اتهام جدید عبدالفتاح سلطانی؛ دریافت جایزه حقوق بشر نورنبرگ

اتهام جدید عبدالفتاح سلطانی؛ دریافت جایزه حقوق بشر نورنبرگ

 عبدالفتاح سلطانی در شش سال گذشته، چهار بار بازداشت شده است.
 

شهرام میریان

 پس از گذشت یک ماه از بازداشت عبدالفتاح سلطانی، وکیل دادگستری، خانواده وی موفق شدند تا با او در زندان اوین دیدار کنند.
 
مائده سلطانی، دختر این وکیل سرشناس درباره این دیدار و اتهام های جدیدی که علیه پدرش مطرح شده است به رادیو فردا چنین گفت:
 
مائده سلطانی: مادر من به همراه بقیه اعضاء خانواده و مادربزرگم، روز یکشنبه توانستند به مدت ده دقیقه با پدرم یک ملاقات حضوری داشته باشند. البته این ملاقات در حضور دادیار و بازپرس پرونده صورت گرفت.
 
به پدر شما طی یک ماه اخیر چه اتهاماتی تفهیم شده است؟
 
به پدرم تا الان چهار اتهام تفهیم شده است، سه تا از این اتهامات، از جمله اتهاماتی بود که پیش از این هم با آنها مواجه بود. سایر اعضا کانون مدافعان حقوق بشر هم با این اتهامات مواجه بودند، یعنی اتهام مشارکت در تاسیس کانون مدافعان حقوق بشر، تبلیغ علیه نظام، اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت ملی، از جمله اتهاماتی بوده است که تقریبا همه اعضا کانون مدافعان حقوق بشر، مثل خانم نسرین ستوده، آقای سیف زاده و سایر اعضا بازداشتی این کانون، با آنها مواجه بوده اند.
 
اما اتهام چهارم که برای ما خیلی عجیب و جدید بود و به پدرم تفهیم شده است، تحصیل مال نامشروع از طریق جایزه حقوق بشر شهر نورنبرگ بود.
 
یعنی دریافت این جایزه حقوق بشری به عنوان تحصیل مال حرام تلقی شده است؟
 
بله. اصلا چنین اتهامی وجود ندارد که کسی به خاطر فعالیت های حقوق بشردوستانه اش مورد تقدیر قرار گرفته، متهم قلمداد شود.
 
این جایزه از سوی دفتر حقوق بشر شهر نورنبرگ، دو سال پیش، یعنی در سال ۲۰۰۹ به پدر من تعلق گرفت. که البته پدر من هیچ گاه نتوانست برای دریافت این جایزه از ایران خارج شود، اما امروز او را بابت دریافت این جایزه متهم می کنند.
 
در شش سال اخیر، این چهارمین بار است که پدر شما راهی زندان شده می شود. فکر می کنید که آقای سلطانی کی آزاد می شوند؟
 
کلا از لحاظ قانونی، این بار که پدرم برای بار چهارم دستگیر شده اند، آخرین دفاع توسط دادیار از خودشان گرفته شده است و تحقیقات پرونده نیز تمام شده است. اصولا و طبق روال قانونی ایشان می توانند با یک قرار وثیقه، آزاد بشوند و در کنار خانواده باشند.
 
تحقیقاتی که در مورد پدرم لازم بوده و بازجویی هایش انجام شده است و پرونده اش باید به دادگاه ارجاع داده شود و پدرم باید منتظر تاریخ و احضارنامه برای تشکیل دادگاه باشند.
 
اینکه حالا ایشان چند مدت دیگر در زندان باقی خواهد ماند؟ سوالی است که خود ما هم از مسئولان داریم چون اگر پدرم با توجه به اینکه تحقیقات پرونده تمام شده است، از این لحظه به بعد، همچنان در زندان بماند، بازداشت ایشان غیر قانونی خواهد بود.
 
ما منتظریم که به زودی پدرم با یک قرار، که می تواند قرار کفالت باشد یا قرار وجه التزام، آزاد بشوند، چون دلیلی وجود ندارد که الان دیگر ایشان کماکان در بازداشت به سر ببرند.

ghalamfarsai - سوئد - مالمو
جرم = طرفداری از حقوق بشر ! شجاعان و ازادگان در بند و مشتی دزد , دروغگو ,کفتار صفت و مجیز گو و کاسه لیس بر مصدر حکومت. ننگ بر شما.....
چهار‌شنبه 20 مهر 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.