توافق اوباما و ملک عبدالله برای پاسخ قاطع به توطئه ایران

توافق اوباما و ملک عبدالله برای پاسخ قاطع به توطئه ایران

ملک عبدالله (راست) پادشاه عربستان و باراک اوباما، رییس جمهور آمریکا.


باراک اوباما، رییس جمهور آمریکا، روز چهارشنبه در تماس تلفنی با ملک عبدالله، پادشاه عربستان، درباره «طرح ایران» برای ترور سفیر عربستان در واشینگتن با وی گفت و گو کرد. همزمان گزارش شده است در صورت اثبات نقض معاهده حفاظت از دیپلمات ها از سوی ایران، موضوع می تواند به دادگاه بین المللی ارجاع شود.
 
در بیانیه ای که کاخ سفید منتشر کرده است، گفته شده که «باراک اوباما و ملک عبدالله امروز (چهارشنبه) درباره خنثی سازی موفقیت آمیز توطئه برنامه ریزی شده از سوی ایران برای قتل سفیر عربستان در واشینگتن با یکدیگر گفت و گو کردند.»
 
این بیانیه می افزاید: «رییس جمهور (آمریکا) و پادشاه عربستان توافق داشتند که این توطئه، نقض آشکار هنجارها، قواعد و مقررات بین المللی است.»
 
بر اساس این بیانیه، رهبران دو کشور تاکید کرده اند که «باید پاسخ قاطع و یکپارچه بین المللی به کسانی داده شود که مسئول چنین اقدام هایی هستند.»
 
آمریکا پیشتر از جامعه جهانی خواسته بود تا اقدام هماهنگی را علیه ایران صورت دهند و هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه این کشور، توطئه نیروی قدس سپاه پاسداران برای کشتن سفیر عربستان را «اقدامی خطرناک» توصیف کرده است.
 
مقام های قضایی و امنیتی آمریکا روز سه شنبه اعلام کردند که دو ایرانی به نام های منصور ارباب سیار، تبعه ایرانی- آمریکایی و غلام شکوری، عضو نیروی قدس سپاه پاسداران، قصد داشتند تا طرح ترور عادل الجبیر، سفیر عربستان در واشینگتن، و انفجار در سفارتخانه های اسرائیل و عربستان را به مرحله اجرا در آورند.
 
آمریکا می گوید که غلام شکوری هم اکنون متواری است و به احتمال زیاد در ایران به سر می برد.
 
مقام های ایرانی به شدت این اتهام ها را رد کرده و آن را اقدام آمریکا برای انحراف افکار عمومی از مسائل داخلی این کشور عنوان کرده اند.
 
«در برابر فشار ایران تسلیم نمی شویم»
 
در همین حال، سعود الفیصل، وزیر امور خارجه عربستان، در نخستین واکنش یک مقام بلندپایه این کشور به «طرح ایران» برای ترور سفیر عربستان در آمریکا گفته است که ایران باید پاسخگوی اقدام خود باشد.
 
آقای سعودالفیصل روز پنجشنبه افزود: «ما در برابر فشار ایران تسلیم نخواهیم شد و از آنها به خاطر اقدام علیه ما حساب خواهیم کشید.»
 
وی که در وین به سر می برد، گفته است: «هر اقدامی که آنها (ایرانی ها) علیه ما صورت دهند با پاسخ عربستان سعودی روبرو خواهد شد.»
 
این مقام عربستان با بیان اینکه «این نخستین بار نیست که ایران به دست داشتن در چنین اقداماتی متهم می شود»، تلاش تهران برای دخالت در امور کشورهای عربی را محکوم کرد.
 
سعودالفیصل در پاسخ به پرسش خبرنگاران که پاسخ عربستان به اقدام ایران به طور مشخص چیست، گفت که «باید منتظر ماند و دید».
 
گزینه های آمریکا در قبال ایران
 
در همین حال، خبرگزاری رویترز با انتشار گزارشی که در آن با چند کارشناس گفت و گو شده، گفته است که توطئه قتل سفیر عربستان می تواند نقض معاهده سازمان ملل برای حفاظت از دیپلمات های خارجی باشد و موضوع برای اقدام به دادگاه بین المللی ارجاع شود.
 
رویترز می نویسد: معاهده سازمان ملل درباره جلوگیری از اقدام علیه افرادی که در سطح بین المللی مصونیت دیپلماتیک دارند در سال ۱۹۷۸ از سوی ایران امضا شده است. در صورتی که نقش غلام شکوری در این توطئه ثابت شود، ایران باید وی را در دادگاه های محلی محاکمه کرده و یا برای محاکمه به کشور سومی که آمریکا یا عربستان خواهد بود مسترد کند.
 
بر اساس این گزارش، با توجه به انکار ایران مبنی بر دست داشتن در این توطئه، احتمال ضعیفی وجود دارد تا شکوری استرداد شود.
 
دیوید کی، مدیر دانشکده حقوق بین الملل دانشگاه لس آنجلس، می گوید: «این از مواردی است که ابهام زیادی در آن وجود دارد. روشن است که این دست از مردم (دیپلمات ها) و مقامات از هر گونه اقدامی مصون هستند.»
 
عادل الجبیر در اوایل سال ۲۰۰۷ به سمت سفیر عربستان در آمریکا منصوب شد. گفته می شود که وی از افراد بسیار نزدیک به ملک عبدالله، پادشاه عربستان، است.
 
هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا، روز چهارشنبه با اشاره به امضای معاهده سازمان ملل برای حفاظت از دیپلمات ها از سوی ایران گفت: «این دست اقدامات بی ملاحظه، مقررات و نظام بین المللی را زیر سوال می برد. ایران باید درباره اقدام های خود حساب پس بدهد.»
 
رویترز می نویسد در صورتی که ایران به طور رسمی این موضوع را رد کند آمریکا دو گزینه پیش رو خواهد داشت. نخست اینکه موضوع را به شورای امنیت سازمان ملل ارجاع دهد که این گزینه پیشتر در مورد لیبی رخ داد، پس از اینکه طرابلس از استرداد دو متهم انفجار هواپیمای پان آمریکن در اسکاتلند خودداری کرد.
 
دیوید کی می گوید: آمریکا یا عربستان می توانند موضوع را به سازمان ملل ارجاع دهند و استدلال کنند که اقدام (ایران) نقض آشکار قوانین بین المللی است.
 
بر اساس گزینه دوم، در صورتی که بر سر معاهده سازمان ملل مبنی بر حفاظت از دیپلمات ها اختلاف نظر وجود داشته باشد، یکی از طرفین موضوع را برای داوری و حکیمت به دادگاه بین المللی در لاهه هلند ارجاع دهد.
 
شان مورفی، استاد دانشکده حقوق دانشگاه جرج تاون، در این زمینه می گوید: «اساسا از دادگاه خواسته می شود تا تفسیر کند آیا این معاهده نقض شده است یا خیر.»
 
در مورد پرونده لاکربی که به قطع رابطه آمریکا و لیبی انجامید، پس از بحث و جدل های مفصل حقوقی سرانجام رژیم قذافی دو متهم لیبیایی را به دادگاهی در اسکاتلند تحویل داد.
 
به گزارش رویترز، احتمال دارد که آمریکا از پلیس بین الملل بخواهد تا حکم بازداشت غلام شکوری را در سطح بین المللی صادر کند که به این ترتیب سفر وی به خارج با دشواری روبرو خواهد شد.
 
اقدام قضایی علیه منصور ارباب سیار در دادگاه ایالتی نیویورک ادامه خواهد یافت و قرار است که وی روز ۲۵ اکتبر در دادگاه بدوی حاضر شود.

cisco_mha - ایران - تهران
مرگ بر عربستان وهابی که هر جنایتی میشود زیر سر این وهابیت ملعون است همان گرگ صفتانی که میگویند با کشتن 7 شیعه به بهشت میروی و تروریست ترین حکومت خودشان هستند و گردن محکومین را با شمشیر میزنند و زنانشان حق رای وحتی رانندگی ندارند. این عربستان و حکومت ملعونش تا مرفق دستش به خون شیعیان علی آغشته است از پاکستان و کشمیر گرفته تا عراق ومصر و بحرین و یمن و ... اما چون در حال حاضر هیچ آبرویی ندارند و همه میداننذ این حکومت وهابی ملعون در همه جا برای کشتن شیعیان اقدام میکند به دنبال منحرف کردن افکار جهان هستند و کور خواندند. یادم هست ملک عبدا.. که خودرا ولی مسلمانان و خادم حرمین میداند چطور لیوان مشروب را با جورج بوش پسر سرمیکشید . نابود باد وهابیت و حکومت سلفی عربستان و شاهزادگان شکمباره و ملعونشان. اگر این ترور درست باشد که عقلا به نظر یک درست نیست حیف که ترور نشد و به درک نرفت حیف و هزاران حیف که این ملعون نمرد
پنج‌شنبه 21 مهر 1390

morid - ایران - بوشهر
ملک عبدلله تنها ترین دیکتاتور قابل ملاحظه خاور میانه و تنها دلخوشی امریکاییان.اگر همین دیکتاتور چند وقت دیگه مورد خشم مردم این کشور قرار گیرد بلا فاصله امریکاییها میگویند ما نبودیم که ازاین اقا حمایت میکردیم.بهر حال این سناریو من دراوردی اوباما_فهد بزودی تمام میشود وبوجود اورندگان این رمان تخیلی- پلیسی همچون سالهای گذشته رسوای خاص وعام میشوند.
پنج‌شنبه 21 مهر 1390

iranesabz - هلند - امستردام
توطئه دولتهای امریکا اسراییل و عربستان و سازمان تروریستی رجوی بر علیه ملت ایران محکوم است. این سناریو انقدر کودکانه است که فقط مشتی نادان انرا باور میکنند.
پنج‌شنبه 21 مهر 1390

adsi - چین - شانگهای
واقعا مسخرس چقدر حرف مفت میزنن این عرب سوسمار خور با اون سیاه یانکی بیشعور!!! این فبلما دیگه قدیمی شده. چرا اینهمه عملیات تروریستی تو ایران اتفاق میفته کسی پیگیری نمیکنه حالا یه احمق اصلا معوم نیست هویتش چیه یا اصلا نقشه کی بوده بدون اثبات جرم همه دم از نقض حقوق دیپلماتیک و عملیات تروریستی و این غلطا میزنن. این مردم احمق هم هر سال کلی پول به جیب همون عربهای سوسمار خور سرازیر میکنن.
پنج‌شنبه 21 مهر 1390

YAS ABI - بژ - بزسل
بو دار است موضوع بو دار است توی این گیروبیری ترور یک بچه سعودی اونم تو امریکا اونم توسط دو ایرانی چهار غلط بزرگ تو این قضیه هست. پس کاملا بو دار است . باید دید هدف چیست. اولا ایران سالهاست ترور سیاسی نکرده ثانیا اون جوون مالی نبوده و بعد هم توامریکا چنین کاری نمیشه وحتی اگه همشم درست باشه ایرونی ذو برای اینکار نمیزارند.
پنج‌شنبه 21 مهر 1390

bidad - امریکا - اتلانتا
همتون برید خفه شید, مفتخورها. بعد از سی سال تازه میگن که لیلی دختر بود یا پسر! خود احمقتون هم میدونید که با اومدن خمینی به ایران(با کمک مالی خود خرتون) استارت ترور و غارتگری شروع شد, یه عمر هست که مرم ایران میکشن حالاشما هم بکشید.
جمعه 22 مهر 1390

amoo uk - انگلیس - لیدز
بابا این اخوندها دنباله بدبختی و ابروریزین .هیچ جا قبولشون ندارن چهار مفلوک بیسواد میفرستن برای فرهنگ سازی و بدبختی مردم
جمعه 22 مهر 1390

romano - ایران - تهران
زوزه گرگان را میشنوم دقیقا تا سال 57 همینطور بود نه به هیچ گروه دانشجویی کمونیست چپ راست بالا پایین واکنش توسط رسانه‌های خارجی داده نمی‌شد اما در 57 همه دوربینها ریختن جلوی تظاهرات هر کار مردم ایران یا هر عمل دولت ایران بزرگنمایی و مورد توجه و تنبیه و ... واقع می‌شد قضیه الانه خود عربستان خوب می‌دونه موضوع اینقدر هم مهم نیست که کل سود مالی طرف ایرانی رو از دست بده (اصلا عربستان و سفیرش محلی از اعراب نیستن که امریکا با عربستان هماهنگ کنه) ولی اینها همه از قبل باهم تبانی شده یاد صدام بخیر یاد القاعده بخیر به محض اینکه آمریکا سیگنال رو فرستاد عربستان در هر دو مورد تبانی کرد حالا نوبت ملا علیه. آخ گرگها تو شب تنهایی الاغی دیکتاتورهای مد افتاده و تاریخ گذشته گازی به کفل آقا الاغه می‌زنن که بدبخت از زور درد زبون آدم رو به ثانیه یاد مِیگیره ولی دیگه خیلی دیره وقتشه وقت گذشتن وقتشه.
جمعه 22 مهر 1390

masooleh - ایران - تهران
آمریکادروغ میگویید.مدرک بمب ندارد باید نشون به جهان درباره بمب ایران؟
جمعه 22 مهر 1390

لقمان - ایران - تهران
پناه میبریم به خداازدست شیطان رجیم.ملک عبدالله شیطانیست که درلباس یک مرد عرب.حلول کرده وان یکی نماینده دولت شیطان است.خداراشکر که دشمنان احمق ما هیچ غلطی نمیتوانند بکنند
جمعه 22 مهر 1390

marius111 - رومانی - بو خارست
باز اوباما می خواد اسلحه بفروشه
جمعه 22 مهر 1390

sia_sefid - ایران - تهران
با اینکه این یه دروغ بزرگه و همه میدونن اما با وجود گاو هایی چون احمدی نژاد و سگ هایی مثه خامنه ای .. اوضاع بهتر از جنگ حاصل نخواهد شد . امیدوارم کار به اونجا نرسه
جمعه 22 مهر 1390

oghab - فنلاند - هلسینکی
امریکا با اون قدرتش پشم و پیلش ریخته . توکه یک سوسمار خوار بیشتر نیستی.
جمعه 22 مهر 1390

tehran_london - انگلستان - لندن
نژاد ایرانی برترین نژاد خاورمیانه است و اگر یه سری مسایل بوجو نمیومد الان ایران یکی از ابرقدرتهای دنیا بود چه از لحاظ نظامی وچه از لحاظ اقتصادی ونظامی.عربها از این میترسن که روابط ایران و امریکا خوب بشه و دوباره عربها زیر ایرانیها بشن.همانطور که در گذشته خواننده ها ورقاصه های خودشونو برا چشم روشنی به دربار ایران میفرستادن تا ایران کاری بهشون نداشته باشه.مطمئن باشید آمریکا یه موی گندیده مردم ایران رو به هزاران نفراز این شکم پرستها و مریضای جنسی. نمیدهد.آمریکا مثل یه گاو شیر ده میباشد که همه دارن از شیرش استفاده میکنن ولی ما بجای گرفتن شیربا شاخهای اون کار داریم.اگه میبینید که امریکا اینقد با عربها خوبه فقط میخواد ک...مابسوزه.مرگ بر هرچی عربه .. زشیر شتر خوردن و سوسمار/ عرب را به جایی رسیده ست کار. که فر کیانی کند آرزو/. تفو بر تو ای چرخ گردون تفو.
جمعه 22 مهر 1390

sinaei - ایران - تهران
با سلام. من یک ایرانی هستم از اینکه بگویم ایرانی هستم شرم دارم میدانید چرا چون ایرانی فهم و شعور دارد و به کسی بی احترامی نمیکند مدام به عربها لقب سوسمار خور میدهید آیا این در فرهنگ ایرانی یا به قول خودمان کشور متمدن سازگاری دارد.
جمعه 22 مهر 1390

arashbehdin - امریکا - اتلانتا
هرچه آتشه از زیر گور این تازیهای حجازی بلند میشود. هزار و چهارسد سال است که دارند به نام اسلام آشوب به پا میکنند. پیش از اسلام سرشان به زندگی خودشان گرم بود و هر از گاهی جنگ قبیله ای میانشان در میگرفت، اما کاری به دیگران نداشتند. اسلام با اینها چه کرد که خاورمیانه و جنوب اروپا را به آتش کشاندند و همچنان در جهان در حال آشوب پراکنی هستند. همه اش خشونت، بدخواهی، کینه توزی، آزمندی، حسادت، دشمنی و ....
جمعه 22 مهر 1390

دستان - ایران - تهران
خدارا شکر میکنیم که هر روز باطن پلید امریکاو همپیمانان غربیش و مرتجعان عرب برای همه رو می شود که عاقبت کافران و مشرکان ملعون همین است .باشد که این نشانه ای برای کسانی شود که دم از دموکراسی غربی و آزادی آنان میزدند و چشم بسته حامی تفکرات انان قرار گرفته بودند.و بدانیم که اطراف ما را چه شیطان صفتانی گرفته اند
جمعه 22 مهر 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.