انتقاد مشاور نظامی آیت‌الله خامنه‌ای از سیاست ترکیه دربرابر ایران


انتقاد مشاور نظامی آیت‌الله خامنه‌ای از سیاست ترکیه دربرابر ایران


یحیی رحیم صفوی 


سرلشگر یحیی رحیم صفوی، مشاور نظامی آیت‌الله خامنه‌ای، با انتقاد از سیاست‌های ترکیه در منطقه  و نیز در قبال ایران، اظهار داشت اگر دولتمردان این کشور رفتار خود را تغییر ندهند در روابطشان با تهران به مشکل برخواهند خورد.
 
یحیی رحیم صفوی در مصاحبه با خبرگزاری مهر، به اشاره به اوضاع منطقه از نقش ترکیه در معرفی اسلام سکولار در بحبوحه «بهار عرب» انتقاد کرده و  سیاست‌های آنکارا در قبال تهران را غیرسازنده  عنوان کرد.
 
رحیم صفوی همچنین استقرار  رادارهای هشدار دهنده ناتو در این کشور را  عامل بازدارنده‌ای دربرابر  روسیه و بیشتر از آن ایران دانسته است.
 
یحیی رحیم صفوی در این باره گفت: «به نظر من ترک‌ها در یک مسیر غلطی حرکت می‌کنند شاید هم این مسیر را آمریکایی‌ها برایشان تعیین کرده‌اند. ترک‌ها تاکنون مرتکب چند خطای استراتژیک شده‌اند. یکی سفر اخیر اردوغان به مصر و اینکه مدل لائیک را در آنجا مطرح کرد. این مسئله برای مردم مصر دور از انتظار و غیرقابل تصور بود چون مردم مصر مسلمان هستند.»
 
اشاره مشاور نظامی رهبر ایران، به سفر ماه گذشته رجب طیب اردوغان، نخست‌وزیر ترکیه، به سه کشور مصر، تونس و لیبی است که وی طی آن در قاهره ابراز امیدواری کرده بود در مصر یک  نظام سکولار بر سر کار بیاد.
 
نخست‌وزیر ترکیه در قاهره گفته بود: «کشور سکولار به این معنی نیست که مردم بی‌خدا هستند، بلکه به معنای احترام به همه مذاهب است و هر فردی آزادی عمل به مذهب خود را دارد.»
 
پیش از این نیز  برخی از مراجع و نیز مقام‌های ایرانی نسبت به  ترویج اسلام ترکیه در منطقه هشدار داده بودند.
 
از جمله آیت‌الله شاهرودی، رئیس هیئت حل اختلاف قوای سه‌گانه تصریح کرده بود ایران «آنگونه که برخی کشورها مثل ترکیه ... به نفع مدیریت اسلام لیبرال‌مآب عمل می‌کند» حضور فعالی ندارد.
 
یحیی رحیم صفوی، در ادامه  از استقرار سامانه دفاع موشکی در خاک ترکیه به عنوان «خطای استراتژیک» دیگری یاد کرده است که می‌تواند هم برای ایران و هم برای روسیه «پیام روشنی» داشته باشد. فرمانده پیشین سپاه پاسداران خود تاکید کرده است که پیام این سامانه برای ایران روشن‌تر از روسیه است.
 
پیشتر نیز شماری از مقام‌های ایرانی و از جمله وزیران دفاع و خارجه از استقرار این سامانه در خاک ترکیه انتقاد کرده بودند.
 
به تازگی، محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهور ایران، هم در مصاحبه‌ای به صراحت گفته است که این سامانه، برای محافظت از اسرائیل است.
 
محمود احمدی‌نژاد در این باره گفت: «سپر دفاعی هم در همین راستاست تا اگر روزی علیه ایران اقدام کردند، موشک‌های ما به سرزمین‌های اشغالی نرسد. ما به دوستان ترکیه‌ای هم گفتیم که این کار درستی نبود. این در وهله اول به ضرر آنهاست.»
 
مرکز پژوهش‌های مجلس نیز  استقرار سپر دفاع موشکی در ترکیه را «در زمره تهدیدات امنیتی» ارزیابی کرده است.
 
مشاور نظامی رهبر ایران، در بخشی دیگر از این مصاحبه سیاست‌های ترکیه را در راستای «فشارهای سیاسی آمریکایی‌ها، صهیونیست‌ها و سعودی‌ها» دانسته که برای «بهم ریختن اوضاع سوریه» تلاش می‌‌کنند.
 
رحیم صفوی گفت: «بنابراین دولتمردان ترکیه‌ای نقش خوبی را ایفا نکردند. در حقیقت ترکیه می‌خواهد در عرصه های مختلف بویژه سیاست و اقتصاد نقش بزرگی را در خاورمیانه ایفا کند و حتی می‌خواهد بین کشورهایی که می‌خواهند در منطقه انقلاب کنند این موضوع را القا کند که مدلی که شما می‌خواهید در حکومت بعدی خود ایجاد کنید مدل حکومت ترکیه است نه مدل حکومت کشورهای دیگری مثل ایران.»
 
در حالی که سوریه متحد نزدیک ایران است و  آیت‌الله خامنه‌ای هم  رویدادهای این کشور را «شبیه‌سازی»  و«انحرافی» خوانده،  ترکیه همواره  از حکومت بشار اسد خواسته که از سرکوب  مردم خود دست بردارد و دست به اصلاحات بزند.
 
ترکیه همانند مورد لیبی میزبان کنفرانس‌های مخالفان بشار اسد  نیز بوده و  نقش دیپلماتیک زیادی در بحران این کشور ایفا کرده است.
 
رجب طیب اردوغان حتی در مصاحبه با روزنامه حریت اظهار داشت که کشورش به ایرانی‌ها گفته است حمایت‌های آنها باعث «لوس و بدعادت شدن» دولت سوریه شده است.
 
رحیم صفوی مشاور رهبر ایران در  بخشی دیگر از این مصاحبه تصریح ‌می‌کند: «اگر رهبران سیاسی ترکیه نتوانند سیاست خارجی و روابط خود را نسبت به ایران شفاف کنند به مشکل بر خواهند خورد چون ادعا می‌کنند که قصد دارند تا چند سال آینده قراردادهایشان را با ایران به میزان  ۲۰ میلیارد دلار ارتقا دهند بالاخره باید از نظر سیاسی هم یک نوع همگرایی با جمهوری اسلامی ایران داشته باشند

آزادیخواه - ایران - تهران
نه مثل شما بچسبد به هر کشور کمونیست جنایتکار از خدا بی خبری مثل روسیه، چین ، ونزوئلا، کارکاس ،کوبا ،کره شمالی و...که سیاستشان کشتار مردم بی دفاعشان باشد .با نقاب اسلام وخدا ،کارهایی میکنید که ازدست هیچ بی وجدانی بر نمیآید، مردم ساده لوح ما هم باور کردند که حکومت اسلامی و جمهوری وعدالت خواه و استعمار ستیز است. سگ آمریکا شرف داره به روسیه وانگلیسی که نزدیک به 500 ساله ایران وکلاً خاورمیانه را به تباهی کشاندند. اتفاقاً اسلام ترکیه خیلی بهتر از شما هاست .اونا میگند که عیسی به دین خود وموسی هم به دین خود .این یعنی دموکراسی وآزادی که هرکسی با هر اعتقادی دارد برایش محترم است.
یکشنبه 17 مهر 1390

آلپ ارسلان - کپنهاگ - دانمارک
بخشش از بزرگان است، اگر آنها اشتباه کردند شما به بز بودن خودتان ببخشید. آخه مردک همه حساب کتاب دارند! مثل مقامات ایران به فکر دیگران باشند!!نخست وزیر تورکیه با گفتن یک دقیقه صدها ملیارد دلار به نفع تورکیه کار کرد رهبران ایران در عرض ۳۲ سال هزاران میلیارد به ایران ضرر زدن و صدها ملیارد نیز به جیب کذب الاه، سوریه ، داشناک .. واریز کردن و دشمنان ایران و ایرانی‌ را زیاد تر کردن.
یکشنبه 17 مهر 1390

h.k - دانمارک - اودا
خاک بران ....تان.وحاکمان گذشته درصورتیکه بهترازشمابودند.حکمان ,حال وگذشته,,,کشورترکیه صدهاسال است.که سایه یاحضورپررنگی درحکومت یااقتصادچندین کشورهمسایه راداشته ودارد.اما جمهوری اسلامی غیرازدشمن تراشی وبیحرمتی به ملت ایران چه دستاوردی داشته است?لعنت برسیاستتان, خیانتتان,وجودیکایک شماها.متاسفانه دراین کشورماتم زده ...مردی که بخواهدخدمت کندهنوزمتولد نشده.هرکه روی کارامدجزخیانت یاچپاول ودیکتاتوری منظوردیگری نداشته.اگرهم نبوده اطرافیان انچنان سفسطه ووسوسه اش کردندکه شد.خاک پاک ودولتی ناپاک باملتی کج اندیش وبیعرضه که چاپلوسی ودورویی خودوکشوررابه لجن کشانده است.اه امان ازچاپلوسی,دروغ,چندرویی,که درملت ایران ریشه عمیقی دارد.وبازرنگی اشتباه میشود.هموطنان بین,زرنگی,وچاپلوسی,دروغ,فرق بسیاراست.مثل رقابت وحسادت..وتک تک افرادخادم هم اگرپیداشده نابودش کردند رفت.......ازمنست این غم که برجان منست......دیگراین خودکرده راتدبیرنیست.شاعره ترکنژادمان فروغ چه زیباگفته.شادباشید.وشادزندگی کنید.به دورازدروغ وریا,تازمانیکه جارابرای دیگران خالی کنیم.
یکشنبه 17 مهر 1390

sharafYabi - انگولا - بیمبه
hk کاملا با نظر شما در مورد عوضی گرفتن چاپلوسی با زرنگی, که امری بسیار زشت و احمقانه میباشد, موافق هستم. انسان مرامش بسیار والاتر از این است که کرنش به خدا را, در مورد خلق خدا هم, برای پول و مادیات انجام دهد.
دوشنبه 18 مهر 1390

sharafYabi - انگولا - بیمبه
این موضوع را القا کند که مدلی که شما می‌خواهید در حکومت بعدی خود ایجاد کنید مدل حکومت ترکیه است نه مدل حکومت کشورهای دیگری مثل ایران.». البته مدل حکومت ایران هم بد نیست. حکومت یک ده هزار فامیل بی لیاقت, حقه, دروغ, جانی وقاتل برای پول, چاپلوس و هزار رو, بی عرضه و دزد, خائن و ادمفروش , وطنفروش و اشغال پرست و.و.و. خیلی هم امکان داره مدل شما رو انتخاب کنند. ناامید نباشید, حتما شما رو انتخاب میکنند. ما هم سفارش میکنیم. چیزهای جهانی دیگر هم میل داشتید, امر کنید تا با تاکسی بفرستیم.
دوشنبه 18 مهر 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.