جدایی نادر از سیمین نامزد چهار جایزه اسکرین آسیا پاسیفیک شد

جدایی نادر از سیمین

نامزد چهار جایزه اسکرین آسیا پاسیفیک شد

نانسان شی تهیه‌کننده هنگ کنگی و رئیس بخش بین‌الملل دوشنبه غروب در جریان برگزاری جشنواره بین‌المللی فیلم پوسان، اسامی نامزدهای این دوره جوایز سالانه اسکرین آسیا پاسیفیک را اعلام کرد.
 
در مجموع ۳۷ فیلم از ۱۹ کشور که از میان ۲۴۰ فیلم انتخاب شده‌اند، بخت دریافت جوایز اسکرین آسیا پاسیفیک در سال ۲۰۱۱ را دارند.
 
به گزارش خبر آنلاین به نقل از اسکرین دیلی در بین فیلم‌های نامزد‌شده، «جدایی نادر از سیمین» اصغر فرهادی از ایران و «روزی روزگاری در آناتولی» نوری بیلگه جیلان از ترکیه و بوسنی و هرزگوین، هر یک با نامزدی در چهار بخش بیشترین تعداد نامزدی را کسب کرده‌اند
 
فیلم اصغر فرهادی در بخش‌های بهترین فیلم بلند داستانی، دستاورد کارگردانی، بازیگر مرد (پیمان معادی) و فیلمنامه (فرهادی) نامزد دریافت جایزه است.
 
«جدایی نادر از سیمین»‌ به نمایندگی از ایران در بخش فیلم خارجی‌زبان هشتاد و چهارمین دوره جوایز اسکار حضور دارد. این فیلم پارسال در جشنواره برلین برنده جوایز خرس طلایی بهترین فیلم و خرس‌های نقره‌ای بهترین گروه بازیگران زن و بهترین گروه بازیگران مرد شد
 
«روزی روزگاری در آناتولی» هم نماینده ترکیه در جوایز اسکار ۲۰۱۲ است. این فیلم ماه مه پیش در جشنواره کن جایزه بزرگ هیئت داوران را به طور مشترک با «پسری با دوچرخه» به کارگردانی لوک و ژان پی‌یر داردن دریافت کرد
 
«به امید دیدار» ساخته‌ محمد رسول‌اف دیگر فیلمساز ایرانی با نامزدی در سه بخش جوایز اسکرین آسیا پاسیفیک، پس از «جدایی نادر از سیمین» و «روزی روزگاری در آناتولی» قرار دارد. این فیلم در جشنواره کن در بخش نوعی نگاه برنده جایزه بهترین کارگردانی شد.
 
«جدایی نادر از سیمین»، «به امید دیدار»‌، «روزی روزگاری در آناتولی»، «اجازه بده گلوله‌ها به پرواز درآیند» تولید مشترک چین و هنگ کنگ و «طراحان جشن عروسی» از هند نامزدهای بخش بهترین فیلم بلند داستانی هستند.
 
فرهادی و رسول‌اف در بخش بهترین دستاورد کارگردانی هم نامزد شده‌اند و با بیلگه جیلان، جیانگ ون («اجازه بده گلوله‌ها به پرواز درآیند») و نا هونگ-جین («دریایی زرد») از کره رقابت می‌کنند.
 
سینمای ایران در بخش بهترین بازیگر زن هم دو نماینده دارد. شایسته ایرانی برای فیلم «آینه‌های روبرو» و لیلا زارع برای فیلم «به امید دیدار»‌ در این بخش نامزد شده‌اند.
 
از سوی دیگر، «باد و مه»‌ به کارگردانی ناصر دهقانی پوده از ایران در بخش بهترین فیلم بلند کودکان نامزد دریافت جایزه است و «امین» به کارگردانی شاهین پرهامی تولید مشترک ایران، کره، کانادا و اوکراین نیز در بخش بهترین مستند بلند بخت دریافت جایزه را دارد.
 
مراسم پنجمین دوره جوایز سالانه اسکرین آسیا پاسیفیک ۲۴ نوامبر (سوم آذر) در استرالیا برگزار می‌شود.
 
جوایز اسکرین آسیا پاسیفیک (APSA) را دولت کوئینزلند استرالیا با حمایت یونسکو و فدراسیون بین‌المللی اتحادیه تهیه‌کنندگان فیلم (فیاپف) به برترین‌های سینمای آسیا پاسیفیک اعطا می‌کند.
 
هدف از اعطاء این جوایز ارج نهادن به دستاوردهای سینمایی فیلم‌های منطقه آسیا پاسیفیک و تشکیل یک بازار جهانی است.
 
نخستین دوره جوایز اسکرین آسیا پاسیفیک سال ۲۰۰۷ با موفقیت فیلم‌های ایرانی و اعطاء جایزه به سه فیلم «اتوبوس شب»، «خون‌بازی» و «آن سه» برگزار شد.
 
در دومین دوره رضا ناجی برای «آواز گنجشک‌ها» برنده بهترین بازیگر مرد شد و در سومین دوره فرهادی با «درباره الی» جایزه بزرگ هیئت داوران و جایزه بهترین فیلمنامه‌نویس را دریافت کرد.
 
پارسال هم در بخش فیلم کودکان جایزه اصلی به «دیگری» ساخته مهدی رحمانی اعطاء شد.

hom2012 - ایران - بوشهر
تبریک می گم خبر خوبی بود.
سه‌شنبه 19 مهر 1390

shahram khosh maram - ایران - تهران
خیلی خوشحالم که مسوولین سینمایی ایران منطقی عمل کردند و جدایی نادر از سیمین را امسال برای اسکار فرستادند. فیلمی که نرفته, برنده است. جای یک اسکار در سینمای ایران خالی هست.
چهار‌شنبه 20 مهر 1390

a.ahooraei - المان - کلن
بالاخره این دوتا جدا شدند یا نه ؟
چهار‌شنبه 20 مهر 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.