ایران به اتهامات آمریکا در مورد توطئه ترور سفیر سعودی اعتراض کرد

ایران به اتهامات آمریکا در مورد توطئه ترور سفیر سعودی

اعتراض کرد

خزاعی اظهارات مقامات آمریکا را رد کرده و متقابلا آنان را به حمایت از ترور فیزیکدانان ایرانی متهم ساخته است

ایران رسما به اظهارات مقامات آمریکایی در مورد ارتباط جمهوری اسلامی با توطئه ترور سفیر عربستان سعودی در ایالات متحده اعتراض کرده و سفارت سعودی از "جلوگیری از وقوع اقدامی مجرمانه" سخن گفته است.


بامداد چهارشنبه، ۲۰ مهر (۱۲ اکتبر)، رادیو و تلویزیون دولتی ایران گزارش کرد که محمد خزاعی، نماینده دایم جمهوری اسلامی در سازمان ملل، با ارسال نامه ای برای بان کی مون، دبیرکل سازمان، نسبت به اظهارات مقامات دولت آمریکا در مورد دست داشتن یک تبعه ایرانی در طرح ترور سفیر عربستان در آمریکا به شدت اعتراض کرده است.

روز گذشته، وزیر دادگستری آمریکا اعلام کرد که یک آمریکایی ایرانی تبار به نام منصور ارباب سیار به اتهام توطئه برای ترور عادل الجبیر، سفیر عربستان در ایالات متحده، بازداشت شده است.

این مقام آمریکایی گفت که آقای ارباب سیار با نیروی قدس، بازوی برون مرزی سپاه پاسداران جمهوری اسلامی، در ارتباط بوده و علاوه بر طرح ترور دیپلمات سعودی، در صدد اجرای برنامه های دیگری برای بمب گذاری در سفارتخانه های اسرائیل و عربستان نیز بوده است و افزود که فرد دیگری به نام غلام شکوری، مقیم ایران و از اعضای نیروی قدس نیز به دست داشتن در این توطئه متهم است.

آقای خزاعی در نامه خود به دبیرکل سازمان ملل، ارتباط ایران با چنین توطئه ای را رد کرده و گفته است: "این اتهام واهی مقامات آمریکایی در ادامه سیاست معروف ضد ایرانی آنها و با انگیزه های سیاسی و نیز انحراف افکار عمومی جهان از مشکلات کنونی کاخ سفید در دو حوزه داخلی و خارجی است."

مقامات و رسانه های جمهوری اسلامی در چند روز گذشته اخبار مربوط به تظاهرات "معترضان به نظام سرمایه داری و نابرابری مردم و امپریالیسم" در آمریکا را به طور گسترده پوشش داده و در مواردی، آن را با قیام های اعتراضی در خاورمیانه مقایسه کرده و نشانه سرنگونی نظام حکومتی آمریکا و غرب دانسته اند.


منصور ارباب سیار به برنامه ریزی عملیات تروریستی در ارتباط با نهادهای امنیتی ایران متهم است


نماینده جمهوری اسلامی در سازمان ملل، در اشاره به حرکت های اعتراضی در خاورمیانه و سقوط تعدادی از نظام های حکومتی منطقه، این اعتراضات را نشانه خشم مردم منطقه از آمریکا دانسته و افزوده است که آمریکا "به منظور منحرف کردن افکار عمومی جهان" ایران را به ارتباط با توطئه برای دست زدن به اقدامات تروریستی متهم کرده است.

وی در نامه خود به دبیرکل سازمان ملل، نوشته است که "این اتهامات ساختگی و بی پایه، براساس ادعاهای مشکوک یک فرد وارد شده است که هر کشوری می تواند کشورهای دیگر را با طراحی چنین داستان هایی متهم و روابط کشورهای منطقه را مخدوش کند."

وی در ادامه این نامه، ترور چند فیزیکدان ایرانی را به کشورهای دیگر نسبت داده و تاکید کرده است: "ملت ایران در دو سال گذشته برای چندمین بار قربانی تروریسم شده و تعدادی از دانشمندان هسته ای خود را با ترور رژِیم صهیونیستی و حمایت آمریکا از دست داده است."

محمد خزاعی اتهام تلاش برای ترور سفیر سعودی در آمریکا را مغایر سیاست دولت خود در حفظ روابط دوستانه با کشورهای منطقه دانسته و افزوده است: "جمهوری اسلامی ایران همه را به حفظ هوشیاری در برابر توطئه اردوگاه بدخواهان دعوت می کند که صلح، ثبات و روابط دوستانه کشورهای منطقه را هدف قرار داده است."

نماینده جمهوری اسلامی در سازمان ملل در نامه خود اتهام اخیر آمریکا را باعث نگرانی دانسته و گفته است: "جمهوری اسلامی ایران درباره پی‌آمدهای وحشتناک سناریوی آمریکا هشدار می دهد که تلاش دارد سیاست های جنگ افروزانه خود را با دروغ پراکنی رسانه ای در منطقه حساس خلیج فارس گسترش دهد، و معتقد است ادامه چنین روش هایی، اثرات زیان‌باری بر صلح و امنیت منطقه و جهان خواهد داشت."

آقای خزاعی، ضمن ارسال نسخه هایی از این نامه برای رئیسان شورای امنیت و مجمع عمومی سازمان ملل، از دبیرکل سازمان خواسته است این نامه به عنوان سند مجمع عمومی و شورای امنیت ثبت شود.

همزمان، رئیس دفتر آمریکای شمالی وزارت خارجه ایران با احضار کاردار سفارت سوئیس، به عنوان حافظ منافع ایالات متحده در ایران، "ادعای سخیف دولت آمریکا" را محکوم دانسته و "نسبت به اینگونه شانتاژهای سیاسی" هشدار داده و علیه آن اعتراض کرده است.

همزمان، برخی گزارش های حاکی از آن است که ممکن است دولت آمریکا رسما علیه دولت جمهوری اسلامی به شورای امنیت سازمان ملل شکایت کند.

اتهام آمریکا و واکنش مقامات ایرانی


به گفته مقامات آمریکایی سفیر عربستان سعودی در واشنگتن هدف اصلی برنامه ترور بوده است


پس از انتشار اظهارات وزیر دادگستری آمریکا، وزارت خارجه این کشور با صدور یک هشدار امنیتی در مورد سفر آمریکاییان به خارج، اعلام کرد که طزحی که خنثی شده "ممکن است نشانه تمرکز تهاجمی‌تر برنامه های حکومت ایران بر عملیات تروریستی، به خصوص علیه دیپلمات های کشورهای منتقد ایران باشد."

این اطلاعیه افزوده است که همانگونه که طرح ترور سفیر عربستان سعودی نشان می دهد، "حملات تحت حمایت ایران" ممکن است شامل عملیاتی در خاک ایالات متحده هم باشد.

پیشتر، هیلاری کلینتون، وزیر خارجه آمریکا، اعلام کرده بود که کشور او در واکنش به این توطئه، در صدد وضع تنبیه های شدیدتری علیه ایران است هر چند با توجه به اینکه عملا ارتباط تجاری چندانی بین دو کشور وجود ندارد، به گفته ناظران، احتمالا منظور آمریکا جلب حمایت سایر کشورها در تشدید تحریم های اقتصادی علیه جمهوری اسلامی است.

در پی انتشار خبر کشف توطئه ترور سفیر عربستان در آمریکا، دفتر نخست وزیر بریتانیا با صدور اطلاعیه ای از "عملیات موفقیت آمیز دولت آمریکا در خنثی کردن توطئه حمله به دیپلمات ها در آمریکا" ابراز خرسندی کرد و گفت که چنین حمله ای مغایر قوانین شناخته شده بین المللی است.

همچنین، به گزارش خبرگزاری فرانسه، سخنگوی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفته است که اگر خبر برنامه ریزی ایران برای قتل سفیر عربستان در آمریکا صحت داشته باشد، تبعات وخیم بین المللی در پی دارد و از دولت ایران خوسته است به طور کامل با تشکیلات قضایی آمریکا برای کشف تمامی جنبه های این ماجرا همکاری کند.

برخی از ناظران آمریکایی گفته اند که در صورتیکه منصور ارباب سیار واقعا در ارتباط با نیروی قدس سپاه پاسداران در صدد اجرای برنامه ترور سفیر عربستان در آمریکا بوده، چنین برنامه ای می بایست مورد تایید مقامات ارشد حکومت اسلامی ایران قرار گرفته باشد.

به گفته آنان، در چنین صورتی، ممکن است رهبران ایران، که نگران گسترش حرکت های اعتراضی منطقه به این کشور هستند، در نظر داشته اند با ایجاد یک بحران خارجی، زمینه وحدت بین جناح های رقیب درون حکومت را فراهم کنند و همزمان، چنین بحرانی را برای منسجم کردن مردم در داخل کشور به کار گیرند.


مقامات ایران انگیزه مقامات آمریکایی را انحراف افکار جهانیان از "قیام وال استریت" دانسته اند


در مقابل، مقامات جمهوری اسلامی اتهامات اخبر آمریکا را به شدت رد کرده و انتشار خبر کشف توطئه ترور سفیر عربستان را به ناکامی دولت باراک اوباما، رئیس جمهوری ایالات متحده، در زمینه های مختلف نسبت داده اند.

کوتاه مدتی پس از انتشار اظهارات وزیر دادگستری آمریکا، به نقل از یکی از سخنگویان محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران، گزارش شد که ایران اظهارات این مقام آمریکایی را اتهامی بی پایه و اساس می داند.

همچنین، رامین مهمانپرست، سخنگوی وزارت خارجه ایران، گفته که دولت او هرگونه اقدام تروریستی را محکوم می داند و افزوده است: "اینگونه رفتارهای نخ نما که مبتنی بر سیاست های خصمانه و دیرینه محور آمریکایی - صهیونیستی است، نمایش مضحکی به شمار می رود که در راستای سناریو سازی های خاص و با اهداف تفرقه افکنانه از سوی دشمنان اسلام و منطقه تعقیب می شود."

وی افزوده است که روابط ایران و عربستان سعودی بر احترام متقابل مبتنی است و چنین اتهاماتی بر آن تاثیر نخواهد داشت.

همچنین، حسن قشقاوی، معاون وزیر خارجه ایران، در گفتگو با خبرگزاری فارس، انگیزه آمریکا از طرح چنین اتهامی را "منحرف کردن ذهن مردم جهان و به خصوص آمریکایی ها از بحران اخیر این کشور" دانسته و گفته است که ایران و عربستان سعودی، با وجود برخی اختلاف نظرها، دارای روابط دوستانه ای هستند.

آقای قشقاوی حسادت آمریکا نسبت به ایران را در وارد کردن چنین اتهامی موثر دانسته و با اشاره به سفر آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی، به کرمانشاه در روز چهارشنبه، پیش بینی کرده است که او با استقبال گسترده مردم این شهر مواجه می شود و افزوده است: "این امر همبستگی و علاقه ملت ایران را به نظام جمهوری اسلامی نشان می دهد که موجب حسادت کشورهای استکباری شده است."


بروجردی: آمریکاییان نمی توانند به این شیوه قیام وال استریت را منحرف کنند


علاء الدین بروجردی، نماینده و رئیس کمیسیون امنیت ملی و روابط خارجی مجلس نیز بازداشت منصور ارباب سیار را با تظاهرات اخیر در آمریکا مرتبط دانسته و گفته است: "امروز آمریکا شاهد یک قیام مردمی به نام قیام وال استریت است که این قیام، سیاست های خصمانه دولتمردان این کشور را هدف قرار داده است لذا آمربکایی ها به دنبال منحرف کردن افکار عمومی از قیام وال استریت هستند."

وی افزوده است که ایران هرگز سیاست ترور افراد را دنبال نکرده و تاکید ورزیده است: "آمریکایی ها نمی توانند به این شیوه، قیام وال استریت را منحرف کنند."

در مورد واکنش رسمی دولت عربستان سعودی به اظهارات مقامات آمریکایی خبری در دست نیست هر چند خبرگزاری فارس به نقل از برخی رسانه های سعودی گفته است که وزیر خارجه آن کشور با همتای آمریکایی خود در این باره گفتگوی تلفنی داشته و همچنین در تماسی با عادل الجبیر، جویای حال او شده است.

پیشتر، وبسایت سفارت سعودی در واشنگتن بیانیه ای را انتشار داد که در آن آمده است که این سفارتخانه "مایل است مراتب قدردانی خود را از نهادهای مسئول در دولت ایالات متحده برای موفقیت در جلوگیری از وقوع اقدامی مجرمانه ابراز دارد."

این بیانیه می افزاید: "این توطئه نافرجام به منزله نقض نفرت آور معیارها، ضوابط و معاهدات بین المللی است و با اصول انسانیت همخوانی ندارد."

ekman - ‫ایران - شیراز
‫ترور یک شخصیت سیاسی برای عامل و یا عاملین کشور ترور کننده به لحاظ امکاناتی که دارند،مثل آب خوردن است و نیازی نیست که چندین ماه به طول بینجامد که حتی رئیس جمهور آمریکا هم قبلا از آن خبر داشته باشد!!!.چرا همان موقع که طرح ترور را کشف کردند ،افشاگری نکردند !!!آیا در این مدت چند ماه مدارک محکمی بدست آورده اند.اینها همه سرآغاز توطئه ای در منطقه است.هر چه است در ارتباط با رویدادهای منطقه و سوریه است.آمریکا و متحدینش دنبال آتو میگردند تا اقدامی که میخواهند انجام دهند موّجه جلوه نماید و یا در منطقه نفاق بیندازند تا اسلحه بفروشند و حضور خودشان را در منطقه موّجه جلوه دهند.کشتن سفیر سوسمار خوارها چه درد و مشکلی را از مشکلات آخوندها دوا میکند.
چهار‌شنبه 20 مهر 1390

golly47 - المان - فونکشتاد
امریکا مجبور است عراق را ترک کند همینطور خلیج فارس را لزا مدام نقشه میکشد که چطور میتواند انجا بماند لزا میخواهد بین ایران و عربستان درگیری ایجاد کند که بتواند در خلیج فارس بماند اگر مجبور شود برود شکست بزرگی خورده است
چهار‌شنبه 20 مهر 1390

edwin alenpooya - ترکیه - آنتالیا
چیزی که عوض داره گلایه نداره. مسئولین نظام آخوندیسمی در ایران هر اقدام تروریستی و... که روی می دهد را سریعاً به گردن آمریکا و اسرائیل و. می اندازند. حالا که یک ایرانی تبار در آمریکه می خواسته چنین اقدامی داشته باشد، سران نظام آنرا یک توطئه از پیش تعین شده توسط مقامات آمریکائی می دانند. پس اقدامات تروریستی در ایران هم یک توطئه و دسیسه از قبل برنامه ریزی شده از طرف مسئولین نظام آخوندیسمی بوده برای سر پوش گذاشتن به انقلاب خودجوش مردمی پس از انتخابات87.
جمعه 22 مهر 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.