اوباما: ایران باید درقبال طرح ترور سفیر عربستان پاسخگو باشد

اوباما:

ایران باید درقبال طرح ترور سفیر عربستان پاسخگو باشد

دو روز پس از آن که مقامات آمریکا ایران را به دست داشتن در توطئه ترور سفیر عربستان در واشینگتن متهم کردند، باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا، روز پنجشنبه گفته است که مقام‌های ایران می‌بایست در قبال این توطئه پاسخگو باشند.
 
باراک اوباما که در یک کنفرانس خبری به همراه همتای کره جنوبی خود صحبت می‌کرد، گفت:«ما باور داریم حتی اگر مقامات بلندپایه (ایران) از جزییات عملیات آگاه نبوده‌اند، ایران می‌بایست در قبال این که کسانی در این حکومت  درگیر چنین طرحی بوده‌اند، پاسخگو باشد.»
 
وی اضافه کرده است: «مساله مهم برای ایران این است که به جامعه بین‌المللی پاسخ دهد چرا کسانی در حکومتشان، درگیر چنین فعالیت‌هایی هستند.»
 
باراک اوباما با این حال تصریح کرد، نحوه ارائه مدارک و اسناد مربوط به این طرح توطئه برعهده اریک هولدر، دادستان کل ایالات متحده است.
   
 مقام‌های قضایی و امنیتی آمریکا روز سه‌شنبه دو ایرانی را  به نام‌های منصور ارباب سیار، تبعه ایرانی- آمریکایی و غلام شکوری، عضو نیروی قدس سپاه پاسداران، متهم کردند که  قصد داشته‌اند تا طرح ترور عادل الجبیر، سفیر عربستان در واشینگتن، و انفجار در سفارتخانه های اسرائیل و عربستان را به مرحله اجرا در آورند.
 
این در حالی است که مقامات ایران به شدت هرگونه دخالت دراین طرح توطئه را رد می کنند و آن را «سناریویی ساختگی»  برای انحراف افکار عمومی می‌دانند.
 
با این حال، رییس جمهوری آمریکا در باره مدارک و شواهد موجود درباره دخالت ایران در این توطئه ابراز اطمینان کرد.
 
باراک اوباما گفت: «ما  همچنین می‌دانیم که او (منصور ارباب سیار) به طور مستقیم ارتباط داشته است، از سوی  افرادی در حکومت ایران به وی پول پرداخت شده و هدایت شده است. همه این مدارک الان وجود دارند و همگان می توانند آنها را ببینند. ما تا زمانی که به طور دقیق چگونگی به کارگیری از همه مدارک در دادخواست پرونده را ندانیم، آن را مطرح نمی‌کنیم.»
 
رییس جمهوری آمریکا می‌گوید، این طرح توطئه بخشی «از الگوی رفتاری خطرناک و بی‌پروای حکومت ایران است.»
 
باراک اوباما تاکید کرد،که هیچ گزینه‌ای را در برخورد با ایران از روی میز کنار نخواهد گذاشت.
 
رییس جمهوری آمریکا همچنین تصریح کرد است که واشینگتن تلاش خواهد کرد با بسیج جهانیان ایران را بیشتر منزوی کرده و شدید ترین تحریم ها را علیه جمهوری اسلامی اعمال کند.
 
در همین زمینه، دیوید کوهن، معاون وزیر خزانه داری آمریکا روز پنجشنبه گفته است که بررسی تحریم‌های بیشتر ایران از جمله تحریم بانک مرکزی در دستور کار قرار گرفته و در حال بررسی است.
 
این مقام وزارت خزانه داری می‌گوید  با تحریم‌های جدید، امور تجاری ایران به سمت انزوای بیشتری خواهد رفت.
 
وزارت خزانه داری آمریکا همچنین روز چهارشنبه  شرکت هواپیمایی ماهان ایر را به دلیل همکاری نزدیک با نیروی قدس سپاه پاسداران و انتقال  نیرو و تسلیحات به کشورهایی مانند سوریه و لبنان تحریم کرد.
 
باراک اوباما همچنین روز چهارشنبه در تماس تلفنی با ملک عبدالله، پادشاه عربستان، با وی درباره «طرح ایران» برای ترور سفیر عربستان در واشینگتن گفت و گو کرد.
 
بر اساس بیانیه کاخ سفید، رهبران دو کشور تاکید کردند که «باید پاسخ قاطع و یکپارچه بین‌المللی به کسانی داده شود که مسئول چنین اقدام‌هایی هستند.»

ایران بانو - ایران - تهران
گور بابای جمهوری اس ..ی و تمامی سردمدارانش ..اما از همه اینها گذشته امریکا هم خبری ندارند مردمشون را سرگرم کنند این که یک بهانه اوردند که سی ان ان و ا بی سی و بقیه خبر داشته باشند از شب تا صبح دروغ تحویل مردمشون بدهند ..مردم مک دونالد خور امریکا هم که دیگه گوششان از این حرفها پرشده ..چقدر بده که کمپانیهای خبر پراکنی خبر ندارند ..یک روز مرگ مایکل جکسون یک روز مرگ لیز تیلور یک روز برج دوقلو یک روز مرگ بن لادن ..اگه راست میگید و با جمهوری اسلامی دستتون تو یک کاسه نیست خبر سقوط جمهوری اس..ی را هم پخش کنید ..ازسال 88که تظاهرات مردم ایران شروع شد و تمام خبرگزاری همه خبرشون در باره ایران و مردم ایران بود و تو جه دنیا به ان جلب شده بود مایکل جکسون بیچاره را با زد و بند با دکترشون به ان دنیا فرستادند تا نظر مردم دنیا به مرگ مایکل جکسون جلب بشه ..جمع کنید این بنگاه های دروغ پراکنی را دیگه مردم خود امریکا هم فهمیدند این کارتل بازی و تراست بازی شماها را .
جمعه 22 مهر 1390

بی خیال - ایران - کرمان
«ما باور داریم حتی اگر مقامات بلندپایه (ایران) از جزییات عملیات آگاه نبوده‌اند» این آمریکایی ها هم دلشون می خواد حکومت سید علی هنوز برقرار بمونه تا مال مردم ایران رو بیشتر غارت کنند. همه حکومت های استعماری در طول تاریخ تلاش کرده اند تا با سرکار آوردن تعدادی خائن به ملت و حمایت از اونها به اهداف اقتصادی خودشون برسند. فرداهم چند هزار ملیارد تومان از ایران غرامت میگیرند و بعد هم یک پیام و یا یک نامه دیگه به خامنه ای میده که بیا باهم دوست باشیم
جمعه 22 مهر 1390

rfb1367 - ایران - تهران
برو بابا مرتیکه مافافیایی چرت و پرت میگی تو هم چه سناریو احمقانه ای این ایران هراسی ها دیگه بی مزه شده یه طرح جدید راه اندازی کنین از این ال سعود کثیف تر و مزخرف تر هیجا پیدا نمیشه عامل تمام ترور ها و قتل های پاکستان و عراق و یمن همین عربستان خونخوار نجسه تف توی ذات وهابی کثیف
جمعه 22 مهر 1390

oghab - فنلاند - هلسینکی
طبق نظر خواهیها و بررسی درمطبوعات و یوتیوب . بازهم یک افتضاح سیاسی دیگر برای امریکا و السوسمار بوجود امده
جمعه 22 مهر 1390

sia_sefid - ایران - تهران
اینا اگه ایرانی ها رو میشناختن هیچوقت از سوراخ عرب ها به ایران ضربه نمیزدند . الان کسایی که دشمن نظامن .. چه کسایی که عاشق نظامن .. با صعودی ها مشکل فاحش دارن .. اگه میگفتن ترور سفیر افغانستان بیشتر سود میتونستن ببرن !!
جمعه 22 مهر 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.