اولین چیزی که باید به کودک آموزش داد

اولین چیزی که باید به کودک آموزش داد

آرتا فرانکلین در مقاله معروفش در مورد تربیت کودکان می‌گوید: «باور کنید که می‌توان به کودکان تمام اصول اخلاقی را آموخت، فقط لازم است اول به او احترام را بیاوزیم...» جالب است که به نظر اکثر مردم جهان آموزش احترام به کودکان بسیار مهم و در واقع یک اولویت است. به طور قطع مثل تمام مسائل دیگر جامعه‌شناسی و رفتار‌شناسی، دیدگاه‌ها در مورد نکات مهمی که باید به کودکان آموخت و اولویت‌های آنان در هر زوج با زوج دیگر متفاوت است، اما در مجموع می‌توان گفت در سرتاسر جهان والدین بیش از هرچیز احترام گذاشتن را به عنوان اولین نکته‌ای که باید به کودکان آموزش داد می‌شناسند. آنها آموزش «احترام گذاشتن» و فرمانبر بودن را به مهربانی، شوخی‌کردن، وطن‌پرستی و مسائلی مانند آنها ارجح دانسته‌اند. اما در میان کشورهای جهان والدین آلمانی چینی و روس اعتقاد دارند اولین چیزی که باید به کودکان آموخت مهربانی و کمک به دیگران است. جالب است که در میان گزینه‌هایی که طی همه‌پرسی در اختیار والدینی از ملیت‌های مختلف گذاشته شده بود تقریبا در تمامی موارد گزینه وطن‌پرستی به عنوان آخرین گزینه انتخاب شده بود و در واقع تمام والدینی که در نظرسنجی شرکت کرده بودند اعتقاد داشتند آموختن مسائل و نکات اخلاقی و رفتاری مهم‌تر از مسائل ملی است.


سن والدین هم مهم است

سن والدین هم در دیدگاه‌های آنها در مورد اولویت‌های انتخاب آنها در مورد فرزندان‌شان نقش داشت. اکثریت قریب به یقین والدین بالای ۴۵ سال اعتقاد داشتند که باید احترام گذاشتن را به عنوان اولین نکته به کودکان آموخت. در حالی که در سن‌های پایین‌تر والدین این‌گونه فکر نمی‌کردند. (این مسئله درفیلیپین کاملا صادق بود 100 درصد افراد شرکت‌کننده در نظرسنجی در این کشور که بالای ۴۵ سال داشتند گزینه احترام را انتخاب کرده بودند. در حالی‌ که در والدین زیر ۳۰ سال در این کشور تنها ۶۸ درصد این انتخاب را داشتند.)


آلمانی‌های متفاوت

تنها کشور جهان که در آن والدین معتقد بودند بهتر است بامزه بودن و شوخی ‌کردن را قبل از احترام گذاشتن و فرمانبرداری به کودکان آموخت، آلمانی‌ها بودند. در واقع در مجموع می‌توان گفت در اکثرکشورهای حاضر در این نظرسنجی اولویت‌ها این‌گونه بود:

۱-احترام گذاشتن و فرمانبرداری
۲- مهربانی
۳- شوخی کردن و بامزه بودن

اما در آلمان وضع به این گونه بود:
 ۱- مهربانی
۲- شوخی کردن و بامزه بودن
 ۳-احترام گذاشتن


برخی از نظرات افراد شرکت کننده  در این نظرسنجی

 کانی چانگ، ۲۸ ساله، هنگ کنگ، چین: اول مهربانی و حس شوخی کردن با هم. با همین دو ویژگی کودک من می‌تواند به خوبی با بقیه کودکان کنار بیاید.  امانوئل دی سوزا، ۳۷ ساله، سائوپائولو، برزیل: احترام گذاشتن به دیگران و داشتن حس اطاعت نسبت به بزرگتر‌ها بسیار مهم است. همه کودکان باید بدانند چه اجازه‌هایی دارند و چه اجازه‌هایی ندارند. چه کارهایی می‌توانند و چه کارهایی را نمی‌توانند.  الین زاکی ول‌تر، ۳۹ ساله، سامیتا، نیوجرسی، آمریکا: احترام گذاشتن به دیگران احترام گذاشتن به خود است. فکر کنم اساس و زیربنای زندگی انسان احترام گذاشتن به خود است.   مانوئل فرانی رازیویچ، ۳۰ ساله، بوخوم، آلمان: کودک باید شاد باشد، با شوخی کردن و خندیدن است که یک کودک می‌تواند از کودکی خودش لذت ببرد.


میهن پرستی

تنها در کشورهای چین و روسیه بود که گزینه وطن‌پرستی به عنوان آخرین گزینه فهرست انتخاب نشد.


تفاوت‌های زنانه و مردانه

در کل این نظرسنجی نشان داد زنان بیشتر از مردان دوست دارند تا اولین چیزی را که به کودکان خود بیاموزند مهربانی باشد، در حالی که مردان بیشتر از زنان دوست داشتند اولین چیزی که به کودکان خود یاد می‌دهند شوخی کردن باشد.
nader46 - انگلیس - لندن
اولین و واجب‌ترین چیز در ایران واسه نوزاد::دیدن اعدام و قصاص دست پا قطع کردن و چشم کور کردن هست،،مسائل اسلامی از واجب‌ترین و اولین مهم‌ها که از کودکی باید آموزش داده بشه،،تا برای خرق الله و جامعهِ مفید بشوند،.
چهار‌شنبه 20 مهر 1390

christina - قبرس - قبرس
من یک پسر 7 ماهه دارم چی باید بهش یاد بدم?
چهار‌شنبه 20 مهر 1390

felora - ایران - تهران
nader46 - انگلیس - لندن / متاسفانه اولین چیزی که دختر ها یاد میگیرین ترس از پسرهاست وحفظ اب رو" به خاطر فرهنگ مرد سالاری ایران که بر خلاف ظاهرها " هنوز به شدت وجود داره از نوجوانی تا قبل و حتی بعد از ازدواج. اولین چیزی که پسر ها یاد میگیرن داد زدن وزور گویی به دخترها تا حد و مرز تهدید و ابرو ریزی و کتک و .. ( یادمون باشه همه مردم ایران توی چند شهر بزرگ و تعدادی از خانواده های با فرهنگ خلاصه نشدن) این یک واقعیته
چهار‌شنبه 20 مهر 1390

Matilda71 - سوئد - سوئد
nader46 - انگلیس - لندن قربون دهنت عالی گفتی متعصفانه همینطوره
چهار‌شنبه 20 مهر 1390

siavash siavash - بلژیک - انتورپ
chrittina عزیز اولین و بهترین چیز برای فرزند عزیزت اینه که تمام عشق و مهربانی خودت رو بهش هدیه کنی و ازش دریغ نکنی. اون باید بفهمه که تو با تمام وجودت دوستش داری.
پنج‌شنبه 21 مهر 1390

christina - قبرس - قبرس
siavash siavash - بلژیک - انتورپ چقدر قشنگ گفتید شما , چشم سعی میکنم تمامه عشقمو بهش نشون بدم,اخه من لپاشو گاز میگیرم اونم هی بیشتر عصبانی میشه:Pقبرس
----------------
کاربر گرامی
لطفا نام شهر محل زندگی خود را نیز بنویسید , در غیر این صورت از درج نظرات شما در آینده معذور خواهیم بود.
با تشکر
پنج‌شنبه 21 مهر 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.