شلاق بر تن فرزند تبریز ؛ تابلوی نقاشی عدالت

شلاق بر تن فرزند تبریز ؛ تابلوی نقاشی عدالت


انتشار تصاویر اجرای حکم شلاق پیمان عارف، واکنش کاربران فضای مجازی را در پی داشت. پیمان عارف دومین فعال سیاسی است که در یک ماه اخیر حکم شلاق در مورد وی اجرا شده است. پیش‌تر این حکم در مورد سمیه توحیدلو اجرا شده بود.

 
 

پیمان عارف، روزنامه‌نگار، وبلاگ‌نویس و از اعضای سازمان دانش آموختگان جبهه ملی که به اتهام توهین به «رییس جمهور» از سوی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی پیرعباسی به تحمل دو سال و نیم زندان تعزیری، ۷۴ ضربه شلاق و محرومیت مادام العمر از هر گونه فعالیت مطبوعاتی و حضور در تشکل‌های سیاسی محکوم شده بود، روز یکشنبه ۱۷ مهر (۹ اکتبر) از زندان آزاد شد.
 
پیش از آزادی این فعال سیاسی حکم ۷۴ ضربه شلاق وی به اجرا درآمد. به نوشته وب‌سایت‌های خبری مخالفان حکومت ایران، همسر پیمان عارف در زمان اجرای حکم حضور داشته است.
 
پیش‌تر در شهریورماه امسال حکم شلاق سمیه توحیدلو، فعال سیاسی و دانشجوی دکترای جامعه‌شناسی دانشگاه تهران اجرا شده بود. سمیه توحیدلو از اعضای ستاد انتخاباتی میرحسین موسوی در جریان انتخابات ریاست جمهوری دهم بود. وی همچنین نویسنده وبلاگ «بر ساحل سلامت» است.


 
حکم شلاق سمیه توحیدلو شهریورماه اجرا شد

خانم توحیدلو تنها دو روز پس از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ در ۲۴ خرداد ماه دستگیر شد. او ۷۰ روز را در بازداشت به سر برد. دادگاه اولیه برای وی حکم یک سال حبس و ۵۰ ضربه شلاق صادر کرد که در دادگاه تجدیدنظر حکم حبس بخشیده شد اما اجرای حکم شلاق به قوت خود باقی ماند.
 
شلاق‌های حقیقی، اعتراض‌های مجازی
 

تصاویر خروج پیمان عارف از زندان در حالی که همسر و دوستانش برای راه رفتن به وی کمک می‌کنند به سرعت در فضای مجازی منتشر شد. دوستان وی نیز عکس‌هایی از کمر او که آثار زخم و کبودی ناشی از شلاق به وضوح در آن‌ها مشخص است را منتشر کردند.

یکی از کاربران فیس‌بوک با انتشار تصویر کمر این فعال سیاسی نوشت:«این تابلو نقاشی نیست، اثر شلاق است بر تن پیمان.»
 
پیمان عارف، نویسنده وبلاگ «تجددنامه» پس از اجرای حکم به سایت جرس گفت: «من اینجا در ایرانی که احمدی نژاد می‌گوید آزادترین کشور جهان است، به جرم توهین به احمدی نژاد شلاق خورده‌ام به گونه‌ای که جای زخم‌هایش هنورز روی تنم مانده است و قلبم درد می‌کند.»
 
واکنش به اجرای حکم شلاق پیمان عارف تنها به غیر انسانی بودن آن محدود نشده است. برخی کاربران فضای مجازی از مسولیتی که فعالان اجتماعی و تک تک اعضای جامعه در قبال اتفاقات مشابه دارند، سخن گفته‌اند.
 
نویسنده وبلاگ «گاه‌نوشته‌های آلفرد» به مسولیت شهروندان در برابر این واقعه پرداخته است. وی می‌نویسد: «در قرن ۲۱ حتی حیوانات را هم دیگر کتک نمی‌زنند و هر نوع بدرفتاری با یک حیوان مورد اعتراض شدید مردم و رسانه‌های کشورهای مختلف قرار می‌گیرد. چگونه است که در مملکت ما انسانی را به جرم انتقاد، ۷۴ مرتبه با کابل شلاق می‌زنند و کسی دم برنمی‌آورد؟! آخر ما را چه شده است؟!»
 
این وبلاگ‌نویس از آنچه که در میان برخی منتقدان جنبش اعتراضی ایران به «زیست مجازی فعالان سیاسی» تعبیر شده، انتقاد می‌کند: «مدتی است ما به ملتی مجازی تبدیل شده‌ایم! ملتی که فقط لایک می‌زند و کامنت می‌گذارد! ملتی که در اینترنت انقلاب می‌کند! لایک‌ها، عوض کردن عکس پروفایل و لینک گذاشتن‌ها از مسوولیت ما کم نخواهد کرد.»
 
آلفرد با اشاره به اینکه حکم این فعال سیاسی نه به صورت مجازی که در دنیای واقعی اجرا شده می‌افزاید:«نگذاریم اجرای این شکنجه‌ها و مجازات‌های وحشیانه برایمان عادی شود. نگذاریم اجرای چنین احکام وحشیانه و غیر انسانی‌ای برای این حکومت عادی شود! فراموش نکنیم که همه ما مسئولیم!»
 
نامه‌ای به پیمان ؛ «فرزند تبریز و ایران»
 
روح‌الله رحیمی‌پور در صفحه فیس‌بوکش نامه‌ای را خطاب به پیمان عارف منتشر کرده است. وی در ابتدای نامه از آخرین روز زندان پیمان می‌پرسد:«راستی چه کشیدی در آخریت روز حبس‌ات؟ نه از ضرب تازیانه که از رسم تازیان هنگامیکه همسرت را برای تماشای زجر شلاق در کنارت دیدی!»
 


 
تصویر پیمان عارف در حالی که همسر و دوستانش برای راه رفتن به وی کمک می‌کنند
 

این فعال ملی و از دوستان عارف در بخش دیگری از نامه‌اش می‌افزاید: «ایران به تو می‌بالد و تبریز بر خود غره می‌شود با داشتن فرزند پاکی چون تو. اینجا تبریز است مهد دلیران و کنام شیرانی همچون پیمان عارف.»
 
این عضو نهضت آزادی ایران در بخش دیگری از نامه‌اش با اشاره به اینکه مامور اجرای حکم شلاق از نقاب استفاده کرده بود، می‌نویسد:«تو نهایت ذلت جابران را در زیر تازیانه‌های خشمگین‌شان به نمایش گذاشتی و اوج عزت آزادی‌خواهان را آنگاه که جلاد صورت از تو می‌پوشاند تا ترسش را زیر نقاب ننگینش پنهان کند، به تصویر کشیدی.»
 
تن زخمی دانشجوی ستاره‌دار
 
خسرو نویسنده وبلاگ «پختستان» با انتشار عکس زخم‌های پیمان عارف می‌نویسد: «برکت حکومت اسلامی، بر تن دانشجوی فوق لیسانس علوم سیاسی دانشگاه تهران، پیمان عارف ... حتی اگر خلایق را هر چه لایق ، باز لیاقت ما این نبود.»
 
بر اساس گزارشی که پیش‌تر سایت «ادوارنیوز» منتشر کرد پیمان عارف رتبه برتر کنکور کارشناسی ارشد علوم سیاسی و دانشجوی کارشناسی و کارشناسی ارشد دانشکده حقوق وعلوم سیاسی دانشگاه تهران در سال ۱۳۸۴ در آستانه دفاع از پایان نامه کارشناسی ارشد و فراغت از تحصیل، از سوی هیئت مرکزی گزینش استاد و دانشجو، به استناد نامه‌ی وزارت اطلاعات فاقد صلاحیت تشخیصل داده شد.
 
آقای عارف در سال ۱۳۸۷ موفق به قبولی در دانشگاه شهید بهشتی شد اما چند روز پیش از آغاز سال تحصیلی، وزارت اطلاعات طی نامه‌ای مخالفت خود را با  ادامه تحصیل این دانشجوی سابق دانشکده حقوق دانشگاه تهران، اعلام می‌کند و بدین ترتیب ثبت نام وی در دانشگاه شهید بهشتی منتفی می‌گردد.
 
این اتفاق در نشریات انگلیسی زبان نیز بازتاب داشته است. گاردین در گزارشی به اجرای حکم این فعال ملی ایرانی می‌پردازد که به اتهام «توهین به محمود احمدی‌نژاد» مورد مجازات قرار گرفته است.

مصاحبه با پیمان عارف پس از اجرای حکم شلاق
 


جهت نمایش ویدئو در یوتوب اینجا کلیک کنید.

جهت دانلود ویدئو اینجا کلیک کنید.

https://www.youtube.com/watch?v=LEAW06mKwgM

لینک دانلود مدیافایر

 

homa--ir - المان - هامبورگ
الهی دستهای حکم دهنده شلاق و اجرا کننده شلاق از دوتا کتف شان . قطع شود.
سه‌شنبه 19 مهر 1390

vudvudak - امریکا - لس آنجلس
یار دبستانی من با منو همراه منی..... ترکه بیداد و تم مونده هنوز روتن ما
سه‌شنبه 19 مهر 1390

kamran63 - فرانسه - لیون
ای که تو روحت سید علی گدا سگ دست, ولی وقیح ! تو کی میخوای ریق رحمت رو سر بکشی و شرتو کم کنی !?
سه‌شنبه 19 مهر 1390

Ghooloo - ایران - آبادان
صحبت از پژمردن یک برگ نیست / وای جنگل را بیابان میکنند / دست خون آلود را در پیش چشم خلق پنهان می کنند / هیچ حیوانی به حیوانی نمی دارد روا / آنچه این نامردمان با جان انسان می کنند / صحبت از پژمردن یک برگ نیست / فرض کن مرگ قناری در قفس هم مرگ نیست / فرض کن یک شاخه گل هم در جهان هرگز نرست / فرض کن جنگل بیابان بود از روز نخست / در کویری سوت و کور / در میان مردمی با این مصیبت ها صبور / صحبت از مرگ محبت مرگ عشق / گفت و گو از مرگ انسانیت است .. گفت و گو از مرگ انسانیت است.
سه‌شنبه 19 مهر 1390

سید ابوالقاسم واعظ - اندونزی - جاکارتا
«در قرن ۲۱ حتی حیوانات را هم دیگر کتک نمی‌زنند» حیوانات چکار می کنند؟ با هم میروند دادگاه؟ علت این تغییر در رفتار حیوانات چیست؟ دانشگاه می روند حیوانات یا کتاب و روزنامه می خوانند و سطح شعورشان رفته بالا؟ نوشتن این چرندیات در محیط مجازی باعث می شود که رژیم شک نکند ما بی سواد و بی اراده ایم و هر بلایی که خواست سرمان می آورد.
سه‌شنبه 19 مهر 1390

فریدون شیرازی - ایران - شیراز
این فرزند دلیر اذربایجان و شیر تبریز را با نوکران رجب طایر ازگلان و دماغ علی اف مقایسه کنیم.بزدلانی که در خارج از ایران و در فضای مجازی زوزه جدایی سر میهن را میکشند و برای مغولان جفتک می اندازند.کسانیکه وجود هم میهنان اذری را کتمان میکنند و همه را ترک و فرزندان چنگیز و اقا محمد خان و تیمور و تاتار میخوانند.کسانیکه به جمعی از بزرگترین جانیان تاریخ یعنی صفویان تاتار اویزانند و جنایت را اگر خودی کند مجاز میدانند.نوکران بیگانه جواب دهند که شرف را به چه قیمتی میفروشند
سه‌شنبه 19 مهر 1390

az mast ke bar mast ! - نروژ - سرد
پیمان جون , بیای اینجا 3 سوته کار اقامتتو درست می کنم !
سه‌شنبه 19 مهر 1390

kara - هلند - روتردام
لعنت بر منی‌ که مملکت را گذاشتم و آسایش خود را گزیدم. لعنت بر منی‌ که فرهنگ و دین اسلام را پذیرفتم. لعنت بر منی‌ که یزدگرد را در برابر اعراب تنها گذشتم. لعنت بر منی‌ که با شعارهای چپ سال ۵۷ نسلی را به خیابان کشاندم و خود در اروپا در محیط امن غرب به کسب و کار پرداختم و هر از گاهی با خاطره قربانیان غرق در خون وطن از این نمد برای خود کلاهی دوختم از مبارزه. لعنت بر منی‌ که به تماشای جوانان دانشگاه نشستم بدون یک فریاد و در محیط امن خانه و تاکسی لعنت بر حکومت فرستادم. لعنت بر منی‌ که بی‌ تفاوتم و غرق در حریم خود. لعنت بر منی‌ که بدون جنایات شاه بی‌ هوویتم. لعنت بر منی‌ که مجازی شده‌ام.
سه‌شنبه 19 مهر 1390

h.k - دانمارک - اودا
ازنااگاهی ملت ایران تااخرین حدممکن استفاده میکنند.خامنه ای که تنهابه ستون رهبری چسبیده باکمال بیشرمی درسخنرانییش میگوید,,منکه رهبرشماهستم,,درنتیجه ان جماعت,,چی,,محسوب میشوند?احمدینژاد راهم بخاطربیشخصییتی که دراوسراغ داشتندبرای سرکوب جناح مقابل تحمیل کردند..حالاخودش همباورکرده است.وگرنه اوکجاوریاست جمهوری کجا.تاوان نااگاهی ملتی نادان ونااگاه رابایدعده یکدرصدی اگاه بدهد.یکعده ازموجودات زنده ایی که به اسم ملت نامگذاری شده است!!!
سه‌شنبه 19 مهر 1390

sanazsarmad - آلمان - کلن
بهتره عنوان را عوض کنید و بنویسید "شلاق بر تن فرزندِ ایران"!!!
سه‌شنبه 19 مهر 1390

sanazsarmad - آلمان - کلن
به عنوانِ یک فارسِ اصل، هیچوقت نه حرفی‌ و نه فکری ضدِّ ترک‌هایِ ایران (و یا غیرِ ایرانی‌) و یا آذری‌ها داشتیم. و واقعا نمیدونم چرا اشتباهِ بعضی‌ از ایرانی‌‌ها را به اسمِ همهٔ فارس‌ها تموم کردن؟ هروقت تبریز می‌رفتیم، از شیک پوشی و تمیزی تبریزی‌ها گفتیم، هروقت ارومیه رفتیم از زیبائی مردمِ اونجا گفتیم. هروقت دریاچه ارومیه رفتیم با افتخار درنا‌ها را تماشا کردیم. هروقت هم ترکی‌ به شیراز اومده در وصفِ زیبایش شعر گفتیم "اگر آن ترکِ شیرازی...." واقعا انصاف نیست این همهٔ مهر را فرموش کنید و اینگونه به این خاک پشتِ پا بزنید. اگرچه همواره خیالمون راحت بوده که در تبریز مردانی وجود دارند که قرار هست همهٔ ایران را نجات بدهند. زنده باد همهٔ ایران. زنده باد همهٔ ایرانی‌‌ها و درود بر شرفت ‌ای زادهٔ تبریز، چشم امیدِ ما شما‌ها هستید. یا شاسین ایران!
سه‌شنبه 19 مهر 1390

منگوله مشهدی - ایران - مشهد
این شلاق در هر جامعه ای بر تن همه ذهن های آزاد و عاشقیه که در اقلیتند و تاوان پیشرو بودن در میان اکثریت رو میپردازن، تاوان زندگی در میان امثال منِ راضی به تجاوز رو؛ این چند خط رو فقط خطاب به خودم نوشتم؛ پیمان جان! پیمان ها! بخاطر حمایتی که از شماها نکردیم و تنهاتون گذاشتیم از خودم خجالت میکشم. آرزو میکنم فردا شجاع تر از امروزم باشم.. - ازت ممنونم
سه‌شنبه 19 مهر 1390

محمداصلی - ایران - تهران
تابلوی نقاشی عدل اسلامی در حکومت نایب برحق امام زمان در برابر جهانیان . آیا هنوز کسانی هستند که به این وضوح معنی واقعی عدالت آخوندها را بینند و باز هم از حکومت سراسر جهل و اهریمنی آنها حمایت کنند ؟ کجایند بعضی از کاربران کور دلی که در حمایت از آخوندها کامنت میگذارند ؟
سه‌شنبه 19 مهر 1390

ghafas - ایران - مشهد
الهی دستش بشکند الهی داغ عزیزش را ببیند الهی هر شب و هر روزش اشک و آه و درد و مرگ باشد ....او که تو ای جوان ایرانی را به این روز نشانده
سه‌شنبه 19 مهر 1390

*Fanoos* - ایران - ایران
دلم بدجوری گرفت و به درد اومد !
سه‌شنبه 19 مهر 1390

arashbehdin - امریکا - اتلانتا
دل ادم بدرد میاید کرده های زشت و ننگین این تازیان اسلامیست و دکانداران دین را میبیند. اینها بیش از پانسد سال است دستشان به خون مردم ایران آلوده است. درود بر پیمان این مبارز بزرگ و آدمی یکرنگ و دوستدار میهنش، سالهای زیادی است که مبارزه میکند و گفتگوهایش را با رادیوهای گوناگون شنیده ام.
سه‌شنبه 19 مهر 1390

sanazsarmad - آلمان - کلن
به عنوانِ یک فارسِ اصل، هیچوقت نه حرفی‌ و نه فکری ضدِّ ترک‌هایِ ایران (و یا غیرِ ایرانی‌) و یا آذری‌ها داشتیم. و واقعا نمیدونم چرا اشتباهِ بعضی‌ از ایرانی‌‌ها را به اسمِ همهٔ فارس‌ها تموم کردن؟ هروقت تبریز می‌رفتیم، از شیک پوشی و تمیزی تبریزی‌ها گفتیم، هروقت ارومیه رفتیم از زیبائی مردمِ اونجا گفتیم. هروقت دریاچه ارومیه رفتیم با افتخار درنا‌ها را تماشا کردیم. هروقت هم ترکی‌ به شیراز اومده در وصفِ زیبایش شعر گفتیم "اگر آن ترکِ شیرازی...." واقعا انصاف نیست این همهٔ مهر را فرموش کنید و اینگونه به این خاک پشتِ پا بزنید. اگرچه همواره خیالمون راحت بوده که در تبریز مردانی وجود دارند که قرار هست همهٔ ایران را نجات بدهند. زنده باد همهٔ ایران. زنده باد همهٔ ایرانی‌‌ها و درود بر شرفت ‌ای زادهٔ تبریز، چشم امیدِ ما شما‌ها هستید. یا شاسین ایران!
سه‌شنبه 19 مهر 1390

h.k - دانمارک - اودا
sanazsarmad المان.سلامبرتوهموطن عزیز.جوابت راخواستم بنویسم.امادیدم یکی ازافرادکه همزبان وهموطن خودتان است.بخوبی داده اند.,,فریدون شیرازی,,توجه داشته باشید.کاملامتوجه میشویدکه چرا!!!البته من حساب این افرادراازشماجدامیدانم.اماهمه مثل من نیستند.توجه کنید,,شعوررا,,یادرتایپیکهای,,iranian uk articel 68507,,فریدون,,,وarashbidin که ماموروزارت خارجه هست.ایاباوجوداین افراد درگروهی,قومی,ملتی,,ابروبرای ان گروه یاقوم میماند????.ایاقومی بااین تفکر,واندیشه میتواندادعای مدنیت داشته باشد??ازماست که برماست.ولی بازهم اعتراف میکنم حساب اینگونه افرادباقوم فارسزبان ایران جداست.وگرنه ماهمه ایرانی هستیم.اقوام ترک,فارس,کرد,.....فرقی نمیکنند.وهمه کشورهاازچندین قوم وملییت تشکیل شده انداماهموطن هستند.دوم تاریخ بهترین گواه برای ملییتهاست.,وخدمات وخیانتها و.....ثبت شده اند.وووشادوپیروزباشید
سه‌شنبه 19 مهر 1390

Alborzi - ایران - کرج
بریده باد دستان ابولهب
سه‌شنبه 19 مهر 1390

بابک - ایران - سبزوار
فقط می توانم بگویم درد بر او کسانی همچون او که چنین توسط عده ای اراذل و اوباش مورد ظلم و شکنجه قرار گرفتند.
سه‌شنبه 19 مهر 1390

homa--ir - المان - هامبورگ
kara - هلند - روتردام . هم میهن عزیز - درود بر شرفت که از کرده خود پشیمانی, چپ های خودشان یکی از خائنین به ایران بودند. ولی هنوز از گذشته خود درس نگرفتند. و هنوز هم جوانان ایرانی رافریب میدهند. لعنت بر انهائیکه هنوز عینک دودی بر. چشمانشان زدند. نه شما که باشهامت و باشرف انسانی اقرار میکنید . شما از نظرمن قابل ستایش هستید.
سه‌شنبه 19 مهر 1390

homa--ir - المان - هلمبورگ
فریدون شیرازی - ایران - شیراز . باسلام به دوست عزیزم فریدون خان گل - فری جان ما درخارج هم ساکت. ننشته ایم - و من کلا عاشق هرچی ایرانی هستم بجز خودفروختگان و خائنین به میهن . من از دماوند تا سهند وسبلان - تا سیتان وبلوچستان وکرد وبخصو ص اذری های غیور وشریف و مبارز ایرانی را دوستشان دارم.
سه‌شنبه 19 مهر 1390

آزادیخواه - ایران - تهران
فریدون شیرازی ایران شیراز تا کی می خواهی سیاست کثیف انگلیس را ادامه دهی؟ تاکی میخواهی مردم ایران را به انواع تهمتها محکوم کنی؟تا کی میخواهی دست ازکامنتهای تفرقه ونفاق برداری ؟تا کی.. بسه تمومش کن آقای نجیب زاده! قای متمدن!آقای با فرهنگ!!! ایران دارد میسوزد وخاکستر می شود وتو داری ازگذشته به خیال خود ،حرف می زنی. نمیخواهی گذشته رافراموش کنی وبرای آینده برنامه داشته باشیم ؟نمی خواهی فردای این کشور آباد شود؟ یابااینحرفات فردایی برای کشور نمی خواهی.تو نمیخواهدازآذربایجان دفاع کنی.اگر مردبودی ودلسوز در تظاهرات اخیر دریاچه دوشادوش ما می جنگیدی.ما خودمون از پس سرزمینمان بر میآییم . به جای اشک تمساح به فکر ایران باش. جا پای احمدی نژاد نذار. از ما بکش بیرون یک از مقتدرترین حاکمان تاریخ ایران هما شاه عباس کبیر فرزند دلاور شیخ صفی الدین اردبیلیه. البته نرود میخ آهنی در سنگ چون شما یه بحثی با هم داشتیم به نتیجه رساندی که ما اززیر بته درآمدیم. گذشته گذشته .به فردایی بیندیش که که مثل امروز تباه نشود.
سه‌شنبه 19 مهر 1390

آزادیخواه - ایران - تهران
قابل توجه انهایی که ادعا میکردند آذریها در اعتراضات سال 88 حرکتی نکردند . وتفرقه انگلیس مابانه را ندانسته به جان مردم ایران انداختند ونتیجه آن شد که در اعتراض دریاچه ارومیه در تبریز و ارومیه ومراغه واردبیل وبناب وخوی و.. تنها ماندیم. در بند 350 اوین در نمازخانه بند هنگامیکه آخوند برای امرزش به اصطلاح گناهای بچه ها دعا می کرد این فرزد دلیر ستارخان و بابک وکاوه آنچنان معترض شد وبه پیش نماز گفت که حرفتو پس بگیر حاجی. این جوانها برای یک اعتقاد واظهار نظر دربند هستند و هیچ گناهی نکردند. گناه راکسانی کردند که اینها را به زندان انداختند. شجاعت این شجاع دل انچنان بود که آخونده حرفشو پس گرفت وگفت من برای امثال خودم دعا میکنم ونه شماها. البته که شما پاکتر وبی گناهتر ازمن وامثال منید. دراسارت ودرمیان چنگال این ضحاکان که عده ای هم برای تبرئه و آزادی همیدگر را می فروختند .این بیباکی وتهور ستودنی بود.
سه‌شنبه 19 مهر 1390

آزادیخواه - ایران - تهران
sanazsarmad - آلمان - کلن اینو به اون هموطنای نادانی بگو که همراه سیاست تفرقه بینداز وحکومت کن انگلیس. ندانسته آب به آسیاب دشمن ایران وایرانی میریزند. عده ای از ایراانیان را مغول ، عده ای را عرب ، بعضی را از نسل اسکندر ، تیمور ،ترکمن و.. مینامند وانواع فحاشی ها و بی حرمتی ها را به هموطنان خود میگویند. تازه اینها متمدنین با فرهنگ روشنفکر تحصیلکرده هستند وای به حال مردم عادی . نمی دانند که ایران کشور چند قومی است وچند 100 سال شاید هزاران ساله که درکنار هم وبا هم در صلح وصفابه عنوان هموطن زندگی میکنیم.اگرما جای هندوستان که کشوری با حدود400 زبان وفرهنگ مختلف است بودیم ، چه جنگهایی بین هموطنان می شد؟ خدا میداند.
سه‌شنبه 19 مهر 1390

arash_1932 - ایران - مشهد
خدا لعنت کند ظالمان زمان را.
سه‌شنبه 19 مهر 1390

بیگلی بیگلی - ایران - مشهد
هر کس هر مدلی میتونه باید کار سیاسی کنه تا ایران آزاد بشه .... هر کس به نسبت عرضه و جسارتی که داره در شکلهای مختلفش ... حال آدم گرفته میشه وقتی این خبر رو میخونه .. درود بر تو پیمان
سه‌شنبه 19 مهر 1390

marius111 - رومانی - بو خارست
درود بر مردان بی ادعا درود درود
سه‌شنبه 19 مهر 1390

Royan - المان - المان
فریدون شیرازی - ایران - شیراز هیچکس راجع به هموطن ترک اینطوری فکر نمیکنه غیر از تو, درصدی کمی از ما در این سایت شاید خالص فارس هستند و همه ما در جای جای ایران ریشه داریم و همه ایرانی هستیم بهتر از سیاست تفرقه بیانداز و حکومت کن دست برداری . همه برای این جوان ایرانی ناراحت شدند و همه دلشون پر درد و چشمشون پر اشک شد. ترک و فارس و گیلک و مازن .... نداره. ما ها که در خارج از کشور هستیم و آنها که در ایران زیرو فشار و جور ظلم هستندتاوان نادانی یک عده را میپردازند که برای بدست آوردن ج.ا سال 57 توی خیابان بدون آگاهی و دانش و سواد عرعر کردند, لعنت به همشون.
سه‌شنبه 19 مهر 1390

یه غریبه - انگلیس - لندن
این نیز بگذرد
سه‌شنبه 19 مهر 1390

khorramdin babak - فرانکفورت - فرانکفورت
دوست عزیز شما از نسل ستارخان هستید.شلاق بر شما شلاق 1200 سال ننگ اسلامی است. جنگ بابکیان و سر بداران با مزدوران حسینی. این خائنان ایران ستیز.هر لکه سیاهی بر پشت شما نشان گر غرور شماست و لکه ننگ بر این حسنیان وطن فروش. دست ما از این راه دور بسته است. فقط میتوان گفت. درود بر تو ای نسل بابک.نگاه کنید ای مزدوران دولت. به کمرش نگاه کنید. این فرزند ایران است.
سه‌شنبه 19 مهر 1390

h.k - دانمارک - اودا
sanazsarmad المان من ازاظهارلطف شماوامثال شماخیلی تشکرمیکنم.وازترک بودنم احساس غرور.مشکلی اگربوده وهست بادولتهای خائن وحاکم ایران بوده وهست.نه باهموطنان دیگر,فارس وکرد وبلوچ و....امادراین میان مزدورهم درایام پیشین بوده وهم حالا..این مزدوران رژیمهاهستند .که مسئله راوارونه جلوه میدهندبرای خوشخدمتی ومزدبگیری خودشان..مثل arashbidin که مزدوروزارت خارجه ملایان است.وفریدون شیرازی که همانگونه,,تفرقه,,اندازی برای بقائ رژیم.وگرنه ملتهاخصومتی بایکدیگرنارند.خصوصاملت ,ترک,,خیلی ملت مهربانی هستندخودتان بهترمیدانید.وبرخوردداشته اید.روراست وصادق هستند.دروغ وجعلیات رازرنگی نمیدانند.وعیب میدانند.امابایدپزیرفت بااینهمه کثرت جمعییت ازچین تااروپا,,وسابقه حکومتی بریکسوم جهان.البته کسانی هم پیدامیشوندکه صددرصدایده ال نباشند.که خودماهم زیادازانان دلخوشی نداریم.ولی شجاعت,دلاوری,وشهامت درذات ترکهاارثی است.واینهابنظرم بدنیستند.شادوخرم باشید.
سه‌شنبه 19 مهر 1390

Neda-ye-Iran - انگلستان - لندن
خیلی ناراحت شدم. چطور دلشون امده؟!! چقدر باید قصی القلب باشه کسی که این کار رو انجام میده؟!! معلومه که این انسان نماها با چنگ و دندان به این حکومت میچسبن، چون اگه موفق نشن خودشون میدونن چکار کردن و با آنها چکار خواهند کرد.
سه‌شنبه 19 مهر 1390

shahram khosh maram - ایران - تهران
افتخار بزرگی برای این دو جوان ایرانی هست. کسی که علوم سیاسی خوانده و در این جوانی به خاطر مسائل سیاسی به زندان میرود در اینده یکی از مردان بزرگ سیاسی ایران خواهد شد. متاسفانه بعد از جریانات انتخابات, شلاق برخلاف گذشته به یکی از مجازاتهای جرمهای سیاسی تبدیل شده. یاد فیلم کنت مونت کریستو نوشته الکساندر دوما افتادم.
سه‌شنبه 19 مهر 1390

katrina - بریتانیا - لندن
وای یک تاپیک کردهاحالا ترکها . همتون ایرانی هستید بس کنید !!!!!
چهار‌شنبه 20 مهر 1390

katrina - بریتانیا - لندن
. h.k - دانمارک - اودا-شماخود عامل اصلی تفرقه هستید ..واقعا برات متاسفم .
چهار‌شنبه 20 مهر 1390

arashbehdin - امریکا - اتلانتا
h.k - بسیجی طلبه مامور خودت هستی. کسی که میگوید خمینی برای ما ازادی آورد معلومه چکاره است. اینقدر سطحت پایینه که نمیتونی مثل بقیه کاربرها کامنت بگذاری و بری. افتادی میان کاربرها به خاله زنک بازی و بدگویی. از بی دین خواندن من هم روشنه که حزب الهی هستی وگرنه یک ادم نرمال بی دین بودن را بعنوان دشنام بکار نمیبر.
چهار‌شنبه 20 مهر 1390

Pezhman - اتریش - وین
Alborzi - ایران - کرج دوست عزیز ابو العم بود که با این وحشی بازیها مخالفت میکرد. محمد هم به عمویش, که با تجاوز ودزدی وغارت محمد مخالف بود لقب دروغین ابوجهل و ابولهب داد.او مرد فاضل ودانایی بود.ومحمد را خوب میشناخت.همچنین ابوطالب که هنگام مرگ هرچه محمد التماسش کرد مسلمان نشد.چون او محمد را بزرگ کرده و رویاهایش را خوب میشناخت.
چهار‌شنبه 20 مهر 1390

sepherdad - استرالیا - سیدنی
h.k - دانمارک - اودا . دوست عزیز به شخص شما و جهان بینی شما چند انتقاد هست, ابتدا, انسان را کاملا وابسته به محیط میدانید, اگرچه این تا حدودی درست است اما کلی نیست, انسانهای زیادی در قرون متمادی بسیار خارج از مکان و زمان خودشان اندیشه کرده اند, دوم نسبت هم دلی در انسان به زبان و نژاد نیست, زبان وسیله ایست برای ارتباط و به تنهایی هویت نمیاورد, هم نژاد بودن هم به تنهای کافی نیست, سوم نگرش شما نسبت به تاریخ! تاریخ یعنی انچه گذشت! درستی یا غلط بودن ان با روشهای تحلیلی روشن میشود, اما بهر صورت گذشته!. به عنوان مثال, کشور( امپراطوری) پارس دو هزار پانصد سال نامش پارس بوده وطبیعی است که مردم و زبان ان کشور پارسی نام بگیرد, هرکس که پارسی حرف بزند پارسی نیست, شما هم وقتی دانمارکی حرف بزنید دانمارکی محسوب نیمشوی!.
چهار‌شنبه 20 مهر 1390

sepherdad - استرالیا - سیدنی
h.k - دانمارک - اودا . 2--تعصب در تاریخ بیمعنا است, شما خود انسانی هستی مستقل, حتی با پدر و یا برادرت فرق داری , خیلی از کارهای انها ممکن است مورد تائید شما نباشد و خیلی از کارها شما مورد تائیدانها نیست. شما در تمام دنیا فقط یک کشور پیدا میکنی که به اندازه ایران قدیمی است و ان چین است. کشور ایران هم نام تاریخیش پارس است, در 25 قرن که بیش از 25 نسل دنیا امده و رفته ,مردمش و اجداد من وشما را پارسی نامیده اند, شما ومن پارس هستیم نه فقط به واسطه زبان و تولد در کشور پارس, بلکه بوسطه فرهنگ. من مثال دیگر برای شما میزنم جمهوری اذربایجان قسمتی از سزمین پارس است و کشوربحرین همینطور, اما پارسیان هند, سنگال, برمه, یمن, عمان,کرواسی وافریقا اقلیتهای ساکن دران سرزمین هستند.
چهار‌شنبه 20 مهر 1390

yashainiran - ایران - ایران
یاشاسین پیمان و آذربایجان.عارف جان ما را در درد خود شریک بدان
------------------
کاربر گرامی
لطفا نام شهر محل زندگی خود را نیز بنویسید , در غیر این صورت از درج نظرات شما در آینده معذور خواهیم بود.
با تشکر
چهار‌شنبه 20 مهر 1390

arashbehdin - امریکا - اتلانتا
فریب این h.k را نخورید. در گوگل نامش را سرچ کنید و کامنتهایش را ببینید. کارش تنها دو بهم زنی انهم به سبک خاله زنکهای دوره قاجاری است. بارها و بارها به تاریخ و فرهنگ ایران باستان ناسزا گفته و بودن کوروش و داریوش را نفی کرده است. در چندین کامنت ضمن ناسزا گویی، استوانه کوروش را لوحی گلی خوانده که یهودیان ساخته اند!!! یک ایرانی از هر قومی هیچگاه چنین گزافه هایی را به زبان نمیاورد. تنها یک بسیجی طلبه با اندیشه های انحرافی مصباح و دیگر ملایان دشمن ایران میتوانند چنین دروغهایی را به ایران باستان نسبت دهند. در کامنتهای دیگر عجز و لابه اش بلند شده بود که شیعه دارد از دست میرود.
چهار‌شنبه 20 مهر 1390

kara - هلند - روتردام
homa--ir - المان - هامبورگ . هم وطن عزیز، تنها از شرکت در شورش ۵۷ پشیمانم زمانی‌ که یک بچه ۱۶ ساله بودم و احساسم بر عقلم چیره بود. نه چپیم و نه چپی‌ بوده‌ام. طرفدار حقوق کارگرم و سرمایه سرمایه دار، معتقدم عدالت به توزیع ثروت نیست. عدالت به قانون است و حمایت از انسانها خواه کارگر خواه سرمایه دار. حق با شماست، تاریخ ۱۰۰ ساله ما پر است از احساسات خانمان برانداز چپها چه مذهبی‌ چه کمونیست. در خوشبینانه‌ترین حالت اگر بپذیریم که خائن نبوده‌اند، احساساتی‌‌هایی‌ بوده‌اند که هرگز نفهمیدند از مملکت داری و وطن پرستی‌. هنوز هم به بیراهه میروند و شهامت پذیرش اشتباهاتشان را ندارند.
چهار‌شنبه 20 مهر 1390

arashbehdin - امریکا - اتلانتا
ببینید این بسجی های سایبری چگونه تاپیکی را که درباره مردم مبارز ایران و تازیانه خوردن این مرد بزرگ است را به گفتگوهای سطحی و بیربط و کودکانه میکشانند. این یاوه گویی ها نشاندهنده سیاست تفرقه اندازی و آشوب پراکنی این بسیجیان است که در روزهای پایانی در مردابی دست و پا میزنند تا شاید پایینتر نروند.
چهار‌شنبه 20 مهر 1390

Azadikhah - هلند - تکسل
دستت بشکنه که این حکم را اجرا کردی
چهار‌شنبه 20 مهر 1390

sanazsarmad - آلمان - کلن
h.k - دانمارک - اودا. دوستِ عزیز یک خرده کوچک به حرفت می‌خوام بگیرم. اگر افتخاری هست برایِ همه ایران هست و اگر سر افکندگی هست باز هم برایِ همه ایران هست. هر کسی‌ که در مرز‌های (امروزی) ایران زندگی‌ می‌کنه یک ایرانی‌ هست. قومیت معنی نداره، البته منظورِ من این نیست که کسی‌ حق نداره از آداب و رسوم و زبانِ موردِ دلخواهش در خاکِ ایران استفاده بکنه. بلکه منظورم این هست که نمیشه تاریخ را تکه تکه کرد گفت این قسمتِ تاریخ مال من هست و بقیه بدی هاش را فراموش کنه. ...
چهار‌شنبه 20 مهر 1390

sanazsarmad - آلمان - کلن
...ستار خان مال همه ایران هست، کریم خانِ زند هم مال همه ایران. و وجودِ پادشاهان بی‌لیاقت برایِ سالیان سال در ایران هم مقصرش همه ایران هستند! هر قومی بدی‌ها و خوبی‌‌های خودش را داشته که نمیشه اونها را لیست کرد. متأسفانه شما هم یک سری به سایت‌های جدایی طلب‌ها بزنید ببینید چه حرف‌های رکیکی به کوروش زدن! حرف‌هایی‌ که از هیچ کسی‌ جز این افراد شنیده نشده! بهترین کار به جای "کَل کَل" کردن، دستِ دوستی‌ دراز کردن هست. اینطوری دهان همه دشمنانِ داخلی‌ و خارجی‌ بسته می‌شه. ما در کلِ تاریخ هیچ مشکلی‌ با هم نداشتیم و میتونیم یک کشور کاملا دمکرات مثلِ هند به وجود بیاریم. که لازمه‌اش کنار گذاشتنِ تعصباتِ قومی هست! تعصباتِ قومی‌ باعث کناره گیری از بقیه و دشمن فرض کردنِ اقوامِ دیگر میشه!
چهار‌شنبه 20 مهر 1390

gol andam - سویس - زوریخ
آزادیخواه - ایران - تهران ...و kara - هلند - روتردام درود بر شما عزیزان...پاینده و پایدار باشید ..درود بر تمام مردم ایران زمین..مرگ بر اخوندهایه عرب زاده
چهار‌شنبه 20 مهر 1390

homa--ir - المان - هامبورگ
arashbehdin - امریکا - اتلانتا . دوست عزیز - ما حرف شما را قبول میکنیم . اگاهان میدانند درهمین سایت. مثل شما نظرشان را درمورد کاربر h,k به صراحت نوشتند. اینها افرادی . هستند که خوشبختانه زود شناخته میشوند. نفی کوروش کبیر همانا که رژیم. ننگ وبی ابرو به اثار هخامنشیان بی توجه ویا با بلدوزر ازبین بردند و نام . کوروش کبیر را ازکتابها حذف نمودند . طبعا h,k ها از مزدوران وباج بگیران . خود این حکومت اسلامی هستند. ننگ برانها
چهار‌شنبه 20 مهر 1390

آیث اا... خامنه ای - ایران - طهران
من شعور دارم که عدالت داشته باشم? loooooooooooooooooool
چهار‌شنبه 20 مهر 1390

arashbehdin - امریکا - اتلانتا
homa--ir - سپاس خانم هما از کامنتتان. شوربختانه این رژیم در این سی سال هرچه داشته بکار برده که آثار باستانی را یا زیر آب غرق یا ویران کند و تاریخ را دگرگون کرده و اکنون ما را نیز به بدترین شکلی به جهانیان نشان دهد. من هم مانند شما امیدوارم تا هویتمان زا نیز از میان نبرده اند، هرچه زودتر حکومت ملایان وربیفتد.
چهار‌شنبه 20 مهر 1390

katrina - بریتانیا - لندن
. sepherdad - استرالیا - سیدنی-ممنون سپهر عزیز ازتوضیحاتی که دادید.جالب بود .h.k فکرکنم ازمواجب بگیرهای باکو هست وهدفش ایجادتفرقه بین اذری هاوفارس است!! کاملا بانظرات h.kاشنایی دارم.ودراخر. مملکت ایران با تمام قومیت های لر, کرد ,بلوچ,فارس ,ترک ,گیلکی, عرب و . .. همه با هم دوست و برابریم و زیبایی کشورمون به اینه که قومیت های گوناگون داریم . ترک لر فارس کرد. هیچ فرقی نمیکنه .ایرانی بودن لیاقت میخواهد.ننگ برمزدوران وطن فروش.
چهار‌شنبه 20 مهر 1390

felora - ایران - تهران
تو از موضع عشق امدی! یعنی بی پرده و راستگو , صادق , صمیمی و ساده! پایدار و سربلند تر ... باشی
چهار‌شنبه 20 مهر 1390

sepherdad - استرالیا - سیدنی
katrina - بریتانیا - لندن. سپاس عزیزم, مگه میشه شیراز و تبریز و اصفهان و اهواز را دوست نداشت? مگه میشه این عکسها و چهره ها رو دید و غم نخورد? مگه میشه دلیران تنگستان(بندر عباس)و مردم شجاع دزفول, مردم مظلوم خرمشهر و قهرمان ابادان رو ندید? مگه مقاومت تبریز جلوی ارتش روس وعثمانی فراموش میشه?. ایرانی هم که نباشی باز این ملت و شکیبایش تحسین برانگیزه, لهجه های دلنشین شون و غذاهای بسیار بامزه و باسلیقه, موسیقی زیبا, و ادبیات شاهکارش!! حسادت برانگیزه! سرزمین گل سرخ و انار! دشمن هم بسیار داره.
پنج‌شنبه 21 مهر 1390

katrina - بریتانیا - لندن
sepehrdadعزیز ممنون ازتوصیف زیباتون .مرسی.
جمعه 22 مهر 1390

homa--ir - المان - هامبورگ
sepherdad - استرالیا - سیدنی و katrina - بریتانیا - لندن . با درود بشما دوستان همیشه در صحنه و پر اوازه ولی کم لطف به یاران. قدیمی چون من !!!!!
جمعه 22 مهر 1390

فریدون شیرازی - ایران - شیراز
homa--ir - المان - هامبورگ / همای عزیز .درود من بر شیرزنان ایرانزمین چون شما .همای عزیز من نوشتم ((بزدلانی که در خارج از ایران و در فضای مجازی زوزه جدایی سر میهن را میکشند)) ایرانیان میهن پرست خارج را شامل نمی شود بلکه مزدوران مغول سوار خارج نشین که وجود هم میهنان اذری را قبول ندارد و انها را ترک می نامند منظور این جمله است و وجود دهها میهن پرست از سراسر ایران با زبانها و دینها ومرامهای مختلف در همین سایت نشان از عمق شرف مردم ایران دارد. خواستم قبل از اینکه به این ازادی باز مغولخواه از تهران گوشمالی بدهم عرض ارادتی کرده باشم.پیروز باشید
جمعه 22 مهر 1390

saeed_national - ایران - تبریز
فریدون شیرازی - ایران - شیراز-مثلا میخواهی با این طرز بیانت چی را ثابت کنی؟!اصلا اینجا موضوع بر سر چیه و تو داری از کجا حرف میزنی.کمبود داری؟کسی مجبورت کرده بلغور کنی؟اجتماع اذربایجان خودش یک مسیری را در پیش گرفته و بتدریج داره جلو میره و روز به روز هم این حرکت مستحکم تر و منسجم تر میشه.حالا شما در این بین همش به اردوغان و علی اوف فوش بده این چه چیز را عوض میکنه؟ کما اینکه اگه یک کم منصف باشی میبینی انها در جایگاه خودشان موفقتر از رئیس جمهور کشور شما عمل کردند. چه اذرها به جان از عشق اذربایجان دارم.من این اتش به جانم هست. که تا جان در بدن دارم.
جمعه 22 مهر 1390

فریدون شیرازی - ایران - شیراز
کامنت من فشار زیادی به نوکران رجب طایر ازگلان اورد و نتوانستند ساکت بمانند که لگدهای بی هدف و پراکنده شان عمق درد را نشان میدهد.ژرفای درد این تیله نوکران مغول بخاطر این است که ما مثل پیشینیان بسیار با شرفمان همه ایرانیان را دوست داریم و فرقی بین انها نمیگذاریم و همه زبانها و گویشها و نمادها را میهنی و ایرانی دانسته و همه را دوست داریم.از گیلکهای شرافتمند و مظهران دمکراسی و برابری زن و مرد تا دلاوران کرد و اذری/ سلحشوران لر و پیل پیکران پارس /خوزهای میهن پرست و اصفهانی جوانمرد خراسانیای قهرمان و دلیران و پهلوانان کرمانشاه و همه میهن پرستان دیگر. کامنت من حمایت از هم میهنی اذری ام بود. این مزدوران رجب طایر ازگلان را ازار میدهد
جمعه 22 مهر 1390

فریدون شیرازی - ایران - شیراز
مغولخواه به فریدون *شما یه بحثی با هم داشتیم به نتیجه رساندی که ما اززیر بته درآمدیم* من تاریخ را بیان کردم متاسفانه قوم مغول سابقه خوبی ندارد ولی خدایی نمیدانم که از زیر بته در امدید و مستقیم هم بیان نکردم و فقط فیلمهایی دیدم که مغولها زنان و دختران همدیگر را میدزدیدند و چیزی بنام ازدواج نداشتند و من میخواستم ببینم چه کسانی به نام رجب طایر ازگلان و دماغ علی اف حساسیت داشته و جواب مینویسند که ایراندوستی سه نفر بر همه مسلم شد خودتی !!
جمعه 22 مهر 1390

mohamad8 - یونان - اتن
سپهر جون ممنون کاترین یاد بگیر
شنبه 23 مهر 1390

فریدون شیرازی - ایران - شیراز
آزادی باز مغولخواه -تهران(بدون ویزا)به فریدون /تا کی می خواهی سیاست کثیف انگلیس را ادامه دهی؟تاکی میخواهی مردم ایران را به انواع تهمتها محکوم کنی؟تا کی میخواهی دست ازکامنتهای تفرقه ونفاق برداری؟ من نوشتم *این فرزند دلیر اذربایجان و شیر تبریز را با نوکران رجب طایر ازگلان و دماغ علی اف مقایسه کنیم*((کسی اینجا تفرقه میبیند)) مغول خواه به فریدون *اگر مردبودی ودلسوز در تظاهرات اخیر دریاچه دوشادوش ما می جنگیدی.ما خودمون از پس سرزمینمان بر میآییم به جای اشک تمساح به فکر ایران باش*(فریدون به مغول)اول از کی تابحال دریاچه ارومیه به تهران امده دوم از کجا معلوم که تو در تظاهرات شرکت کردی و سوم تو اصلا کی هستی که قباله اذربایجان را به اسمت میزنی و بجای اذربایجان سخن پرتاب میکنی چهارم انکه باید مردانگی مرا تایید کند مادر بچه های من است و اگر منظورت ار مرد بودن شجاعت است که زنان ایران زمین پوز امثال من و تو را زده اند.حرف مردانگی نزن به سایزت نمیخورد.
شنبه 23 مهر 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.