خاوری از ۱۰سال پیش در کانادا شرکت داشت


خاوری از ۱۰سال پیش در کانادا شرکت داشت


 

فارس: روزنامه استار چاپ کانادا طی گزارشی در مورد فرار خاوری مدیرعامل سابق بانک ملی  از ایران تاکید کرده است اگر وی وارد آمریکا شود به دلیل نقض قوانین تحریمی این کشور تحت بازداشت قرار می گیرد.

 بر اساس این گزارش خاوری علاوه بر بانک ملی ایران پیش تر در بانک سپه نیز پست مدیریتی داشته است. بانک سپه در سال 2007 به اتهام (واهی) کمک به برنامه های هسته ای ایران در فهرست سیاه سازمان ملل قرار گرفت.

 یک مقام وزارت دارائی آمریکا در این رابطه گفت اگر خاوری در خاک آمریکا بود بر اساس قوانین داخلی این کشور بازداشت می شد.

 بر اساس این گزارش بانک سپه در سال 2007 در قوانین آمریکا به عنوان نهادی معرفی شده است که در کمک به توسعه برنامه های تسلیحاتی ایران دست دارد. اتباع آمریکا از معامله با این بانک منع شده اند.

 آوی جوریچ مشاور سابق وزارت دارائی آمریکا در این باره گفت: بر اساس قوانین آمریکا معامله با بانک های سپه و ملی در حکم معامله با بن لادن یا هر سازمان تروریستی دیگر است.

 وی ادعا کرد: اگر خاوری در آمریکا بود دولت آمریکا اجازه داشت وی را به دلیل مدیریت دو نهاد مالی متهم به مشارکت در فعالیت های تروریستی بازداشت کند.

 خاوری از دسامبر 2003 تا مارس 2005 ریاست هیئت مدیره بانک سپه را برعهده داشته است.

 این گزارش مدعی شد، بانک سپه در فهرست سیاه کانادا قرار ندارد اما بانک ملی به عنوان سازمانی معرفی شده است که می تواند یا ممکن است به فعالیت های هسته ای ایران کمک کند.

 مقامات کانادایی تاکنون در برابر فرار خاوری به این کشور و احتمال بازجویی از وی و یا بازداشت او خودداری کرده اند.

  محمود رضا خاوری به دنبال کشف اختلاس 3 میلیارد دلاری در ایران که بانک ملی نقش مهمی در آن داشته است از ایران خارج شده است.

 خاوری در کانادا از یک دهه پیش اقدام به خرید ملک در این کشور کرده است و اعتقاد بر این است که در حال حاضر در ویلای 3 میلیون دلاری خود در تورنتو زندگی می کند.

 این روزنامه کانادایی در ادامه حضور خاوری در کانادا را یک نگرانی امنیتی برای این کشور دانسته و به نقل از یک استاد دانشگاه مدعی شد: این که افرادی که با بانک های موجود در فهرست سیاه ارتباط داشته اند وارد کانادا می شوند مایه نگرانی است.

 اسناد ثبت املاک در تورنتو نشان می دهد خاوری در سال 2001 به صورت رهنی ملکی به ارزش 615 هزار دلار در نورث یورک خریداری کرده است. در همان زمان وی شرکتی در کانادا داشته که دفتر آن در تورنتو بوده است.

 بر اساس این گزارش خبرنگار استار با مراجعه به منزل وی در تورنتو با مردی در کنار این خانه مواجه می شود.

 این مرد مانع ورود وی به محوطه می شود و می گوید خاوری محال است در مورد اتهامات مربوط به اختلاس یا فعالیت خود در بانک سپه سخن بگوید. نامه های ارسالی این روزنامه برای خاوری نیز بدون جواب مانده است.

 پیش تر تلاش های خبرنگاران رسانه های دیگر نیز برای ارتباط با وی بی نتیجه بوده است.

delmorde - سوئد - یوتوبوری
فعلا کانادا شده پناهگاه دزدان و چپاولگران ملتهای دنیا و دولت کانادا بنوعی حامی انها مرگ بر دولتمردان کانادائی و سیاستهای موزیانه و شیطانی دولت کانادا. دولتی که مدعی حمایت از حقوق بشر است با وقاحت درب کشورش را برای دزدان و جنایتکاران باز کرده است. و مسائل انسانی را بخاطر حقوق چپاول شده ملتی زیر پا میگذارد.مرگ برشما سیاستمداران متقلب کانادائی.
دوشنبه 18 مهر 1390

shahram khosh maram - ایران - تهران
امریکا خاوری را به خاطر خودش دستگیر میکرد یعنی به خاطر مسائل هسته ای نه به خاطر اختلاسی که کرده است. برای همین باز هم فرقی نمیکرد. البته باید بگویم که هنوز جرمش ثابت نشده و خریدن خانه گران هم جرم نیست. رفتنش از ایران هم جرم نیست. ممکن است هم هست که اصلا در این اختلاس دست نداشته باشد ولی نگران این بوده باشد که دستگاه قضایی ایران او را بگیرد و همه چیز را به نام او تمام کند تا هم افکار عمومی ارام شود و هم عوامل اصلی مخفی بمانند.
دوشنبه 18 مهر 1390

Khashayarshah - ایران - تهران
دزدان و سر دسته دزدان در ایران از فرار خاوری, برای رد پا گم کردن و اذهان مردم را متوجه خاوری کردن, به خوبی سوء استفاده میکنند. در حالیکه دزدان واقعی در ایران هستند.
دوشنبه 18 مهر 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.