتی اعتقاد دارد و در زیرانباری منزل شان تا خرخره به مهمات مجهز هستند ), و حتی امروزه شاهد زمزمه کردن سران دنیا هستیم که معتقدند که باید با طالبان افغانستان به مذاکره نشست تا به هدف و نتیجه مطلوب برسیم, پس ازادی بیان بعضی از کاربران که در دنیای مجازی اینطور به محمد و امامان توهین میکنند, همانند ازادی بیان ان اخوند شپشویی است که بر بالای منبر رفته و از ازادی بیان خود سواستفاده کرد و از 40.000 رکعت نماز شبانه امام علی سخنها میگوید و اخوند هم از ترس حمله و اعتراض مردم, یواشکی از در عقب مسجد
چهار‌شنبه 27 مهر 1390

khosh bavar - ایران - یزد
قسمت 3): با صدها محافظ و ماشین ضدگلوله " پا به فرار " میگذارد ! ایا باید ازادی بیان را به این حد برسانیم, که باعث جنگ و نفرت و سوتفاهم شود ?! پس ازادی بیان نباید ما را فریب دهد که باعث قاطی شدن مرزهای اهانت شود ! با سپاس فراوان از همفکری و راهنماییتان, شاد و سربلند باشیم .
چهار‌شنبه 27 مهر 1390

kamran63 - فرانسه - لیون
khosh bavar - ایران - یزد. ممنون از توضیح شما دوست عزیز, ما در حال تمرین دموکراسی هستیم, و امیدوارم که در روز ازادی ایران, همه ما سربلند از امتحان دموکراسی عبور کنیم. با ارزوی بهترین ها برای شما و همه هم میهنان.
چهار‌شنبه 27 مهر 1390

gol andam - سویس - زوریخ
khosh bavar - ایران - یزد ..فرهاد عزیز درود بر شما ...گفته هایه دوست گرامی kamran63 - فرانسه - لیون را میخواستم بنویسم که ایشان زیبا نوشتند سپاس از ایشان...من هم چنین نظری دارم...تا بعد دوست خوبم
چهار‌شنبه 27 مهر 1390

kamran63 - فرانسه - لیون
gol andam - سویس - زوریخ. درود بر شما دوست گرامی. ممنون از نظر لطف شما, امیدوارم که در اینده باز هم شاهد کامنت های پر بار شما باشیم. موفق و شادکام باشید.
چهار‌شنبه 27 مهر 1390

khosh bavar - ایران - یزد
با درود به پارمیدا عزیز و kamran63 گرامی, به داشتن چنین دوستان فهیم و ازاداندیش افتخار میکنم که امیدوارم بر تعداد چنین دوستانی چون شماها اضافه شود و بیشتر با شما در تماس و تبادل نظر باشم, پس به درود بر همه مردم ازادمنش و مهربان, دوستدار شما فرهاد .
چهار‌شنبه 27 مهر 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.