تاکید آمریکا و عربستان بر واکنش بین المللی علیه ایران

تاکید آمریکا و عربستان بر واکنش بین المللی علیه ایران

ارباب سیار به همدستی با نیروی قدس سپاه متهم شده است

ایالات متحده و عربستان سعودی بر شدت حملات لفظی خود علیه ایران افزوده اند.

یک روز پس از اعلام خنثی شدن یک توطئه هدایت شده از سوی ایران برای ترور سفیر عربستان سعودی در ایالات متحده، رهبران دو کشور در یک تماس تلفنی بر واکنش قوی و واحد برای پاسخگو کردن طراحان این "توطئه" تاکید کردند.

بر اساس بیانیه منتشر شده به وسیله کاخ سفید، باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا و ملک عبدالله، پادشاه عربستان در تماس تلفنی خود این طرح را برخلاف معیارهای اولیه بین المللی، اخلاق و قانون دانستند.

وزارت دادگستری آمریکا سه شنبه از بازداشت یک مظنون ایرانی تبار به نام منصور ارباب سیار خبر که به توطئه برای ترور سفیر عربستان متهم شده است.

آقای ارباب سیار که ۵۶ سال سن دارد، به همدستی با غلام شکوری، از اعضای نیروی قدس سپاه پاسداران برای طراحی قتل عادل الجبیر متهم است.

آقای شکوری که برایش کیفرخواست صادر شده است، در ایران به سر می برد.

شاهزاده ترکی فیصل، از سفرای پیشین عربستان سعودی در واشنگتن گفته است که طراحان این توطئه در ایران "هزینه این اقدام" را خواهند پرداخت ولی مقام های ارشد ایرانی با رد این اتهام، آن را "سناریویی نخ نما و بی اساس" دانسته اند.

جی کارنی، سخنگوی کاخ سفید هم گفته است آمریکا در واکنش به طرح خنثی شده، به اقدام هایی تاثیرگذار دست خواهد زد که به ایران نشان دهد این گونه رفتار قابل قبول نیست و باعث انزوای بیشتر آن خواهد شد.

یکی از این اقدام ها، اعلام تحریم شرکت هواپیمایی ماهان به خاطر همکاری با نیروی قدس به وسیله وزارت خزانه داری آمریکا بود.

مجلس سنای آمریکا هم قرار است پنجشنبه اعمال تحریم های بیشتر علیه ایران را در یک جلسه استماع بررسی کند.

'پاسخگویی'

جو بایدن، معاون رئیس جمهوری آمریکا چهارشنبه گفت حکومت ایران باید جوابگوی اقدامات خود باشد.

هیلاری کلینتون، وزیر امورخارجه آمریکا هم این توطئه را بیانگر "افزایش خطرناک تحرکات ایران برای حمایت از تروریسم" عنوان کرده است.

خانم کلینتون همچنین خواهان اقدام هماهنگ بین المللی علیه ایران شد.

همزمان جان کیربی، سخنگوی وزارت دفاع آمریکا گفته است که واکنش به اقدام ایران، دیپلماتیک و حقوقی خواهد بود.

این در حالی است که به گفته سناتور ساکسبی چمبلیس، عضو ارشد جمهوری خواه کمیته اطلاعاتی مجلس سنا، هدف این اقدام علیه آمریکا صورت نگرفته بلکه یک متحد ایالات متحده هدف گرفته شده و واکنش کاخ سفید هم باید متناسب با این موضوع باشد.

بعضی رسانه ها و کارشناسان ابهام هایی را در اتهام های مطرح شده علیه ایران عنوان کرده اند.

سناتور دیان فاینستاین، رئیس کمیته اطلاعاتی مجلس سنا پس از دیدار با مقام های ارشد سی آی ای و پلیس فدرال آمریکا به خبرنگاران گفت شک ندارد که نیروی قدس سپاه پاسداران در این توطئه دست داشته است.

او گفت اطلاعاتی در دست نیست که نشان دهد که رده بالای رهبری در ایران از این اقدام مطلع بوده اند یا خیر.

خانم فاینستاین ادامه داد که خودسرانه بودن اقدام نیروی قدس در این زمینه نامحتمل است.

'جک بذله گو'

چند نفر از ایرانی های ساکن شهر کورپوس کریستی در ایالت تگزاس که محل کسب و کار منصور ارباب سیار است در گفت و گو با بی بی سی فارسی درباره اتهام های او ابراز تعجب کرده اند.

تام حسینی، صاحب یک فروشگاه در این شهر با اشاره به آشنایی دیرینه خود با آقای ارباب سیار گفت او فردی مذهبی نبود و بعید می داند از روی اعتقاد سیاسی به چنین کاری دست زده باشد.

به گفته او آقای ارباب سیار فردی "حواس پرت" بود که دائما کلیدها و گوشی های همراه خود را گم می کرد.

یک رستوران دار ایرانی هم در این شهر از خوش اخلاقی و بذله گویی آقای ارباب سیار تعریف کرد.

به گفته او، آقای ارباب سیار با نام مستعار جک شناخته می شد و از او عنوان جک جوک گو نام برده می شد.

آقای ارباب سیار در کورپوس کریستی به کسب و کار اشتغال داشته است ولی خانواده او در شهر آستین زندگی می کنند. همسر او مکزیکی است.

Azadikhah - هلند - تکسل
رضا پهلوی در مصاحبه با تلویزیون فرانسه گفت اگر آن روزها به کشته شدن مردم ایران واکنش نشان می دادید جمهوری اسلامی جرات برنامه ریزی ترور در خارج از کشور را نداشت.
پنج‌شنبه 21 مهر 1390

morid - ایران - بوشهر
به به صدای شاهزاده خودکشی بعدازین هم درامد.عربستان صهیونیستها و مسعود رجوی و......اندک اندک جمع نوچه ها به کمک ارباب میایند تا پروسه جدید شاید چند روزی انها را تسلی بدهد.
پنج‌شنبه 21 مهر 1390

love-iran - ایران - چابهار
Azadikhah - هلند - تکسل. خیلی خنده ام گرفت وقتی دیدم هنوز افرادی پیدا میشن که اسم اون رضا رو میارن الان داره میپوسه شما هنوز تو فکر اش هستید بازم میگم تروریست اونه که هواپیمای مسافری ایران رو به اسم اف 14 زد و 300 تا ایرانی رو کشت و بهش مدال شجاعت دادن و هیچ معضرت خواهی و دیه چیزی هم به خانواده هاشون ندادن
پنج‌شنبه 21 مهر 1390

conta - استرالیا - سیدنی
ر... امریکا با این حماقتت که ثابت کردی نه سیاست سرت می شه نه می تونی از حربهای سیاسی درست استفاده کنی.
پنج‌شنبه 21 مهر 1390

oghab - فنلاند - هلسینکی
احمق تر و خودفروخته ترار السعود تو دنیا وجود نداره.
پنج‌شنبه 21 مهر 1390

Azadikhah - هلند - تکسل
love-iran - ایران - چابهار:من معمولا اگر وقت کنم بعضی‌ از خبرها رو اینجا برای دوستان میزارم و قصد طرفداری از هیچ شخص و گره خاصی‌ رو ندارم .اتفاقا رضا پهلوی حرف خیلی‌ جالبی‌ زده ولی‌ خوب شما چون طرفدار این رژیم جنایتکار هستید خنده داره.به نظر من خنده‌دار اینه که رئیس جمهور کودتأی احمدی نژاد رو کسی‌ تحویل نمی‌گیره و برای دروغاش تره هم خورد نمیکنن.این حکومت رو اگر قدرتهای بزرگ نمیخواستن مثل عراق ترتیبشو میدادند.فعلا که دارن باج به همه میدن تا بمانند!در مورد هواپیمای ایرانی‌ بله قبول دارم ولی‌ از نظر من آمریکا جنایت کرده ولی‌ حکومت آخوندی هم زیاد جنایات کرده اینها رو هم بگید.جدیدترینش انتخابات ۸۸ نمونهٔ بارز آن هست..یک مطلب هم برای یکی‌ از دوستانتون گذشتم برای شما هم باز میزارم بخونینش.معضرت غلطه.معذرت اینطوری هست
پنج‌شنبه 21 مهر 1390

Azadikhah - هلند - تکسل
love-iran - ایران - چابهار: به ویژه پس از اشغال سفارت آمریکا رهبران انقلابی ایران به این نتیجه رسیدند که انزوای بین المللی به خاطر شرایط انقلاب و جنگ دست آن‌ها را برای گروگان‌گیری باز می‌کند و می‌توان از گروگان‌های خارجی به مثابهٔ اهرمی دیپلماتیک استفاده کرد. در ایران و لبنان، اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها و اسراییلی‌ها را گروگان می‌گرفتند و در قبال اسلحه یا دیگر کالا‌ها آن‌ها را آزاد می‌کردند. اکبر رفسنجانی در خاطرات خود به خوبی نشان داده است که چگونه رشته‌ای از گروگان‌گیری‌ها در دههٔ نخست جمهوری اسلامی با برنامه‌ریزی قبلی و با توقع ثمربخشی دیپلماتیک صورت می‌گرفت.‌گاه وقتی عملیات برون‌مرزی لو می‌رفت یا نقش ایران در قتل مخالفان سیاسی فاش می‌شد یا محموله‌های اسلحهٔ ایران به اروپا کشف می‌شد، در برابر مختومه شدن پرونده‌های قضایی یا اطلاعاتی خود در غرب گروگانی را در لبنان یا ایران آزاد می‌کرد. اگر ادعای دادستان کل ایالات متحدهٔ آمریکا دربارهٔ طرح ایران برای ترور سفیر عربستان سعودی در واشنگتن درست باشد، به معنای آن است که ایران به سیاست قدیمی خود بازگشته است،
پنج‌شنبه 21 مهر 1390

Azadikhah - هلند - تکسل
. love-iran - ایران - چابهار:از آغاز پیروزی انقلاب تا سال‌ها پس از پایان جنگ، جمهوری اسلامی رشته عملیات برون‌مرزی را برای از میان بردن مخالفان سیاسی خود پیش برد، اما با ترور چهار مخالف کرد در رستوران می‌کونوس در برلین، در سال ۱۹۹۲، این نوع عملیات را متوقف کرد. تا آن زمان جمهوری اسلامی بیش از چهارصد مخالف خود را در اروپا، ترکیه، دوبی و پاکستان کشته بود، اما گمان نمی‌برد ترور می‌کونوس چنان پیامدهای دیپلماتیک پیش‌بینی‌نشده‌ای داشته باشد که موجب واکنش مشترک اروپا و آمریکا شود و دادگاه رسماً رهبران ایران، از جمله آیت الله خامنه‌ای، اکبر رفسنجانی و علی فلاحیان را مجرم بشناسد و تحت پیگرد قانونی قرار دهد. عملیات برون‌مرزی با سیاستِ گروگان‌گیری همراه بود.
پنج‌شنبه 21 مهر 1390

cisco_mha - ایران - تهران
مرگ بر عربستان وهابی که هر جنایتی میشود زیر سر این وهابیت ملعون است همان گرگ صفتانی که میگویند با کشتن 7 شیعه به بهشت میروی و تروریست ترین حکومت خودشان هستند و گردن محکومین را با شمشیر میزنند و زنانشان حق رای وحتی رانندگی ندارند. این عربستان و حکومت ملعونش تا مرفق دستش به خون شیعیان علی آغشته است از پاکستان و کشمیر گرفته تا عراق ومصر و بحرین و یمن و ... اما چون در حال حاضر هیچ آبرویی ندارند و همه میداننذ این حکومت وهابی ملعون در همه جا برای کشتن شیعیان اقدام میکند به دنبال منحرف کردن افکار جهان هستند و کور خواندند. یادم هست ملک عبدا.. که خودرا ولی مسلمانان و خادم حرمین میداند چطور لیوان مشروب را با جورج بوش پسر سرمیکشید . نابود باد وهابیت و حکومت سلفی عربستان و شاهزادگان شکمباره و ملعونشان. اگر این ترور درست باشد که عقلا به نظر یک درست نیست حیف که ترور نشد و به درک نرفت حیف و هزاران حیف که این ملعون نمرد
پنج‌شنبه 21 مهر 1390

بچه شمرون - هلند - روتردام
Azadikhah - هلند - تکسل عزیز جون این ساندیسیا که سواد و عقل درستی ندارن که منظوره حرفاتو درک کنن حتی بلد نیست معذرت رو بنویسه حرفات مثله یاسین خواندن تو گوشه ..........است از یه سری خائن و ساندیسی انتظاره دیگه ای نمیشه داشت. لعنت بر جمهوری کثیف اسلامی و طرفدارای ابله و بی خرد و دانشش
جمعه 22 مهر 1390

دستان - ایران - تهران
اگه هنوز وقاحت و بی شرمی امریکا و مرتجعان عرب ادامه داره شاید یکی از دلائلش هنوز دلخوشیشان به چند تا معلوم الحاله فریب خورده داخلیه که هنوز بر این باورند که آرمان آزادیخواهیشان برگرفته از دموکراسی غربیه .همان کسانی که صدام را در زمان جنگ تجهیز میکردند و شکست خوردند حالا برای رسیدن به اهدافشان دست به دامن وهابی های بی فرهنگ شدن تا نا آگاهان بدانند که باریسمان پوسیده آنان به چاه بی انتهای ذلالت نباید رفت
جمعه 22 مهر 1390

Azadikhah - هلند - تکسل
بچه شمرون - هلند - روتردام:دقیقا درست گفتید.درود بر شما :)
شنبه 23 مهر 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.