دوپینگی‌های کشتی ایران مشخص شدند

دوپینگی‌های کشتی ایران مشخص شدند

 
 
(عکس تزئینی است)


 فدراسیون جهانی کشتی اسامی دوپینگی‌های این رشته ورزشی از سراسر جهان را منتشر کرد. در این فهرست نوع داروی مصرف شده، محل انجام آزمایش دوپینگ و میزان محرومیت کشتی‌گیران متخلف نیز قید شده است. ۵ ایرانی در این لیست هستند.

فدراسیون جهانی اسامی کشتی‌گیرانی که از مواد نیروزا استفاده کرده‌اند را اعلام کرده است. مهم‌ترین نکته برای کشتی فرنگی ایران اعلام رسمی محرومیت امیر علی ‌اکبری و بابک قربانی، دو ستاره وزن ۹۶ کیلوگرم جهان است. امیر علی اکبری در مسابقات جهانی ۲۰۱۰ مسکو روی سکوی قهرمانی ایستاد. بابک قربانی نیز حرف اول بازی‌های آسیایی گوانجو و جام جهانی ۲۰۱۱ بلاروس را زد.
 
این دو کشتی‌گیر بدون استفاده از داروهای نیروزا در جهان بی‌رقیب بودند اما رقابت داخلی آنان که روند انتخاب برای مسابقات جهانی ۲۰۱۱ استانبول را با مشکل مواجه کرده بود، باعث شد از مواد نیروزا استفاده کنند. به این ترتیب علی اکبری و قربانی هر دو از اردوی تیم ملی خارج شدند و محمد بنا تصمیم گرفت قاسم رضایی را روانه رقابت‌های قهرمانی جهان کند.
 
رضایی در‌‌همان مدت کمی که اردونشین بود، تمرین‌های خوبی را انجام داد و کار‌شناسان کشتی را نسبت به تکرار مدال برنز جهانی‌اش در سال ۲۰۰۷ امیدوار کرد. در استانبول اما او با حریف اسرائیلی مواجه شد و بدون انجام مسابقه از دور رقابت‌ها کنار رفت. حالا فدراسیون جهانی کشتی، امیر علی اکبری و بابک قربانی را به علت استفاده از مواد غیرمجاز به دو سال محرومیت از حضور در رقابت‌های ورزشی محکوم کرده است. به این ترتیب، این دو ستاره جوان کشتی فرنگی ایران ضمن از دست‌دادن رقابت‌های جهانی ۲۰۱۱ استانبول، فرصت حضور در المپیک لندن را نیز از دست دادند.
 
این دو فرنگی‌کار در هیچ مسابقه‌ای دوپینگ نکرده بودند. از هر دو نفر پیش از رقابت‌های جهانی ترکیه در اردوی تیم ملی و در تهران به صورت سر زده نمونه‌گیری شده بود. داروی مورد استفاده توسط آنان نیز مشترک است و هر دو نفر محرک آنابولیک استروئید را تزریق کرده بودند. هر دو نفر نیز پس از صدور حکم، از انجام اعتراض برای گرفتن نمونه دوم خودداری کردند و تخلف خود را پذیرفتند.


 
نام امیر علی اکبری در فهرست متخلفان فیفا دیده می‌شود

 

امیر علی اکبری درباره ارتکاب خود به دوپینگ گفته است: «۲۳ است و اگر دو سال از بهترین دوران زندگی‌ام را هم از دست دهم باز افسرده نمی‌شوم. تا حقم را از این ورزش نگیریم دست نخواهم کشید. در ۲۵ سالگی باز هم می‌توانم مدال بگیرم. زمان اوج یک ورزشکار ۲۴ تا ۲۸ سالگی است. می‌خواهم همه این سختی‌‌ها را پشت سر بگذارم چون باید خیلی چیز‌ها را ثابت کنم».
 
دوپینگی‌های زیر ۲۰ سال
 
در گزارش فدراسیون جهانی کشتی (فیلا) اعلام شده که بابک دژبانی، عضو تیم ملی کشتی فرنگی جوانان ایران، نیز دو سال حق حضور در رقابت‌ها را ندارد. او که در مسابقات جوانان جهان در سال ۲۰۱۱ در بخارست شرکت کرده بود، به علت استفاده از ماده ممنوعه "نوران دروسترون" با این محرومیت مواجه شده است.  دژبانی در وزن ۱۲۰ کیلوگرم کشتی فرنگی جوانان جهان، عنوان نایب‌قهرمانی را به دست آورده بود.
 
نادر مشروطه مربی سازنده او و از کادر فنی تیم ملی جوانان در همین رقابت‌ها بود. او فدراسیون کشتی را در این ماجرا مقصر دانسته است. به گفته‌ی مشروطه، «شاگردم اهل دوپینگ نیست. چند سالی است که این کشتی‌گیر با من تمرین می‌کند و در این مدت هیچ چیزی از او ندیده‌ام و اصلا اهل این حرف‌ها نیست. همه از مصدومیت او اطلاع دارند و پزشکان فدراسیون تلاش زیادی کردند تا او را به مسابقات جهانی برسانند، حالا نمی‌دانم این مشکل به خاطر داروهای مصرفی بوده است؟ البته او داروهایی را مصرف کرده که پزشکان فدراسیون تجویز کرده‌اند».
 
اما فدراسیون کشتی ایران با رد هرگونه اهمال، در سایت رسمی خود آورده است: «نظارت جدی و مستمر در قضیه دوپینگ در تمامی تورنمنت‌های بین‌المللی در برنامه ما قرار دارد و در این میان بیشترین نفرات تیم‌های ایرانی در رشته کشتی بوده‌اند که همیشه نتایج تست آن‌ها منفی بوده است».
 
رئیس کمیته پزشکی این فدراسیون نیز می‌گوید، یکی از سیاست‌های فدراسیون اطلاع‌رسانی با برگزاری کلاس‌های آموزشی و در کنار آن بحث تغذیه و استفاده از مکمل‌های مجاز برای مدیریت وزن و بحث‌های دیگر است و به جرأت می‌توانم بگویم فدراسیون کشتی جزو معدود فدراسیون‌هایی بوده است که در این زمینه همیشه فعال است.


 
فهرست و میزان محرومیت‌ها


 
بابک قربانی، از کشتی‌گیران موفق شانزدهمین دوره‌ی بازی‌های آسیایی در گوانجو (چین)

به رغم اظهرات یادشده ایران حال ۵ کشتی‌گیر خود را در فهرست خاطیان فیلا می‌بیند. سنگین‌ترین محرومیت‌های این فهرست به چهار نفر اختصاص دارند. هارون دوغان از ترکیه و علیرضا غریبی با تاکید مجدد فدراسیون جهانی به صورت مادام العمر از حضور در تمام رویدادهای ورزشی محروم هستند. یوری استاروسین از تاجیکستان و خانم اولگا کیوسووا از روسیه نیز به صورت مادام العمر محروم شده‌اند.
 
از دیگر دوپینگی‌های ایرانی اعلام شده از سوی فدراسیون جهانی، نام میلاد خالدیان در رده سنی جوانان نیز به چشم می‌خورد. او تنها آزادکار در جمع کشتی‌گیران محروم ایرانی است. از خالدیان که در رده جوانان کشتی می‌گیرد نیز نمونه‌گیری خارج از مسابقه انجام شده و به دلیل استفاده از ماده "استانوزولول" دو سال از حضور در رقابت‌های ورزشی محروم شده است.
 
به گفته‌ی علی طاهری، رئیس کمیته پزشکی فدراسیون کشتی ایران، در این فدراسیون مقرر شده که از این پس برای ورزشکارانی که تخلف آنها در زمینه دوپینگ قطعی شود، مجازات‌های بیشتری علاوه بر مجازات‌های بین‌المللی در نظر گرفته شود.
 
بر اساس فهرست فیلا، روسیه ۸ کشتی‌گیر، ایران و ترکیه ۵ کشتی‌گیر، هندوستان ۴ کشتی‌گیر، و صربستان، ازبکستان، اکوادور هر کدام ۲ کشتی‌گیر محروم دارند. یک ورزشکار هم از ژاپن، انگلستان، لهستان، قرقیزستان، تاجیکستان و مصر متخلف اعلام شده‌اند. از کشورهایی که حرفه‌ای‌گری و علم‌گرایی در تمرینات بدنسازی‌شان در جهان ورزش مشهور است، نام هیچ کشتی‌گیری در این فهرست دیده نمی‌شود. از جمله این کشور‌ها می‌توان به کوبا، آمریکا، آلمان، چین و بلغارستان اشاره کرد.
 
مهدی رستم‌پور

mortimer - ایران - اصفهان
تازه کشتی یه رشته ی نازه کنار بقیه ی رشته ها...یعنی شما باورتون میشه که امسال چاپلوسایی مثل رضا زاده؛سلیمی؛داداشی،احسان حدادی و (که همگی مایه ی ننگ این کشورند).. با زور و بازوی طبیعی این وزنه ها رو بزنندو این مقام ها رو بیارند؟!!...اگر این طوره که خیـــــــلی از مرحله پرتید...
شنبه 23 مهر 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.