ساختمان بیگ بن لندن همانند برج پیزا در حال کج شدن است

ساختمان بیگ بن لندن همانند برج پیزا در حال کج شدن است

بیگ بن هم کج می شود! البته این میزان، به اندازه برج پیزا نیست، اما آنقدر است که هم اکنون توسط چشم غیر مسلح دیده شود. این برج هم اکنون در بالاترین نقطه خود دچار ۴۹.۹ سانتی متر انحراف شده و این مشکل همچنان ادامه دارد.
 

محافظان برج ساعت ۹۶ متری بیگ بن می گویند آنها از سال ۱۹۹۹ مشغول اندازه گیری و کنترل دائمی برج هستند.طبق داده های این گروه، انحراف برج از سال ۲۰۰۳ شدت بیشتری یافته است. قبل از این برج ساعت بیگ بن با سرعت ۰.۶۵ میلیمتر در سال کج می شد، اما سرعت انحراف هم اکنون حدود ۰.۹ میلیمتر در سال است.
 

البته این مشکل به این زودی ها دردسر ساز نخواهد شد. متخصصان مستقر در محل برج که مشغول تحقیقات هستند، اعتقاد دارند بین چهار هزار تا ده هزار سال آینده این انحراف ممکن است به فرو ریختن برج بیانجامد. جالب اینکه آنها هنوز به دلایل این مشکل پی نبرده اند و علت وقوع این پدیده هیچ توضیح منطقی ندارد. برخی گسترش تونل های زیرزمینی مترو لندن را در این اتفاق دخیل می دانند که از زیر مجلس می گذرد. همچنین خاک رسی زمین محل احداث برج ساعت بیگ بن که به تدریج در حال خشک شدن و جابجایی است هم می تواند در این امر دخیل باشد.
 

برج محله Westminster لندن توسط آگوستوس پاگین طراحی شده است. این برج از آجر کوره ای و روکش سنگ آهک ساخته شده و در بالای آن یک اسکلت مارپیچی از جنس آهن قرار دارد. این بنا بر روی یک سطح بتنی به مساحت ۱۹ متر مربع با ضخامت ۲۹۹ سانتی متر ساخته شده است. ۳۳۴ پله از جنس سنگ آهک هم شما را از سطح زمین به بالای برج می رسانند. ساخت بنای بیگ بن در سال ۱۸۵۹ به اتمام رسیده است.

منبع : نارنجی
 

morid - ایران - بوشهر
یک خبر بد. سیستم سرمایه داری غرب هم دارد کج میشود و در حال سقوط است از یونان شروع شده و فعلا امریکا و بریتانیا هم به شدت درگیر انند.
پنج‌شنبه 21 مهر 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.