تحریم‌هایی اروپایی برای ۲۹ مقام ایرانی ناقض حقوق بشر

تحریم‌هایی اروپایی برای ۲۹ مقام ایرانی ناقض حقوق بشر

اتحادیه اروپا و آمریکا علاوه بر برنامه اتمی، پرونده حقوق بشر ایران را نیز سزاوار تحریم می دانند

اتحادیه اروپا می گوید شمار بیشتری از مقامهای ایران را به دلیل مشارکت در نقض حقوق بشر مشمول تحریم کرده است.

وزرای خارجه اتحادیه اروپا در نشست امروز خود در لوگزامبورگ نام ۲۹ مقام دیگر حکومت ایران را به فهرست سیاه کسانی اضافه کردند که دارایی آنها توقیف می شود و برای آنها روادید سفر به کشورهای عضو این بلوک سیاسی اقتصادی صادر نمی شود.

هنوز اسامی تحریم شدگان منتشر نشده است. انتظار می رود نام آنها فردا سه شنبه منتشر شود.

ویلیام هیگ، وزیر خارجه بریتانیا، امروز دوشنبه ۱۸ مهر (دهم اکتبر) اعلام کرد که این تدابیر به منظور "اعمال فشار به ایران برای بهبود کارنامه انزجار انگیز حقوق بشرش" اتخاذ شده است.

امسال وزارت امور خارجه بریتانیا در گزارش سالیانه خود در مورد وضعیت حقوق بشر و دموکراسی در جهان، کارنامه حقوق بشری ایران را در یک سال گذشته در بدترین وضعیت آن طی ده سال اخیر ارزیابی کرد. در بخشی از این گزارش از بالا رفتن آمار اعدام در این کشور در سال ۲۰۱۰ میلادی انتقاد شده است.

وزرای خارجه اتحادیه اروپا عقیده دارند وضعیت حقوق بشر در ایران ظرف ماههای اخیر بدتر از گذشته شده است. اعدام افراد زیر ۱۸ سال، سرکوب آزادی‌های مذهبی و سیاسی از جمله موارد نقض حقوق بشر توسط مقام‌های ایران در هفته های اخیر عنوان شده است.

در روزهای اخیر فشار بین المللی به ایران به دلیل صدور حکم اعدام یوسف ندرخانی، به جرم گرویدن به مسیحیت، بازداشت روزنامه نگاران و مستندسازان و ارسال پارازیت روی شبکه های تلویزیونی خارجی افزایش یافته است.

در بهار امسال نیز اتحادیه اروپا ۳۲ مقام امنیتی و قضایی ایرانی دیگر را به دلیل نقض حقوق بشر مشمول مجازات‌های مشابه کرده بود.

اسماعیل احمدی مقدم، فرمانده نیروی انتظامی، محمد علی جعفری، عبدالله عراقی، علی فضلی، حسین همدانی، از فرماندهان سپاه پاسداران، محمد علی نقدی، فرمانده بسیج، و غلامحسین محسنی اژه ای، دادستان کل کشور و سخنگوی قوه قضاییه، از تحریم شدگان بودند.

این تحریم‌ها جدا از تحریم‌هایی است که اتحادیه اروپا علیه دست اندرکاران برنامه اتمی ایران وضع کرده است.

در ژوییه ۲۰۱۰ اتحادیه اروپا تحریم‌هایی علیه بخش‌های بانکداری، بیمه و حمل و نقل ایران به اتهام همکاری با برنامه اتمی جنجال برانگیز این کشور وضع کرد.

این اتحادیه به ۲۷ عضو خود اجازه داد محموله هایی را که از ایران می آید یا به این کشور می رود، بازرسی کنند.

ایران این تحریمها را "ناکارآمد و غیرسازنده" خوانده و گفته است که اتحادیه اروپا از این اقداماتش "پشیمان" خواهد شد.

ایران همواره اتهام‌های نظامی بودن اهداف برنامه اتمی خود را رد کرده و می گوید با آژانس بین المللی انرژی اتمی همکاری کامل دارد.

اتحادیه اروپا همچنین چند فرمانده سپاه پاسداران را به اتهام کمک به سرکوب معترضان سوریه تحریم کرده، اتهامی که ایران نابجا می داند.

amir58 - ایران - مشهد
جالب است تحریم رستم قاسمی وزیرنفت لغومیکنند اژه ای روتحریم!!!!!!!!!!!!!!
دوشنبه 18 مهر 1390

کیارش 88 - کانادا - تورنتو
خدا کنه اسم انتری نژاد هم درون لیست قرار بگیره که دیگه نتونه خانوادگی توی جلسات کشور های خارجی شرکت کنه و آبروی ایران رو ببره
دوشنبه 18 مهر 1390

bita tehrani - کانادا - ویکتوریا
وزیر خوشگل نفت را هم تحریم کرده بودی جناب اتحادیه اروپا,بعد گفتی عیب نداره فعلا بیا اتریش!...تحریمهای شما هم بخاطر مصلحتتان شل و سفت میشود.بیچاره مردم ایران.
دوشنبه 18 مهر 1390

marius111 - رومانی - بو خارست
اخه یکی نیست بگه این 29 نفر اروپا چیکار می کنن یا حساب بانکشون می خوان ولی خودشون و نه
دوشنبه 18 مهر 1390

amirhossein1980 - ایران - تهران
واقعا برای مردم خوش باور ایران متاسفم اروپا و امریکا ملت ما برایشان هیچ ارزشی ندارد و منافعشان مقدم بر همه چیز است. از این مقامهای ایرانی آنهایی که سفر خارج از کشور دارند از لیست خارج میشوند و انهایی که بدلایل کاری و سیاسی امنیتی به اروپا بخواهند هم سفر نمی کنند در لیست می مانند. چطور وزیر نفت که در لیست قبلی بود به سفر رفت چطور رییس جمهور که مهمتر از خیلی از این اقایان هست در لیست قرار نمی گیرد این کفتار پیر - انگلیس - میداند چه کند
دوشنبه 18 مهر 1390

Negah* - آلمان - فرانکفورت
تمامى این لاشخوران ودونه درشتهاى رژیم متقلب ودزد دهها گذرنامه وشناسنامه به اسمهاى مختلف دارندعمامه را بر میدارند کلاه سرشون میزارند صورتشون را جراحى پلاستیک میکنند ومثل همون که پیشونى خودشونو داغ مهر میکنند ,اثر انگشتاشونو با سوزوندن عوض میکنند اتحادیه اروپا به پاى این آدم خورها هیچوقت نمیرسه همانطوریکه ثروتشون هم به اسم فامیلهاى دزدشون در اروپا وآمریکا وکانادا ودیگر کشورها واریز میکنند..شاید هم اصلا نیازى به این کارها نیست واتحادیه اروپا فیلم بازى میکند یعنى ما مدافع حقوق بشریم وچه حکومتى بهتر از این لیاقت مردم ایران را داردشعارشون در سیاستشون هست ..
سه‌شنبه 19 مهر 1390

minalireza - ایران - اصفهان
از این لیست مسخره تر تو دنیا وجود نداره ،فقط کافی است احمدی نژاد طی حکمی درجه یکی از این آقایان را ارتقا بده اونوقت از تو لیست که درمیاد هیچی ،تمام فامیلش را هم می بره خارج
سه‌شنبه 19 مهر 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.