گسترش جنبش وال استریت را اشغال کنید به بیش از هزار شهر جهان

گسترش جنبش وال استریت را اشغال کنید

به بیش از هزار شهر جهان

نیویورک

گزارش‌ها حاکی است که روز شنبه، بیش از هزار شهر در سراسر جهان، تحت تأثیر جنبش «وال‌استریت را اشغال کنید» در نیویورک، شاهد تجمعات اعتراض‌آمیز علیه وضعیت نابه‌سامان اقتصادی و سیستم‌های بانکی بودند.
 
به گزارش خبرگزاری‌های خارجی، روز شنبه معترضین در کشورهایی نظیر استرالیا، نیوزیلند، ژاپن، فیلیپین، تایوان، آلمان، بریتانیا، هلند، کانادا، آفریقای جنوبی، ایتالیا و آمریکا دست به تجمع زده و اعتراض خود را به وضعیت اقتصادی، سیاست‌های اقتصادی، سیستم‌های مالی و بانکی و در نتیجه افزایش فقر و بیکاری ابراز کردند.
 
در سیدنی استرالیا، به گزارش خبرگزاری رویترز، «حدود دو هزار نفر»، از جمله نمایندگان گروه‌های کمونیستی و اتحادیه‌های کارگری، مقابل «بانک مرکزی استرالیا» دست به اعتراض زده‌اند و «حدود دو هزار تن» هم در ملبورن علیه وضعیت نابه‌سامان اقتصادی به پاخاسته‌اند.
 
در نیوزیلند گزارش شده است که «بیش از سه هزار تن»، در شهر اوکلند، بزرگ‌ترین شهر نیوزیلند، راه‌پیمایی کرده‌اند. همچنین ۲۰۰ نفر در مرکز شهر ولینگتون، پایتخت این کشور، دست به تجمع زده‌اند و حدودا ۵۰ تن نیز در شهر کرایست‌‌چرچ به نشانه اعتراض گرد هم آمده‌اند.
 
خبرگزاری رویترز می‌گوید که در توکیو، پایتخت ژاپن، نیز صدها نفر در اعتراض به وضعیت اقتصادی و همچنین در مخالفت با فناوری هسته‌ای دست به اعتراض زده‌اند.
 
در مانیل، پایتخت فیلیپین، ده‌ها نفر با پلاکاردهایی با عناوین «مرگ بر امپریالیسم آمریکا» و «فیلیپین فروشی نیست» مقابل سفارت ایالات متحده جمع شده‌اند.
 
رویترز می‌افزاید که در تایپه، پایتخت تایوان، نیز «بالغ بر صد نفر» مقابل مرکز بورس در این شهر تجمع کرده‌اند.
 
خبرگزاری رسمی آلمان نیز از راه‌پیمایی «حدود هزار تن» در فرانکفورت به سوی «بانک مرکزی اروپا»، واقع در قلب مالی این شهر خبر داده‌اند.
 
در مونیخ نیز «حدود هزار معترض» دست به تجمع زده‌اند و سازمان‌دهندگان تجمعات در برلین نیز از راه‌پیمایی اعتراضی «بیش از پنج هزار تن» به سمت دفتر آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، خبر داده‌اند.
 
در لندن به گزارش آسوشیتدپرس، «حدود ۸۰۰ نفر» در مرکز مالی لندن، واقع در مرکز شهر، دست به تجمع اعتراضی زده‌اند.
 
در هلند نیز گزارش شده است که «حدود ۱۲۰۰ تن» در آمستردام و تعدادی نیز در شهر‌های دیگر دست به تجمع زده‌اند.
 
گزارش‌ها از آفریقای جنوبی نیز حاکی از برگزاری تجمعات اعتراض‌آمیز در شهرهای مختلف از جمله، ژوهانسبورگ، دوربان و کیپ‌تاون بوده است.
 
این تجمعات در تمامی این شهر‌ها صلح‌آمیز بوده و تنها در ایتالیا که تعداد معترضین آن «ده‌ها هزار تن» گزارش شده است، برخی از معترضین به خشونت متوسل شده‌اند.
 
به گزارش آسوشیتدپرس، در رم، پایتخت ایتالیا، تعدادی از معترضین شیشه‌های مغازه‌ها را شکسته و یک ماشین را به آتش کشیده‌اند.
 
اعتراض‌ها به وضعیت نابه‌سامان اقتصادی از ایالات متحده و ایالت نیویورک آغاز شد، زمانی که در تاریخ ۲۶ شهریورماه، گروهی از معترضین آمریکایی برای ابراز نارضایتی خود از سیاست‌های اقتصادی دولت آمریکا و بیکاری میلیون‌ها نفر، تجمع خود را در نزدیکی خیابان وال استریت، قلب بورس آمریکا، آغاز کردند.
 
این تجمع که اکنون دامنه آن به ایالات دیگر آمریکا نیز رسیده است در ابتدا تنها اعتراضی بود به سیاست‌های اقتصادی آمریکا و بیکاری میلیون‌ها نفر، اما به دنبال دستگیری صدها نفر در این تجمعات و اعمال خشونت نیروهای پلیس نیویورک علیه معترضین در برخی موارد، «گروه وال‌استریت را اشغال کنید» که سازمان‌دهی تجمعات نیویورک را بر عهده دارد، اعلام کرد که این تجمع «حرکت سمبلیکی است برای ابراز نارضایتی از وضعیت فعلی اقتصادی و فضای سیاسی» در آمریکا.

khosh bavar - ایران - یزد
کم کم دارم به ظهور 21 دسامبر 2012 اعتقاد پیدا میکنم !
شنبه 23 مهر 1390

romano - ایران - تهران
در ایران چه تجمعی بشه آخ آخ وای بحال برادران سینه چاک ولایت. اینروزا همه انقلاب می‌کنند شما چطور هه هه عجب عجب.
شنبه 23 مهر 1390

winnie1987 - یوکی - بیرمنگهام
اخه نفهمها! پول این پلاکاردها و این تبلیغات رو میدونین کی میده? یه عده به بازی گرفتن شماها رو ای ادم های بیکار و ساده دل... تو یاهو نیوز خوندم چند میلیاردر امریکایی پشت این بازی ها هستن که یکیشون هم به اسم lt;<سوروسgt;> کمکهای هنگفتی به این گروه ها کرده.. عقل هم خوب چیزیه! دنبال ماجراجویی میگردین? بیاین ایران شلوغ کنید ثوابی هم ببرید. تا زمانی که اقتصاد شما خوب بود, پز میدادین و اعتنایی به گرسنگان دیگر کشور ها نداشتین, حالا چی شده? بی پول شدین و دیگه مثل سابق نمیتونین مشروب بخورین و مست کنین? نمیتونین یه خونه درندشت و 4 تا ماشین تو گاراژ داشته باشین? نمیتونین سر میز قمار صدها دلار ببازین? چتونه? قحطی افتاده تو کشورتون? رفاه پنجاه ساله امریکا هارتون کرده! امریکایی ها که شکم گنده ترین مردم جهان هستن.. دردتون چیه? تا جایی که ما دیدیم صف میلیونی کشیدین برای خرید ایفون 4.. جای ما بودین چه میکردین?
یکشنبه 24 مهر 1390

winnie1987 - یوکی - بیرمنگهام
همه اینایی که میگن وضع غرب خرابه چرت میگن. میخورن و مینوشن انگار نه انگار.. انقدر مشروب میخورن که بالا میارن. بارها شب شنبه ها قیامته. ماشین ها جدید ترین مدل سال. دانشجو گدا گشنه اش ایفون 3 و 4 و 4 اس و ایپد 1 و 2 و ایمک و ایپاد و اکس باکس 360 و پلی استیشن 3 و یه ماشین رو پا داره. از اینا کدومشو یه جوون ایرانی داره? من که خدا وکیلی یکیش رو هم ندارم. روابط ازاد جنسی, ازادی مطلق, امکانات فوق العاده ورزشی, ثبات سیاسی, امنیت, دختر و پسرهای جوان و زیبا, همه ورزشکار, دموکراسی و همه اینها رو دارن, داشتن اینا هارشون کرده. نه مملکتشون زلزله میاد نه حاکم دیکتاتور دارن. فقط یه ذره اوضاع اقتصادی به هم ریخته مثل سابق نمیتونن اسراف کنن سر همین هم هست که شاکی هستن! هشت سال جنگ, جوانهای معصوم ایرانی رو با سلاح شیمیایی پرپر میکردن, یک نفر از شما صداش در نیومد که بابا اینها هم ادمن! حالا چیه?? وزن کم کردید? خودخواهی تا چه حد ?????????????
یکشنبه 24 مهر 1390

mortimer - ایران - اصفهان
بنگرید که جمعیت زیاد داره چه بر سر زمین میاره...نوع بشر با حماقت محض جمعیت را بدون کنترل همچون حیوان زیاد کرد و به تبعات ان نیندیشید اینم نتیجه ش..مردم دارند برمی گردند به دوران دار و دسته ی نیویورکی 160-70 سال پیش...
یکشنبه 24 مهر 1390

ari jojeh - ایران - تهران
khosh bavar - ایران - یزد . میخواهی باور بکن یا نکن گورشان را کنده ام!!! هر چه بالا تر بروند خطر سقوط شان بیشتر و ضربه خورشان شدید تر. ای دی من یادت میاد؟
یکشنبه 24 مهر 1390

zpirooz - آلمان - آخن
خوش باور جان از شما بعیده
یکشنبه 24 مهر 1390

مسیح پسر مریم - ایران - تهران
کم کم داریم به ظهور وعده داده شده نزدیک میشویم و او به همراه مسیح خواهد آمد.
یکشنبه 24 مهر 1390

khosh bavar - ایران - یزد
ari jojeh - : یک خط نوشتید و انهم با جملات و سوالات عجیب برانگیز ! این حرفتان در این مورد بیمعنی و پوچ است, زیرا من اینرا اینطور تفسیر میکنم, پس اصلا " حرکت و پیشرفتی " نکن که نکند باعث صعودت بشود که سقوطش دردناکتر است ! ازادی و دمکراسی یعنی این ! با وجودیکه " تمام " معیارها و ارزشهای شخصی خود را مدیون این سیستم سرمایه داری هستند, ولی با اشتباهات ان کنار نیامده و خواهان دادرسی به وضع نامطلوبشان هستند ( قابل توجه سیستم ایران اسلامی ) ! چرا باید ای دی شما را بخاطر داشته باشم !? منظورتان چیست و اگر یادم بیاد / نیاد, چه کمکی بمن میکند / نمیکند ?! شاد و راهنما باشیم .
یکشنبه 24 مهر 1390

khosh bavar - ایران - یزد
zpirooz -: دوست عزیز و گرامی, فقط جهت خوش باوران و هم بخاطر زنده نگاه داشتن " علم نجومی مایا " که به ان اعتقاد دارم و به ان احترام میگذارم, نوشتم و اینطوریکه اخترشناسان محاسبه کردند, تقویم مایا را نمیتوان یک بر یک بر تقویم جدید منتقل کرد ! شاد و راهنما باشید.
یکشنبه 24 مهر 1390

winnie1987 - یوکی - بیرمنگهام
شما یک نگاه به این عکسها بنداز...یه ادم فقیر و درمانده نمیبینی.. همشون بچه قرتی هستن که تعقیب و گریز با پلیس براشون تفریحه! یک دست کارگری و زحمت کشیده نمیبینی...همه دستهاشون جوان و کار نکرده است. جوانهای خام و ساده رو میکشن تو تظاهرات تا نیت و منفعت خودشون رو با فریاد زیاده خواهی جوانان ساده بپوشانن. اعتراض غیر منطقی این گروه ها باعث سلب حیثیت از اعتراض های ملل سوریه و ایران و غیره میشه.. اونا چی میخوان و ما چی میخوایم? اونا پول بیشتر میخوان و ما از نبود پول, فقدان ذره ای ازادی و.. در عذابیم.
یکشنبه 24 مهر 1390

*پسر شجاع* - ایران - تهران
فرق راهپیماییها در ایران و اروپا و آمریکا ..در ایران مردم راهپیمایی میکنند که حق آزادی و زندگی داشته باشند ..در اروپا و آمریکا راهپیمایی میکنند که زندگی بهتری داشته باشند ..فرق از زمین تا آسمان هست ..
یکشنبه 24 مهر 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.