تنها دانشگاه ایرانی در بین ۴۰۰ دانشگاه برتر جهان


تنها دانشگاه ایرانی در بین 400 دانشگاه برتر جهان

«دانشگاه صنعتی شریف» در رده بندی بین المللی دانشگاه های جهان در بین 400 دانشگاه برتر جهان قرار گرفت و در بین دانشگاه های قاره آسیا هم در زمره 40 دانشگاه برتر قرار گرفت .

به گزارش تابناک ، موسسه انگلیسی
timeshighereducation رتبه بندی سال 2012- 2011 ، خود را منتشر کرده که بر اساس آن دانشگاه صنعتی شریف تنها دانشگاه ایرانی است که با کسی رتبه 337 در زمره 400 دانشگاه برتر جهان قرار گرفته است .

بر اساس اطلاعیه این موسسه ، حدود 13 شاخص برای این رتبه بندی در نظر گرفته شده است که این 13 شاخص در نهایت در یک مجموعه کلی پنجگانه تقسیم بندی شده و در نهایت بر اساس هر امتیازی که این دانشگاه ها در هریک از این 5 شاخص کلی به دست آورده اند ، دسته بندی شده اند .

بر اساس این گزارش در رتبه بندی این موسسه ، «شیوه آموزش از لحاظ کارایی و به روز بودن» 30 امتیاز، «توجه به تحقیقات و تولید علم »30 امتیاز ، «مورد استفاده قرار گرفتن و استناد به یافته های دانشگاه در جهان یا همان نفوذ عملی جهانی» 30 امتیاز، «ابداع و نوآوری و استفاده از تحقیقات دانشگاه ها در صنعت» 2و نیم درصد و «اعتبار بین المللی دانشگاه از نظر داشتن اساتید و دانشجویان» هم 7 و نیم امتیاز داشته است .

در این رتبه بندی دانشگاه تکنولوژی کالیفرنیا ، هاروارد و استنفورد از آمریکا رتبه های اول تا سوم ، دانشگاه اکسفورد انگلستان چهارم ، پرینستون آمریکا پنجم و دانشگاه کمبریج انگلستان رتبه ششم را به دست آورده است .

نکته جالب در این نظر سنجی فاصله زیاد دانشگاه های شرق آسیا با دانشگاه های غرب این قاره به ویژه با دانشگاه های خاورمیانه است و در میان کشور های اسلامی در قاره آسیا نیز فقط نام دانشگاه های ایران و ترکیه دیده می شود.

اگر چه موسسات رتبه بندی دیگر دانشگاهی ممکن است امتیازات تعلق گرفته به شاخص های پنجگانه مذکور را نپذیرند و اولویت ها و امتیازات دیگری را برای رتبه بندی اختصاص دهند ، اما به صورت اجمال این 5 شاخص در عموم رتبه بندی ها به کار گرفته می شود .

لازم به ذکر است که رتبه بندی بین المللی دانشگاه های جهان این موسسه انگلیسی ، توسط نشریه انگلیسی «تی اچ ای» و با همکاری «تامسون ریترز» صورت و منتشر می گردد.

shahram khosh maram - ایران - تهران
دانشگاه شریف افتخار دانشگاهی ایران هست و خیلی بالاتر از بقیه دانشگاههای خاورمیانه هست. علت اصلی موفقیتش به نظر من اعتماد به نفس, جو علمی و رقابتی حاکم بر محیط دانشگاه, استادان اگاه و مرتبط با دانش روز, حمایت عالی و بدون سروصدای تعداد قابل توجهی از استادان ایرانی دانشگاههای اروپا و امریکا و در درجه بعد پذیرش نخبگان ریاضی و فیزیک ایران هست.
شنبه 16 مهر 1390

*Fanoos* - ایران - شهمیرزاد
فقط دانشگاهی که من درش تحصیل میکنم رو عشقه والسلام !
شنبه 16 مهر 1390

601zagroz - مالزی - کوالالامپور
واقعا" حقش بود و صرفنظر از کمبود امکانات رفاهی و بعضی مسائل و حواشی دیگر جزء دانشگاههای خوب دنیا می باشد ولی ای کاش به فارغ اتحصیلانش بهای بیشتری داده میشد
شنبه 16 مهر 1390

sepherdad - استرالیا - سیدنی
601zagroz - مالزی - کوالالامپور. واقعا" حقش بود !!! فکر میکنم اصلا از دانشگاه و رده بندیها ان چیزی نمیدانید! اشکالی ندارد, چیزی نبوده که حقی باشد!.
یکشنبه 17 مهر 1390

felora - ایران - تهران
shahram khosh maram - کاملا موافقم. ولی ای کاش امکانات بیشتر وبهتری در اختیار این نخبگان" قرار میگرفت وبعد از فارغ التحصیلی حمایت بیشتری از انها میشد.. عجیبه که حسم میکنم شما یا از استادان دانشگاه هستین ویایکی ازهمین دانشجویان !!!
یکشنبه 17 مهر 1390

new-iran - انگلستان - منچستر
تو رده بندی کلی که دانشگاه تهران بالاتر باید باشه
یکشنبه 17 مهر 1390

yashainiran - ایران - ایران
*Fanoos* - ایران - شهمیرزاد. جونم حالا کدوم دانشگاه و چه رشته ای درس می خونی؟ دانشگاه عشق و عاشقی؟
یکشنبه 17 مهر 1390

arashbehdin - امریکا - اتلانتا
دانشجویان شریف از ده پانزده سال پیش، از همان ترم نخست لیسانس به اندیشه گذراندن تافل و پذیرش گرفتن از دانشگاههای امریکا و کانادا هستند. بسیاریشان هنوز لیسانس به سر نرسیده پذیرش را گرفته اند. این دانشگاه مانند کارخانه گزینش نخبه ترین دانشجویان ایرانی و فرستادن انها به امریکا و کانادا است. در دانشگاههای کالیفرنیا و در شرکتهای این ایالت، شمار بسیار زیادی از درس خواندگان این دانشگاه درس میخوانند یا کار میکنند. بیشترشان هم در رشته ایفورمیشن تکنولوژی و مخابرات وایرلس و مایکروالکترونیک و کامپیوتر و در شرکتهای بزرگ و شناخته شده در سیلیکون ولی کار میکنند.
یکشنبه 17 مهر 1390

*Fanoos* - ایران - شهمیرزاد
yashainiran - ایران - ایران نه والله عشق و عاشقی کیلوی چنده ؟!..بخدا من در دانشگاه جز به درس و کسب علم و دانش به هیچ چیزه دیگه ای هرگز فکر نمیکنم ..خوب اگه اهل عشق بودم تو دانشگاه چیکار میکردم من مثل یعضی ها دانشگاهو با خونه خاله اشتباه نمیگیرم !!!
دوشنبه 18 مهر 1390

shahram khosh maram - ایران - تهران
felora - ایران - تهران: بله. متاسفانه دانشگاههای ما کارشان بعد از فارغ التحصیلی با دانشجو تمام میشود در حالیکه در بقیه کشورها مثلا فارغ التحصیلان همیشه میتوانند از کتابخانه استفاده کنند. البته ادم نباید منتظر دولت باشد تا کارها را درست کند. خود ما ها باید جرات کنیم و تغییرات راشروع کنیم هر چند کوچک. از دانشگاه خودمان میتوانیم شروع کنیم.
دوشنبه 18 مهر 1390

felora - ایران - تهران
shahram khosh maram - ایران - تهران /استاد خوش مرام عزیز متاسفانه در سالهای اخیر مردم ماحتی قشر تحصیل کرده وروشنفکر, تغییرات" فرهنگی واخلاقی زیادی کرده اند! عقیده ها وخواسته ها وقتی به مرحله عملی نزدیک میشوند, نا ممکن جلوه میکنند! سر در گمی ونا امیدی سد بزرگی در مقابل پیشرفت ها شده وافسوس شعارها بی خاصیت...
دوشنبه 18 مهر 1390

felora - ایران - تهران
shahram khosh maram - ایران - تهران / تبادل نظر وبحث با شما باعث افتخار منه وحتما برای همه عزیزان راه گشا و باعث امید واری .. لطفا دریغ نکنید! ممنون
دوشنبه 18 مهر 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.