محمدرضا خاتمی: اصلاح‌طلبان در انتخابات مجلس نهم شرکت نمی‌کنند


محمدرضا خاتمی: اصلاح‌طلبان در انتخابات مجلس نهم شرکت نمی‌کنند

محمدرضا خاتمی، دبیرکل سابق حزب مشارکت و از چهره‌های برجسته اصلاح‌طلب در ایران، گفته است که اصلاح‌طلبان در انتخابات مجلس نهم شرکت نمی‌کنند.

وبسایت کلمه، از ارگان‌های خبری معترضان در ایران، نوشته که خبرگزاری فارس این سخنان را از آقای خاتمی نقل کرده و بلافاصله آن را از خروجی خود برداشته است.

به نوشته کلمه، محمدرضا خاتمی در حاشیه مراسم ترحیم پدر حسن‌ روحانی، در پاسخ به این سؤال که آیا اصلاح‌طلبان در انتخابات آینده مجلس شرکت می‌کنند یا نه، پرسیده است: «قرار است انتخاباتی برگزار شود؟»

انتخابات نهمین دوره مجلس شورای اسلامی ایران قرار است ۱۲ اسفندماه برگزار شود. این انتخابات، نخستین انتخاباتی است که پس از انتخابات مناقشه‌برانگیز ریاست جمهوری خرداد ۸۸ برگزار خواهد شد و از این نظر، هم برای اصول‌گرایان درون حاکمیت و هم برای اصلاح‌طلبانی که به خصوص در این دو سال اخیر و با بالا گرفتن اعتراض‌ها با محدودیت‌های گسترده‌ای روبه‌رو شده‌اند، اهمیت دارد.

محمدرضا خاتمی، عضو شورای مرکزی جبهه مشارکت ایران اسلامی، در پاسخ به سؤالی در این باره که گفته شده اصلاح‌طلبان باید در قبال فتنه موضع‌گیری کنند و در غیر این صورت نمی‌توانند در انتخابات شرکت کنند، گفته است: همه در‌باره فتنه موضع‌گیری می‌کنند؛ اختلاس و دزدی مملکت را برداشته است.

این نایب‌رئیس مجلس ششم در پاسخ به این سؤال که اگر مجلس ششم هم‌اکنون روی کار بود، چه برخوردی با اختلاس اخیر می‌کرد، گفته است: اگر مجلس ششم بود، چنین اختلاسی روی نمی‌داد.

آقای خاتمی همچنین تاکید کرده است که اصلاح‌طلبان در انتخابات شرکت نخواهند کرد.

تاکید محمد خاتمی بر شروط شرکت در انتخابات

در هفته گذشته محمد خاتمی در دیداری با عبدالله نوری، بار دیگر بر شروط خود برای شرکت در انتخابات مجلس نهم تاکید کرده و تحقق آن‌ها را راهی برای ورود به «گفت‌وگوی انتقادی و اصلاحی» با حاکمیت ارزیابی کرده بود.

این دو چهره اصلاح‌طلب ضمن تاکید بر برگزاری انتخابات آزاد و رقابتی، خواستار آزادی زندانیان سیاسی و عقیدتی و همچنین رفع حصر از رهبران مخالف دولت شدند.

به گفته آن‌ها، انتخابات آزاد و سالم وقتی ممکن است که نهادهای امنیتی و نظامی دخالتی در برگزاری آن نداشته باشند و مجریان و ناظران انتخابات هم بی‌طرف باشند.

محمد خاتمی و عبدالله نوری در این دیدار، انتخابات آزاد را به عنوان حق حیاتی و مسلم مردم بر شمردند که حاکمیت تحت هیچ شرایطی نمی‌تواند شهروندان را از آن محروم کند.

آن‌ها همچنین تاکید کردند که شرکت در انتخابات در کشورهای دارای آزادی انتخاب به معنای تایید عملکرد حاکمان نیست بلکه حق شهروندان است.

یک ماه پیش نیز میرحسین موسوی، از رهبران معترضان که در حصر خانگی است، در دیداری محدود با فرزندان خود گفته بود که با تداوم وضع فعلی، نمی‌توان امیدی به انتخابات و شرکت در آن داشت.

ARTEMIS-SW - فرانسه - پاریس
حالا اگر شرکت می کردید چه شاهکاری می زدید?????تازه می شد حکومت 8 ساله ی خاتمی/////جنایت و اعدام باقی///روسری 2 سانت عقبتر////
جمعه 15 مهر 1390

romano - ایران - تهران
نه بفرما. اگر تو با اون ته ریش مکتبیت اصلاح طلبی پس من گاندیم. هه هه یاد دربار قجری می‌فتم که برخی ها توش خودشون رو متفاوت از قجرهای دیگه در تفکر می‌دونستند جالبه همشون هم بدشون نمی‌یومد یک پسوند .. ممالک و الدوله و .. با خودشون یدک بکشن. موندم اگر فیروز نادری تو این دنیا داره بعنوان یکی از رئیسان ناسا زندگی می‌کنه تو چطور می‌شی اصلاح طلب مملکت چی رو می‌خوای اصلاح کنی موندم ریش ملا رو می‌خوای صاف و صوف کنی حواله مردم بدی. کل اگر طبیب بودی دکمه بالای پیراهن مکتبی باز نمودی حالا ما ریشت را می‌گفتیم اعتقاد داری.ولی این رجایی بازیها رو ما دیدیم که مِی‌دونیم چه اصلاحات رو شما طالبانید! هه هه عجب
جمعه 15 مهر 1390

morid - ایران - بوشهر
ARTEMIS-SW فرانسه - تو دن کیشوتی هستی که فقط یه اعلیحضرت میخواهی ولو اینکه یه بز باشد.
جمعه 15 مهر 1390

kamran63 - فرانسه - لیون
انتخابات ازاد یعنی بدون کمیسیون " تشخیص صلاحیت" و بدون اینکه شورای نگهبان سر خرش رو تو برگزاری انتخابات وارد کنه ! و همه اینها زیر نظر ناظران بی طرف و بین المللی تا اعلام نتایج - برای جلو گیری از تقلب در شمارش ارا ! - هر کی مرد میدون هست که یه همچین انتخاباتی برگزار کنه, بسم الله ! وگرنه, ما در انتخابات فرمایشی شرکت نخواهیم کرد !!
جمعه 15 مهر 1390

amir58 - ایران - مشهد
دوست عزیز عقایدیک شخص مهم است نه لباس وظاهرش.........
جمعه 15 مهر 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.