بازپرسی از فون تریه به اتهام همدلی با هیتلر


بازپرسی از فون تریه به اتهام همدلی با هیتلر

آقای فون تریه بار دیگر از اظهارات جنجالی خود ابراز پشیمانی کرده است

لارس فون تریه، سینماگر دانمارکی، به خاطر اظهارات جنجالی خود در آخرین دور جشنواره سینمایی کن، از سوی پلیس احضار شده است.

آقای فون تریه گفته است که پلیس دانمارک روز چهارشنبه (۵ اکتبر) از او درباره اظهاراتش در همبستگی با آدولف هیتلر و حزب نازی، بازپرسی کرده است.

اکنون احتمال می‌رود که این سینماگر ۵۵ ساله به اتهام عقاید نژادپرستانه تحت تعقیب قانونی قرار گیرد.

معروف‌ترین کارگردان سینمای دانمارک با انتشار اطلاعیه‌ای تائید کرده است که دادستانی شهر گراس، در استان آلپ ماریتیم در جنوب فرانسه، علیه او پرونده تشکیل داده و او را به "کاستن از قبح جنایات جنگی" متهم کرده است.

آقای فون تریه بار دیگر از اظهارات جنجالی خود ابراز پشیمانی کرده و متعهد شده است که دیگر هیچگاه در انظار عمومی ابراز عقیده نکند. او می‌گوید: "ظاهرا من قادر نیستم به روشنی و بدون سوءتفاهم منظور خود را بیان کنم."

اخراج "شخص نامطلوب" از جشنواره کن

لارس فون تریه پنجشنبه (۱۹ مه) پس از نمایش آخرین فیلم خود به نام ملانکولیا (مالیخولیا) در جشنواره سینمایی کن، در کنفرانس مطبوعاتی با لحنی دوپهلو خود را "نازی" خواند و گفت: "من هیتلر را درک می‌کنم."

او در توضیح گفته خود افزود: "البته من با جنگ جهانی دوم و کشتار یهودیان موافق نیستم... هرچند این اسرائیل مشکلی برای جهان شده است."

پس از کنفرانس مطبوعاتی مدیریت جشنواره بین‌المللی کن پس از نشستی فوق‌العاده، لارس فون تریر را "شخص نامطلوب" دانست و از او خواست جشنواره را ترک کند.

جشنواره کن اعلام کرد: "اظهارات فون تریه غیرقابل پذیرش و غیرقابل تحمل است و بر خلاف آرمان‌های بشری و خیرخواهانه‌ایست که جشنواره به خاطر آن برگزار می‌شود."

فون تریه به خاطر اظهارات خود عذرخواهی کرد و گفت که در بیان نظرات خود جدی نبوده است.

او همچنین در گفت‌وگویی اظهار داشت: "حرف من احمقانه بود و از این که مردم را آزار دادم، نمی‌توانم خود را ببخشم."

با وجود این، برخی از نهادهای فرهنگی و گروه‌های سیاسی، مانند کنگره یهودیان اروپا، اظهارات فون تریه را محکوم کردند و خواهان برخورد محافل سینمایی با او شدند.

با وجود طرد فون تریه از فستیوال کن، فیلم او در بخش رقابتی جشنواره باقی ماند و حتی موفق شد جایزه بهترین بازیگر زن را برای هنرنمایی کیرستن دونست دریافت کند.

وحشت "پایان جهان"

فیلم سینمایی "مالیخولیا" داستانی خانوادگی را در فضایی فانتزی (خیالی) روایت می‌کند. ماجرای فیلم در سیاره‌ای می‌گذرد به نام "مالیخولیا" که قرار است به زودی در فضا با زمین برخورد کند.

در فیلم دختری جوان به نام ژوستین از وحشت "پایان جهان" به افسردگی و اندوهی عمیق دچار می‌شود، که تنها خواهرش او را درک می‌کند و دیگران خیال می‌کنند که او بیمار است.

در فیلم "مالیخولیا" علاوه بر کیرستن دونست، شارلوت گنزبورگ فرانسوی، شارلوت رامپلینگ و جان هرت بریتانیایی بازی می‌کنند.

آخرین فیلم فون تریه به تازگی در بیشتر شهرهای بزرگ اروپا به روی پرده آمده است.

morid - ایران - بوشهر
خوب بجای ان به خدا وپیامبر اسلام فحش میدادی. در عوض برات جشنواره میگرفتند به این پایتخت وان پایتخت اروپای دعوت میشدی.برو خدا را شکرکن که در باره ی هلو کاست صحبت نکردی اون وقت ازادی خواهان اروپایی بلای سرت میاوردند که عمه تو بیاد بیاری.
جمعه 15 مهر 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.