۸۰ سالگی مجسمه مسیح منجی ، نماد برزیل

۸۰ سالگی مجسمه مسیح منجی ، نماد برزیل

سال ۱۹۲۲به مناسبت صدمین سالگرد استقلال برزیل این مجسمه ساخته شد. به دلیل کمبود بودجه تکمیل آن ۹ سال طول کشید. ساخت مجسمه مسیح در برزیل ۱۲ اکتبر ۱۹۳۱ سرانجام به پایان رسید. مجسمه مسیح به کوه کورکووادو به ارتفاع ۷۱۰ متر شکوه بیشتری داده است.


گولیلمو مارکونی مخترع بی‌سیم به شمار می‌رود. ارتباط او با مجسمه چیست؟ او باعث روشنایی این مجسمه در شب رونمائی از آن بود. مارکونی با فشار یک دکمه در شهر رم باعث روشنائی مجسمه در شهر ریودوژانیرو شد.

عبور هواپیماهای مارتین مارینر ارتش آمریکا، در فوریه ۱۹۴۴ از کنار مجسمه مسیح برای کسانی که این لحظه را تجربه کردند لحظه‌ای تاریخی بود. این مجسمه ۳۰ متر ارتفاع دارد و بر سکوئی به ارتفاع ۸ متر نصب شده است. مجسمه مسیح، پس از مجسمه‌ای در بولیوی به ارتفاع ۴۰ متر و مجسمه دیگری در لهستان به ارتفاع ۵۲ متر، سومین مجسمه مرتفع جهان است.

دوم ژوئیه ۱۹۸۰ پاپ ژان پل دوم، برای مجسمه مسیح دعای خیر خواند. هنوز مشخص نیست که جانشین او، بندیک شانزدهم نیز به هنگام مراسم روز جهانی جوانان مسیحی که در سال ۲۰۱۳ در شهر ریودوژانیرو برگزار می‌شود، برای این مجسمه دست به دعا بردارد.


صحنه‌ای از فیلم جیمیز باند با شرکت راجر مور و لوئیس چلس که در سال ۱۹۷۹ به نماش درآمد، در کنار مجسمه مسیح فیلم‌برداری شده است.


این مجسمه بارها سمبل اعتراضات جنجال‌برانگیز بوده است. در این عکس سال ۲۰۰۲ فعالان محیط زیست با طناب نوشته‌ای را به آن آویزان کردند که بر رویش «ریو+۱۰» نوشته شده‌است. منظور آن‌ها پایبندی به اهداف کنفرانس بین‌المللی محیطزیست بود که سال ۱۹۹۲ در ریو برگزار شد.‎

پشتیبانی لولا داسیلو، رئیس‌جمهور پیشین برزیل در سال ۲۰۰۷ میلادی از کمپین «هفتمین معجزه جهان». پیش از آن از میلیون‌ها کاربر اینترنت خواسته شده بود از میان ۲۰۰ بنا در سراسر جهان یکی را به شمار عجایب جهان بیافزایند. این کمپین به همت« بنیاد گشایش دنیای جدید» برگزار شد.

حتی بچه‌ها هم در این کمپین حضوری فعال داشتند. در کنار تاج محل در هند، دیوار چین و چهار بنای دیگر، مجسمه مسیح در ریو در سال ۲۰۰۷ هفتمین اثر عجیب شناخته شد. اکنون یونسکو مسئول حفاظت از این مجمسه است، اما خود را در این انتخاب سهیم نمی‌داند.


جشن شادی طرفداران فوتبال در سال ۲۰۰۷، پس از آنکه فدراسیون بین‌المللی فوتبال (فیفا) اعلام کرد برزیل در سال ۲۰۱۴ میزبان مسابقات جهانی فوتبال خواهد بود.


اکتبر سال ۲۰۰۷: همجنس‌گرایان در کنار مجسمه مسیح برای اعتراض به وضعیت تبعیض‌آمیز خود گردآمده‌اند.

کسانی که در این محل تظاهرات می‌کنند می‌دانند که توجه مطبوعات و رسانه‌ها را به خود جلب می‌کند. دسامبر ۲۰۰۷ فعالان مبارزه با ایدز باند قرمزی که نماد مبارزه با بیماری ایدز است را در کنار مجسمه مسیح نصب کردند. به گزارش وزارت بهداشت برزیل تا ماه ژوئیه سال ۲۰۱۰ بیش از۵۹۰ هزار نفر در این کشور به ویروس ایدز آلوده شده‌اند.


یک مناسبت دیگر نیز در پای این مجسمه برگزار می‌شود: مبارزه با سرطان. بیش از ۴ سال است که در روز ۴ اکتبر مجسمه مسیح با نور صورتی نورپرازی می‌شود. این اقدام بخشی از برنامه مبارزه جهانی علیه سرطان پستان است. سرطان پستان بین زنان برزیلی رایج‌ترین نوع سرطان است.


مجسمه مسیح بازدیدکنندگان پرشماری دارد. ۲۰ مارس ۲۰۱۰ رئیس جمهور آمریکا، باراک اوباما همراه همسر خود میشل و دو دخترش مالیا و ساشا به هنگام سفرشان به پایتخت برزیل از مجسمه مسیح نیز بازدید کردند.

سال گذشته میلادی مجسمه مسیح مرمت شد. آلودگی هوا و حتی اصابت صاعقه باعث خرابی بخش‌هائی از مجسمه شده بود. مرمت مجسمه بیش از ۱۲۰ روز طول کشید و در روز اول ژوئیه سال ۲۰۱۰ به پایان رسید.


در ساحل ریو، هنرمندی مجسمه مسیح را شبیه‌سازی کرده است. این مجسمه پر تیراژترین سوژه عکس و کارت‌پستال در برزیل است.

shahab46 - المان - هانوفر
من امریکای جنویی رفتم ولی برزیل هنوز نه.پول دستم بیاد حتما میرم
شنبه 23 مهر 1390

shahram khosh maram - ایران - تهران
این مجسمه نماد برزیل و ریودوژانیرو هست. خلاقانه و هنری هست. بااینکه صلیب ندارد ولی صلیب را تداعی میکند. در بالای کوه قرار گرفته و عروج حضرت مسیح را هم تداعی میکند. از طرفی شفاعت از زمین و زمینیان را هم میشود برداشت کرد. محلی که انرا قرار داده اند عالیست: دریا و کوه و جنگل. مرا یاد رامسر و تنکابن و دوهزار می اندازد.
شنبه 23 مهر 1390

Dara va sara - استرالیا - پرت
shahab46 - المان - هانوفر. حتما برو. ولی آخر شب مواظب باش و بیرون نمون..لاغقل تاکسی بکیر. تعارف ندارن با اسلحه جیب تو خالی میکنند.
شنبه 23 مهر 1390

shahram khosh maram - ایران - تهران
shahab46 - المان - هانوفر : اصلا نگران نباش. شماره حسابت رو بده بگم بچه ها واست پول بفرستن.
شنبه 23 مهر 1390

*Fanoos* - ایران - شهمیرزاد
shahram khosh maram - ایران - تهران با حال گفتی ای ول به شما آدم با فکر وبا عاطفه
یکشنبه 24 مهر 1390

mortimer - ایران - اصفهان
حیف مجسمه به این خوشگلی که تو این کشور زپرتی بنا شده...
یکشنبه 24 مهر 1390

مهدیار - ایران - تهران
زیباست. مام اینجا یه مجسمه از شهید مطهری داریم شبیه ملا نصر الدینه !
یکشنبه 24 مهر 1390

sama128 - ایران - شیراز
من عاشق مسیح معتقد به مسیح و دارای ایمان قوی به مسیح مقدس هستم . همیشه زنده و همیشه جاوید تا ابدالاباد . هاللویا - هاللویا - محبت - عشق - صفا و صمیمیت ارمغان خداوند و خدای محبت بر روی زمین بدور از خون ریزی بدور از دروغ و بدور از ریا و تزویر -
یکشنبه 24 مهر 1390

zelia - ایران - تهران
mortimer- Esfahan. بهتر کشور خودت نگاه کن، بعد به برزیل بگو زپرتی...
یکشنبه 24 مهر 1390

Dara va sara - استرالیا - پرت
sama128 - ایران - شیراز..زمان شاه اتفاقا ما هم مثل شما فکر میکردیم..میگفتیم. که العان که حمینی بیاد. دنیا پر از عشق و عدالت. و حتا ایشان نور دوم خداوند هستند.وووو هاللویا..هاللویا. ولی همینکه امد . انچنان عشقی نشون ما داد که جاش تا نسلها درد میکند و خواهد کرد. فقط بپا مسیح از اینکارا باهات نکنه. هاللویا..
یکشنبه 24 مهر 1390

felora - ایران - تهران
shahram khosh maram - ایران - استاد شما میدونین واقعا رنگ چشمهای عیسی مسیح چه رنگی بوده ؟ در تمام فیلمهایی که از مسیح ساختن همیشه سبر و ابیه ؟! ( هم شوخی وهم جدی.. )
یکشنبه 24 مهر 1390

shahram khosh maram - ایران - تهران
*Fanoos* - ایران - شهمیرزاد : مرسی فانوس جان. ولی این shahab46 - المان - هانوفر رو اینطوری نگاه نکن. ماشالله هم کار خودش و هم کار جیبش خیلی درسته. هر روز مثل شما صبحانه خاویار میخوره!
یکشنبه 24 مهر 1390

silverman - ایران - مشهد
mortimer - ایران - اصفهان- رو چه حسابی این حرفو زدی!!!!!!!!
یکشنبه 24 مهر 1390

mortimer - ایران - اصفهان
zeliaعزیز،من اصلا در مورد ایران حرف نزدم که.فقط در مورد برزیل نظر شخصیم رو بیان کردم چون در فیلم های مختلف دیده ام که بسیار نا امن است و دارای حلبی آباد های بسیار.در مورد ایران هم که نظر دادن نداره..خیلی وقته به همه ثابت شده که خراب شده ای بیش نیست...
یکشنبه 24 مهر 1390

Shahram khosh maram - ایران - تهران
Felora ایران -تهران: سؤالها دارند سخت میشوند! فکر نمیکنم کسی دقیقا بداند مسیح چه شکلی بوده است. اولا که از نظر تاریخی هنوز شواهدی مبنی بر وجود حضرت عیسی پیدا نشده است. بعضی میگویند حضرت عیسی سیاهپوست بوده و هایله سیلاسی شاه سابق اتیوپی را نواده او میدانستند. اولین تصویر از حضرت عیسی مربوط به ٦٠٠ سال پس از اوست پس خیلی قابل اعتماد نیست. حضرت عیسی به احتمال زیاد موی سیاه و چشم قهوه ای داشته مثل مردم مصر و قوم یهود. چشم روشن مربوط به مردم فلسطین و مصر نیست بلکه از جاهایی هست که افتاب زیاد ندارند مثل اروپای شمالی و شمال دریای سیاه و قفقاز که هنوز با مردم فلسطین و مصر ترکیب نشده بودند. در زمان ملکه ویکتوریا و بعد در زمان نازیها که نژادپرستی رایج بود، همه نقاشیها و کتابها رنگ چشم حضرت مسیح را روشن و موهایش را شرابی یا طلایی کردند به خصوص نازیها سعی میکردند ان حضرت را به نژاد اریایی بچسبانند. با ظهور و پیشرفت علم ژنتیک حالا با اطمینان بیشتری میتوان گفت رنگ چشم حضرت عیسی تیره(قهوه ای) بوده مثل بقیه مردم ان منطقه. رنگ روشن چشم ناشی از یک ژن مغلوب هست و باید هر دو والد داشته باشند. 
دوشنبه 25 مهر 1390

Shahram khosh maram - ایران - تهران
قسمت دوم: اگر قبول کنیم که حضرت عیسی به امر الهی فقط از حضرت مریم بوده است و پدری نداشته، پس چشمهای حضرت مریم هم ١٠٠٪باید ابی باشد و این یعنی پدر و مادر حضرت مریم هر دو باید این ژن را میداشتند. با توجه به یهودی بودن انها و اینکه یهودیها فقط از مادر یهودی به دنیا می ایند و یهودیها در ان زمان به احتمال زیاد چشم تیره داشتند، احتمال روشن بودن چشم حضرت مسیح بینهایت کم هست. چشم او هم مثل بقیه قهوه ای یا سیاه بوده است. علی رغم همه این صحبتها، رنگ چشم ان حضرت واقعا مهم نیست. مهم این هست که فقط سه سال پیامبر بود ولی راه و دینش بعد از این همه سال هنوز پیروان بسیار دارد. موفق و پایدار باشید. 
دوشنبه 25 مهر 1390

*Fanoos* - ایران - شهمیرزاد
shahram khosh maram - ایران - تهران خواهش میکنم شهرام جان ... آره بابا چیزی که عیان است چه حاجت به بیان اس دی:. نه بابا خاویار کجا بود؟ ولی با حال گفتی ;)
دوشنبه 25 مهر 1390

felora - ایران - تهران
Shahram khosh maram - واقعا جوابی بهتر از این نمیتونستم بگیرم .دربطن موضوع بله حتما همینطوره که نژاد و رنگ چشم وپوست مهم نیست. اما متاسفانه دنیا ی ما دنیایی متفاوت از این حرفهاست!! مرسی وارزوی سلامتی براتون دارم خوش مرام عزیز
دوشنبه 25 مهر 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.