کنایه سنگین محمدرضا شجریان به علیرضا افتخاری


کنایه سنگین محمدرضا شجریان به علیرضا افتخاری

همزمان با آغاز تور کنسرت های اروپایی محمدرضا شجریان از شهر استانبول ترکیه، او در باره‌ی اجرای کنسرت‌ها و صدور مجوز برای آلبوم‌هایش با یورونیوز به گفت‌وگو نشست.

به گزارش مجله موسیقی ملودی شجریان در قسمتی از این گفت‌وگوی مفصل که مشروح آن به‌زودی از سوی این رسانه منتشر خواهد شد در تشریح دلایل محبوبیتش گفت: موسیقی باعث آشنایی است، اما تنها علت نیست. توسط موسیقی با مردم ارتباط برقرار می شود و مردم آدم را می شناسند، بعد رفتار و گفتار و کردار هم در اینجا خواهد آمد.

این استاد آواز ایرانی هم‌چنین در پاسخ به اظهارات اخیر علیرضا افتخاری گفت: یکی از هنرمندان ما که صدای خوبی داشت و خوب می خواند و شهرت خوبی داشت، یک اشتباه اجتماعی کرد که به نظرم از سر سادگی و ندانم کاری اش بود، یک دفعه مردم او را کنار گذاشتند. پس این موسیقی نیست. این رفتار و کردار و گفتار است. به همین دلیل هنرمندان در رفتار و کردار و گفتار باید خیلی دقت کنند. جامعه آگاه است، وجدان جامعه بیدار است، جامعه مو را از ماست می کشد. کوچکترین اشتباهی زیر پروژکتور جامعه قرار می گیرد. نمی توانید اشتباه کنید. جامعه کوچکترین اشتباه و ریاکاری را بزرگ می کند و دروغ گویی و اشتباه را نشان می دهد.

وی افزود: من سعی کردم اشتباه نکنم و با مردم باشم، چون موسیقی را برای مردم ارایه می کنم، نه برای وزیر و برای وکیل و برای رییس جمهور، آنها هم اگر جزء مردم باشند گوش می کنند. ولی موسیقی برای مردم است، برای انسانها. باید انسانها را در اولویت قرار داد و موسیقی را برای آنها ارایه کرد. موسیقی برای انسانیت است.

افتخاری: من شاگرد آقای شجریان نیستم!

علیرضا افتخاری با اشاره به این که یکسری بازی‌ها، شأن موسیقی را پایین آورده، از هنرمندان فعال این حوزه خواست فضای دوستانه‌ در موسیقی کشور ایجاد کنند.

به گزارش مجله موسیقی ملودی از پایگاه خبری حوزه هنری، علیرضا افتخاری در آستانه دومین همایش کار آواها و آیین‌های موسیقیایی کار با انتقاد از شرایط فعلی موسیقی، گفت: «از نظر من دوستی و همدلی مهم ترین مقدمه برگزاری چنین همایش‌هایی ست. اما وقتی عده‌ای از افراد بعضی‌ها را دشمن می‌پندارند ، یکی را استاد می‌نامند و دیگری را شاگرد، چه انتظاری از اعتلای جریان موسیقی می‌توان داشت؟ آیا در زمان‌هایی که هنرمندان بزرگی در عرصه موسیقی فعالیت می‌کردند، این نوع رفتارهای ناشایست وجود داشت؟»

این خواننده گفت: «در زمانی که ما در محضر استادانی چون جلال تاج اصفهانی، حسین خواجه‌امیری، اکبر گلپایگانی، ناصر مسعودی بودیم، آنچه برای این هنرمندان نامی موسیقی ایران مهم بود، اخلاق بود، اما متاسفانه در این دوران یک سری بازی‌ها در عرصه موسیقی به راه افتاده که شان موسیقی ایران را به نازل ترین شکل ممکن خود در آورده است. بنابراین با وجود تلاش‌هایی که انجام می‌گیرد، به طور حتم نمی‌توان شاهد اتفاقات ثمربخش در عرصه موسیقی باشیم.»

این هنرمند ادامه داد: «ما برای دل مردم می‌خوانیم، ما آمده‌ایم در دل مردم حضور داشته باشیم و در این فضای وانفسا با شعر و موسیقی ایرانی در حد و توانایی خود در خدمت مردم باشیم .من امیدوارم این نوع اخلاقی که در جریان موسیقی کشورمان حاکم است از منیت‌ها و غرورها دور شده و ما خود را تافته جدا بافته از یکدیگر و بهتر از هم ندانیم.»

وی با بیان این که صداقت، اصلی‌ترین عنصر پیشرفت در هنر موسیقی ایرانی است، گفت: «ما باید صداقت داشته باشیم و با مردم باشیم و همواره به این سئوال فکر کنیم که آیا قدمای ما با کلک و فریب می‌خواندند؟ آیا آن‌هایی که با‌شکوه می‌خواندند، این چنین برای ویران کردن موسیقی ایرانی تلاش می‌کردند ؟ این‌ها را باید گفت و به هنرمندان جوان و تعدادی دیگر از هنرمندان فعال موسیقی تاکید کرد که برخی از آوازهایی که ما اکنون شنونده آن هستیم، آن چیزی نیست که در علم موسیقی وجود دارد . من یادم می‌آید زمانی مردم برای شنیدن آواز فلان هنرمند خواننده از رادیو از ساعت‌ها قبل در کنار گیرنده‌های خود انتظار می کشیدند تا آواز و هنرنمایی هنرمندان موسیقی را از دست ندهند، اما آیا اکنون هم ما شاهد چنین رویکردی هستیم؟»

این خواننده درباره یادگیری آواز نکاتی اشاره کرد و گفت: «بسیاری از دوستان می‌پندارند من از شاگردان آقای شجریان هستم. در حالی که این طور نیست، چرا که من از شاگردان زنده یاد استاد تاج اصفهانی هستم که در جوانی به محضر ایشان برای یادگیری آواز رفتم. در مورد آقای شجریان هم باید بگویم که ایشان در زمانی از صدای من خوششان آمد و من مدتی با رفت‌و‌آمد در منزلشان با این هنرمند در ارتباط بودم.»

وی با تاکید بر تغییر در جریان موسیقی کشور خاطر نشان کرد: «هرگاه بازی‌ها، کلاس گذاشتن‌های بی‌مورد، منیت‌ها، غلوها و خود‌ناشناسی‌ها از بدنه موسیقی کشور برداشته شد، آن‌گاه می‌توان به فکر برگزاری همایش‌ها و جلساتی افتاد که می‌تواند هم تاثیر خوبی در موسیقی کشور داشته باشد و هم انتظار شنیدن موسیقی خوب را در ما پدیدار کند.»

افتخاری ادامه داد: «متاسفانه من خوانندگانی را می‌شناسم که با اسکورت‌های ۲۰ نفره در حال رفت‌و‌آمد هستند. آیا این درست است؟ آیا مافیایی بودن تعدادی از خوانندگان موسیقی می‌تواند کمکی به موسیقی ایرانی باشد؟»

وی افزود: «ناراحتی و نگرانی من از این وضعیت کار را به جایی رساند که می‌خواستم کتابی را با عنوان «تبهکاران موسیقی» منتشر کنم که متاسفانه هنوز امکان انتشار آن فراهم نشده، با این حال معتقدم باید بت منیت‌ها را مثل این عزیزان هنرمند نواحی ایران شکست . باید به سمتی رفت تا آواز ایرانی مثل آوازهای محلی جایگاه اول خود بازگردد. باید به سمتی رفت که خوانندگان بدانند سبک چه معنی دارد و نوازندگی چه تاثیری در اعتلای فعالیتشان دارد و نشان بدهند در نزد استاد به فراگیری موسیقی پرداخته‌اند.»

ghafas - ایران - مشهد
تو و شاگردی استاد....؟ برو گمشو کثافت که بک ارزن برایت آبرو نمانده .بعد این هم حتما دهنت رو آب بکش بعد اسم استاد بزرگ ما خسروآواز ایران زمین را ببر .
سه‌شنبه 12 مهر 1390

x455x343 - هند - هند
ای خائن وطن فروش 1 موی گندیده استاد رو مردم با 100 تای امثال تو عوض نمی کنند
سه‌شنبه 12 مهر 1390

ayoobirani - ایران - رشت
افتخاری مردک دروغگو! از وقتی تو کنسرت رشت لب خوانی کرد بعدشم زد زیرش ازش بدم اومد
سه‌شنبه 12 مهر 1390

hago - ایران - تهران
درود بر استاد شجریان.اقای افتخاری شما لیاقت شاگردی استاد ندارید
سه‌شنبه 12 مهر 1390

amirgabar - ترکیه - استانبول
شجریان= دل و صدای مردم ایران. علیرضا افتخاری= خواننده در بار اخوندها(افرین,,افرین) !!!!
سه‌شنبه 12 مهر 1390

oghab - فنلاند - هلسینکی
نظر اقای شجریان کاملا اشتباه است . موسیقی علم است.نه بنگاه شادمانی . البته شاید در مورد ایران وایرانی نظرشان درست باشد . جمعیت 75 میلیونی یک ارکستر سمفونی درست ندارند . تازه برای ایرانی فرقی بین پاوروتی با اندی و شادمهر عقیلی هیچ است. پس پر واضح است اقای شجریان هم نظر جامع در این موردمیدهند . کی به کیه تاریکیه
سه‌شنبه 12 مهر 1390

m_r - ایران - اصفهان
با درود. سلام و درود به استاد بزرگوار هنرمند بزرگ و مردمی و درود به همه انسان‌های که در هر لباس و مقام و شغل چه هنرمند مثل این استاد عزیز و چه ورزشکار مثل مرحوم حجازی‌ها و کریمی‌‌ها و چه دانشجو چه معلم چه کارگر و و که زیر بار ظلم و ستم نمیروند و حاضر نیستند به خاطر مقام و ثروت از راه رسیده و دزدی به ارتجاع دست دوستی‌ و از آن و نوکر‌های آن حمایت کنند همان کاری که متاسفانه آقای افتخاری کرد و در روز روشن این اقدی بیمار و دروغ گو و عوام فریب جهان یعنی‌ احمقی نژاد را بوسید و از اووو حمایت کرد. و با این کار مردم عزیز ایران نه فقط کاست‌ها و سی‌دی‌های افتخاری را نابود و از بین بردند بلکه اسم و نام افتخاری‌ها هم از بین خواهد رفت مگر این که از توده‌ و ام مردم ایران عذر و معذرت و این سندنیس خور‌های احمدی نژادی را فاش و به خط مردم بر گردند. زنده با د ایرانی‌ آزاد اندیش پایند با د ایران عزیزمان.
سه‌شنبه 12 مهر 1390

dara20 - ایران - تهران
افتخاری مزدور خفه شو و زیاد عرعر نکن. منظورت از دل مردم همان مردمی است که تو بر علیه انها با اربابان خون خوارت بیعت کردی? تو لایق مرگی مزدور خودفروش. تو یک فاحشه روحی روانی و هنری هستی درست همانند شاعران فاسدی که مجیز شاهان ظالم را می گفتند و نان کثیف چاپلوسی می خوردند.
سه‌شنبه 12 مهر 1390

سید ابوالقاسم واعظ - اندونزی - جاکارتا
شجریان و افتخاری هیچکدام برای موسیقی این مملکت کاری نکرده اند. امروز زمانی است جوانان بی تجربه و تازه کار و بی سرمایه، در قالب موسیقی زیرزمینی کارهایشان را ضبط و روی اینترنت پخش می کنند (بدون اینکه فکر حمایت و عدم حمایت حکومت ایران باشند) اما امثال شجریان ها و افتخاری ها و خیلی های دیگر هر چهار پنج سال یک کاست بیرون می دهند که تکرار مکررات است. بی همتی همین هاست که موسیقی ایرانی را نابود کرده است. کجایند دلکش و مرضیه و بنان و تاج و خوانساری که ببینند شجریان یک استاد به خودش بسته و می خورد و می خوابد. وقتی شخص در کار تخصصی اش توفیقی بدست نمی آورد مجبور است بزند به صحرای کربلا تا برای خودش دو زار محبوبیت و شهرت بخرد. یا مثل شجریان تا تقی به توقی میخورد خود را عاشق سینه مردم نشان می دهد و در حالی که در سی سال ده مصاحبه تخصصی راجع به موسیقی ایرانی نکرده حالا روزی ده مصاحبه در مورد شرایط سیاسی بکند، یا مثل افتخاری مجبور است انتری را ماچ کند.
سه‌شنبه 12 مهر 1390

Dara va sara - استرالیا - پرت
شجریان . مردم رو خرید. خریدن مردم کار هر کسی نیست.باید خیلی بزرگ منش باشی.
سه‌شنبه 12 مهر 1390

aria-aria-nl - هلند - روتردام
استاد شجریان دوستت داریم.تاریخ در اینده قضاوت خواهد کرد فرق شما و افتخاری هارو .
سه‌شنبه 12 مهر 1390

zagros_finland - فنلاند - هلسینکی
هنر مند و خواننده واقعی مردم ایران محمد رضا شجریان است افتخاری باید بره تو آغوش احمدی نژاد . مردم کسی رو دوست دارند که با مردم باشه نه اینکه بر تو بغل یه دیکتاتور دزد و متقلب تیر خلاص زن . امیدوارم این سرگذشت افتخاری بشه درس عبرت که دیگه کسی از این غلطا نکنه .
سه‌شنبه 12 مهر 1390

poriyaye_vali - قطر - دوحه
اقای افتخاری زمستون میگذره روسیاهیش به ذغال میمونه...تو همون پیمانکار ساختمان بمان هنر رو بیخیال اقای تاجر
سه‌شنبه 12 مهر 1390

afshin7174 - ایران - تهران
این الفاظ رکیک رو در مورد استاد افتخاری به کار نبرین بخصوص کسانی که دیگر ملیت ایرانی ندارند بهتر هست که در مورد خوانندگان کشوری که در انجا مستقر هستند نظر بدهند. آقای افتخاری باعث افتخار ما بودند و هستند.
سه‌شنبه 12 مهر 1390

باریک بین - ایران - تهران
هرچی کامنتهای دوستان رو نگاه کردم کمتر ادم با فرهنگ در بین اونها پیدا کردم. من موندم با این سطح فرهنگی شما واقعا شجریان گوش میدین یا فقط ژست احترام به سنت و فرهنگ رو دارین می گیرین؟ دوستان یک کمی مودب تر کامنت بذاریم مخصوصا توی صفحه ای که راجع به فرهنگ ما ایرانیها مطلب گذاشته شده. فقط به این نکته توجه کنید که اگه یک غیر ایرانی این مطالب رو بتونه بخونه راجع به ما وفرهنگمون چه قضاوت خواهد کرد!! تا جایی که من خاطرم هست کسانی که موسیقی سنتی گوش می کردن اخلاق و رفتار بسیار ملایم و مودبی داشتند. کامنتهایی که برخی از دوستان گذاشتند فقط بیان کننده این موضوع هست که یا دوستان رپ فقط گوش میدن و یا نهایتا ساسی مانکن. پس لطفا ژست فرهنگی نگیرین.
چهار‌شنبه 13 مهر 1390

zebelkhan - آمریکا - لوس آنجلس
oghab - فنلاند - هلسینکی. ! شد در طول عمرت یک بار از انسانهای آزاده که خودشان را به این حکومت نکبت بار اسلامی و اربابان عربت نفروختند طرفداری کنی؟ هر بار که کامنت میذاری یا مزخرف میگی یا نوکری رژیم از کلامت پیداست. چقدر از رژیم پول میگیری که این مهملات و پرت و پلاها را در این وب سایت بنویسی! خجالت بکش مزدور رژیم! تو که یک جو سواد نداری راجع به موسیقی اظهار نظر نکن!
چهار‌شنبه 13 مهر 1390

سیروس کمال - امارات - دبى
zebelkhan - آمریکا - لوس آنجلس . دوست عزیم ، کجایید ؟ دلم براى کامنتهاى شما تنگ شده است . همه کامنتهاى شما را در " فولدرى " نگهدارى کرده ام . زنده باشید مهربان یار و جشن مهر گان را به شما تبریک میگویم . استاد شجریان ، حجازى و کریمى در قلب ما هستند . زنده و سر بلند باشید .
چهار‌شنبه 13 مهر 1390

30omin - ایران - تهران
یکی از یکی پول دوست تر و دغل باز تر
چهار‌شنبه 13 مهر 1390

snowy me - سوئد - مالمو
zebelkhan - آمریکا - لوس آنجلس با شما موافقم. توی هر مطلب جدیدی میشه بدون خوندن کامنت ها نظرات اینجور آدم ها رو از قبل دقیقا حدس زد. تکرار و تکرار و تکرار
چهار‌شنبه 13 مهر 1390

pesarekurosh - کاتالونیا - بارسلونا
سید ابوالقاسم واعظ - اندونزی - جاکارتا . شما بهتره یه مطالعه ای در زمینه موسیقی و به خصوص موسیقی ایرانی داشته باشید تا متوجه بشید که استاد شجریان چه شاهکارهایی در زمینه موسیقی ایرانی داشته.به قول مرحوم استاد استاد علی تجویدی:"حضرت استاد شجریان دفتر آواز موسیقی ایرانی را بسته است."همینجوری رو هوا نظر نده.یه ذره مطالعه داشته باشی بد نیست.
چهار‌شنبه 13 مهر 1390

zebelkhan - آمریکا - لوس آنجلس
باریک بین - ایران - تهران. یکی باید به خودت بگه ژست فرهنگی نگیر از خود راضی! تو به بقیه کاربران وب سایت توهین کردی و میگی بی فرهنگ و انتظار هیچکس به تو چیزی نگه؟ یعنی میخوای بگی خیلی با فرهنگی و بقیه همه بی ادب هستند؟! واقعا که خودخواه و پر رو و از خود راضی هستی! اینکه گفتم توهین نیست برای اینکه نمی فهمی چی میگی! یک غیر ایرانی چطور میتونه مطالب و کامنتهای این صفحه رو بخونه جناب اینشتاین! از تمام کامنت جنابعالی نه تنها بوی ادب و فرهنگ نمیاد بلکه شروع آن با توهین و ختم آن هم با توهین بوده! هر کس هر کامنتی میخواد میگذاره و هر موسیقی میخواد گوش میده! مگه همه باید مثل تو فکر کنند که تو بهشون بگی با فرهنگ؟! خجالت بکش با این کامنت مزخرفی که گذاشتی و این دماغ پر بادی که داری!
چهار‌شنبه 13 مهر 1390

oghab - فنلاند - هلسینکی
zebelkhanاز کامنت گذاشتنت . معلومه که چقدر از فرهنگ بارت است . جناب باسواد .بحثی که اگاهی نداری ببند
پنج‌شنبه 14 مهر 1390

fdsa60 - ایران - تهران
تفنگت را زمین بگذار برادر. واقعا با این آهنگ حسابی مش محمود رو ترکوندی.
پنج‌شنبه 14 مهر 1390

zebelkhan - آمریکا - لوس آنجلس
(( سیروس کمال - امارات - دبى و snowy me - سوئد - مالمو - دست و روی ماه شما عزیزان آزاده و وطن پرست را میبوسم. )) . عزیزان آزاده و خردمند! بقول استاد فرزانه هومر آبرامیان در میان هیچ ملتی در دنیا همچون ملت ایران تا این اندازه افراد خائن به وطن و مزدور پیدا نمیشود. بلا نسبت شما و همه هموطنان و ایرانیان آزاده در ایران و در سراسر جهان که به خاطر این رژیم فاسد اسلامی به انواع گرفتاریها مبتلا شده و آواره جهان شده اند این مطلب یک واقعیت است. متاسفانه فرهنگ چاپلوسی, نوکر صفتی و مزدوری در تاریخ ایران سابقه دیرینه دارد و در این وب سایت هم کم نیستند مزدورانی که کاسه لیسی رژیم را میکنند و از راه مزدوری ارتزاق میکنند. به امید آزادی ایران از چنگ اهریمن و این مزدوران بی وطن. موفق و سربلند باشید.
پنج‌شنبه 14 مهر 1390

oghab - فنلاند - هلسینکی
تازمانیکه ما یاد نگیریم که به عقاید دیگران چه مخالف و چه موافق احترام بگذاریم اوضاع از این بدتر خواهد شد . این چه نوع مبارزه ای است که هرکس نظری مخالف شما بدهد یا مزدور است یا بقول تلویزیونهای نوکر صفت ساندیس خور و.. پس کی میخواهیدمثل انسان زندگی کردن بیاموزید?
پنج‌شنبه 14 مهر 1390

zebelkhan - آمریکا - لوس آنجلس
oghab - فنلاند - هلسینکی. تو مزدوری بخاطر اینکه نوکر جمهوری ددمنش اسلامی هستی. تمام کامنتهای تو در این وب سایت موجود است. کدام دیوانه ای گفته باید به هر عقیده ای احترام گذاشت؟! اگر اینطور است به عقیده خامنه ای و موسولینی و هیتلر و طالبان هم باید احترام گذاشت تا بشریت را نابوده میکردند و نابود کنند. مشکل ما با تو در ابراز نظر نیست. مشکل ما با تو در این است که ملیجکهای مزدوری مثل تو روز و شب از خائنین به ملت ایران حمایت میکنند. تو در تمام این مدت از جانیان و دشمنان ملت ایران حمایت کردی. پس بیخود ژست دموکراتیک به خودت نگیر! شما در هر کاری شارلاتانیسم را محور قرار میدهید از جمله در بازی با دموکراسی. دین اسلام در طول تاریخ سر هر دگر اندیشی را از بدن جدا کرده اما تا چوب دموکراسی بر ملاجتان فرو میاید فریاد واحسترا و دموکراسی خواهی سر میدهید. خجالت بکش !
جمعه 15 مهر 1390

oghab - فنلاند - هلسینکی
شجریان در این زمینه بسیار پرگوئی کرده . چون اگر انقلاب نمی شد شجریان به این حد نمیرسید . و مگر نبودند هنرمندانی که اهنگ برای تمجیدخمینی ساختند ولی هیچ دلیل بر بی ارزشی کارهنریشان نیست . شهریار درمجلسی از خامنه ای تعریف و تمجیدکرد و بعد شروع بخواند شعر ..دیمیتری شوستوکویچ به دستور استا لین چند سمفونی ساخت . ولی دلیل بر بی هنری و بی ارزشی ایشان نیست / در اینجا شجریان نشان داد که واقعا خواننده موسیقی روضه و رشک وعزا است ..
جمعه 15 مهر 1390

oghab - فنلاند - هلسینکی
zebelkhanگفتی خجالت بکش . واقعا من خجالت میکشم که امثال تو خودشونو دلسوز مردم میدونن .شماتو اون خراب شده چکار می کنید.??مگر کتابخانه یا بخش فرهنگی ندارید .?یا فقط کبابی و مستراح دارید .?موسلینی یا هیتلر یا ... مرتکب جنایت شدند احترام به عقاید جدا از شکستن حریم قانون و حق و حقوق دیگران است .
جمعه 15 مهر 1390

Azadikhah - هلند - تکسل
درود برشجریان عزیز.بسیجیان پاچه خوار ولایت,کاسه کوزه تان را جمع کنید
جمعه 15 مهر 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.