چگونه می توان موهای آسیب دیده را درمان کرد ؟

چگونه می توان موهای آسیب دیده را درمان کرد ؟

همیشه در حالت دادن به موهای‌تان مشکل دارید و موهای‌تان به‌راحتی حالت دلخواه شما را به‌خود نمی‌گیرند تا جایی که گاهی حسابی کلافه‌تان می‌کنند؛ نگران نباشید راه‌حل اینجاست.

وقتی موهایی سالم داشته‌باشیم، اعتمادبه‌نفس بیشتری نیز خواهیم داشت و بیش از همه خودمان از زیبایی و درخشانی آن‌ها لذت خواهیم برد اما برای بسیاری از ما پیش آمده بعضی از هفته‌ها یا ماه‌ها احساس می‌کنیم موها طراوت خود را از دست داده‌اند و مثل همیشه به‌راحتی حالت نمی‌گیرند و ما را دچار مشکل می‌کنند. صاف‌کردن، فر‌کردن، رنگ کردن، های‌لایت‌کردن،حالت‌دادن بیش‌ازحد و... همه می‌توانند به مرور به موها آسیب‌های فراوانی برسانند.

اول از همه باید نوع مشکل موها را به درستی تشخیص داد. بنابراین قبلا  از خواندن این مطلب تارهای موهای‌تان را خوب نگاه کنید تا ببینید مشکل اصلی آن چیست بعد راه‌حل را بخوانید تا بتوانید موهای آسیب‌دیده‌ را درمان کنید و طراوت گذشته را به آن‌ها بازگردانید.


اگر موهای‌تان خیلی چرب است هرروز آن‌ها را بشویید تا چربی‌ها که سبوم نامیده‌می‌شود را از بین ببرید. نیکیتا ویلسون، متخصص مواد آرایشی در نیوجرسی می‌گوید: «بهتر است از یک شامپوی مخصوص موهای چرب استفاده کنید چون این نوع شامپوها عاری از هرگونه روغن‌های سنگین و سیلیکون هستند. این مواد مخصوص موهای آسیب‌دیده و خشک هستند و با ایجاد لایه‌ای روی موها آن‌ها را از خشکی و شکنندگی حفظ می‌کنند. هفته‌ای یک‌بار از یک شامپو با قدرت پاک‌کنندگی زیاد استفاده کنید. همچنین بهتر است زیاد از نرم‌کننده استفاده نکنید و فقط روی ساقه موها و پایین موها از نرم‌کننده استفاده کنید. تا جایی هم که می‌توانید از دوش خیلی گرم پرهیز کنید چون غدد چربی را تحریک می‌کند و در نتیجه چربی بیشتری ترشح شده و موها زودتر چرب می‌شوند، بهتر است به یک دوش‌آب ولرم اکتفا کنید.»

نشانه‌ها چیست؟

موهایی بسیار نازک و تقریبا شبیه موی بچه‌ها دارید و موهای‌تان هیچ حجمی ندارند.
حتی اگر تازه موهای‌تان را شسته باشید باز در طول روز و به مرور شروع به چرب‌شدن می‌کنند در حدی که انگار روی آن‌ها روغن ریخته‌اید.
موها پژمرده، بدون حالت و بدون طراوت هستند و هیچ حالتی را در خود نگه نمی‌دارند.

علت این حالت چیست؟

مقصر اصلی پدر و مادر شما هستند چون اول از همه ژن‌ها هستند که اندازه و شکل فولیکول‌های مو و در نتیجه حالت موها را تعیین می‌کنند. موهای نازک و خیلی نرم ساختار درونی آسیب‌پذیرتری نسبت به موهای خشن‌تر دارند، اگر موهای شما از این نوع است باید بدانید تارهای موی شما 3 برابر بیشتر از افراد با موهای ضخیم‌تر است اما متاسفانه موهای‌تان حجم کمتری خواهند داشت. دکتر دیوید کینگزلی، متخصص بیماری‌های مو و پوست سر می‌گوید: «هر فولیکول مو حداقل یک غده چربی دارد و چون افراد با این نوع مو تعداد تارهای بیشتری دارند پس غدد چربی پوست سر آن‌ها نیز بسیار بیشتر است»

درمان چیست؟

از چه حالت‌دهنده‌ای استفاده کنید

هر زمان خواستید موهای‌تان را حالت دهید 2 حالت‌دهنده را فراموش نکنید یکی اسپری‌های حجم‌دهنده و دیگری لوسیون‌هایی که موها را پف می‌دهند و ساقه موها را خشک می‌کنند. البته بهتر است نوع سبک این محصولات را استفاده کنید، این نوع محصولات به‌طور جداگانه روی هرتار مو را می‌پوشانند و در نتیجه موها ضخیم‌تر به‌نظر می‌رسند، همچنین گاهی استفاده از یک شامپوی خشک نیز می‌تواند مفید باشد چون چربی‌ها را در خود حل می‌کند و باعث می‌شود که موها به هم نچسبند.

چگونه موها را مدل دهید

همه رنگ‌موهای دائم کوتیکول‌موها را باز کرده و در ساقه موها نفوذ می‌کنند و در نتیجه موها سنگین‌تر می‌شوند اما دکلره کردن حتی بیشتر موها را سنگین می‌کند و تا حدی مانع چسبیدن موها به هم می‌شود. اگر موهای‌تان را دکلره و های‌لایت کنید، پرپشت‌تر به‌نظر می‌رسند و حجم خود را بهتر نشان خواهند داد. یک های‌لایت ملایم از نزدیک ریشه‌ها می‌تواند حسابی موها را پرتر نشان دهد.

شامپوی خشک موها را نجات می‌دهد

اگر می‌خواهید موهای‌تان همیشه حالت خود را به‌خوبی حفظ کنند چاره‌ای ندارید که از محصولات حالت‌دهنده زیاد استفاده کنید به‌خصوص برای حجم‌دادن به ریشه‌موها یک اسپری ضخیم‌کننده مخصوص مو بخرید و آن را نزدیک کف سر اسپری کنید و سپس با نوک انگشتان، کف سر و ریشه‌موها را ماساژ دهید. تا جایی که می‌توانید ریشه‌موها را سشوار نکشید چون با صاف شدن بیشتر به کف سر می‌چسبند. اگر در میانه روز ساقه موها دوباره حالت خود را از دست دادند، می‌توانید با یک شامپوی خشک دوباره آن‌ها را زنده کنید یعنی چند قطره شامپو را روی کف سر بپاشید سپس موها را کمی با انگشتان جابه‌جا کنید.

اگر موهای‌تان کدرو بدرنگ شده‌اند

نشانه‌ها چیست؟

زمانی موهایی درخشنده داشتید ولی الان درخشندگی خود را از دست داده‌اند و کدر شده‌اند.
اگر موهای روشن داشتید، الان خاکستری رنگ شده‌اند اگر موهای قهوه‌ای تیره رنگ داشتید الان دودی رنگ شده‌‌‌اند و اگر موهایی قرمز داشتید الان رو به نارنجی می‌زنند.
رنگ موها به جای این‌که زنده و درخشان به‌نظر برسد معمولا روشن‌تر به‌نظر می‌رسد.

علت این حالت چیست؟

وقتی کوتیکول‌ خارجی موها به خاطر استفاده از مواد شیمیایی یا دستگاه‌های حالت‌دهنده داغ، آسیب می‌بیند و ساقه موها پر از خلل و فرج بسیار ریز می‌شود، در نتیجه رنگ مو به‌خوبی در ساقه موها نفوذ نمی‌کند و هنگام دوش گرفتن این رنگدانه‌ها شسته می‌شوند. علاوه بر این محصولات حالت‌دهنده نیز می‌توانند موها را کدرترکنند.

درمان چیست؟

از چه شامپویی استفاده کنید

با استفاده از شامپوهای مخصوص موهای رنگ شده، می‌توانید تا حدی این کدری و بدرنگی موها را کاهش دهید. ویلسون می‌گوید: «این شامپوها باعث می‌شوند رنگدانه‌ها روی سطح ساقه‌موها بنشینند اما این رنگ دوام چندانی ندارد و به‌زودی موهای شما  دوباره کدر و بدرنگ می‌شود. همچنین سعی کنید از محصولات حالت‌دهنده‌ای استفاده کنید که جاذب‌ها و فیلترهای اشعه فرابنفش خورشید دارند چون مانع از این می‌شوند که نور خورشید رنگ موها را از بین ببرد.»

به آب آبکشی توجه کنید

گاهی فلس‌های سطح مو درخشش خاصی به مو می‌بخشند اما ممکن است گرد و غبار و آلودگی سطح این فلس‌ها را بپوشاند و فلس‌ها نتوانند نور را بازبتابانند. شستن سر با آب‌های آهکی نیز همین مشکل را ایجاد می‌کند. برای درخشان کردن موهای کدر باید به آب آبکشی توجه کرد. همچنین افزودن آبلیمو یا یک قاشق سوپ خوری سرکه سفید به آخرین آب آبکشی سر سبب درخشش موها می‌شود.

موهای‌تان خشک و وز شده‌است

نشانه‌ها چیست؟

به محض این‌که کمترین رطوبتی به موها می‌رسد، موها وز و پف می‌کنند به‌خصوص ریشه‌موها.
کنترل و حالت‌دادن به موها بسیار مشکل است و مدام موهای‌تان شل وول می‌شوند.
احساس می‌کنید موهای‌تان زبر و خشک‌وخشن شده‌اند.

علت این حالت چیست؟

مهم‌ترین علت می‌تواند کاملا وابسته به ژن‌های شما باشد اما استفاده از وسایل حالت‌دهنده داغ مثل اتو، سشوار و.‌.‌. نیز می‌تواند این مشکل را حادتر کند. دکتر دیوید کینگزلی، متخصص بیماری‌های مو و پوست سرمی‌گوید: ‌«خانم‌هایی که این نوع مو را دارند معمولا به‌طور متوسط دارای حدود 80 هزار تار مو هستند(در مقایسه با افراد دیگر که حدود 100 هزار تارمو دارند). در نتیجه این افراد روی کف سرشان غدد چربی کمتری دارند و بنابراین تعجبی ندارد که این نوع مو همیشه تشنه آب است.»

درمان چیست؟

اگر دچار این نوع مشکل هستید یعنی موهای شما به‌شدت به آب نیاز دارد و شما باید به نوعی رطوبت مورد نیاز را به آن برسانید و مانع از این شوید که رطوبت خود را از دست بدهد بیشتر از هفته‌ای 2 تا 3 بار موهایی‌تان را نشویید. نیکیتا ویلسون متخصص مواد آرایشی در نیوجرسی می‌گوید: «به‌دنبال شامپو و نرم‌کننده‌ای (کاندیشنر) باشید که در آن دایمتیکون(dimethicone)، شی باتر (shea butter) یا هر نوع روغن طبیعی وجود داشته‌باشد چون این مواد در حمام به کمک آب در ساقه ‌موها نفوذ کرده و آن‌ها را تقویت و آبرسانی می‌کنند.»

نقش کرم‌های آبرسان چیست؟


استفاده از کرم‌های آبرسان مو می‌تواند به‌طور خارجی تا حد زیادی رطوبت موها را تامین کند. این نوع محصولات معمولا روغن‌های طبیعی دارند که می‌توانند به راحتی روی کوتیکول موها را بپوشانند و در نتیجه درخشندگی را به موها باز‌گردانند اما حواس‌تان باشد این نوع کرم‌ها به هیچ وجه از موهای شما در برابر حرارت حفاظت نمی‌کنند و دقیقا همانند روغن سرخ کردنی بیشتر موها را سرخ می‌کنند! بنابراین به هیچ وجه از آن‌ها قبل از دستگاه‌های حرارتی مثل اتو و سشوار استفاده نکنید.

چگونه موها را مدل دهید؟

اندازه موها چقدر باشد

بهتر است سعی کنید موهای‌تان را بلند نگه دارید و اگر هم می‌خواهید موهای‌تان را لیر بزنید(خرد کنید) بهتر است این لیر از زیر چانه شروع شود. بلندی موها کمک می‌کند موها صاف‌تر به‌نظر برسند و لیر بودن موها نیز باعث می‌شود موها بدون این‌که زیاد پف کنند پرتر به‌نظر برسند البته اگر لیر‌ها خیلی کوتاه باشند، موها بیشتر پف و وز می‌کنند.

رنگ‌ موها چگونه باشد

جاسون بک، طراح رنگ‌موی چهره‌های سینما می‌گوید: «برای رنگ مو نیز بهتر است بیشتر رنگ‌های تیره را انتخاب کنید چون رنگ‌های خیلی روشن یا های‌لایت خشکی موهای شما را بیشتر می‌کنند. بهتر است از رنگ‌های نیمه دائم استفاده کنید چون به موهای شما درخشندگی بیشتری می‌بخشند و در این نوع رنگ‌ها مواد ضرر بخشی چون آمونیاک وجود ندارد.»

اگر موهای‌تان شکننده شده و موخوره دارید

نشانه‌ها چیست؟

پایین موها چند شاخه شده‌‌است.
موها نازک و شکننده شده‌اند و هنگام شانه‌کردن خرد می‌شوند.
موها به‌راحتی در هم فرو می‌روند و گره می‌خورند.

علت این حالت چیست؟

دکتر دیوید کینگزلی، متخصص بیماری‌های مو و پوست سر می‌گوید: «رنگ کردن و به کار بردن هر نوع ماده شیمیایی، استفاده از وسایل حرارتی برای حالت‌دادن و حتی داشتن موهای بلند، همه باعث آسیب‌پذیرشدن موها می‌شوند. وقتی موها خیلی شکننده و نازک شوند بیشتر گره می‌خورند و به مرور شروع به شکستن و خرد‌شدن می‌کنند.»

درمان چیست؟

بهتر است به‌جای رنگ‌موی دائم از یک رنگ‌موی نیمه‌دائمی استفاده کنید که بدون آمونیاک و پروکسید باشد. این نوع رنگ‌موها بسیار ملایم‌تر هستند و موجب سایش ساقه‌ موها نمی‌شوند. اصلا موها را های‌لایت نکنید و از شستن بیش‌ازحد موها نیز اجتناب کنید(شستن یک روز درمیان کافی است) چون موها هنگامی که رطوبت دارند بیشتر آسیب‌پذیرند. بهتر است از شامپو و نرم‌کننده(کاندیشنر) مخصوص موهای آسیب‌دیده و شکننده استفاده کنید چون در این محصولات مواد آبرسان و تقویت‌کننده موها وجود دارد.

موهای خشک برای درمان نیاز به آبرسانی دارند تا بتوانند دوباره انعطاف‌پذیری خود را به‌دست بیاورند. اگر موهای شما خرد می‌شود و می‌شکند به‌دنبال حالت‌دهنده‌هایی باشید که حاوی کراتین هستند همچنین پروتئین سویا و گندم نیز می‌تواند بسیار موثر باشد. اینگونه مواد پروتئینی به ساقه موها می‌چسبند تا شکنندگی آن‌ها را از بین ببرند و موها را تقویت کنند.

چگونه موها را مدل دهید

هر 4 تا 6 هفته سر موها را کوتاه کنید. هربار باید حداقل 2 سانت از سر موها را کوتاه کنید با این کار در واقع، سرمرده موها را کوتاه کرده‌اید. البته موهای آسیب‌دیده را خیلی کوتاه هم نکنید زیرا چندان ظاهر خوشایندی نخواهد داشت.

زمان بین رنگ‌کردن‌ها را طولانی‌تر کنید. اگر به خاطر درآمدن ریشه‌ها مجبور به رنگ‌کردن هستید بهتر است تنها به رنگ کردن همان ریشه‌ها اکتفا کنید یا حتی با استفاده از قلم‌های رنگ‌کننده مو، رنگ‌موها را یکنواخت کنید. بهتر است فقط از حالت‌دهنده‌های حاوی پروتئین استفاده کنید.
+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.