پنجمین روز ناآرامی‌ها در دانشگاه امیرکبیر

پنجمین روز ناآرامی‌ها در دانشگاه امیرکبیر

 

آمنه زنگنه، دانشجوی کارشناسی‌ارشد روز دوشنبه ۱۱مهر در خوابگاه دانشگاه فوت کرد


 دانشجویان دانشگاه امیرکبیر در پنجمین روز اعتراض به عدم پیگیری پرونده مرگ آمنه زنگنه اعتصاب غذا کرده‌اند. آمنه زنگنه دانشجوی کارشناسی ارشد در حمام خوابگاه بر اثر "استنشاق بخار اسید" فوت کرده است.

دانشجویان دانشگاه صنعتی امیرکبیر (پلی‌تکنیک تهران)  در پنجمین روز تجمعات خود که در اعتراض به مرگ آمنه زنگنه و عدم رسیدگی به پرونده مرگ این دانشجو برگزار شده، دست به اعتصاب غذا زده‌اند.
 
بنابر گزارش‌ها دانشجویان در سلف سرویس دانشگاه، غذاهای خود را برای تحویل دادن به "شیرخوارگاه آمنه" جمع‌آوری کرده و با سینی‌های خالی دست به تحصن زده‌اند.
 
یکی از دانشجویان متحصن دانشگاه امیرکبیر که نخواست نامش فاش شود درباره نحوه مرگ آمنه زنگنه هم‌دانشگاهی خود به دویچه وله گفت: «آمنه زنگنه، ۲۶ ساله، دانشجوی کارشناسی‌ارشد ورودی سال ۸۹ دانشکده‌ پلی‌تکنیک، پیش از ظهر روز دوشنبه ۱۱مهر در خوابگاه دانشگاه فوت کرد. در واقع خوابگاه به ایشان اتاق نداده بود و او را در نمازخانه خوابگاه اسکان داده بودند. مسئولان تأسیسات در لوله‌های فاضلاب خوابگاه اسید می‌ریزند و این مسئله را به دانشجویان اطلاع نمی‌دهند. آمنه زنگنه بدون اطلاع از وضعیت تاسیسات خوابگاه داخل حمام می‌‌شود. وقتی آب گرم را باز می‌کند، بخار اسید باعث خفگی ‌او می‌شود. پس از چند ساعت دوستان او پیکر نیمه‌جان آمنه را پیدا کرده و به بهداری دانشگاه منتقل می‌کنند. بهداری دانشگاه به دلیل نداشتن امکانات نتوانست کاری انجام دهد. سپس او را به بیمارستان فیروزگر در نزدیکی دانشگاه امیرکبیر منتقل می‌کنند اما پیش از رسیدن به بیمارستان او فوت می‌کند.»
 
دانشجویان دانشگاه صنعتی امیرکبیر در اولین روز تجمع اعتراضی روز سه شنبه ۱۲مهر خواستار رسیدگی و پیگیری علت فوت آمنه زنگنه می‌شوند.
دانشجویان متحصن "علیرضا رهایی" رئیس دانشگاه و "بهروز آرزو" معاونت دانشجویی دانشگاه را "عامل مستقیم مرگ آمنه زنگنه" می‌دانند و خواستار استعفای آن‌ها شده‌اند.


 
دانشجویان معترض خواهان استعفای رئیس و معاون دانشگاه امیرکبیر هستند

به گفته این دانشجوی دانشگاه صنعتی امیرکبیر، مدیریت این دانشگاه روز چهارشنبه ۱۳ مهر در بیانیه‌ای  از دانشجویان می‌خواهد این واقعه را  پیگیری نکنند. انتشار این بیانیه باعث ادامه تحصن دانشجویان تا روز شنبه ۱۶ مهر می‌شود و در این مدت اکثر کلاس‌های این دانشگاه تعطیل ‌می‌شوند.

روز شنبه ۱۶ مهر، محمد جعفر زنگنه عموی آمنه زنگنه دانشجوی فوت شده میان دانشجویان متحصن مقابل معاونت دانشجویی دانشگاه امیرکبیر حضور یافته و خواستار یایان تجمع و برگشتن دانشجویان به کلاس‌های خود می‌شود. دانشجویان اما خواسته عموی آمنه زنگنه را نمی‌پذیرند.

دانشجویان معترض در مطالبا‌تشان به سقوط دو سال پیش آسانسور دانشگاه امیرکبیر و قطع شدن پای یک دانشجو اشاره کرده‌اند.
 
یکشنبه ۱۷ مهر، حدود ۵۰۰ تا ۸۰۰ نفر از دانشجویان معترض مقابل دانشکده پلیمر در سوگ هم‌دانشگاهی خود شمع روشن کرده و بر استعفای مدیریت و معاونت دانشگاه پافشاری می‌کنند.
 
مدیریت دانشگاه در بیانیه‌ای "تهدیدآمیز" خطاب به اساتید، کارکنان و دانشجویان این دانشگاه، معترضان را «عده‌ای قلیل خواند که در صدد بر هم زدن نظم عمومی دانشگاه هستند» و هشدار داد که در صورت تداوم این روند «مسببان اینگونه اقدامات معرفی و اقدامات قانونی بازدارنده در مورد آنها به کار گرفته خواهد شد.»
 
مطالبات حداقلی دانشجویان
 
روز دوشنبه ۱۸ مهر، دانشجویان معترض با اعتصاب غذا در سلف سرویس دانشگاه برای "زنده نگه‌داشتن یاد آمنه زنگنه"حدود هشتصد پرس غذا در ظروف یکبار مصرف برای تحویل دادن به شیرخوارگاه آمنه جمع‌آوری کرده‌اند.
 
شورای متحصنین دانشجویان امیرکبیر در بیانیه‌ای خواستار «پیگیری حقوقی حادثه و مجازات خاطیان در هر سطحی» شده است. این شورا همچنین خواستار «استعفای سریع مسئولان مربوطه، مانند رئیس دانشگاه، پیگیری حادثه از طرف وزیر علوم و فراهم آوردن استانداردهایی در شان دانشگاه» شده ‌است.
 
دانشجوی متحصن دانشگاه صنعتی امیرکبیر به دویچه وله گفت، قرار است تا رسیدن به مطالبات حداقلی تحصن دانشجویان ادامه پیدا کند.
 
دانشجویان خواستار تشکیل شورایی جهت پیگیری مرگ آمنه زنگنه، تشکیل شورای صنفی خوابگاه‌ها و نظارت دانشجویان بر اداره ‌امور خوابگاه‌ها هستند.

تحصن دانشجویان معترض دانشگاه صنعتی امیرکبیر

دوشنبه ۱۸ مهر۱۳۹۰، دانشجویان دانشگاه صنعتی امیرکبیر در پنجمین روز تجمعات اعتراضی اعتصاب غذا کردند


در روزهای اخیر اکثر کلاس‌های دانشگاه صنعتی امیرکبیر به دلیل عدم حضور دانشجویان تعطیل شده است

دانشجویان متحصن مدیریت و معاونت دانشگاه را "عامل مستقیم قتل آمنه زنگنه" می‌دانند

دانشجویان در صحبت‌های خود به سقوط دو سال پیش آسانسور دانشگاه امیرکبیر و قطع شدن پای یک دانشجو اشاره کرده‌اند

دانشجویان متحصن مدیریت و معاونت دانشگاه را "عامل مستقیم قتل آمنه زنگنه" می‌دانند

بهانه اعتراض دانشجویان عدم رسیدگی به پرونده مرگ آمنه زنگنه، دانشجوی کارشناسی‌ارشد ورودی سال ۸۹ دانشکده‌ی پلی تکنیک، در حمام خوابگاه به دلیل استنشاق اسید است

ghafas - ایران - مشهد
آخه تا کی این بچه ها جور همه را بکشند ؟
سه‌شنبه 19 مهر 1390

bita tehrani - کانادا - ویکتوریا
درود بر پلی تکنیکی های عزیز,همیشه یک سروگردن از بقیه دانشگاهها بالاترید.درود!
سه‌شنبه 19 مهر 1390

vudvudak - امریکا - لس آنجلس
امیرکبیرو توی حموم کشتن این بنده خدارو هم همینطور، درد آوره واقعا
سه‌شنبه 19 مهر 1390

*Fanoos* - ایران - ایران
طفلک آمنه جون الهی
سه‌شنبه 19 مهر 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.