تصورات غلط درباره «کریستف کلمب»

تصورات غلط درباره «کریستف کلمب»


بیش از 519 سال از ورود کریستف کلمب به قاره آمریکا گذشته و اکنون مردم این قاره، به مناسبت فرا رسیدن 10 اکتبر هر سال که به نام «کلمب» نام‌گذاری شده، با برپایی جشن و مراسمی ‌به خرید لوازم خانگی و یا تفکر درمورد مسائلی می‌پردازند که هیچ ربطی به «کریستف کلمب» ندارد!

به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، سایت « لایوساینس» به بهانه روز کلمب در گزارشی به اشتباهاتی پرداخته که مردم قاره آمریکا در مورد کلمب گرفتار آن و در نتیجه بزرگ‌نمایی وی شده‌اند.

«کلمب» گرد بودن زمین را کشف کرد!

به گفته محققان، اشتباه نخست مردم قاره آمریکا که به باورهای غلط آنها انجامیده، آن است که کلمب،‌ گرد بودن زمین را کشف کرد! در این صورت، باید گفت «کلمب» بسیار دیر رسیده بود! ریاضیدانان یونان باستان پیش از آن ثابت کرده بودند زمین مسطح نبوده و گرد است. فیثاغورث در قرن ششم قبل از میلاد این ایده را مطرح کرد. ارسطو در قرن چهارم قبل از میلاد نیز یک گواه فیزیکی، مانند سایه زمین بر روی ماه و انحنای زمین که توسط تمام ملوانان در زمان نزدیکی به خشکی شناخته شده، ارائه کرد. در قرن سوم قبل از میلاد «اراتوستن» توانست شکل و محیط زمین را با هندسه پایه نشان دهد.

«کلمب» که یک فرد خودآموخته بوده، محیط زمین را بسیار دست کم می‌گرفت. وی همچنین بر این تصور بود که اروپا از اندازه واقعی آن بزرگتر بوده و ژاپن در فاصله زیادی از ساحل چین قرار دارد. به همین دلایل وی بر این تصور بود که با سفر به سمت غرب، به آسیا خواهد رسید.

«کلمب» قاره آمریکا را کشف کرد؟

شاید بتوان وجود میلیونها انسان ساکن قاره امریکا و نیز موضوع کشف این قاره قبل از «کلمب»، همچنین سفر «لیف اریکسون»، کاوشگر اسکاندیناویایی که 500 سال قبل از «کلمب» به گرین‌لند و کانادا وارد شده بود را نادید گرفت، اما حتی اگر کریستف کلمب را کاشف آمریکا بدانیم، خود از آن بی‌خبر بوده است. وی تا زمان مرگ از سفر خود به آسیا صحبت می‌کرد. «کلمب» در حقیقت، ابتدا به شناسایی مجمع‌الجزایر «باهاماس» و سپس جایی که اکنون به شکل کشورهای هائیتی و دومنیکن در آمده، پرداخته بود. وی سپس به سوی آمریکای جنوبی رفته و هیچ گاه با آنچه امروزه ایالات متحده امریکا نامیده می‌شود، روبه‌رو نشد.

پس دلیل جشن گرفتن آمریکایی‌ها برای کسی که تصور ورد به آسیا را به جای امریکا داشته، چیست؟ به این دلیل که آمریکای قدیم در آن زمان در حال جنگ با انگلیس بود و نه اسپانیا؛ و «جان کابوت» در آن زمان موفق به کشف بخشهایی از مناطق انگلیسی‌ها در این قاره جدید در سال 1497 شد که راه را برای استعمار بیشتر آمریکای شمالی توسط انگلیس هموار کرد. از این رو استعمارگران آمریکایی در عوض «کابوت» ، «کلمب» را به عنوان قهرمان خود مطرح کردند.

معرفی بیماری «سفلیس» به اروپا توسط «کلمب»؟!

این مسأله به شدت مورد بحث است. سفلیس در آمریکا پیش از ورود کلمب وجود داشته و بروز آن در اروپا برای حدود یک قرن ادامه داشته است. یونانیان باستان، زخمهای این بیماری را مشابه سفلیس توصیف کرده‌اند. شاید در اثر تصادف، شیوع سفلیس در ناپل در سال 1494 در زمان هجوم فرانسه و دو سال پس از بازگشت کلمب اتفاق افتاده بود؛ اما گذشته از تعریف زخمهای سفلیس مانند، توسط بقراط، بسیاری از محققان بر این باورند که یک موج از بیماری سفلیس در قرن سیزدهم میلادی در میان راهبان آگوستین در یک بندر انگلیسی زبان «کینگستون» وجود داشته است. این شهر ساحلی پذیرای تعداد زیادی از ملوانان بوده که مناطق مختلف به آن وارد می‌شدند. تحلیل و بررسی استخوانهای ساکنان بیمار این شهر نشان داده که این بیماری پیش از سفر کلمب رواج داشته است.

«کلمب» در فقر و ناشناس مرد!

«کریستف کلمب» در زمان مرگ که در سال 1506 و در سن 54 سالگی وی در اسپانیا رخ داد، ثروت چندانی نداشت؛ اما فقیر نیز محسوب نمی‌شد. وی از لحاظ اقتصادی، زندگی راحتی داشت؛ گرچه از بیماری آرتروز رنج می‌برد.

کار قابل توجه «کلمب» چه بود؟

بر پایه این گزارش، با وجود تمام موارد اشتباه گفته شده درباره کلمب، وی اما به افزایش دانش بشر در مورد بادهای تجاری کمک شایانی کرد؛ بادهای تجاری به بادهای شرقی عرض جغرافیایی پایین‌تر که وارد کارائیب شده و بادهای غربی عرض جغرافیایی بالاتر که می‌تواند یک کشتی را به اروپای غربی بازگرداند، گفته می‌شوند.
shahram khosh maram - ایران - تهران
کار بزرگ کریستف کلمب این بود که قاره امریکا را کشف کرد و در حقیقت انجا را مال اروپا کرد و من معتقدم که مهمترین علت پیشرفت غرب, کشف قاره امریکا بود که پول و طلا و کالاهای جدید را اورد و ایتالیا و اسپانیا را مرکز تجارت جهان کرد.
جمعه 22 مهر 1390

Ghooloo - ایران - آبادان
ایشان وقتی به قاره امریکا بر حسب تصادف تشریف آوردند, فکر میکردند که به قسمتی از هندوستان رسیدند (India) و وقتی سرخپوستان را در این منطقه یافتند فکر کردند که هندی هستند! به همین خاطر سرخپوستان در غرب به اسم ایندیانا (Indiana) نامیده میشوند!
جمعه 22 مهر 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.