اتهام به دولت؛ آمارسازی به جای اشتغال‌زایی


اتهام به دولت؛ آمارسازی به جای اشتغال‌زایی

ادعای محمود احمدی‌نژاد در مورد ایجاد ۵ میلیون شغل و ریشه‌کنی بیکاری تا پایان سال آینده با انتقادهای شدیدی روبرو شده است. او در جریان سفر استانی خود گفت، رسیدن به این هدف کار دشواری است و مردم باید کمک کنند و مایوس نشوند.

سخنان محمود احمدی‌نژاد در مورد بیکاری و برنامه‌های دولت برای ایجاد ۵ میلیون شغل تا پایان سال ۱۳۹۱ واکنش‌های گسترده‌ای به دنبال داشته است. بسیاری از کارشناسان دولت را به انتشار آمار جعلی و دادن و عده‌های غیرعملی متهم می‌کنند.

مبارزه با بیکاری با یاری بیکاران؟

احمدی‌نژاد صبح پنج‌شنبه، ۱۴ مهر (۶ اکتبر) در دومین روز از سفر خود به استان همدان بدون اشاره‌ی مستقیم به انتقادها گفت، تحقق وعده‌های دولت مستلزم همکاری مردم است. او که پیش از این برنامه‌های دولت را برای ریشه‌کنی بیکاری کافی و موثر عنوان کرده بود، در دیدار با مردم شهرستان فامنین گفت: «یکی از مهم‌ترین کارهای امروز این است که همه برای ایجاد اشتغال و رفع بیکاری دست به دست هم دهیم.»

محمود احمدی‌نژاد با تکرار این ادعا که "ما مصمم هستیم با بسیج همه امکانات ظرف دو سال پدیده زشت بیکاری و کمبود فرصت‌های شغلی را از سرزمین ایران ریشه‌کن کنیم"، تاکید کرد، برای رسیدن به این هدف «کارهایی نیز باید از سوی جوانان انجام شود و آن این است که کسانی که دارای تخصصی هستند،‌وارد میدان شوند.»

"۲۰ درصد فارغ‌التحصیلان بیکارند"

سخنان احمدی‌نژاد در حالی ابراز می‌شود که کمبود فرصت‌های شغلی برای تحصیل‌کردگان و متخصصان یکی از معضلات بازار کار در ایران به شمار می‌رود. مشاور کانون عالی انجمن های صنفی کارگری، حمید حاج اسماعیلی با استناد به آمار مراکز رسمی می‌گوید، میزان بیکاری فارغ التحصیلان در کشور بیش از ۲۰ درصد است.

محمود احمدی نژاد

عادل آذر، رئیس مرکز آمار ایران، روز چهارشنبه، ۱۳ مهر میزان بیکاری در ایران را تا تابستان امسال اندکی بیش از ۱۱ درصد اعلام کرد. به گزارش خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی (ایرنا) او می‌گوید: «مرکز آمار در اعلام نرخ از استانداردهای تعریف شده جهانی بهره می‌برد که در آن هر فرد که در طول هفته یک ساعت کار مفید و دارای مزد انجام دهد، شاغل شناخته می‌شود.» خبرگزاری ایلنا از قول حاج‌اسماعیلی میزان واقعی بیکاری را بیش از ۱۴ درصد اعلام کرده است.

فرصت‌های شغلی چند ساعت در هفته

منتقدان می‌گویند در حالی که بسیاری از مردم با بیش از ۴۰ ساعت کار در هفته قادر به تامین مخارج خود نیستند، وارد کردن کسانی با یکی دو ساعت کار درهفته به جمع شاغلان "آمارسازی" است. شاپور پولادی، عضو کمیسیون عمران مجلس دولت را متهم می‌کند که با وارد کرد آمار شغل‌های موقتی که مدتشان به پایان رسیده، آمار نادرست مطرح می‌کند.

این نماینده‌ی اصولگرا روز چهارشنبه، ۱۳ مهر به سایت خبری فرارو گفت: «دولت افرادی را که در مسکن مهر مشغول به کار بوده‌اند را جزو شغل‌های ایجاد شده قلمداد کرده است، در حالی که این ساختمان‌ها الان تمام شده و این افراد بیکار شده‌اند.»

عضو کمیسیون عمران می‌گوید: «آمارهای ارائه شده آمار واقعی نیست، دولت، مجلس و همه این را می‌دانند.» او با اشاره به اظهارات احمدی‌نژاد در مورد ایجاد دو و نیم میلیون فرصت شغلی در سال جاری تاکید می‌کند: «آمارهایی که رییس جمهور داد حتی با آمارهای مراجع ذی‌صلاح هم بعضا متعارض است.»

دولت متهم به جعل آمار اشتغال

محمدرضا رحیمی معاون اول احمدی‌نژاد چند روز پیش مدعی شد که "برنامه‌های اشتغال‌زایی دولت به شکل مطلوبی در حال اجرا است" و در نیمه اول امسال بیش از یک میلیون شغل ایجاد شده. شکور اکبرنژاد، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس آمارهای ارائه شده از سوی رحیمی و احمدی‌نژاد را غیرواقعی خوانده و می‌گوید: «امسال اشتغالی ایجاد نکرده‌ایم که هیچ، شغل‌های زیادی هم از دست داده‌ایم.»

محمدرضا رحیمی

اکبرنژاد در گفت‌وگو با فرارو خاطر نشان کرد: «شما هر کارخانه و بنگاه اقتصادی که بروید تعدیل نیرو انجام داده‌اند. منتهی این‌ها می‌آیند و قراردادهایی را که شرکت‌ها برای ۴۸ روز یا مثلا ۳۰ روزه بسته‌اند و می‌خواهند تمدید کنند، اشتغال جدید حساب می‌کنند.» در روزهای اخیر آمار ارائه شده از سوی مسئولان دولت در مورد میزان تورم نیز به عنوان اطلاعاتی که با آمار نهادهای رسمی نیز مغایرت دارد، با اعتراض‌های وسیعی روبرو بوده

m18 - ایران - مشهد
البته که ما فقط 20% فارغ التحصیل بیکار داریم .. چون 80 % بقیه با مدرک لیسانس به مسافر کشی ، شاگردی مغازه ، و.. مشغولند
پنج‌شنبه 14 مهر 1390

sourena.de - آلمان - اشتوتگارت
مموتی و حرف دروغ!!!! اصلا و ابدا. این جانور روانیه
پنج‌شنبه 14 مهر 1390

ستوان - ایران - ایلیند
ماموت دروغگو
جمعه 15 مهر 1390

h.k - دانمارک - اودا
m 18ایران.مشهد.ایول.امار درست راتو دادی.لعنت براموات احمدی نژاد.که دروغگویی وپستی .ودنائت ازوجودپوسیده اش میبارد.چقدرادم بایدبیشرف باشدکه اینچنین گستاخانه دروغ بگوید.مردم راچه حساب میکند.??ا
جمعه 15 مهر 1390

h.k - دانمارک - اودا
m 18ایران.مشهد.ایول.امار درست راتو دادی.لعنت براموات احمدی نژاد.که دروغگویی وپستی .ودنائت ازوجودپوسیده اش میبارد.چقدرادم بایدبیشرف باشدکه اینچنین گستاخانه دروغ بگوید.مردم راچه حساب میکند.??ا
جمعه 15 مهر 1390

m18 - ایران - مشهد
h.k - دانمارک - اودا ممنون . الان استخدام فارغ التحصیلان بصورت قراردادی و خیلی محدود به عنوان "تبصره 3" وعناوین دیگر صورت میگیرد که با روزی 8 ساعت کار وحقوق حدود 400 هزار تومان است حالا این درامد را باوضعیت گرانی مقایسه کنید (تو خود حدیث مفصل بخوان ازین مجمل)
جمعه 15 مهر 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.