آمریکا ایران را به تلاش برای ترور سفیر عربستان در واشنگتن متهم کرد

آمریکا ایران را به تلاش برای ترور سفیر عربستان

در واشنگتن متهم کرد

هولدر: عواملی در حکومت ایران به ویژه مقام های ارشد نیروی قدس سپاه در این ماجرا دست داشتند

اریک هولدر، وزیر دادگستری ایالات متحده، اعلام کرده که یک ایرانی آمریکایی به اتهام تلاش برای ترور عادل الجبیر، سفیر عربستان سعودی در واشنگتن، دستگیر شده است.

نام متهم منصور ارباب سیار، ۵۶ ساله، اعلام شده که به گفته آقای هولدر، با نیروی قدس سپاه پاسداران در ارتباط بوده است.

 این خبر سه شنبه (۱۱ اکتبر) در یک کنفرانس خبری که رابرت مولر، رئیس پلیس فدرال (اف بی آی) در آن حضور داشت اعلام شد.

مقام های آمریکایی علیه یک نفر دیگر به نام غلام شکوری نیز کیفرخواست صادر کرده اند که در ایران زندگی می کند و به باور آنها از مقام های نیروی قدس سپاه پاسداران است.

اریک هولدر گفت آمریکا در این رابطه دولت ایران را مسوول می داند و تا ساعاتی دیگر تدابیری از سوی مقام های آمریکایی اعلام خواهد شد.

مقام های ایرانی هنوز به این اتهامات پاسخ نداده اند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا می گوید که واشنگتن در نظر دارد که تحریم ها علیه ایران را افزایش دهد.

آمریکا می گوید که منصور ارباب سیار، ساکن ایالت تگزاس، در مکزیک با فردی که گمان می کرد یکی از اعضای کارتل زتاس است تماس گرفته و وعده پرداخت یک و نیم میلیون دلار برای اجرای این طرح ترور را داده بود.

به گفته وزیر دادگستری آمریکا، متهم برنامه ترور سفیر عربستان سعودی در یک بمبگذاری و سپس بمبگذاری در سفارت های اسرائیل و عربستان سعودی را دنبال می کرد.

بنا بر کیفرخواست صادر شده، غلام شکوری حدود ۱۰۰ هزار دلار به عنوان "پیش پرداخت" ارسال کرده بود.

آمریکا می گوید که عملیات پلیس فدرال (اف بی آی) در ماه مه آغاز شد و ماموران مخفی اف بی آی دو بار در شهر مرزی رینوسا در مکزیک با متهم اصلی دیدار کرده بودند.

به گفته مقام های آمریکایی، منصور ارباب سیار در روز ۲۸ سپتامبر از راه آلمان ایران را به قصد مکزیک ترک کرد اما از ورود وی به مکزیک جلوگیری و به آمریکا فرستاده و در فرودگاه جان اف کندی نیویورک دستگیر شد.

جمهوری اسلامی از سال ۱۹۸۴ میلادی در فهرست دولت های حامی تروریسم وزارت امور خارجه آمریکا قرار داشته است.

ایران اتهام حمایت از گروه های تروریستی را بی اساس می داند.

اریک هولدر گفت که آمریکا درباره این ماجرا به تمام کشورهای دوست و متحد خود اطلاع رسانی خواهد کرد.

نیروی قدس که شاخه برون مرزی سپاه پاسداران ایران است پیش‌تر نیز به اتهام فعالیت های تروریستی مورد تحریم آمریکا قرار گرفته بود.

دولت آمریکا نیروی قدس را متهم کرده بود که به نیروهای امنیتی سوریه برای سرکوب تظاهرکنندگان کمک مادی می کند.

ایران این اتهام را بی اساس می‌داند.

Artosh - ایران - تهران
دیگه فکر کنم این یه هشدار برای جنگ باشه...
سه‌شنبه 19 مهر 1390

love-iran - ایران - چابهار
خیلی باحال بود جای دیگه پیدا نکردن میخواستن تو امریکا سفیر رو بکشن الان افراد عزیز به حساب ایرانی میان و شروع میکنن به تشکر از امریکا بابت دقت و سرعت اش ما که اصلا فکر نمیکنیم سر جریان اون 2 تا امریکایی هست و چیزه دیگه
سه‌شنبه 19 مهر 1390

ARTEMIS-SW - فرانسه - .پاریس
راست می گوئید چرا عنتری نژاد کثیف و خانواده ی اشغالش را به امریکا دعوت می کنید/مرگ بر ملا
چهار‌شنبه 20 مهر 1390

Pezhman - اتریش - وین
کهریزک وسنگسار وتجاوز وقطع دست وپا و رشوه وارتشا و سرکوب نویسندگان وآزادیخواهان و اعدام دگراندیشان و تقلب در انتخابات ودزدیدن حقوق حقه مردم و ورود به حیطه خصوصی افراد و بردن ساتلیتها وووو ترور شاهپور بختیار وشرافکندی وقاسملو وفرخزاد وبسیاری دیگر اصلا"به عبای خون آلود ضحاک علی نمی چسبد.او مثل چوب دوسر طلا مقدس وپاک است.
چهار‌شنبه 20 مهر 1390

لیلی ایرانی - ایران - تهران
یکی اینجا بابت دستگیری این تروریست خیلی ناراحته شروع کرده به چرند نوشتن.اخه این چه ربطی به اون 2تا امریکایی داره!حالا انقدر تو زندان میمونه تا بپوسه.
چهار‌شنبه 20 مهر 1390

مهدیار - ایران - تهران
فعلا زوده واسه نتیجه گیری. اما گمان میکنم ماجرا سیاسی هست و اصل و پایه درستی نداره
چهار‌شنبه 20 مهر 1390

kokex - ‫آلمان - ‫فرانکفورت
‫فقط ی مشکل بزرگ در این خبر هست اینکه لیست دروع های آمریکا بقدری طولانی هستش که اگر اگر این حبر حتی درست !!!!!!!. ‫باشه بازهم نمیشه باور کرد ، یک مثل آلمانی میگه کسی که یکبار دروغ گفت دیگه نمیشه باورش کرد. ‫دروغ ملوانان انگلیسی و دروغ آمریکا در مورد ضدو خورد ناو آمریکا با قایق های ایرانی یادتونه ؟ وقتی ایران فیلمشو نشون داد . ‫همه صداها خاموش شد ، تی وی آلمان هم انگلیس و آمریکارو مسخره کرد . ‫سلاح در عراق ، اسامه، زندان های مخفی ، ابو عریب، گوانتانامو و و و...... ‫آیا آمریکا قابل باوره ؟ من میگم no no no no no
چهار‌شنبه 20 مهر 1390

arashbehdin - امریکا - اتلانتا
قضیه بودار است.
چهار‌شنبه 20 مهر 1390

iSam - انگلستان - لندن
از این لجن ها هیچ چیز بعید نیست. بمیرید ازگلهای پاسدار.
چهار‌شنبه 20 مهر 1390

ordak - المان - بن
ازیکی پرسیدند خرس تخم گزاره یا بچه زا گفت بابا از این دم بریده هر کاری بر میاد.اینکه از اخوندها و باندهای جنایتکارشون هر کاری ساخته است شکی نیست,ولی حقیقت این کار براشون خیلی ساده و پیش پاافتاده است که بخاطر ال قورباقه ال تمساح در امریکا این ریسک را نمیکنند,چرا که اخوندها ثابت کردند اینقدر مذهبی کله خر تو دنیا دارند اگه تسمیمی گرفتند ردخور نداره.این دروغ امریکا خیلی احمقانه برای حمله احتمالی به مراکز سپاه و صنایع نظامی سپاه است,مثل پیله بوش به صدام سر مسئله سلاحهائ کشتار جمعی اون بود که خودشان بهش دادند و خودشان هم در جنگ اوول علیه عراق همه را نابود کردند ولی به این بهانه عراق بار اوول پارکنگ شد و بار دووم تبدیل به زیرزمینش کردند.به گنجشک گفتند منار فلان جات گفت اقا یه چیز بگو بگنجه.حالا اگه امریکا دنبال بهانه حمله است و میخواداینکار را به حساب عربا کنه,یه چیز بگه بگنجه
چهار‌شنبه 20 مهر 1390

Azadikhah - هلند - تکسل
نقشه ترور سفیر عربستان درآمریکا که ایران متهم به اجرا آن است بسیاربی رحمانه و دقیق و با همکاری یک کارتل مواد مخدر درمکزیک طراحی شده بود.ولی براساس اسناد افشا شده توسط دولت آمریکا شهروند ایرانی آمریکایی منصور ارباب سیار به نحو بسیار دقیقی عملیات را طراحی کرده است.ارباب سیار سالها درآمریکا زندگی می کرده ولی از طریق پسر عمویش با سپاه قدس درایران مرتبط بوده است.پسرعموی ارباب سیار باشکوری از اعضا سپاه قدس که بازوی خارجی عملیات سپاه پاسداران است درارتباط بوده است.به دلیل مسافرت های متعدد وی به مکزیک از طریق ایالت تگزاس وی موردتوجه آمریکا و احتمال ارتباط با قاچاقچیان مواد مخدر بوده است.وی درتگزاس یک نمایشگاه کوچک فروش اتومبیل و یک رستوران را اداره می کرده است.
چهار‌شنبه 20 مهر 1390

Azadikhah - هلند - تکسل
به گقته مقامات دولت فدرال جمله رمز: « شورولت آماده است .» از طرف ارباب سیار برای زمان آمادگی برای عملیات مورد استفاده قرا رگرفته است. همسایه های ارباب سیار روایات متفاوتی درباره وی ارائه می کنند. یکی از آنها می گوید ارباب سیار آدم زیاد خوش برخوردی نبود.یک همسایه دیگر که درهمان مجتمع آپارتمانی ارباب سیار زندگی می کرده می گوید وی از زن اولش جدا شده بود و همیشه می خندید و شادمان به نظر می رسید.ارباب سیار یک بار درسال ۲۰۰۴ به خاطر رانندگی بدون گواهینامه ویکبار هم درسال ۲۰۰۱به خاطر کلاهبرداری درصدور چک بی محل دستگیر و متهم شده بود ولی این اتهامات بعدا ازوی برداشته شدند.دریک ملاقات درروز ۱۷ جولای با خبر چین ارباب سیار گفته بود : عملیات حتی اگر تلفات وسیعی برجای بگذارد باید به پیش برود و اجرا بشود.وی متهم به سفرهای متعدد بین ایران ومکزیک و دریافت ۱۰۰۰۰۰ دلار پول به عنوان پیش پرداخت نقشه ای به هزینه ۱.۵ میلیون دلار شده است.
چهار‌شنبه 20 مهر 1390

Azadikhah - هلند - تکسل
kokex - ‫آلمان - ‫فرانکفورت:اگر آمریکا جنایت کرده جمهوری نامرد اسلامی ایران هم جنایت زیاد کرده یکطرفه قضاوت نکن:از آغاز پیروزی انقلاب تا سال‌ها پس از پایان جنگ، جمهوری اسلامی رشته عملیات برون‌مرزی را برای از میان بردن مخالفان سیاسی خود پیش برد، اما با ترور چهار مخالف کرد در رستوران می‌کونوس در برلین، در سال ۱۹۹۲، این نوع عملیات را متوقف کرد. تا آن زمان جمهوری اسلامی بیش از چهارصد مخالف خود را در اروپا، ترکیه، دوبی و پاکستان کشته بود، اما گمان نمی‌برد ترور می‌کونوس چنان پیامدهای دیپلماتیک پیش‌بینی‌نشده‌ای داشته باشد که موجب واکنش مشترک اروپا و آمریکا شود و دادگاه رسماً رهبران ایران، از جمله آیت الله خامنه‌ای، اکبر رفسنجانی و علی فلاحیان را مجرم بشناسد و تحت پیگرد قانونی قرار دهد. عملیات برون‌مرزی با سیاستِ گروگان‌گیری همراه بود.
چهار‌شنبه 20 مهر 1390

Azadikhah - هلند - تکسل
kokex - ‫آلمان - ‫فرانکفورت: به ویژه پس از اشغال سفارت آمریکا رهبران انقلابی ایران به این نتیجه رسیدند که انزوای بین المللی به خاطر شرایط انقلاب و جنگ دست آن‌ها را برای گروگان‌گیری باز می‌کند و می‌توان از گروگان‌های خارجی به مثابهٔ اهرمی دیپلماتیک استفاده کرد. در ایران و لبنان، اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها و اسراییلی‌ها را گروگان می‌گرفتند و در قبال اسلحه یا دیگر کالا‌ها آن‌ها را آزاد می‌کردند. اکبر رفسنجانی در خاطرات خود به خوبی نشان داده است که چگونه رشته‌ای از گروگان‌گیری‌ها در دههٔ نخست جمهوری اسلامی با برنامه‌ریزی قبلی و با توقع ثمربخشی دیپلماتیک صورت می‌گرفت.‌گاه وقتی عملیات برون‌مرزی لو می‌رفت یا نقش ایران در قتل مخالفان سیاسی فاش می‌شد یا محموله‌های اسلحهٔ ایران به اروپا کشف می‌شد، در برابر مختومه شدن پرونده‌های قضایی یا اطلاعاتی خود در غرب گروگانی را در لبنان یا ایران آزاد می‌کرد. اگر ادعای دادستان کل ایالات متحدهٔ آمریکا دربارهٔ طرح ایران برای ترور سفیر عربستان سعودی در واشنگتن درست باشد، به معنای آن است که ایران به سیاست قدیمی خود بازگشته است،
چهار‌شنبه 20 مهر 1390

h.k - دانمارک - اودا
دولت ایران برای انحراف اذهان عمومی ومشکلات داخلی ومهمترازهمه ایجاداتحادملی وکشتارچندنفرازمخالفان ونسبت دادن انان باهمکاری باامریکا وووبه چنین عملیات نیاز دارد.وچون اورابه بایهای سیاسی راه نمیدهنددست بکارهای بچگانه وجالب توجه میزند.راه دیگری نمانده است.همانگونه که خامنه ای گفته هرگزبااین کشورهاباروی خوش حرف نزنید,,روبه انهاندهید,,تاازماحساب ببرند.غافل ازاینکه اگرجزادم حسابتان کننددرست است.امااگرمثل,صفر,,حسابت کنند.نه
چهار‌شنبه 20 مهر 1390

kokex - ‫آلمان - ‫فرانکفورت
‫اگر ایران رومحاکمه می کنید مثلا خامنه ایی فلاحیان و .... پس چرا ذر مورد BUSH CHENEY CONDOLEEZZA RICE BLAIR WOLFOWITZ و بقیه ساکتید ؟ عدالته یکطرفه ؟؟؟؟؟؟؟؟؟
چهار‌شنبه 20 مهر 1390

danial nabi - سوئد - استکهلم
کفگیرشون ته دیگ خورده دست به دامن عربستان شدند . امریکا راست میگه ارازل خودش رو از کشورهای اسلامی جمع کند که جز بدبختی هیچ چیز عاید ملتها نشد مگر انها له له نفت مسلمین را بزند اشغالهای یابو.
چهار‌شنبه 20 مهر 1390

Azadikhah - هلند - تکسل
در مورد ایران و آمریکا صحبت می‌کنیم چه ربطی‌ به CHENEY CONDOLEEZZA RICE BLAIR WOLFOWITZ داره؟اگر در مورد جنگ عراق با آمریکا هست درسته اونها هم باید جوابگو باشند که فکر کنم حرفایی هم زدند کاری نداریم به این جریان.موضوع چیز دیگری هست عوضش نکنین !و جواب سوال رو با سوال نمیدهند
چهار‌شنبه 20 مهر 1390

golly47 - المان - فونکشتاد
ایران بایست خیلی سریع جواب امریکا و عربستان را بدهد که این نقشه برای ماندن امریکا در خلیج فارس است
چهار‌شنبه 20 مهر 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.