اتهام ترور و سود و زیان‌های احتمالی ایران

اتهام ترور و سود و زیان‌های احتمالی ایران

اگر سفیر عربستان در واشنگتن ترور می‌شد، احتمالا اتهام متوجه القاعده بود

جمال الدین موسوی

بی بی سی

فرض کنید که در یکی از روزهای هفته گذشته، یک دفعه این خبر فوری بر روی آنتن‌های رسانه های آمریکا و جهان می رفت: "سفیر عربستان سعودی در واشنگتن ترور شد!"

بعد این خبر که: "به سفارتخانه‌های عربستان سعودی و اسرائیل در واشنگتن حمله شده است!"

 از همان ساعات نخست بعد از حادثه، کمتر کسی به مظنونی غیر از "سازمان القاعده" فکر می کرد. تحلیلگران شبکه‌های بین المللی با آب و تاب از این می گفتند که سران القاعده بیشتر از اینکه به کشتن آمریکایی‌ها فکر کنند، به خون خاندان آل سعود تشنه‌اند.

آنها احتمالا به بیانیه‌های القاعده استناد می کردند که آل سعود را زمینه‌ساز حضور سربازان آمریکایی در مقدس‌ترین سرزمین اسلامی می دانند و این نکته را پررنگ می‌کردند که دلیل اصلی اعلام جنگ القاعده علیه غرب هم همین حضور نیروهای خارجی در سرزمین‌های اسلامی عنوان شده است.

شاید حتی سران القاعده هم فکر می کردند که هواداران از جان گذشته این سازمان وارد عمل شده اند و چه بسا به سرعت مسئولیت آن‌را هم می پذیرفتند‎. حتی ممکن بود که افرادی از القاعده بگویند این ترور برای گرفتن انتقام کشته شدن اسامه بن لادن سازماندهی شده است.

در شرایط کنونی با فشارهایی که بر القاعده وارد می شود، امکان اندکی وجود دارد که این سازمان، تشکل متمرکزی داشته باشد و حمله‌های این گروه در هماهنگی با حلقه مرکزی انجام شود.

بر اساس ارزیابی بسیاری از کارشناسان امنیتی، القاعده حالا متشکل از هسته‌هایی جدا ازهم و متعدد است که در جستجوی فرصتی برای ضربه زدن به منافع آمریکا و غرب در هر نقطه از جهان هستند‎.

آنچه تاکنون در باره موضوع ترور سفیر عربستان در واشنگتن مطرح شده، گفته عالی ترین مقام‌های آمریکاست. براساس گفته مقامات آمریکایی چنین تروری در ایران "طراحی" شده بود، در آمریکا "خنثی" شد و مسئولیت مستقیم آن هم بر عهده شاخه ای از سپاه پاسدارن ایران است. ایران هم با همین اطمینان آمریکایی‌ها، این اتهام‌ها را رد کرده و موضوع را سناریویی ناشیانه به دلیل مشکلات داخلی آمریکا دانسته است.


البته اگر به تجربه حوادث یازده سپتامبر و بعد حمله‌های متعدد بعد از آن در اروپا و آمریکا توجه شود، کمتر کسی می تواند در این نوع حمله ها، به ایران شک کند، مگر اینکه سندی غیر قابل انکار به دست آید‎.

ولی سئوالی که تاکنون بارها پرسیده شده این است که اگر آمریکایی‌ها درست بگویند، ایران از این حمله چه نفعی می برد.

اگر چنین نقشه ای اصلا وجود داشت (صرف نظر از اینکه کجا و توسط چه کسانی طراحی شده) و به شکلی ماهرانه اجرا می شد، این ضربه، در شرایط کنونی یکی ازکاری ترین ضربه های ممکن به آمریکا بود.

شاید پیامدهای امنیتی این حمله در داخل آمریکا در ابعاد یازده سپتامبر نبود، ولی در بعضی از زمینه ها زیان‌های آن برای آمریکای امروز کمتر هم نمی بود. این حمله می توانست به معنای شکست بخش مهمی از سیاست‌های امنیتی، اطلاعاتی و ضد اطلاعاتی هر دو حزب جمهوریخواه و دموکرات تلقی شود‎.

سیاستی که ده سال پیش در زمانی که کاخ سفید در اختیار یک رییس جمهوری ِجمهوریخواه بود، پایه ریزی شد و در دولت باراک اوبامای دموکرات ادامه یافت. سیاستی که بر روی آن بیشتر از هر زمان دیگری در تاریخ آمریکا سرمایه گذاری انسانی و مالی شده و تاکنون با حساب جنگ‌های افغانستان و عراق و تدابیر امنیتی داخلی و بین المللی آمریکا، بیش از یک هزار میلیارد دلار هزینه داشته است.

در یک ارزیابی ساده می توان گفت که با این حمله افکار عمومی آمریکا درست در ده سالگی حوادث یازده سپتامبر حیرت زده و سرگردان می شد و سیاستمداران هر دو حزب سرخورده و بی برنامه؛ آن هم در شرایطی که آمریکا از نظر اقتصادی در یکی از سخت ترین دوران‌های تاریخ خود به سر می برد‎.

این ضربه در شرایطی که جماعت ناراضی و خشمگین به وال استریت هجوم آورده اند، باعث سر باز کردن زخمی کاری می شد که آمریکا درست ده سال پیش در همان نیویورک خورد‎.

البته که این ضربه آمریکا را به زانو در نمی آورد، ولی بعید نبود که رویای باراک اوباما برای رفتن به دور دوم کاخ سفید دست نیافتنی نشود. آمریکا در این شرایط اقتصادی، اجتماعی و سیاسی به سختی می تواند با پیامدهای یک حفره امنیتی بزرگ کنار بیاید. این حفره امنیتی درستی سیاست‌های آمریکا در عراق، افغانستان و حتی خاورمیانه و جهان را با علامت سئوالی دیگر مواجه می کرد‎.

تاکنون آمریکا برای ادعای اینکه ایران چنین حمله را طراحی کرده مستندی ارائه نکرده است. اگرچه باراک اوباما با اطمینان می گوید که مدارک کافی دارد، و دست کم مقام‌های فرانسوی و سعودی بر اساس این مدارک می گویند که ایران باید پاسخگوی اعمال خود باشد. نماینده ایران در سازمان ملل متحد هم با نوشتن نامه ای به دبیر کل سازمان ملل به این اتهام‌ها اعتراض کرده و در تهران هم وزارت امور خارجهریال سفیر سوئیس را به عنوان حافظ منافع آمریکا احضار کرده است.
ولی نباید از نظر دور داشت که اگر آمریکا در موقعیتی دشوار قرار گیرد، ایران از وضعیت به وجود آمده بهره خواهد برد. چنانکه حوادث یازده سپتامبر باعث ورود آمریکا به دو جنگی شد که توان آمریکا را به شدت تضعیف کرد و بر اساس بسیاری از تحلیل‌ها برای ایران میدان مانور وسیعی در افغانستان و عراق و حتی در منطقه و جهان باز کرد‎.

این احتمال هم وجود داشت که با این ترور فرضی، عربستان سعودی که در رقابتی منطقه‌ای با ایران قرار دارد، در موقعیتی دشوار قرار گیرد.

ولی اگر آن‌طور که آمریکایی‌ها می گویند، نقشه این ترور کار سپاه قدس ایران باشد، چرا باید این‌قدر بی دقت و به شکلی غیر حرفه‌ای انجام شده باشد؟ این سئوالی اساسی است‎ که آمریکایی‌ها نمی توانند به آسانی پاسخی روشن برای آن بیابند.

اما تا اینجای کار آمریکا می گوید که این ماجرا برای ایران بی پیامد نیست و دستگاه‌های امنیتی آمریکا این "تهدید" را به "فرصت" تبدیل کرده اند. البته وقتی از آلن ایر، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا پرسیدم که چه فشاری باقی مانده که به ایران وارد نکرده اید، تقریبا پاسخی نداشت.

ولی این را هم نباید فراموش کرد که چه این ماجرا - که به گفته رییس اف بی آی شبیه یک سناریوی هالیوودی است – درست باشد یا نباشد، آمریکا نمی تواند موضوع را به سادگی رها کند. تاکنون آمریکا در زمینه فشارهای سیاسی و اقتصادی نتوانسته اراده و حمایتی جامع را برای تحریم بین المللی بانک مرکزی ایران فراهم کند‎.

با همه این نکته هایی که مطرح شد، هنوز روشن نیست که آیا این بهانه به دست آمریکایی‌ها داده شده و یا اینکه آمریکایی‌ها این بهانه را تراشیده اند؟ ولی آنچه مشخص است این است که آمریکایی‌ها هنوز برای گنجاندن صحنه دوئل یا رویارویی نظامی در بخش آخر این سناریو از خود تمایلی نشان نداده اند.

از این به بعد نگاه‌ها به صحنه‌هایی از دادگاهی جنجالی دوخته می شود که در آن "منصور ارباب سیر" مظنون درجه اول، نقش اول را دارد و همکاران آقای اوباما در فصل انتخابات به بهره‌های تبلیغاتی این صحنه‌ها بیش از هر زمانی نیازمندند‎.

khosh bavar - ایران - یزد
این داستانها فقط باعث تضعیف هر نوع صدای اعتراضمان در ایران خواهد شد !
شنبه 23 مهر 1390

cisco_mha - ایران - تهران
حیف گلوله که بخوره تو سر این آشغال ! این وهابی گرگ صفت دستش تا مرفق به خون شیعیان علی آلوده است از شیعیان کشمیر و پاکستان و مزارشریف افغانستان گرفته تا بحرین و یمن و عراق و مصر ... این حیوان درنده که در فکرش کشتن 7 شیعه مساوی به بهشت رفتن است در قتل عام مردم بحرین و ترور عماد مغنیه باید شناخت !. رئیسش که ملک عبدا.. باشه یادمان نرفته لیوان شامپاین را با بوش پسر سرمیکشید و رقص عربی میکرد
شنبه 23 مهر 1390

winnie1987 - یوکی - بیرمنگهام
khosh bavar - ایران - یزد فکر میکردم صدای اعتراض ها در ایران به حد کافی تضعیف شده..
شنبه 23 مهر 1390

Azadikhah - هلند - تکسل
برای دوستانی که میگویند عملیات ترور سفر عربستان درامریکا دروغه.این ویدئو ها رو ببینید: https://www.youtube.com/watch?v=88QqOoRHLg4feature=player_embedded 2.https://www.youtube.com/watch?v=xFw_bkkf0z8feature=player_embeddedدراین ویدئو گفته میشود که سفارتخانه ها و کنسولگری ها انگلیس، امریکا و اسراییل در سراسر جهان امنیت نخواهند داشت! از این واضحتر! رئیس قرارگاه راهبردی عمار، ادعای بی اساس امریکا مبنی برترور سفیرعربستان را دستپاچگی مقامات آن کشور در واکنش به جنبش وال استریت عنوان و تصریح کرد: ما نیاز به ترور سفیر عربستانی نداریم ما اگر نیاز به ترور کسی را داشته باشیم آنقدر توان داریم که خود ملک عبدالله را ترور کنیم اصلا مورچه چیه که کله پاچش چی باشه!
شنبه 23 مهر 1390

Azadikhah - هلند - تکسل
علیرغم انکار مسئولین ارشد جمهوری اسلامی و رسانه های وابسته به حاکمیت در خصوص اینکه سپاه و جمهوری اسلامی هیچ طرحی برای ترور سفرای عربستان و حمله به سفارت خانه های آنان نداشته است اما بررسی برخی مواضع نیروهای سپاه پاسداران و نیروی مقاومت بسیج حاکی از این است که آنها از مدت ها پیش آل سعود را تهدید کرده بودند که « هر لحظه آمادۀ شلیک جانبرکفان مسلمان و شیعیان بر پیکر پلیدشان باشند» ، در این خصوص اظهارات علی زاهدی مسئولین پیشین بسیج دانشجویی دانشگاه تهران و دبیر فعلی شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی دانشگاه‌های تهران که دو سال پیش در مقابل مقر سازمان ملل قرائت شد حکایت از این دارد که جمهوری اسلامی بر خلاف ادعای فعلی خود مبنی بر اینکه هیچ طرحی برای ترور و حمله به سفارت خانه های عربستان نداشته اند از مدت ها پیش مشخصا و صراحتا به این موضوع اشاره نموده بودند. اظهارات این عضو نیروی مقاومت بسیج بدون هماهنگی و اجازه از مقامات ارشد خود در سپاه پاسدارن کمی دور از ذهن به نظر می رسد ،
شنبه 23 مهر 1390

Azadikhah - هلند - تکسل
این در حالی است که نیروی مقاومت بسیج مستقیما زیر نظر سپاه پاسداران هدایت و فرماندهی می شود و همواره ماموریت های ابلاغی سپاه پاسداران را دنبال می کند. علی زاهدی دبیر فعلی شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی دانشگاه‌های تهران در جریان حمله ارتش اسرائیل به نوار غزه و به دنبال تجمع اعضاء بسیج دانشگاه های تهران مقابل مقر سازمان ملل اظهار داشت :« این اول راه است و اگر صهیونیست‌ها دست از پا خطا کنند، همه جوان‌های مسلمان در سراسر دنیا هیچ امنیت روانی و اقتصادی را در هیچ نقطه از جهان برایشان نخواهند گذشت.سران سازشکار و خیانت‌کار عرب نیز باید منتظر کفش‌های الزیدی‌ها باشند که بر سرشان فرود خواهد آمد و جوانان مسلمان عرب آنها را محاکم خواهند کرد
شنبه 23 مهر 1390

Azadikhah - هلند - تکسل
دولتمردان رژیم وهابی سعودی در آمریکا کنفرانس برگزار کرده و با پرز طرح دوستی می‌ریزند و دست یاری و دوستی به سران فاسد دولت اسرائیل می دهند و امام چه خوب فرمودند که ما اگر از صدام بگذاریم از آل سعود نمی‌گذریم. مبارک و فهد بدانند که گروه‌های استشهادی برای ترور انقلابی آنها عازم خواهند شد و هر آن آماده شلیک جانبر کفان مسلمان و شیعیان بر جسد پلیدشان باشند.از این پس هیچ یک از دفاتر نستله و کالاهای صهیونیستی در ایران اهمیت نخواهند داشت و کنسولگری و سفارت‌های آمریکا و انگلیس و اسرائیل در جهان به همت بسیجیان جهان اسلام امنیت نخواهند داشت و به زودی شاهد تعطیلی و به آتش کشیدن شدن جاسوس‌خانه‌هایشان در جهان خواهند بود.»
شنبه 23 مهر 1390

Mona25 - انگلند - لندن
cisco_mha - ایران - تهران:مسلماننان همه با هم برادر وهمدین ودارای مقدسین مشترک میباشد خود رسول الله وفاطمه نبی نگهدار ایران اسلاامی هستند ما همه بیمه حضرت عباس ص هستیم که همهدنیا با پیشرفتترین تفنگ وارتش نمیتواانند گذنی به مسلمانیان برساند
شنبه 23 مهر 1390

good will hunter - امریکا - سندیه گو
cisco_mha - ایران - تهران ...اخه این چرندیات که بلغور کردی به من و تو ایرانی چه ربطی داره. گوره پدره این و ان, چرا شماها همش غصه کشورهای دیگه رو میخورید برو ایران را اباد کن کاری با کشمیر و پاکستان و مزارشریف افغانستان بحرین و یمن و عراق و مصر نداریم ما...میفهمی یا نه
یکشنبه 24 مهر 1390

Azadikhah - هلند - تکسل
احتمالا اینجا رو بعضیها با جلسه روضه اشتباه گرفتند!
یکشنبه 24 مهر 1390

capochin0o - امارت - شارجه
اونا میان دانشمندان تو ایران رو ترور میکنن تو ایران جاسوسی میکند بمب میذارن همه غلطی میکنند هیچ احدی صداش هم در نمیاد اما برای خودشون مثل سگ حار برای ما واغ واغ میکنند که هنوز نه به باره نه به دار /چرا همه دنیا با ما مخالفن
یکشنبه 24 مهر 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.