آمریکا از تماس مستقیم با ایران خبر داد

آمریکا از تماس مستقیم با ایران خبر داد

باراک اوباما گفت که دولت ایران را مسوول می داند

وزارت امور خارجه آمریکا تایید کرده که دولت باراک اوباما درباره اتهام طرح ترور سفیر عربستان در واشنگتن توسط ایران، به طور مستقیم با مقام های جمهوری اسلامی تماس برقرار کرده است.

دولت ایران این اتهام را که نیروی قدس سپاه پاسداران قصد داشته است که عادل الجبیر، سفیر عربستان سعودی در واشنگتن را در یک بمبگذاری ترور کند، قویا رد و آنرا یک "بازی کودکانه" توصیف می کند.

 ویکتوریا نولاند، سخنگوی وزارت امور خارجه ایالات متحده، پنجشنبه (۱۳ اکتبر/۲۱ مهر) به خبرنگاران گفت: "ما با ایران تماس مستقیم داشته ایم. من جزئیات بیشتری در این باره به شما نخواهم داد اما فقط بگویم که ما درباره این مساله با ایران تماس مستقیم داشته ایم."

این سخنان در حالی بیان شد که باراک اوباما، رئیس جمهوری ایالات متحده، اعلام کرده که مقام های ایران را مسوول این ماجرا می داند و از احتمال در نظر گرفتن تحریم های شدیدتری علیه تهران خبر داده است.

وزارت خزانه داری آمریکا روز چهارشنبه شرکت هواپیمایی ماهان ایر را به اتهام همکاری با نیروی قدس سپاه پاسداران تحریم کرد.

شبکه سی بی اس آمریکا به نقل از مقام های این کشور که خواسته اند ناشناس باقی بمانند گزارش می دهد که سوزان رایس، سفیر ایالات متحده در سازمان ملل متحد، با دیپلمات های ایرانی در نیویورک دیدار کرده است.

مقام های ایرانی هنوز به این گزارش واکنش نشان نداده اند.

هشدار باراک اوباما


منصور ارباب سیر به ارتباط با نیروی قدس سپاه متهم و دستگیر شده است


رئیس جمهوری آمریکا پنجشنبه در مورد صحت ادعای دخالت ایران در توطئه ترور سفیر عربستان سعودی در واشنگتن ابراز اطمینان کرد.

باراک اوباما وعده داد که تحریم‌های شدیدتری برای انزوای هر چه بیشتر مقام‌های ایرانی اعمال کند.

او که در یک کنفرانس خبری صحبت می‌کرد گفت که هیچ گزینه‌ای را در برخورد با ایران کنار نخواهد گذاشت.

باراک اوباما گفت: "ما بر این باوریم که حتی اگر در بالاترین سطوح از جزئیات عملیاتی آگاه نبودند، باز هم هر شخصی که در دولت ایران به چنین فعالیت هایی دست می زند باید پاسخگو باشد."

دیوید کوهن، از مقام های ارشد وزارت خزانه داری ایالات متحده، گفته است که دولت باراک اوباما برای افزایش فشار اقتصادی بر ایران تمام گزینه ها از جمله تحریم بین المللی بانک مرکزی این کشور را مد نظر دارد.

واکنش رهبر ایران

اظهارات رئیس جمهور آمریکا، ساعاتی پس از آن عنوان شد که آیت الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران در تازه ترین سخنان خود گفت پروژه های تکراری آمریکایی ها علیه ایران شکست خواهد خورد.

آیت الله علی خامنه ای عصر روز پنجشنبه در جریان یک مراسم نظامی با انتقاد از سیاست‌های آمریکا علیه ایران گفت: "تکرار شیوه‌های ابلهانه و بی‌خاصیت سیاستگذاران درمانده و پریشان غربی برای ایران هراسی، باز هم نتیجه نخواهد داشت و بار دیگر طعم تلخ شکست را خواهند چشید".


مقام های ارشد ایران این اتهامات را به شدت رد کرده اند


وی افزوده "رژیم مستکبر آمریکا گرفتار مشکلات و باتلاق‌هایی شده که نتیجه سیاست‌ها و عملکرد غلط این رژیم است".

به نظر می‌رسد که این سخنان واکنشی به اتهامات جدید واشنگتن علیه ایران باشد که طی آن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی متهم به طراحی ترور سفیر عربستان در واشنگتن شده است.

اظهارات سعود الفیصل

سعود الفیصل، وزیر خارجه عربستان سعودی هم که برای شرکت در یک کنفرانس ادیان در اتریش به سر می برد نسبت به اتهام وارده به ایران واکنش رسمی نشان داده و گفته ریاض در حال بررسی چگونگی پاسخ به اقدام ایران است. به گفته وزیر خارجه عربستان سعودی، تهران باید پاسخگوی این حرکت باشد.

وزیر امور خارجه عربستان سعودی، دولت ایران را متهم کرد که برای تسلیم مخالفان سیاسی خود به استفاده از خشونت متوسل شده است.

وی این سخنان را در جریان شرکت در مراسم افتتاح مرکز گفت‌و‌گوی ادیان در وین پایتخت اتریش به خبرنگاران گفته است.

این اظهارات دو روز پس از آن مطرح می‌شود که وزارت دادگستری آمریکا از بازداشت منصور ارباب سیر یک شهروند آمریکایی ایرانی تبار خبر داد که به ظن توطئه برای ترور سفیر عربستان سعودی در آمریکا متهم شده است.

سعود الفیصل همچنین گفت که هر اقدامی که مقام‌های ایرانی علیه عربستان سعودی صورت دهند با پاسخ سنجیده این کشور روبرو خواهد شد.

پس از اعلام خنثی شدن این توطئه از سوی ایران، رهبران آمریکا و عربستان سعودی در یک تماس تلفنی بر واکنش قوی و واحد برای پاسخگو کردن طراحان این توطئه تاکید کردند.

gol andam - سویس - زوریخ
شما که دروغگویی رسم و ائین دیرینه اتونه بازم بزنید زیرش...ماه پشت ابر نمی مونه ..گیرم این دروغه باقیش چی..
جمعه 22 مهر 1390

Dara va sara - استرالیا - پرت
کاری به این خبر ندارم. فقط عکس مقامهای ارشد ایران را نگاه کنید !!!!!!!!!!.....واقعا ما عقل نداریم.
شنبه 23 مهر 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.