هشدار عربستان سعودی نسبت به ایجاد آشوب در مراسم حج

هشدار عربستان سعودی نسبت به ایجاد آشوب در مراسم حج

ایلیا جزایری (بیروت)

 رادیو فردا : مقام‌های عربستان سعودی نسبت به هرگونه آشوب در جریان مراسم حج امسال هشدار دادند و تاکید کردند که دستگاه‌های امنیتی این کشور با هرگونه اقدامی که به گفته آنها بر آسایش حجاج تاثیر بگذارد، مقابله خواهند کرد.
 
مراسم حج امسال نخستین مراسم حج از زمان آغاز اعتراض‌ها در کشورهای عربی است که به «بهار عرب» شهرت یافت.
 
به گزارش شبکه خبری العربیه شاهزاده خالد الفیصل امیر منطقه مکه شنبه در کنفرانسی خبری اعلام کرد که سازمان‌های امنیتی عربستان سعودی مانع از ورود حجاج خلافکار به مکه خواهد شد. او همچنین بر گفته‌های پیشین وزیر کشور سعودی تاکید کرد که گفته بود یکی از مهم‌ترین مسئولیت‌های این کشور محافظت از آسایش و امنیت حجاج است.
 
او گفت که عربستان سعودی اجازه هیچ گونه حادثه‌ای نمی‌دهد که بتواند روند حج را بر هم زند یا حجاج را ناراحت کند.
 
الفیصل خاطرنشان کرد که با هر نوع تخلف در جریان حج، از ورود غیر قانونی و بدون مجوز به مکه گرفته تا هر گونه رفتاری که مخالف قوانین باشد مقابله خواهد شد. او تاکید کرد که هر گونه آشوب و نا‌امنی در مراسم حج برای عربستان سعودی پذیرفتنی نیست.
 
در هفته‌های گذشته منقطه العوامیه در عربستان سعودی، شاهد تظاهرات اعتراض آمیز شماری از شیعیان بود. نیروهای امنیتی با این تظاهرات برخورد کردند. معترضان و نیروهای امنیتی یکدیگر را متهم به خشونت و استفاده از اسلحه می‌کنند. به گفته وزارت کشور عربستان سعودی در درگیری‌های عوامیه ۱۴ نفر زخمی شدند.
 
محمد التونسی سردبیر روزنامه دولتی عکاظ سعودی نیز در مقاله در خصوص هشدار امیر مکه نوشت: «برخی از حجاج همه ساله دست به اقدام‌هایی می‌زنند که پیامدی جز آشوب و ایجاد مزاحمت برای مردم و دیگر حجاج ندارند. از جمله این حجاج ایرانیان هستند.»
 به نظر می‌رسد اشاره التونسی به برنامه برائت از مشرکین است که همه
 ساله حجاج ایرانی در عربستان سعودی برگزار می‌کنند.
 
این هشدار‌ها در حالی داده می‌شود که چند روز پیش مقام‌هایی آمریکایی از طرحی ایرانی برای ترور سفیر عربستان سعودی در واشینگتن خبر دادند.
 
اگرچه مقام‌های جمهوری اسلامی ایران این خبر‌ها را تکذیب کردند اما روابط میان ایران و عربستان سعودی تیره شده است.
 
التونسی تاکید کرد که سازمان‌های امنیتی عربستان سعودی در آمادگی کامل به سر می‌برند و گفت هر کس که مشکلی دارد و می‌خواهد انقلاب کند، برای برگزاری تظاهرات به کشور خود برود و به سعودی نیاید.

khosh bavar - ایران - یزد
homa--ir خانم, متوجه منظورتان نشدم در این تاپیک : https://iranianuk.com/article.php?id=68683 با سپاس از راهنمایی تان .
یکشنبه 24 مهر 1390

nikiniki12 - المان - ماینز
به نظرمن هیچ ایرانی روشنفکرنبایدبولشروصرف چرخیدن دور یک ساختمون بی ارزش کنه.
یکشنبه 24 مهر 1390

فتنه گر ارازل - ایران - تهران
من نمیفهمم که چرا یه مشت ادم بیکار باید وقتشونو پولشونو بدن برن یجای بد آب و هوای بوگندو تازه به خودشونو شخصیتشون توهین هم بشه!!!!
یکشنبه 24 مهر 1390

فضول میرزا - سوئد - استکهلم
آیا کاری مسخره تر از این در دنیا وجود دارد که شخصی با پرداخت مبالغی گزاف به صحرای عربستان برود و دور خانه ای بچرخد و به دیواری سنگ بزند و چند کیلومتر هم سگ دو بزند و نهایتا جان گوسفندی را هم بی دلیل بگیرد؟
یکشنبه 24 مهر 1390

Dara va sara - استرالیا - پرت
خدمت یه عده عرض کنم . اون افرادی را که شما میفرمائین که پول میدن میرن هی چرخ میخورن.. تو ایران خیلی داریم..شاید یه چیز تو مایه کل ایزان.
یکشنبه 24 مهر 1390

gol andam - سویس - زوریخ
تا ابله به جهان است...مفلس در نمی ماند
یکشنبه 24 مهر 1390

amir-amir - کانادا - تورنتو
واقعا آدم باید کوتاه فکر باشد میلیون به جیب این مفت خوران سعودى بریزد برود آنجا از سوى شرطه هاى تازى تحقیر شود و بعضا از سوى آنان به دلائل واهى کتک هم بخورد که چى به زیارت خانه خدا نائل شده تو اگر واقعا مسلمانى این هزینه هنگفت را خرج نیازمندان داخل ایران بکن از صد تا حج رفتن والاتر مى باشد
یکشنبه 24 مهر 1390

*پسر شجاع* - ایران - تهران
این عربها اونقدر پول مفت خوردن هار شدن ..بدترین کابوس برای عربها این هست که حکومت آخوند سرنگون بشه و حکومت دموکراسی در ایران بسر کار بیاد اونوقت اتحاد ایران و اسراییل در خاورمیانه دخل عربها رو در میاره.
یکشنبه 24 مهر 1390

ARTEMIS-SW - فرانسه - پاریس
تا/ابله/ در ایران هست/ملا/ در نمیماند.
یکشنبه 24 مهر 1390

love-iran - ایران - چابهار
فضول میرزا - سوئد - استکهلم. اره داره اونم اینه که بری تو کلیسا پدر روحانی بره تو اتاق اش شما از پشت میله ها و نرده ها گناه هات رو بگی بعد اون بیاد بیرون بگه خدا شما رو ببخشید فرزندم
یکشنبه 24 مهر 1390

MNS - امریکا - مورگن هیل
love-iran - ایران - چابهار / حداقل این گروه از ابلهان بابت این کار پول گزاف نمی دهند و تو گرما هم سگ دو نمی زنند , ای خاک بر سر اون بیشعورهائی که به حج میروند درواقع خاک بر سر هم شدند Dara va sara - استرالیا - پرت بیخودی نیست که ایرانیها و سایر مسلمانان به این روز افتادن .
دوشنبه 25 مهر 1390

Mona25 - انگلیس - لندن
love-iran - ایران - چابهار:اومدی حرف بزنی اما سینه خیز رفتی اصلن این مقایسه کجاش به هم ربط داره
دوشنبه 25 مهر 1390

Mona25 - انگلنس - لندن
love-iran - ایران - چابهار:مسیح وحضرت مریم در قران کریم بارها تمجید شدن.این کار هم کهه میکنند یک نوع اعتراف به گناه است.
دوشنبه 25 مهر 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.