واگذاری احداث دو نیروگاه برق به سپاه پاسداران

واگذاری احداث دو نیروگاه برق به سپاه پاسداران

قراردادهای نفتی، گازی و تولید برق همچنان به بهانه واگذاری به بخش خصوصی، به سپاه پاسداران واگذار می‌شوند. بر اساس اصل ۴۴ قانون اساسی، دولت موظف است تا ۸۰ درصد از سهام بخش‌های دولتی را به بخش خصوصی واگذار کند.

خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) گزارش داد که ساخت دو نیروگاه برق به قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیای سپاه پاسداران واگذار خواهد شد. بر اساس این گزارش نیروگاه ۹۵۴ مگاواتی ارومیه و نیروگاه ۶۳۶ مگاواتی سبلان بدون انجام تشریفات مناقصه به این قرارگاه واگذار می‌شوند.
 
در فروردین ماه سال جاری (۱۳۹۰) نیز یک قرارداد گازی به ارزش حدود یک میلیارد دلار به قرارگاه خاتم‌الانبیا واگذار شد. این قرارداد در رابطه با توسعه‌ی دو میدان گازی هالگون و سفیدباغون بود و بی‌آنکه به مناقصه گذاشته شود به سپاه پاسداران واگذار شد.
 
این واگذاری‌ها بر اساس دستور وزیر نفت مبنی بر شرایط واگذاری قراردادهای نفتی و گازی به صورت ترک تشریفات مناقصه صورت می‌گیرد. بر این اساس اختیاراتی به شرکت‌های مختلف واگذار شده تا آ‌ن‌دسته از پیمانکارانی که دارای توانایی مالی مطلوبی هستند به صورت ترک تشریفات مناقصه در پروژه‌ها حضور پیدا کنند.
 
اردیبهشت ماه سال ۱۳۸۹ نیز مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس از امضای تفاهم‌نامه قرارداد فازهای ۲۲ تا ۲۴ پارس جنوبی با قرارگاه خاتم‌الانبیا خبر داد و گفت فازهای ۱۳ و ۱۴ نیز به کنسرسیومی متشکل از این قرارگاه و چند مجموعه داخلی واگذار خواهند شد.
 
حضور روزافزون در پروژه‌های اقتصادی

 
رستم قاسمی از فرماندهی قرارگاه خاتم‌الانبیا به وزارت نفت ایران منصوب شد

قرارگاه خاتم‌الانبیا در حال حاضر متصدی طرح توسعه فازهای ۱۵ و ۱۶ پارس جنوبی به ارزش دو میلیارد و ۹۷ میلیون دلار و ساخت خط لوله ۹۰۰ کیلومتری انتقال گاز عسلویه به ایرانشهر به ارزش یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار است.
پس از تشدید تحریم‌ها علیه ایران و خروج شرکت‌های نفتی توتال و رویال داچ شل ازپروژه‌های توسعه پارس جنوبی و عسلویه در سال ۲۰۱۰ میلادی، کار چندین فاز در این پروژه متوقف شد.
 
هم‌زمان رئیس اداره سیاسی سپاه پاسداران اعلام کرد که سپاه می‌تواند به راحتی جایگزین شرکت‌های خارجی در عسلویه شود. یدالله جوانی در پاسخ به انتقاد از فعالیت‌های سیاسی و اقتصادی سپاه، از اقتضای شرایط یاد کرده و وظیفه این نهاد را مقابله با هر نوع تهدید اعم از فرهنگی، سیاسی یا اقتصادی دانسته بود.
 
سپاه پاسداران، پیش از این نیز در برخی پروژه‌های بزرگ نفتی وارد شده بود. قرارگاه خاتم‌الانبیا در اسفندماه سال ۱۳۸۸ تفاهم نامه‌ای به ارزش تقریبی ۸۵۰ میلیون دلار با شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی برای ساخت سه رشته خط لوله انتقال امضا کرد.
 
اواخر فروردین ماه ۱۳۸۹ هم وزارت نفت اعلام کرد که در صورت عدم اجرای تفاهم‌نامه گازی ایران و ترکیه برای سرمایه‌گذاری در پارس جنوبی، توسعه‌ی سه فاز پارس جنوبی به ارزش تقریبی هفت میلیارد دلار به این قرارگاه واگذار خواهد شد.
 
به عقیده بسیاری از کارشناسان، از تیرماه سال جاری که رستم قاسمی، فرمانده قرارگاه خاتم‌الانبیا، با رای بالای نمایندگان مجلس بر مسند وزارت نفت نشست، تسلط سپاه بر شاهرگ اقتصادی ایران یعنی حوزه نفت و گاز تکمیل شد.

sourena.de - آلمان - اشتوتگارت
فاتحه.
جمعه 22 مهر 1390

کیارش 88 - کانادا - تورنتو
مبارک باشه یکی دیگه از ارکان قدرت و ثروت مملکت رو دادن به سپاه در واقع کل مملکت مال ایت الله خامنه ای هست که سپاه فقط بدستور اقای خامنه ای میچرخه واطاعت بدون چون وچرا انجام میده از قبل که تموم شرکت های پول ساز مخابرات نفت و حالا هم وزارت نیرو
شنبه 23 مهر 1390

gol andam - سویس - زوریخ
جالبه کم می چاپییدن پاداش هم می گیرن...
شنبه 23 مهر 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.