استقبال حامیان دولت ایران از استعفای علی مطهری

استقبال حامیان دولت ایران از استعفای علی مطهری

علی مطهری می گوید استعفایش جدی است و طرح سوال از محمود احمدی نژاد باید اعلام وصول شود

به دنبال استعفای علی مطهری، نماینده تهران در مجلس ایران، در اعتراض به اعلام وصول نشدن طرح سوال از محمود احمدی نژاد توسط هیأت رئیسه مجلس، برخی تشکل های حامی دولت از این اقدام استقبال کرده اند.

آقای مطهری پیش تر هشدار داده بود که اگر طرح سوال از محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران، بر اثر فشارهای سیاسی مسکوت بماند و او "امکان استیفای حقوق موکلان خود را" نداشته باشد، از نمایندگی مجلس کناره گیری خواهد کرد.

مطالب مرتبطعلی مطهری از نمایندگی مجلس ایران استعفا دادعلی مطهری: جبهه پایداری ابزار دست احمدی‌نژاد و مشایی استهشدار مطهری در مورد فشار بر نمایندگان سوال کننده از احمدی نژادلینک‌های مرتبط
موضوعات مرتبطسیاست ایران اکنون اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه‌های کشور، بسیج دانشجویی دانشگاه‌های تهران‌، و اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان از استعفای آقای مطهری استقبال کرده و خواهان موافقت نمایندگان مجلس با آن شده‌اند.

علی جمشیدی دبیر تشکیلات اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه‌های کشور به خبرگزاری فارس گفته است: "نمایندگان مجلس سریعا درخواست استعفای علی مطهری را بپذیرند."

او با بیان اینکه جریان دانشجویی از استعفای آقای مطهری استقبال می کند افزوده است: "عملکرد مطهری در یکی دو سال اخیر نشانگر آن است که متأسفانه وی از افرادی بود که در جریان حوادث پس از انتخابات نتوانست کارنامه قابل توجیهی از خود برجا بگذارد و پس از آن نیز با تبدیل مسائل فرعی به اصلی و وارد کردن حاشیه به متن امور، ثابت کرد که از بصیرت کافی برای حضور در قامت نمایندگی مردم برخوردار نیست."

آقای جمشیدی که از علی مطهری به عنوان یک "نو اصلاح‌طلب" نام برده گفته است که "جریان دانشجویی" از استعفای وی استقبال نموده و خواهان آن است که دیگر نمایندگان مجلس نیز درخواست استعفای او را قبول کرده و "حداقل یکی از افراد حاشیه‌ساز مجلس را از متن خانه ملت خارج سازند."

محمدرضا کاشفی، عضو شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی دانشگاه‌های تهران‌ نیز در گفت‌و‌گو با خبرگزاری فارس، در خصوص نامه استعفای علی مطهری از نمایندگی مجلس گفت: "علی مطهری با عملکرد غیرارزشی و خوراک‌سازی‌های متعدد خود برای رسانه‌های ضدانقلاب در طول دوران نمایندگیش، این فرصت را برای مجلس شورای اسلامی ایجاد کرده که با استفای وی موافقت کند."

آقای کاشفی گفته است: "به نظر می‌رسد مطهری با نوشتن نامه استعفای خود فرار به جلو می‌کند چون اطمینان دارد که مردم حوزه انتخابیه‌اش در دوره‌ بعدی مجلس به وی رأی نخواهند داد."


سید علی موسوی دبیر تشکیلات اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان نیز در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس با اعلام اینکه مطهری باید زودتر از این‌ها استعفا می داد و از مجلس هشتم می‌رفت، گفت: "عملکرد مطهری با معیارهای اصولگرایی که توسط جامعتین معرفی شده بود متفاوت است."

سید علی موسوی گفت: "ضمن اینکه از این استعفا استقبال می‌کنیم به نظر می‌رسد این کار یک اقدام تبلیغاتی در آستانه انتخابات مجلس نهم است."

"استعفایم جدی است"


آقای مطهری در پاسخ به گروهی از منتقدانش که استعفای او را نمایشی و برای اعمال فشار علیه دولت توصیف کرده‌اند، گفته است که این استعفا جدی است و او عقیده دارد که آئین نامه مجلس باید رعایت شود.

در واکنش به اعلام استعفای آقای مطهری و در حالی که تقی رهبر رئیس کمیته داوری فراکسیون اصولگرایان در مجلس ایران، پذیرش استعفای وی توسط مجلس را بعید دانسته بود، علاء الدین بروجردی رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نیز ظهر پنج شنبه ۲۱ مهر در جمع خبرنگاران گفت: "در قانون پذیرش استعفای نمایندگان مجلس نیازمند رای نمایندگان است."

آقای بروجردی با تاکید بر اینکه یک نماینده به تنهایی نمی‌تواند استعفا بدهد، گفت: "یک نماینده می‌تواند پیشنهاد استعفا را مطرح کند ولی رای نمایندگان است که سرنوشت این استعفا را روشن می‌کند."

آقای مطهری که از منتقدان سرسخت دولت آقای احمدی نژاد در میان چهره های جناح اصولگرا است، از سال گذشته به دنبال احضار محمود احمدی نژاد به مجلس برای پاسخگویی به مواردی بوده که آنها را نشانه "نقض قانون" می‌داند.

طبق اصل ۸۸ قانون اساسی ایران، در صورتی که حداقل‏ یک‏ چهارم‏ نمایندگان‏ از رئیس‏ جمهور درباره‏ نحوه انجام وظایفش سوال‏ کنند، او موظف‏ است‏ طی حداکثر یک ماه در مجلس‏ حاضر شود و به‏ سوال‏ نمایندگان جواب‏ دهد.

طرح سوال از آقای احمدی نژاد اوایل تیرماه امسال با امضای ۱۰۰ نماینده به هیأت رئیسه مجلس تحویل داده شد و بر اساس آئین نامه داخلی مجلس می بایست "در اسرع وقت" به کمیسیون فرستاده و پس از چند هفته در صحن مجلس مطرح شود.

این طرح در زمانی تهیه شد که اختلافات بر سر ابقای وزیر اطلاعات در اوج بود و رئیس جمهوری ایران به مقاومت در برابر دستور رهبری متهم شده بود.

منابع خبری ایران می گویند که ۱۴ تن از امضاء کنندگان طرح سوال از آقای احمدی نژاد امضاهای خود را پس گرفته اند، اما امضاهای باقی مانده برای پیگیری این طرح در مجلس کافی است.

در این حال محمد دهقان، عضو هیأت رئیسه مجلس ایران گفته است که آقای مطهری در صورتی که سوال از رئیس جمهور هفته آینده در صحن مجلس مطرح شود، استعفای خود را پس خواهد گرفت.

h.k - دانمارک - اودا
درودبرمطهری نماینده واقعی موکلینش میباشد.هرچندکه اینمجلس پسیزی ارزش ندرد.اماعملکردمطهری بسیارمهم است.
جمعه 22 مهر 1390

sia_sefid - ایران - تهران
من یه بار رای دادم .. اونم .. خوردم .. دیگه فیلم ها رو تموم کنید !! . ما همش رو بلدیم .. آدم تو شماها پیدا نمیشه چه برسه به نماینده .. تو موقعی که مردم رو داشتن تو خیابونا میکشتن استعفا ندادی .. حالا داری واسه عدم طرح سوال از این میمون استعفا میدی!! گم شو پیش بابات
شنبه 23 مهر 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.