گزارش احمد شهید از وضع حقوق بشر ایران

گزارش احمد شهید از وضع حقوق بشر ایران

احمد شهید می گوید که دو بار در طول تابستان خواهان دیدار با مقام های ایرانی در ژنو شده بود اما هیچگاه این تقاضا برآورده نشد

بهمن کلباسی

بی بی سی، نیویورک

 عصر جمعه نسخه ای از گزارش احمد شهید، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد برای ایران، در اختیار بی بی سی فارسی قرار گرفت.

این سند که قرار است تا ساعاتی دیگر به طور رسمی منتشر شود، نخستین ارزیابی آقای شهید از وضع حقوق بشر در ایران است.

شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در ماه فروردین گذشته به تعیین یک گزارشگر ویژه برای ایران رای داد و در ماه خرداد، احمد شهید، وزیر امور خارجه سابق مالدیو را به عنوان گزارشگر ویژه انتخاب کرد.

ایران که اتهام نقض گسترده حقوق بشر را رد می کند با سفر احمد شهید به این کشور مخالفت کرده است.

احمد شهید نوشته است که به سبب کمبود وقت، این گزارش کوتاه تر از گزارش های بعدی اش خواهد بود. این سند به غیر از مقدمه، شیوه تحقیق و نتیجه، دارای بخش "وضعیت حقوق بشر" است که به شش فصل تقسیم می شود:

نحوه رفتار با فعالان جامعه مدنی ( به وضعیت فعالان سیاسی روزنامه نگاران فعالان دانشجویی، هنرمندان، وکلا و فعالان محیط زیست می پردازد)
آزادی اجتماعات
حقوق زنان
اقلیت های قومی و مذهبی
مجازات اعدام
حبس به خاطر ارتباط با نهادهای خارجی


آقای شهید در بخش فعالان سیاسی از گفتگوهایش با دو شاهد مطلع می نویسد که با او در مورد وضع میر حسین موسوی، زهرا رهنورد، مهدی کروبی و فاطمه کروبی، از رهبران مخالفان دولت در ایران، صحبت کرده اند.


احمد شهید درباره وضع میرحسین موسوی و مهدی کروبی ابراز نگرانی کرده است


او شرایط این چهار نفر را بسیار نگاران کننده خوانده است و از زبان یکی از شاهدان می گوید: "آقای موسوی و خانم رهنورد بدون تفهیم هر گونه اتهامی از بهمن ماه سال گذشته در خانه هایشان حبس شده اند. شرایطی که هر دو آن را زندانیان حکومت می خوانند."

وضع مهدی کروبی هم در این گزارش به طور مفصل از زبان شاهد دیگر شرح داده شده است. او می نویسد که ارتباط آقای کروبی کاملا با دنیای خارج قطع شده است و در طول ماه های بازداشت خانگی فقط شش بار موفق به دیدار با اعضای خانواده اش شده است و در نهایت روز ۲۵ تیر ماه از منزل خود به محل دیگری منتقل شده است.

بر اساس این گزارش، همه آنها در دوران بازداشت از دیدار و ارتباط آزادانه با اعضای خانواده های خود، دسترسی به روزنانه ها و اخبار و نیز رسیدگی به نیازهای درمانی و معاینه توسط پزشک مورد اعتمادشان محروم بوده اند.

احمد شهید در بخش بعدی به وضعیت روزنامه نگاران زندانی پرداخته و از میان ۳۴ روزنامه نگاری که به استناد نامه کمیته دفاع از روزنامه نگاران در ایران زندانی هستند از احمد زیدآبادی، محمد داوری، عیسی سحرخیز، حسین رونقی مالکی، مسعود باستانی، بهمن احمدی امویی، محمد صدیق کبودوند، و کیوان صمیمی نام برده و موارد محرومیت آنها از حقوق اولیه شهروندی را شرح داده است.

وی احکام "اختیاری و مستبدانه" زندان برای آنها و رفتار "تبعیض آمیز" با آنان را موجب نگرانی شدید دانسته است.

آقای شهید همچنین مرگ هدی صابر در زندان در پی اعتصاب غذا و عدم رسیدگی پزشکی را یکی از نمونه های بسیار نگران کننده از رفتاری های به گفته وی اختیاری با زندانیان خوانده است.


رئیس قوه قضائیه ایران: پذیرفتن گزارشگر ویژه حقوق بشر سیاست ما نیست


در بخش فعالان دانشجویی که در زندان به سر می برند آقای شهید از جمله به عبدالله مومنی و موضوع "فشردن گردن" وی به وسیله طناب توسط بازجو تا مرز مرگ به عنوان نمونه ای از شکنجه زندانیان اشاره می کند.

احمد همچنین از رامین پرچمی، علی ملیحی و آرش صادقی به عنوان دیگر زندانیان سیاسی نام می برد.

وی همچنین محروم کردن دانشجویان زندانی از دریافت خدمات درمانی را نمونه نقض حقوق ابتدایی آنان خوانده است.

گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد در بخش هنرمندان گزارش خود از حکم شش سال حبس برای کارگردانان سرشناس سینمای ایران، جعفر پناهی و محمود رسول اف و حکم پنج سال زندان که در غیاب محسن نامجو برای این خواننده صادر شده، به عنوان نمونه های نقض حقوق بشر انتقاد کرده است.

آقای شهید در بخش وکلا، با استناد به گزارش شیرین عبادی؛ وکیل و برنده جایزه صلح نوبل، می گوید ۴۲ وکیل دادگستری در ایران عمدتا به خاطر دفاع از موکلین شان با آزار و اذیت، بازداشت، زندان و محدودیت در انجام وظایف وکالت مواجه شده اند.

در صدر این فهرست، نام نسرین ستوده و حکم ۱۱ سال زندان و ۲۰ سال محرومیت از وکالت در دادگاه بدوی قرار دارد.


در این گزارش به حبس نسرین ستوده، وکیل دادگستری اشاره شده است


این گزارش در بخش حامیان محیط زیست، به بازداشت دست کم ۶۰ نفر در پی اعتراضات مردم به خشک شدن دریاچه ارومیه اشاره می کند و از سرکوب حق اعتراض و آزادی بیان ابراز نگرانی می کند.

آقای شهید برای نمونه از خانم فرانک فرید که از زمان این اعتراضات در زندان تبریز به سر می برد نام برده است.

این گزارش در آغاز فصل آزادی اجتماعات با یادآوری به رسمیت شناخته شدن حق مردم برای تجمع مسالمت آمیز در کنوانسیون جهانی حقوق بشر که دولت ایران به آن پیوسته و باید آن را رعایت کند از "نقض گسترده" این حق در ایران انتقاد کرده است.

آقای شهید برای نمونه می گوید دولت ایران از صدور مجوز برای راهپیمایی در سالروز انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ خودداری کرد. او همچنین می گوید ماموران امنیتی از تجمع های کوچک تر از جمله گردهم آمدن دوستان و اقوام برای تشییع جنازه عزت الله سحابی ممانعت به عمل آوردند.

او در بخش حقوق زنان با اشاره به "قوانین تبعیض آمیز" علیه زنان در ایران به تلاش های فعالان حقوق آنان پرداخته است.


در این گزارش به وضع جامعه بهاییان نیز اشاره شده است


او می نویسد: "برای مثال زنانی که برای برابری حقوق زنان در کمپین یک میلیون امضا فعالیت می کرده اند به صورت مکرر مورد آزار و اذیت قرار می گیرند، تهدید، بازجویی و بازداشت می شوند."

این گزارش همچنین از برخوردهای خشن پلیس با زنانی که پوشش آنها مورد تایید حکومت نیست به شدت انتقاد کرده است و از احکام زندان فعالان سیاسی و اجتماعی از جمله بهاره هدایت، عضو دفتر تحکیم وحدت‌ که به نه سال و نیم زندان محکوم شده و محبوبه کرمی، که محکومیت سه سال زندان را می گذراند به عنوان مثال های نقض آزادی های ابتدایی نام برده است.

آقای شهید در بخش اقلیت های قومی و مذهبی، از "نقض گسترده" حقوق اساسی این بخش بزرگ از جامعه، توسط دولت ایران انتقاد کرده است.

او با اشاره به "آزار و اذیت تاریخی" بهائیان از شدت گرفتن تبعیض ها از جمله محروم شدن حق تحصیلات عالیه و فرصت های شغلی دولتی،‌ تخریت اموال و بازداشت بیش از ۱۰۰ نفر آنان در سال های اخیر از جمله زندانی شدن هفت رهبر این اقلیت شدیدا ابراز نگرانی کرده است.

این گزارش می گوید نقض حقوق اساسی اقلیت های مذهبی به بهاییان محدود نمی شود.

بنا بر این سند، مسیحیان به ویژه کسانی که از سایر ادیان به ویژه اسلام به مسیحیت گرویده اند به زندان می افتند و احکام سنگین از جمله اعدام برایشان صادر می شود.

از پرونده یوسف ندرخانی که بنا بر گزارش ها، در ۱۹ سالگی به مسیحیت گرویده است به عنوان نمونه یاد شده است.


احمد شهید از افزایش اعدام ها در ایران ابراز نگرانی کرده است


آقای شهید می نویسد: "صوفیان نیز در جمهوری اسلامی ایران با نقض آزادی انجام آیین های مذهبی و محدودیت های گسترده و تبعیض های گسترده رو به رو هستند."

او از برخورد های اخیر با دراویش و حکم چهار سال زندان برای غلامعباس زارع حقیقی یکی از دروایش گنابادی، ابراز نگرانی کرده است.

او همچنین از محدودیت های جاری برای روحانیت مذهبی شیعه که با سیاست های حکومت مخالفت کرده اند از جمله آیت الله یوسف صانعی و احمد قابل انتقاد کرده است.

در این گزارش به عدم صدور مجوز ساخت مسجد برای اهل تسنن در تهران و "حمله به محل عبادت آنها و بازداشت روحانی حاضر در محل" به عنوان نمونه های این محدودیت ها استناد شده است.

آقای شهید از افزایش چشمگیر اعدام ها در زندان های ایران به شدت انتقاد کرده است.

او با اشاره به آمار رسمی ۲۰۰ اعدام در ۱۰ ماه اخیر و گزارش ها مبنی بر ۳۰۰ اعدام مخفیانه در زندان وکیل آباد مشهد و ۱۰۰ زندانی جوان و نوجوان که در انتظار اعدام به سر می برند، استفاده گسترده از این مجازات را بسیار نگران کننده خوانده است.

احمد شهید در پایان این گزارش ابراز امیدواری کرده است که حکومت ایران راه را برای گفتگوی سازنده باز کند.

او بار دیگر با ابراز نگرانی از وضعیت زندانیان سیاسی، از مقام های جمهوری اسلامی خواسته است اجازه دهند او به ایران سفر کند. این

در حالیست که ایران می گوید که در این کشور زندانی سیاسی وجود ندارد و اتهام نقض حقوق بشر را رد می کند.


khosh bavar - ایران - یزد
این واژههای لوس و مدرن امروزی در جامعه اسلامی " جا و مکانی " ندارد, زیرا حتی در سیستمهای دیکتاتوری انها هم ارزشی بر ارزشهای جهانی قائل نمیشونند, پس در کشورهای اسلامی ارزشهای مذهبی بر ارزشهای جهانی برتری دارند ! پس الکی اب در هاون نکوبید و ما را معطل این بحثها نکنید !
شنبه 23 مهر 1390

gol andam - سویس - زوریخ
اقایه شهید متاسفم که شاهدان شما مشتی از خروار را عنوان کرده اند...پشت پرده بیش از اینهائیست که به چشم دیده میشه..اعدام ها بیش از ۲۰۰ یا۳۰۰ است که گزارش شده...ظلم و ستمی که به هم وطنم روا میدارن خارج از تصور انسانیست...وضع حقوق بشر در ایران . خیلی خرابتر از ان چیزیست که فکرش را بکنید...اگه خیلی دلتون میسوزه نسل اخوند 2 زاری رو در ایران پاک کنید بعد خواهید دید که ایران بهشت رویه زمین خواهد شد ...به امید ان روز......بسی رنج بردی درین سـال ســــی. ز نامردمــــــی، بد دلــــی، ناکـــسی. نه از پهلوانیست دیـــــگر سخــــــن. نه از پاکبازان دشمــــــــن شکــــــن. که زاغان به جای عقاب آمــدنــــــد. چو دزدان ره با نقـــــــاب آمدنـــــــد. ببردند و خوردند و افروختـنـــــــــد. ز دین آتـش و مردمــان سوختنـــــــد.
شنبه 23 مهر 1390

hassan5 - ایران - تهران
اگر اقای شهید انتظار دارد که نظام بیاید و بگوید در طی سی سال و اندی حکومت بر مردم ستمدیده ایران جز دزدی قتل غارت وتجاوز کار دیگری نکرده کور خوانده حفظ بیضه اسلام از همه چیز واجب تر است
شنبه 23 مهر 1390

khosh bavar - ایران - یزد
gol andam خانم, خیلی شعر زیبایی سرودی, یعنی مثل همیشه. ولی سوال فرهاد کنجکاو از شما این میباشد که ایا شما شعر هم میسرایید و مجموعه ای بیرون دادید ?!
یکشنبه 24 مهر 1390

sourena.de - آلمان - اشتوتگارت
حقوق بشر در ایران?!!! از جانوران وحشی توقع رعایت حقوق بشر رو دارید?!!! چه توقع بیخودی
یکشنبه 24 مهر 1390

ARTEMIS-SW - فرانسه - پاریس
وقتی در 1357 در تقویت بیضه ی اسلام کوشیدید و سپس انگلهائی چون القاعده و طالبان را افریدید باید می دانستید که حقوق بشر بزرگترین جوک عالم خواهد شد ولی بوی خوش نفت شما را کر و کور کرد و این شد و ثابت شد که در ورای ان مدرنیته ی رو به جلوی زمان شاه چه لجنی از تحجر اسلامی در جریان است شکنجه گران اعدام کنندگان سالهای 57 و به بعد از کره ی مریخ نیامدند خونخواری در ذهن اکثریت بود که ان شد و این شد و ملت خاک الوده ی عربستان را بر سر خود ریخت ووقتی اب از سر ملت گذشت//من نبودم دستم بود تقصیر استینم بود //
یکشنبه 24 مهر 1390

gol andam - سویس - زوریخ
khosh bavar - ایران - یزد با سلام فرهاد عزیز خیلی وقت بود از لذت کلام وقلم شما محروم بودیم .از بودنتون بی نهایت شاد شدم...دوست عزیز گاهی بله شعر مینویسم ولی متاسفانه نه تا این حد خوب ..مرسی از توجه و هوشیاریه همیشگیه شما..دوست خوب..هنوز از گفتارشما لذت میبرم
یکشنبه 24 مهر 1390

khosh bavar - ایران - یزد
با سلام و درود به پارمیدا عزیز و گرامی, مرسی از جواب باصفای شما که امیدوارم مثل همیشه در خدمتتان باشم تا از شماها انرژی و امید و دلگرمی دریافت کنم. پس من سعی میکنم تا انجا که شده در خدمتتان باشم و باور بفرمایید منو شرمنده تعریفهایتان را نکنید که لایقش نیستم. دوست شما فرهاد .
یکشنبه 24 مهر 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.