آمریکا شرکت هواپیمایی ماهان ایر را تحریم کرد

آمریکا شرکت هواپیمایی ماهان ایر را تحریم کرد

یک روز پس از آنکه مقامات قضایی آمریکا ایران را به دست داشتن در توطئه ترور سفیر عربستان در واشینگتن متهم کردند، وزرات خزانه داری آمریکا روز چهارشنبه اعلام کرد، شرکت هواپیمایی ماهان ایر را به دلیل ارائه خدمات به نیروی قدس سپاه پاسداران در فهرست تحریمی خود قرار داده است.

در بیانیه وزارت خزانه داری آمریکا آمده است:«ماهان ایر خدماتی هوایی چون انتقال نیروها و کمک های مالی را برای نیروهای (سپاه پاسداران) انجام می دهد.»

بر این اساس، اموال و دارایی های شرکت هواپیمایی ماهان ایر در قلمرو آمریکا توقیف و مسدود شده و هرگونه ارتباط و همکاری شهروندان امریکایی با این شرکت هواپیمایی ممنوع اعلام شده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، وزارت خزانه داری آمریکا هواپیمایی ماهان ایر را متهم کرده است که خدمات هوایی برای انتقال مخفیانه نیروهای عملیاتی نیروی قدس- شاخه برون مرزی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به کشورهایی چون سوریه، عراق و لبنان ارائه کرده است.

در بیانیه وزارت خزانه داری آمریکا آمده است:«همکاری نزدیک ماهان ایر با نیروی قدس برای انتقال سلاح، نیرو و کمک های مالی از طریق پروازهایش، بیانگر چهره دیگری از تلاش های گسترده سپاه پاسداران برای نفوذ در بخش تجاری ایران برای تسهیل کمک هایش به تروریسم است.»

دراین بیانیه همچنین امده است:«پس از روشن شدن روش های بهره گیری نیروی قدس سپاه پاسداران برای استفاده از سیستم مالی بین المللی در راستای پرداخت پول برای قتل و استخدام افراد، اقدام امروز هرچه بیشتر غیر قابل انکار بودن خطر معامله تجاری با ایران را برجسته می کند.»

مقام های آمریکا روز سه شنبه دو ایرانی را به تلاش برای حمله به سفارتخانه های عربستان سعودی و اسرائیل در واشینگتن و همچنین ترور عادل الجبیر، سفیر عربستان سعودی در آمریکا متهم کردند.

این دو ایرانی، «منصور ارباب سیار»، ۵۶ ساله، و «غلام شکوری» معرفی شده اند. منصور ارباب سیار دارای تابعیت ایرانی - آمریکایی است و هم اکنون در بازداشت به سر می برد، ولی غلام شکوری فراری است و گفته می شود که وابسته به نیروی قدس سپاه پاسداران است.

درهمین زمینه، جو بایدن، معاون رییس جمهور آمریکا، روز چهارشنبه با اشاره به اتهامات واشینگتن مبنی بر دست داشتن دو ایرانی در طرح ترور سفیر عربستان، گفت: این اقدام وحشتناکی است و ایران باید پاسخگوی اقدامات خود باشد.

هیلاری کلینتون، وزیر خارجه آمریکا، نیز روز سه شنبه گفته بود: واشینگتن در واکنش به این توطئه، تلاش خواهد کرد با جلب حمایت سایر کشورها ایران را بیشتر منزوی کند.

این در حالی است که ایران اتهامات مقامات آمریکا درخصوص طرح ترور سفیر عربستان در واشینگتن را «ادعایی ساختگی» دانسته است.

محمد خزاعی، سفیر ایران در سازمان ملل متحد، نیز روز چهارشنبه در نامه ای به بان گی مون، دبیرکل این سازمان آنچه را که «ادعاهای» ایالات متحده خوانده، محکوم کرده است.

iSam - انگلستان - لندن
دمش گرم، بالاخره کمک با اکبرشاه کثیف هم شروع شد.
چهار‌شنبه 20 مهر 1390

oghab - فنلاند - هلسینکی
32 سال تحریم را گذروندیم این 6 ماه هم روش . ولی بعدچه غلطی می کنی .???
چهار‌شنبه 20 مهر 1390

Azadikhah - هلند - تکسل
oghab - فنلاند - هلسینکی:زجر ,گرانی و مشکلاتشو ملت دارند تحمل میکنند نه شما در فنلاند!
پنج‌شنبه 21 مهر 1390

love-iran - ایران - چابهار
Azadikhah - هلند - تکسل. شما چی رو دارین تحمل میکنین افراد داخل ایران وطن فروش هایی مثل شما رو اصلا ایرانی حساب نمیکنن تا یکم فشار روتون اومد فرار کردید اون ور حالا دم از ایرانی میزندید خجالت هم خوب چیزی هست
پنج‌شنبه 21 مهر 1390

Azadikhah - هلند - تکسل
love-iran - ایران - چابهار:از آغاز پیروزی انقلاب تا سال‌ها پس از پایان جنگ، جمهوری اسلامی رشته عملیات برون‌مرزی را برای از میان بردن مخالفان سیاسی خود پیش برد، اما با ترور چهار مخالف کرد در رستوران می‌کونوس در برلین، در سال ۱۹۹۲، این نوع عملیات را متوقف کرد. تا آن زمان جمهوری اسلامی بیش از چهارصد مخالف خود را در اروپا، ترکیه، دوبی و پاکستان کشته بود، اما گمان نمی‌برد ترور می‌کونوس چنان پیامدهای دیپلماتیک پیش‌بینی‌نشده‌ای داشته باشد که موجب واکنش مشترک اروپا و آمریکا شود و دادگاه رسماً رهبران ایران، از جمله آیت الله خامنه‌ای، اکبر رفسنجانی و علی فلاحیان را مجرم بشناسد و تحت پیگرد قانونی قرار دهد. عملیات برون‌مرزی با سیاستِ گروگان‌گیری همراه بود.
پنج‌شنبه 21 مهر 1390

Azadikhah - هلند - تکسل
love-iran - ایران - چابهار:۱-طرف صحبت من oghab هست شما چرا میپری وسط!خودش زبون داره جواب میده شما زبون بقیه نشو!دلیل اومدن من به خارج هم به خودم ربط داره دلیلی‌ نمی‌بینم بخوام برای کسی‌ که بی‌ادب، گستاخانه و بدون مدرک توهین به من میکنه بخواهم توضیح بدم.وطن فروش هم کسانی‌ هستند مثل رهبر خامنه‌ای که پول مفته نفت رو به لبنان و فلسطین میده در حالی‌ که مردم ایران به این پول بیشتر احتیاج دارند. .ضربهٔ این تحریمها رو همهٔ ایرانیان مستقیم و غیر مستقیم در سراسر دنیا میخورند.پس لطفاً ببند
پنج‌شنبه 21 مهر 1390

Azadikhah - هلند - تکسل
love-iran - ایران - چابهار:اهانت کردن بی‌ مدرک از زشترین خصوصیات اخلاقی‌ می‌باشد.oghab زبون داره خودش می‌تونه جواب بده شما زبان بقیه نشو!خودتی
پنج‌شنبه 21 مهر 1390

oghab - فنلاند - هلسینکی
lover -iranشماگفتید ایرانیها داخل کسانی که درخارج زندگی میکنند راایرانی قبول ندارند / کمی پر گوئ کردی . حتمی یه جاشون میسوزه ئ
جمعه 22 مهر 1390

Azadikhah - هلند - تکسل
به ادمهائی که شریک دزد و رفیق قافله هستند جوابی ندارم بدم.شما درست میگی!خوش باش
شنبه 23 مهر 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.