زن جوانی در اردبیل قربانی اسید پاشی شد

زن جوانی در اردبیل قربانی اسید پاشی شد


سوختگی دست و صورت "سیما" مادری که چند روز پیش در اردبیل قربانی اسیدپاشی شد، باعث شده "سما"ی چهار ساله از آغوش گرم مادرش هراس داشته باشد و به امید بهبود و تجربه دوباره نوازشهای او شبها در خلوت و تاریکی خود برای مادر درد کشیده اش بی تابی کند.

 
به گزارش خبرنگار مهر، مادر سما کوچولو که خود در آستانه جوانی و 18 سال بیشتر ندارد، چند روز پیش در مراجعه به منزل و پیش چشم ده ها شهروند از سوی یکی از خواستگاران سابق خود قربانی اسیدپاشی شد و هم اکنون در وضعیت وخیمی بسر می برد.
 
در این حادثه مجرم در انظار عمومی و در حالی که برخی از همسایه ها شاهد ماجرا بوده اند، ظرف دو لیتری اسید را بر گردن، دست و سر و صورت "سیما" مادر "سما" خالی می کند.
 
این حادثه موجب شده سما دختر کوچکی که به همراه مادر خود قربانی اسیدپاشی شده است، هنوز در شوک حادثه پیش آمده با نگاه منتظر خود جویای پاسخی برای فاجعه ای باشد که خارج از توان و پذیرش ذهن پاک و کودکانه اوست.
 


سما  چند روز بعد از حادثه


 
هنوز با وجود گذشت چندین روز از حادثه اسید پاشی در اردبیل شوک روحی حاصل از آن نه تنها خانواده و فرزند کوچک قربانی را احاطه کرده بلکه لرزه ای بر آرامش و امنیت روحی و روانی شهروندان اردبیلی وارد آورده است. 
 
آسیب جدی چهار نفر در حادثه اسیدپاشی

در حادثه اسید پاشی اردبیل علاوه بر سیما و دخترش دو نفر از همسایه ها نیز که برای کمک به آنها تلاش می کردند، دچار سوختگی از ناحیه دست و صورت شده اند.
 
میزان اسید به حدی بوده که خودرو پارک شده در خیابان و درب منزل وی باعث سوختگی و ریزش رنگ شده است.
 
سیما در لحظه حادثه با فداکاری تنها توانسته است با دور کردن فرزند خود، از ریختن بیشتر اسید بر سر و صورت سما جلوگیری کند، اما با تمام تلاش مادر زیبایی و معصومیت سما نیز مورد آسیب واقع شده است.
 
بی شک فریادهای مادر، گریه کودک، لباسهای مچاله شده، فرش سوخته همسایه و تلاش مردم برای کاهش درد و سوزش این مادر و فرزند تصویری است که در ذهن تک تک شاهدان ماجرا تا ابد باقی خواهد ماند.
 
سیمایی که دیگر "سیما" نیست / احتمال نابینایی قربانی
 
برادر سیما در گفتگو با خبرنگار مهر با نگرانی از سلامت خواهر خود می گوید و اضافه می کند: سوختگی دست و صورت سیما به حدی وخیم بود که به عدم وجود بیمارستان تخصصی سوانح و سوختگی، کمبود امکانات، نبود پزشک متخصص و عدم رسیدگی مناسب بعد از ظهر روز بعد از حادثه خواهرم را جهت معالجه به تبریز انتقال دادیم.
 
رحیمی با اشاره به ابعاد این حادثه افزود: سیما از ناحیه گردن، شانه ها، سر و صورت و دستها تا آرنج سوخته است و هم اکنون تحت مراقبتهای ویژه پزشکی است.
 
وی با بیان اینکه به چشمهای خواهرش نیز در اثر این حادثه صدمه جدی وارد شده است، اضافه کرد: به گفته پزشکان سوختگی بسیار شدید بوده و هم اکنون یک چشم سیما بطور کلی بسته و چشم دیگرش نیز به سختی باز می شود.
 
برادر سیما زن آسیب دیده همچنین با اشاره به آسیبهای جسمی، روحی و روانی وارده به سما کوچولو یادآور شد: سما مدت کوتاهی به علت پاشیده شدن قطرات اسید بر سر، صورت، گردن و دستهایش در بیمارستان اردبیل بستری بود و هم اکنون تحت مراقبت اعضا خانواده به سر می برد.
 
وی آسیب روحی این مادر و فرزند را بسیار عمیق تر از آسیب جسمی دانست و یادآور شد: بی شک ابعاد روحی و روانی این حادثه تلخ سیما و فرزند او را تا سالها اسیر خود خواهد کرد.
 


تصویر سیما و فرزندش

 

رحیمی با اشاره به ترس و هراس رو به تزاید سما در خروج از منزل ابراز داشت: این کودک بی گناه با یادآوری دائمی این حادثه هم سن و سالان خود را از رفتن به کوچه منع می کند.
 
به گفته وی این حادثه چنان تاثیر عمیقی بر این کودک گذاشته که سما در دیدار با مادر خود وارد اتاق بیمارستان نشده و با دیدن سر و صورت مادری که هر لحظه در کنار او آرام می گرفته به شدت ترسیده است.
 
احساسات شهروندان اردبیل جریحه دار شده است / ضرورت فرهنگ سازی در جامعه
 
طبق اظهارات شاهدان ماجرا عامل این حادثه تلخ در هنگام ارتکاب جرم سیما را به مرگ تهدید کرده و اسیدپاشی را به دلیل پاسخ منفی قربانی برای ازدواج کافی ندانسته است.
 
یکی از شهروندان اردبیلی در گفتگو با مهر با ابراز تاسف و نگرانی از وقوع این حادثه بیان داشت: واکاوی و ریشه یابی اینگونه حوادث برای جلوگیری از تکرار آن امری ضروری بوده و باید مورد توجه جدی قرار گیرد.
 
احمد شیخلو با بیان اینکه احساسات عمومی جامعه و شهروندان اردبیل در این حادثه جریحه دار شده است، متذکر شد: تکرار این حوادث که هر از چند گاهی در کشور رخ می دهد، زنگ هشدار را برای تمام نهادهای اجتماعی و قضایی به صدا در آورده است.
 
وی اسید پاشی را به دلیل بازتابهای منفی اجتماعی و عوامل دیگر از جمله جرائم بسیار خشن عنوان کرد و با تاکید بر ضرورت فرهنگ سازی در ارتباط های اجتماعی و فردی افزود: وقوع این حوادث موجب می شود امنیت روانی جامعه با تردید نگریسته شود.
 
مجرمان اسید پاشی غیرقابل گذشت هستند
 
شیخلو با بیان اینکه نهادهای اجتماعی و فرهنگی جامعه در کنار دستگاه قضایی و امنیتی باید در مقابل احساسات و عواطف جریحه دار شده جامعه و شهروندان پاسخگو باشند، عنوان کرد: این رویداد تلخ و ناگوار در اذهان عمومی تاثیر بسیار نامطلوب داشته و ماندگار خواهد شد.
 
وی با اشاره به ماجرای پر حاشیه اسید پاشی بروی آمنه و مختومه شدن پرونده با بخشش و گذشت آسیب دیده، این رفتار قربانی را باعث جری تر شدن مجرمان و افزایش جرم و جنایت در جامعه عنوان کرد.
 
باید یادآور شد که هم اکنون دو نفر آسیب دیده دیگر این حادثه که در حین کمک به سیما و دخترش دستها و صورتشان دچار سوختگی شده است، به لحاظ روانی و روحی و از ترس آزار مجدد عامل حادثه حتی جرئت شکایت نیز ندارند.
 
دستگیری مجرم به هنگام خروج از کشور
 
البته باید اذعان داشت که عامل این حادثه با فعالیت سریع، به موقع و ثمربخش ماموران نیروی انتظامی استان اردبیل در همان روز حادثه دستگیر و هم اکنون در بازداشت بسر می برد.
 
برادر قربانی با تقدیر از تلاشهای عوامل نیروی انتظامی در برخورد جدی با این پرونده و دستگیری سریع متهم در این خصوص گفت: بعد از ظهر روز حادثه مجرم پنج ساعت پس از زمان وقوع جرم در هنگام فرار از مرز شهرستان بیله سوار توسط ماموران نیروی انتظامی دستگیر و بازداشت شد.
 
رحیمی اظهار داشت: عامل این حادثه پس از اعتراف به جرم خود هم اکنون در انتظار محاکمه و حکم مراجع قضایی است.
 
وی از ارسال نامه به نهادهای دولتی از جمله استانداری، فرمانداری، دفتر امام جمعه و ستاد خبری اطلاعات استان اردبیل خبر داد و  خواستار رسیدگی سریع و دقیق دستگاه قضایی به این پرونده و اشد مجازات برای مجرم از سوی خانواده قربانی شد.
 


سما در هاله ای از ترس
 
 
 

به گفته رحیمی این حادثه علاوه بر آسیبهای جدی به چهار نفر، پس لرزه های روانی اجتماعی قابل توجهی را در پی دارد، بنابراین برخورد قاطع و قانونی به جهت کنترل و جلوگیری از بروز این حوادث را در آینده می طلبد.
 
وی همچنین با اشاره به پرونده های مشابه در کشور ابراز داشت: بخشش شاکیان این پرونده ها نه تنها کمکی به حل موضوع و جلوگیری از تکرار این حوادث نکرده، بلکه باعث افزایش جرم اینچنینی در جامعه شده است.
 

برخورد قاطع مراجع قضایی مهمترین خواسته شهروندان / محک دستگاه قضایی استان
 

در حال حاضر علاوه بر نگرانیهای عمومی، آسیب وارد شده بر آرامش روانی جامعه و ترس از گسترش اینگونه جرائم خشن و غیرانسانی با چنین ابعاد گسترده ای توجه شهروندان را به نحوه برخورد مراجع قضایی با پرونده "سیما" به خود متمرکز کرده است.
 

یکی از شهروندان اردبیلی با انتقاد از نبود قانون قاطع در برخورد با جرم اسید پاشی به خبرنگار مهر عنوان کرد:  جلوگیری از تکرار این حوادث در جامعه باید مهمترین هدف دستگاه قضایی در برخورد با این پرونده باشد.
 

زهرا نیازی با بیان اینکه نباید پرونده های اینچنینی را با پرداخت دیه از سوی متهم مختومه کرد، یادآور شد: باید با در نظر گرفتن تاثیر جسمی، روحی و روانی این حادثه که تا آخر عمر قربانی را همراهی می کند، این پرونده بررسی شود.
 

وی با اشاره به تکرار سریالی اسید پاشی کشور در شهر اردبیل که در بین سایر استانهای کشور رتبه اول را به لحاظ امنیت داراست، تصریح کرد: باید با تدبیر و بررسی حادثه از ابعاد مختلف ریشه این حوادث را خشکاند.
 

این شهروند حادثه پیش آمده را محکی جدی برای دستگاه قضایی استان اردبیل دانست و خواستار برخورد قاطع و اشد مجازات برای خاطی پرونده شد.


 

peyvand - ایران - تهران
متاسفانه این روزها شاهد جلوه های زشت بیشتری از رفتارهای خشونت آمیز هستیم ، بعقیده من خشونت مولود خوشونت است و زمانی که یک جامعه دچار افزایش خشونت است بایستی پذیرفت که تمام نهادهای آن جامعه از خانواده گرفته تا نهادهای آموزشی ، مذهبی و دولتی در بروز آن سهیمند .
چهار‌شنبه 20 مهر 1390

ایرانی دوست - هلند - امستردام
به کجا میریم خودخواهی و زورگوئی تاچه حد.. خدایا یه معجزه ای کن.
چهار‌شنبه 20 مهر 1390

*Fanoos* - ایران - شهمیرزاد
باید عامل این جنایت را با همون 2 لیتر اسید بسوزونند چه چهره زیبایی هم داشته بنده خدا و هنوزم هم بعد اسید پاشی زیباست
چهار‌شنبه 20 مهر 1390

masoud-usa - امریکا - نیو یورک
همه اثرات آزادی بیان و آزاد بودن است
چهار‌شنبه 20 مهر 1390

دنیای وحشی - ایران - تهران
مثل اینکه ایرانیها به اسید اعتیاد پیدا کردند و به محض شنیدن کلمه نه از دهان محبوب بلافاصله دست به کار اسید پاشی به سروصورت و زندگی و هستی بیچاره می کنند .خوب بااین وضع یکی از موثرترین راه حل برای رفع این معضل نفروختن اسید به افراد ذیصلاح از هر گونه که ممکن هست .
چهار‌شنبه 20 مهر 1390

iranpiroz - سویس - زوگ
تنها دلیل وقوع چنین فجایعی نبود جوع جنسیه مناسب برای اقشار جوان میباشد
چهار‌شنبه 20 مهر 1390

baghdad - نیوزلند - اکلند
خدا شر همه این ادمهای بد و شرور رو از زمین کم کنه دختر معصوم
پنج‌شنبه 21 مهر 1390

قلندر - المان - کلن
وقتی دولت تمام حواس و تمرکزش را روی اب بازی و اب پاشی جوونا میگذاره اونوقت اسید پاشی مد میشه.
پنج‌شنبه 21 مهر 1390

Ghooloo - ایران - آبادان
دنیای وحشی - ایران - تهران. هموطن راه حل شما چند ایراد دارد, اول اینکه چگونه فروشنده باید افراد ذیصالح (ناصالح) را تشخیص بدهد, دوم اگر این گیر آدم ناصالح نیوفتد خب چیز دیگری برای کارش پیدا می کند. فکر نمی کنید راه اساسی تربیت و تعلیم, پرورش دادن حس انساندوستی و روش برخورد صحیح با خانمهاست که متاسفانه خیلی از مردان ایرانی هنوز در این مورد خیلی مشکل دارند. موفق باشید
پنج‌شنبه 21 مهر 1390

romano - ایران - تهران
عزیزان این پس از بررسی در آفریقا توسط روانشناسان اثبات شده که فرزندان کسانی که مورد تجاوز جنسی قرار گرفته‌اند وقت بزرگ سالی احتمال این رفتار از آنها می‌رود. یا کسانی که خانواده آنها گروهی کشته شده مجددا با وجود علم به بدی این کار به جهت انتقام یا نا امیدی به زندگی آنرا انجام می‌دهند معمولا گروههای خیریه برای این افراد و مخصوصا کودکان قربانی این خشونتها اولین فرمول را بازی و زندگی طبیعی قرار می‌دهند. تمنا می‌کنم این تصویر https://bamdadi.files.wordpress.com/2008/04/maslow-farsi-2-full-size.jpg را ببنید خیلی از مسائل زندگی شما را حل می‌کند این در 1934 توسط آبراهام مازلو برای سلسله مراتب نیازهای انسان تهیه شده. جالبست که اخلاق و تفکر عالیه در بالاترین رتبه این مثلث قرار دارد. متاسفانه فکر مردم ما، شخصیتشان، فرهنگشان، غرورشان و .. مورد تجاوز قرار گرفته و نمی‌توان توقعی داشت بچه‌هایی که تا به سن 20 می‌رسند بهترین پناهشان کوچه سیگار، مردان و پسران است محبت، تحمل و .. را درک کنند. ادامه دارد...
پنج‌شنبه 21 مهر 1390

romano - ایران - تهران
ادامه .. دقت کنید چرا یک نوجوان چاقو در جیب دارد چون احساس نا امنی می‌کند چرا سربازان در جنگ جهانی دوم دست به جنایتهایی می‌زدند که خودشان هم تعجب می‌کردند جواب همیشه جنون نیست ترس است، یاس و.. چطور یک نوجوان با همه وجود چاقو می‌زند چون در عالم کودکی خود فکر می‌کند اگر نخوری تو را می‌خورند (در حالی که اینطور نیست و این دقیقا عدم تشخیص خوب و بد و اینکه زندگی سالها برای او ادامه دارد را نشان می‌دهد یادتان می‌آید بچه گی با چه قدرتی سنگ را طرف دشمنتان پرتاب می‌کردید چون عدم تشخیص راه نجات و فرار داشتید). شما فکر می‌کنید روزه حسین برای چیست، سوره‌های جهاد قرآن ر ا چرا در گوش یک بچه افغان دائم زمزمه می‌کنند. دقیقا برای ایجاد یاس در ادامه زندگی و بی فایده بودن زندگی. این جوانها نمِیدانند لات چیست قدیمها ما لاتهایی داشتیم که وحشتناک بودند ولی همانها هم اندکی زندگی دوتا کبوتر و موزیک را دوست داشتند با تن زن آشنا بودند، بنابراین جنایاتشان به این جنون امروز نبود. ادامه ..
پنج‌شنبه 21 مهر 1390

romano - ایران - تهران
ادامه .. خلاصه کلمه اعدام دیروز اصفهان برای چه بود فقدان سکس کافی و سالم، نیازهای اولیه، امید و تربیت غلط در واقع همه ما معلولیم علت نیستیم خودتان حساب کنید چه حجم عظیمی از نیروی ایرانیان جهت نوشتن و مرور سیاست در اینترنت و جاهای دیگر تلف می‌شود! بهترین کار شما عزیزان این است اطلاع رسانی کنید این قضایا ربطی به اسلام فرهنگ غلط و ..ندارد (به حساب دفاع از اسلام نگذارید) علت و منشا آنها تامین نشدن نیازهای بدویست اکثر شما تحصیل کرده هستید اینها را در فامیل و . مطرح کنید تا افراد بفهمند وقتی مطالعه کم است باید دانش سینه به سینه منتقل شود و به اینکار امید داشته باشید حتی هم‌اکنون شاید به شما بخندند ولی در ادامه خودشان خواهند فهمید.اول انقلاب چه اکثریت تحصیل کرده‌ای گوشزد کردند ولی کو گوش و اینکه در پدیده نازیسم چه اکثریت نخبگان آلمانی گفتند و کشته شدند ولی کو گوش اما امروز آلمانیها به غیر از یک قشر کم تحصیل به این افکار می‌خندند.مانند دهه 80 که آرنولد سمبل قدرت و مردانگی ما بود اما اکنون برای بچه 5 ساله هم جذابیت ندارد. این مثلث، مثلث تربیت و پرورش انسان چه دینی چه غیر دینی خوش باشید
پنج‌شنبه 21 مهر 1390

leyli maman - مالزی - کوالالامپور
ادم روانی همه جا هست از جمله تو همین مالزی یه پسر هندی عقده ای هست که اسید پاش سریالی و حدود 25 نفرو با اسید مجروح وحتی کشته (سوار هوندای قرمز)جابه پلسی ای کیو مالزی نتونسته با وجود داشتن عکسش اونو دستگیر کنه فقط هم قربانی هاش خانومن.تصورشو کنیدددددددد
پنج‌شنبه 21 مهر 1390

resalat - فنلاند - هلسینکی
همه ی مشکلات باید از ریشه حل بشه فن هل
پنج‌شنبه 21 مهر 1390

ARTEMIS-SW - فرانسه - پاریس
اجتماع ایران بیمار است و این نتیجه ی عنقلاب کمونیستی اسلامی و ملت گریزان از مطالعه است مادیگرائی. مردسالاری.تحجر اسلامی اکثریت مردم را بیمار کرده است که اثرات انرا در کامنتها نیز میتوان دید .اگر قبل از عنقلاب. هروئین و تریاک و شیره یک امر بسیار غیرعادی بود اکنون با شیشه و کراک و کوفت و زهر مار شده تخمه و اجیل/ رژیم --سپاه پاسداران--- مافیای اصلی مواد مخدر و هر چند وقت خرده پاها را اعدام می کنند برای سرپوش به عمل کثیف خود/// و جدیدا اسید هم شده کوکاکولای اسلامی هر خر و الاغی انرا می خرد در جهت امیال کثیف مردسالاری اسلامی خود//نه اعدام اثری دارد نه بخشش!!!!!!!رژیم و دین ننگینش باید با هم گورشان را گم کنند و بدون شعار هر گروهی که دوباره بخواهد از پالون متعفن دین استفاده کند باید با یک اردنگی به عربستان پرتاب شود/همین/
پنج‌شنبه 21 مهر 1390

sourena.de - آلمان - اشتوتگارت
این حرکت ان قلابی بر ولی وقیح و مموتی مبارک باد. ساندیس خورهای دوزاری هم حالش رو ببرند. حکومتی جاهل پرورش دهنده جاهلان قرون وسطایی
پنج‌شنبه 21 مهر 1390

massoudoslo - نروژ - اسلو
این هم تقصیر غرب است ! تقصیر سکس گروپ غرب است ! تقصیر فرهنگ غرب است !!اصلا غرب یها اسید را کشف کردند پس تقصیر آنها است که بچه مسلمان ها در ایران یا زن را میگیرند یا نتوانند زنی را به تملک خود در آورند حتا اگر مادر هم شده باشد اسید در صورت او میپاشند.
پنج‌شنبه 21 مهر 1390

mansoor_uk - انگلستان - انگلستان
بعدن میگن اسید پاشی کار غربی هاست,اشکال کار از بی فرهنگی افراد جامعه است.
--------------
کاربر گرامی
لطفا نام شهر محل زندگی خود را نیز بنویسید.
با تشکر
جمعه 22 مهر 1390

homa--ir - المان - هامبورگ
هر روز میشنویم اسید پاشی برصورت یک زن بی گناه - من میخواهم بدانم . اینها اسید از داروخانه تهیه میکنند یا مغازه یا در جای دیگر بهرحال فروش . اینهمه اسید بیک نفر ایا مجوزی میخواهد و فروش اسید ازاد هست . اگرنه. پس فروشنده اسید مقصر اصلی هست . و دولت باید فروش اسید بدون . مجوز قانونی را رسیدگی کند . بگو داری به کدام حکومت ودولتی اینهارا می. گوئی ?
جمعه 22 مهر 1390

Ghooloo - ایران - آبادان
homa--ir - المان - هامبورگ. هما جان از همان جا که تریاک, کریستال و شیشه تهیه میکنند, هر روز هم اعدام میشوند ولی مشکل حل نمی شود! حالا پیدا بکن پرتقال فروش را!!!
جمعه 22 مهر 1390

homa--ir - المان - هامبورگ
Ghooloo - ایران - آبادان . . با سپاس از شما دوست عزیز - حالا فهمیدم پرتقال فروش را - تمام این . موادیکه شما نام بردید میدانم بطور قطع در انحصار سپاه پاسداران هست و. اعدام جوانان معتاد و قاچاقچی برای رد کردن ونمایش قانون در ایران هست. درحقیت خود سپاه پاسداران باید حلق اویز شود که وارد کننده هست .
جمعه 22 مهر 1390

shamamai - ایران - کوردستان
بسیار تاسف آور.انسان بودن و انسان ماندن بسی دشوار است
جمعه 22 مهر 1390

homa--ir - المان - هامبورگ
قلندر - المان - کلن . بهترین کامنت و خیلی بجا و با طنز گفتی - مرسی خیلی با حال بود گفته ات
جمعه 22 مهر 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.