بعد از طلاق خود را به زمان نسپارید

بعد از طلاق خود را به زمان نسپارید

امروزه یکی از استرس‌های حاکم بر زندگی زناشویی پدیده طلاق است.بعضی از پژوهشگران طلاق را آسیب اجتماعی و برخی هم راه‌حل می‌دادند.

کارشناسان می‌گویند انسان‌ها وقتی با فردی زمان طولانی و یا حتی دقایقی را سپری می‌کنند از بعد اجتماعی و روحی تعاملاتی ایجاد می‌شود که در ذهن فرد رسوباتی تشکیل می‌دهد و نهایتاً یک عادت رفتاری و روانی در ذهن فرد شکل می‌گیرد.

حتی اگر خاطرات خوش و یا ناخوشایند هم بین این افراد باشد از بین رفتنی نیست و نمی‌توان گفت افراد به راحتی از هم جدا شده اند و دیگر هیچ خاطره مشترکی با هم ندارند. چرا که پدیده طلاق و زندگی بعد از آن تاثیرات خاص روانی و اجتماعی دارد که فرد را واقعا در مضیغه قرار می‌دهد.

«رسوبات عاطفی» که ما از دوران کودکی نسبت به دیگران مثل مادر و پدر داشته‌ایم در زندگی زناشویی نیز با آن روبرو هستیم و بطور کاملا طبیعی زن و مرد نسبت به هم وابسته می‌شوند و همدیگر را دوست می‌دارند.

وقتی زن و شوهر در زندگی از هم جدا و بریده می‌شوند این سلول های هیجانی با توجه به پژوهش‌های فیزیکی و روانشناسی، حافظه دارند و باعث می‌شوند حافظه سلول‌های مغزی تمام خاطرات زوج را در اتاق خود انبار کند و به تناسب به طوراتوماتیک در زندگی بعدی و یادآوری خاطرات و رنجهای گذشته، آسیب‌های زندگی قبلی، آسیب‌های روانی، آسیب‌های زیستی، آسیب‌های بدنی و آسیب‌های اجتماعی و... در موقعیت‌ها تداعی می‌شود و این تاثیر بسیار بزرگی را در سیستم روانی فرد به جا می‌گذارد.

با این حال نمی توان گفت که با گذشت زمان فرد می تواند تمام خاطرات خود را با زوج قبلی فراموش کند. واژه ای به اسم «زمان» در دنیای درمان وجود ندارد و بنابراین باید با قاطعیت به جنگ استرس‌های بعد از طلاق رفت؛ زیرا اثرات راه حلی به نام «گذشت زمان» بسیار کوتاه است و بعد از مدتی این رسوباتی که از قبل در ذهن ایجاد شده، باقی خواهد ماند.


تمام خاطرات و آسیب های بعد ازطلاق زندگی زناشویی می‌ماند و در زندگی مشترک بعدی برمی‌گردد و افرادی که در زندگی اشان مجبور به طلاق می شوند، نیاز به جلسات متعدد «روان درمانی» فردی دارند تا بتوانند آن خاطرات را تخلیه و یا آن بینش‌ها و راه حل هایی که در خصوص تعارض هایی که به ارث بردند و در ذهن آنها تداعی می شود را پیدا کنند.

در نتیجه باید با مشاوره یک متخصص روانشناس تمام ذهن خود را متمرکز کنند و با سپردن تمام دغدغه هایشان به دست زمان خود را رها نکنند، شاید این راه حل در مقطعی از زمان مشکل را حل کند، ولی در زندگی مشترک مجددا آن رسوبات خود را نشان می دهند؛ زیرا زخم‌های دوران زندگی بعد از طلاق بدون شک نیاز به بخیه‌هایی دارد که نیازمند دست‌های روانشناسان و مشاوران است که به این دوستان کمک کنند مشکلات روانی را به حداقل برسانند تا در انتخابات بعدی با کشمکش و آسیب این مسیر را طی نکنند.

همچنین فشارهای غیر منطقی و باورهای اجتماعی و خانواده بسیار در این امر مهم بوده تا فرد مطلقه به سرعت اقدام به ازدواج دوباره کند و با مشاوره و متخصصین می‌توان دنیا و مسیر زندگی فرد آسیب دیده را به سمت امیدواری های بیشتر سوق داد.

در ضمن خود روانشناسان در لابه لای برنامه خود طبق روحیات فرد طلاق گرفته، می‌توانند با محوریت اوقات فراغت، شرکت در فعالیت های ورزشی، روابط اجتماعی، باهم بودن و از این قبیل برنامه‌ها به فرد بدهد که بتواند در فشار قرارنگیرد و در گروه‌های اجتماعی شرکت و از استعدادهای خود استفاده کنند.
khosh bavar - ایران - یزد
عجب داستانی تعریف میکنید ?! فقط دادن 1000 سکه طلا به همسر باعث جنون و درد میشود ! خوشبحال خانمهای بیوه که اقلا بعد از گرفتن مهریه پولدار و مستقل میشونند و با ان پول میتوانند به فرنگ سفر کنند و یا در ایران سرمایه گذاری کنند ! بدبخت مردها, پس از الان ( زمان کودکی ) مانند زمان قدیم که مادران " جهاز " از بچگی برای دخترشان جمع میکردند, پس ما مردها هم میبایستی از بچگی سکه طلا جمع میکردیم که بموقع با دست ادب تحویل خانمان بدهیم که ناگهان دچار شوک, درد و جنون نشویم, پس همواره شاد و اینده نگر باشیم .
شنبه 23 مهر 1390

Neda02 - کانادا - اتاوا
khosh bavar - ایران - یزد دوست عزیز. این مقاله برای زنان کشورهایی است که کالا به حساب نمیان و بعد از طلاق ارزش خودشونو از دست نمی‌دن و شانس ازدواج دیگه را دارند، نه ایران که اکثر پسرا با دوست‌دختر یکی دیگه OK هستن چون اطلاعی از گذشته‌اش ندارند. طلاق واقعه نشاط‌آوری نیست که زن به خاطرش زیر بار جدایی بره. چند نفر 1000 سکه طلا مهر زنشون کردن یا اصلا داشتن که به همسرشون بدن و بعد جنون و درد بگیرن؟ چند نفر از زنان امکان رفتن به خارج و بعد سرمایه‌گذاری دارن؟ از وضعیت ویزای شینگن خبر دارید؟ . تعداد افرادی که مهریه را پرداخت کرده‌اند نسبت به افرادی که با تهدید و اذیت و آزار باعث گرفتن رضایت از همسرشان شده‌اند مقایسه کنید. افرادی که همه اموالشان را به اسم کس دیگری کرده‌اند و یا کسانی که با وجود داشتن تمکن مالی مهریه را قسط‌بندی کرده‌اند بماند. زن مطلقه تو ایران نه امنیت اجتماعی داره نه امنیت مالی. ببین چی شده که طلاق می‌خواد. این روزها خیلی از مردان دوم یا چندم می‌گیرن در حالی که می‌تونن مهریه زن اول را بپردازن. بحث مادران سرپرست کودک حالا به کنار. باز هم خوش به حال زنان؟
شنبه 23 مهر 1390

h.k - دانمارک - اودا
سلام.khoshbavar دوست وهموطن عزیز.تایپیکت رادیدم خیلی خوشحال شدم.khbavarجان زندگی کردن هنرخاصی رانیازدارد.مثل یک باغبان ماهربایدبود.زندگی باخانواده ودورهم بودن خیلی لذتبخش است.اگرکسی بداند.به پول زیادوتجملات هیج ربطی ندارد.مسافرت باخانواده چقدرلذتبخش است.که بعضیهافرهنگ مسافرت راهم نمیدانند.فکرمیکنندمسافرت یعنی به هتل پنج ستاره رفتن وغذادررستورانهای مجلل خوردن است.نه اینطورنیست.امیدوارم زندگی خوشی داشته باشی.مسلم که داری.نفرت دارم ازبعضی موضوعات که کلمه,,طلاق,,دران وجودداشته باشد.لعنت براینکلمه.جدایی یعنی مرگ ناهنگام خانواده...یعنی دردبی درمان,افسردگی فرزندان ووالدین.بدترازمرگ .امیدوارم همه هموطنان ازاینکلمه بسیاردورباشند.
یکشنبه 24 مهر 1390

khosh bavar - ایران - یزد
Neda02 -: مرسی از توجه و جوابتان ! منظورم از این نوشتنم فقط بحث و تبادل نظر بود که به چه مصیبتی " خودمان " را گرفتار کردیم ( مقصر نه شیطان بزرگ است و نه شیطان کوچک [ اسرائیل ] ) ! بهرحال, گاهی اوقات داستانهایی میخوانم و هم میشنوم که مو بر اندامم سیخ میشود که چه جوانهایی ( چه دختر و چه پسر ) و با چه توقعاتی قصد وصلت کردن و تشکیل زندگی را دارند ! جهت اطلاع شما, من که تا الان موفق به جمع کردن 72 سکه طلا شدم که اگر انرا به 100 عدد برسانم, جرات جلو رفتن و لب تر کردن را بخودم خواهم داد, یعنی بعبارت دیگر توقع پیدا کردن خانمهای 1000 سکه ای را از دست دادم, زیرا نه عمرم بمن اجازه میده و نه ان پول جمع کردن سکه را ! و از همه مهمتر اینکه, نبایدم حتما " شیرین " باشد ! بهرحال توکل به خدای مهربان .
یکشنبه 24 مهر 1390

chatoli - ایران - تهران
Neda02 - کانادا - اتاوا. اینکه گفتید زنی که درخواست طلاق و جدایی میکنه ببینید چی دیده که علیرغم آسیب های اجتماعی و امنیتی و مالی باز هم مصر به جدایی هست همیشه صدق نمی کنه . خیلی از خانم ها متاسفانه بعلت اینکه آموزش لازم در زمینه چگونگی برخورد با مشکلات و چالشهای زندگی زناشویی را ندیده اند و از تجربه کافی در این زمینه برخوردار نیستند با مواجه شدن با بروز کوچکترین مشکل در زندگی چون برای زندگی از مهارت کافی برخوردار نیستند آستانه تحمل بسیار پایینی دارند وفکر میکنند که با بدترین و بزرگترین مشکلات مواجه شده اند و خیلی زود اقدام به از هم پاشیدن زندگی می کنند . به هر حال همه چیز اونطور که شما میگید به مشکل پیش آمده بر نمی گرده بلکه در واقع به نوع برخورد با مشکلات زندگی بر می گرده که متاسفانه اکثر آقایون و خانم ها به صورت منطقی و عاقلانه با مشکلات زندگی برخورد نمی کنن و خیلی راحت به تعهداتی که باید در قبال زندگی زناشویی ( مخصوصاً اگر فرزندی هم داشته باشند ) پشت پا می زنند. البته دخالت دشمنانی رو هم که در لباس دوست مشغول آسیب زدن به چنین زندگی هایی هستند هیچگاه نباید از نظر دور داشت!
یکشنبه 24 مهر 1390

khosh bavar - ایران - یزد
h.k - : با درود به دوست مهربان و دلسوزم. واقعا طلاق دردناک است, مخصوصا اگر که پای فرشته گان ( فرزندان ) در میان باشد, ولی اگر نظر مرا بخواهید, طلاق را بر همزیستی بودن و انهم همیشه با جنگ و دعوا که باعث مریضی روحی فرشته گان میشود, ترجیح میدهم و بطور کلی, زندگی در صلح و صفا ( زن و شوهری ) را خیلی استثنا مینامم و نسل جدید و ماها هم باید با این پدیده جدایی و طلاق کنار بیایم و باید بدنبال مفهوم جدید " تشکیل زندگی و باهمزیستن " باشیم . و من شخصا برای شما بعنوان پدر, بزرگترین شادیها و خوشبختیها را ارزومندم, پس تا بعد دوست گرامی.
یکشنبه 24 مهر 1390

khosh bavar - ایران - یزد
chatoli -: درود بر شما که بطور خلاصه و بسیار زیبا مشکلات را حلاجی کردید و مخصوصا در قسمت اخر کامنتان که دوستان حسود گرگ در لباس میش باعث نابودی زندگی زناشویی میشوند که بتازگی بیاد حرف دوستم که دکتر است و خانمش تحصیل کرده و روشنفکر, ولی به او " اجازه " معاشرت با دوستان همکارش که انها هم دکتر و مهندس هستند و همسرشان همینطور, را نداده بود که برایم غیرقابل فهم و درک بود, زیرا او معتقد بود که اگر 3 خانم در کنار هم باشند, باعث جدایی و بدبختی ام خواهد شد ! قصد اهانت به خانمها را ندارم, فقط نقل و قول و پندی بود از دوستم که نمیدانم که او چطور به این " راز !? " پی برده بود و اگر تابوشکن باشیم و با شهامت به مشکلات اجتماعی برخورد کنیم, بارها شده که شنیدیم و دیدیم که خانمها با هم خیلی حسادت و سرجنگ دارند و رفقاتی که مابین مردها هست در دنیای معاشرت خانمها هویدا نیست, هر چند استثنا هم داریم و خودم شاهد حسادت مردها به همجنس خودشان هم بودم, پس همواره شاد و انسان معتدل باشیم .
یکشنبه 24 مهر 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.